S0152022_result

Wybierając się na bliższe i dalsze wyprawy rowerowe warto a nawet trzeba mieć ze sobą apteczkę pierwszej pomocy.

Zdarzyć może się wiele od odcisków na stopach czy dłoniach, otarć kolan po upadku po poważne wypadki czy złamania.

Po pierwsze napiszę czego nie powinno być w apteczce pierwszej pomocy.

Przede wszystkim nie powinna zawierać żadnych leków. Udzielając pierwszej pomocy nie powinniśmy podawać żadnych leków zwłaszcza osobie której nie znamy,  gdyż nie wiemy jak ta osoba na nie zareaguje. Nie wiemy czy nie jest na coś uczulona, czy nie wywołamy wstrząsu. Poza tym lekarstwa powinny być odpowiednio z ich instrukcją przechowywane, przeważnie w suchym i chłodnym miejscu o co jest trudno podróżując rowerem.

Pamiętajmy – leki mają prawo podawać tylko specjaliści!

Przyjmując jakieś leki stale , oczywiście zabieramy je ze sobą, ale odpowiednio je przechowujmy i nie umieszczajmy w apteczce pierwszej pomocy. Można także zabrać na dłuższą wyprawę jakieś leki przeciwbólowe typu paracetamol, czy przeciwbiegunkowe – jednak także nie umieszczajmy ich w apteczce pierwszej pomocy i starajmy się je przechowywać zgodnie z ulotką dołączoną do danego leku.

Nie umieszczajmy w apteczce także żadnych płynnych środków dezynfekujących jak woda utleniona czy jodyna w płynie. Środki takie także wymagają odpowiednich warunków przechowywania, na pewno należy unikać narażenia na wysokie temperatury . Butelkę z takim środkiem także łatwo jest uszkodzić np. podczas upadku co spowoduje zalanie środków opatrunkowych które staną się bezużyteczne.

W takim razie co powinna zawierać apteczka rowerowa?

S0182026_result

Po pierwsze rękawiczki jednorazowe lateksowe (2-3 pary), wszelkiego rodzaju jałowe opatrunki z gazy (kilka sztuk), bandaże, bandaże (opaski) elastyczne, plastry z opatrunkiem mniejsze i większe (kilka sztuk), plaster „z metra”, chusteczki ze środkiem do odkażania (zamiast płynów odkażających w butelkach). Ponadto maseczka do sztucznego oddychania (tzw. CPR), chusta trójkątna, koc ratunkowy, agrafka, nożyczki.

S0228036_result S0208033_result

Taki zestaw powinien wystarczyć w zupełności do opatrzenia wszelkich mniejszych otarć czy zranień (plastry, bandaże, chusteczki ze środkiem odkażającym), ale także i do zabezpieczenia poszkodowanego w wypadku do czasu przybycia profesjonalnej pomocy (bandaże, chusta trójkątna, koc ratowniczy), oraz do prowadzenia bezpiecznego sztucznego oddychania w razie zaistnienia takiej potrzeby (maseczka do sztucznego oddychania).

S0142021_result

Całość powinniśmy zapakować w wodoszczelne opakowanie, lub w foliowe woreczki aby uniknąć zamoczenia środków opatrunkowych np podczas deszczu.

S0202028_result

Kupiłem dzisiaj tak małą poręczną apteczkę w markecie za niecałe 13 złotych, zawiera większość potrzebnych rzeczy , oprócz chusteczek ze środkiem dezynfekującym, nożyczek i maseczki CPR. Można to dokupić za kilka złotych w każdej aptece.

S0222030_result

Apteczka ma nieprzemakalne opakowanie, oraz mocowanie z tyłu np do paska (badziewne ale jest). Producentem jest firma Vera . Opisywałem już kiedyś apteczkę tzw patrolową tej firmy.

 

3 komentarze

  1. tryton

    Tak mnie nurtuje od dłuższego czasu – dlaczego wszystkie te apteczki mają krzyże zielone, niebieskie białe a nie czerwone ? przewcież czerwony krzyż to jest znak pierwszej pomocy chyba nie ?

    Odpowiedz
  2. vadim

    Bo Czerwony Krzyż jest znakiem zastrzeżonym przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż 🙂 wypuszczając na rynek apteczkę z takim znakiem złamano by prawo.

    Odpowiedz

Komentarze