margolin-S0100015_Fotor

No właśnie. Pytanie z gatunku podstawowych.

W Polsce pozwolenie na broń można uzyskać nie na rodzaj, czy typ broni a na jej „przeznaczenie”, czy też „cel” jej posiadania.

I tak wg. art 10 UoBiA tak istnieje 8 „celów” na które można uzyskać pozwolenie na broń:

1) ochrony osobistej;
2) ochrony osób i mienia;
3) łowieckich;
4) sportowych;
5) rekonstrukcji historycznych;
6) kolekcjonerskich;
7) pamiątkowych;
8) szkoleniowych

Przy czym jak to zwykle w tym kraju bywa przepis ten jest nieprecyzyjny , gdyż mówi cyt. „Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach (…)” czyli pozostawia jakąś tam furtkę na inny cel, ale na jaki tego nikt nie wie.

Nas interesuje dzisiaj punkt 4, czyli broń do celów sportowych.  Ten sam artykuł ustawy w punkcie 4.4 podaje definicję broni sportowej:

4. Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:

4) do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego
(dymnego);

oraz w punkcie 5 dodaje wykluczenia, czyli broń której posiadać nie wolno:

Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci:
1) samoczynnej broni palnej, zdolnej do rażenia celów na odległość;
2) broni palnej wytworzonej lub przerobionej w sposób pozwalający na zatajenie
jej przeznaczenia, a także broni imitującej inne przedmioty;
3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku;
4) broni palnej, której nie można wykryć przy pomocy urządzeń przeznaczonych do kontroli osób i bagażu.

Biorąc to wszystko do kupy otrzymujemy taki oto stan faktyczny :

Mając wydane pozwolenie na broń do celów sportowych można posiadać praktycznie każdy rodzaj broni bocznego zapłonu w kalibrze do 6mm, centralnego zapłonu do kalibru 12mm ,broni gładkolufowej  kalibrze dowolnym oraz broni czarnoprochowej także w dowolnym kalibrze.

Z lewej CZ 75 cal 9mm Luger z prawej margolin cal .22LR - oba sportowe

Z lewej CZ 75B cal 9mm Luger z prawej Margolin cal .22LR – oba sportowe

Jedynym ograniczeniem jest to, że broń może strzelać tylko ogniem pojedynczym – nie może mieć możliwości strzelania seriami ani ogniem ciągłym. Ponadto nie można posiadać broni niewykrywalnej przez ręczne wykrywacze metalu i inne urządzenia do kontroli bagażu i zakamuflowanej pod postacią innego urządzenia czy przedmiotu np strzelający długopis.

pistolet sportowy cal .22LR Margolin

pistolet sportowy cal .22LR Margolin

Tak wiec sportowiec , posiadający odpowiednie zezwolenie może posiadać zarówno klasyczny typowo sportowy pistolet np Margolin, jak też np. popularnego bojowego Glocka 17, pistolet maszynowy UZI, karabinek Kałasznikowa (pozbawione ognia ciągłego) czy karabin snajperski np. SWD.

Austriacki Glock 17 cal 9mm Luger

Austriacki Glock 17 cal 9mm Luger

Снайперская винтовка Драгунова (Snajperskaja Wintowka Dragunowa). fot. „SVD Dragunov” autorstwa Hokos - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:SVD_Dragunov.jpg#mediaviewer/File:SVD_Dragunov.jpg

Снайперская винтовка Драгунова (Snajperskaja Wintowka Dragunowa).
fot. „SVD Dragunov” autorstwa Hokos – Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:SVD_Dragunov.jpg#mediaviewer/File:SVD_Dragunov.jpg

Może także posiadać potężny „wojskowy” karabin CheyTac USA 408 M300 Intervention kalibru .408 (10.36 mm), choć różne instytucje jak m.in. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne zwane też Centralnym Laboratorium Kompromitacji co rusz próbują wydawać niezgodne z prawem opinie, iż takiej broni posiadać nie wolno i później muszą się z tego rakiem wycofywać.

karabin CheyTac USA 408 M300 Intervention

karabin CheyTac USA 408 M300 Intervention

Jak widać zatem pojęcie broń sportowa jest bardzo szerokie. Ma to jednak swoje uzasadnienie. Ilość najróżniejszych konkurencji sportowych jest tak duża, że każdy rodzaj broni znajdzie zastosowanie w sporcie strzeleckim, dając przy okazji dużo frajdy i satysfakcji użytkującym ją strzelcom.



margolin-S0999149_Fotor

2 komentarze

  1. ad6664w2222

    Uzyskanie takiego pozwolenia jest czasochłonne i bardzo skomplikowane, ale wydaje mi się, że w moim przypadku warte swojej ceny. Chciałbym zacząć przygodę ze strzelectwem sportowym. Szukam sobie powoli broni sportowej, z której mógłbym zacząć korzystać, ale jeszcze długa droga przede mną. Ktoś może kupował broń sportową na [WYWALONO LINK PROSTACKIEJ REKLAMY STRONY NA KTÓREJ NIC NIE MA] ??

    Odpowiedz

Komentarze