S0035232_result

Dzisiaj pierwszy odcinek subiektywnego mini poradnika co warto kupić i przywieźć z Kaliningradu.

Na początek – gdzie kupować? Odpowiedź nie jest prosta – w zasadzie wszędzie 🙂 Dostępnych jest wiele sklepów, sklepików kiosków a’la „ruch” z wszelkiego rodzaju dobrem od chleba po papierosy, oraz małych i dużych supermarketów. Do największych sieci marketów należą Viktoria i Wester. Ja najczęściej kupują w Viktorii na przeciwko wysypy Kanta przy ul. Oktiabrskiej.

Jakoś tak najlepiej mi pasuje po drodze do domu, a do tego jest spory wybór dóbr wszelakich. Do tego na parterze jest fajna kawiarnia , w samym markecie jest „jadłodajnia” gdzie można zamówić różnego rodzaju jedzenie na ciepło i zjeść na miejscu, oraz jest dostępna toaleta – co też czasem może się przydać 😉

Wczoraj wpadłem ekspresowo po małe zakupy. Przy okazji zjadłem jakieś tadżyckie coś (ryż z kurczakiem i czymś bliżej niesprecyzowanym) – paskudne.

Po tym przydługim wstępie moja czysto subiektywna lista tego co warto zakupić i przywieźć sobie z Kaliningradu (lista jest niepełna, opisze tylko to co kupiłem dzisiaj, przy następnym wyjeździe będę listę uzupełniał):

S0225255_result S0205252_result

1. syrki – absolutny number one. Są to małe pakowane pojedynczo serki twarogowe na herbatniku, najczęściej z jakimś nadzieniem, często oblewane czekoladą. Są rewelacyjne.

S0255259_result

Niestety mają krótki termin przydatności do spożycia więc trzeba zobaczyć kiedy były wyprodukowane ( na produktach w Rosji nie podaje się daty przydatności a jedynie datę produkcji i okres w dniach/miesiącach przez jaki można to jeść)  W przypadku syrków jest to przeważnie 7 dni. Koszt syrka – od 11 do 19 rubli / sztuka

S0055234_result

2. orzechy/słonecznik/sezam w karmelu – zbliżone do naszych sezamek tylko większe i lepsze . Produkcja – azjatyckie republiki jak Azerbejdżan oraz np te ze zdjęcia z miasta Azow w Obwodzie Rostowskim. Rewelacyjne w smaku zwłaszcza słonecznik . Koszt od 20 rubli/szt za sóonecznik do 55 rubli sztuka zestaw słonecznik/orzechy/sezam w podwójnej paczce.

S0135242_result

3. Chałwa – rodzajów jest kilkadziesiąt – od wailowych, słonecznikowych po kakaowe i inne smaki. Kupić je można w kostach po pół i kilogram, w małych batonach oraz takie jak na zdjęciu pakowane jak cukierki , polewane czekoladą – te lubię najbardziej. Chałwa jest naprawdę pyszna, produkcja najczęściej azjatyckie republiki – Azerbejdźan, Tadżykistan i inne, oraz wspominay już Azow. Cena od 30 do 60 rubli za opakowanie.

S0115240_result S0105239_result

4. wódka – to raczej z egzotyki samej butelki niż smaku czy ceny. Ja najczęściej kupuję Konigsbergskaya oraz Putinka. cena – 190 – 230 rubli za pół litra

S0075236_result

5.  Papierosy – to dla ceny koszt jednej paczki od 25 rubli za lokalne do 70 rubli Marlboro, te ze zdjęcia Rothmansy kosztują ok 40 rubli / paczka.

]Jakie są normy wwozowe do Polski?

Na słodycze nie ma żadnej o ile nie są to ilości tzw. „handlowe”, wódka – pół litra na głowę jeśli mieszkasz w strefie nadgranicznej ( Gdańsk, Spot i Gdynia leżą w takiej strefie, toć graniczymy ze Szwecją przecież…) lub 1 litr jeśli mieszkasz poza strefą.

Syrki – z tym mam problem, bo obawiam się , że przemycam – znalazłem gdzieś informację, że nie można wwozić do Polandii produktów mlecznych z Rosji – czy syrki też się pod to łapią – nie wiem.

Papierosy – 2 paczki (40 sztuk papierosów).

To na razie tyle.

c.d.n

Komentarze