Dalszy ciąg moich zmagań z ogrzewaniem postojowym. Jak już pisałem kilka tygodni temu, dosyć niespodziewanie w moim kamperku odkryłem ogrzewanie postojowe Eber D3LC. Było całkiem martwe, ale niedużym kosztem i nakładem sił udało się je przywrócić do życia.

Więcej o tym tutaj: http://vadimpacajev.com/?s=+Eberspacher+

Kamperka dalej przystosowuję do swoich potrzeb i przyzwyczajeń z poprzedniego. Jedną z rzeczy które niedawno zrobiłem jest dodatkowa instalacja 12V, zasilana z dwóch akumulatorów 65 i 75 Ah połączonych równolegle.

Ogrzewanie postanowiłem podpiąć właśnie pod tą instalację. Do tej pory wpięta była pod akumulator rozruchowy, a co za tym idzie istniała obawa o rozładowanie akumulatora i unieruchomienie pojazdu podczas dłuższego „grzania”.

Odpiąłem zatem obecne zasilanie i położyłem nowe kable od akumulatorów dodatkowych do Ebera. Polączyłem wszystko i odpaliłem ogrzewanie.

Eber włączył się, rozpoczął procedurę startową i w momencie startu pompki i grzania świec, natychmiast się wyłączył…

Ponieważ wiedziałem, że ogrzewanie jest na pewno w 100 % sprawne od razu pomyślałem, że coś nie tak jest z prądem. Po wzięciu multimetru do ręki okazało się, że miałem rację.

Na akumulatorze napięcie  w stanie spoczynku 12,6 V, po odpaleniu Ebera spadało do 11,8V. Spadek niewielki i nie powinno być żadnego problemu.  D3LC wg. instrukcji ma próg rozłączenia, w celu ochrony akumulatora przed kompletnym rozładowaniem na poziomie 10,8V.

Zmierzyłem jednak to samo napięcie na kostce przy piecyku. I bingo! Okazało się, że 2 metry przewodu łączącego ogrzewanie z akumulatorem powodują spadek napięcia rzędu prawie 2V!

Po uruchomieniu ogrzewania, na kostce było tylko 10,5V.

Przewody położyłem o przekroju 2,5 mm2. Myślałem, że to wystarczy, okazało się, że nie…

Nie pozostało zatem nic innego jak położyć kolejne przewody, tym razem o przekroju 4 mm2. Po podłączeniu i włączeniu ogrzewania, na kostce przy piecu w momencie startu było 11,5V, a po procedurze startowej i rozpoczęciu grzania 12,2V.

Problem został rozwiązany i nauka na przyszłość – grubość ma znaczenie 🙂 nawet na tak krótkim odcinku przewodu.

Ogrzewanie grzeje jak diabli i przy okazji, ponieważ mam o to sporo pytań – czy ogrzewanie o mocy 2,8 KW jest wystarczające o ogrzania tej wielkości busa?

Otóż można śmiało powiedzieć, że jest… za mocne! Tak, testowałem je przy -10 na zewnątrz. Po ok 30 minutach pracy, przy uchylonych przednich szybach, musiałem skręcać je na minimum. Wewnątrz było 19 stopni na plusie. Przy pełnej mocy po godzinie miałem w aucie 29 stopni.

Dodam jeszcze, że nie jest to jakoś wybitnie zaizolowane auto. Ma cienką warstwę wełny mineralnej w ścianach i dachu, i jest całe przeszklone. Przy lepszej izolacji i mniejszej ilości szyb 2KW byłoby w zupełności wystarczające.

#budujemycampera #karetka


12 komentarzy

 1. mar

  Kupiłeś sanitarkę jako pojazd specjalny- sanitarka? Jaki jest status pojazdu teraz? Ciekawi mnie jak teraz, po zmianie przepisów w 2017r, w 2018 można przekwalifikować pojazd.

  Odpowiedz
  • vadim

   Nie, ja kupiłem już jako specjalny – kempingowy. Poprzedni właściciel zmieniał to w 2016 roku. W karcie pojazdu są jeszcze wpisy o sanitarnym. Ja takze w poprzednim aucie zmieniałem na specjalny kempingowy ale z ciężarowego i też to było w 2016 roku – pisałem o tym na blogu.

   Jak jest teraz nie wiem, ale z rozmów z osobami które do mnie piszą to nie ma z tym żadnego problemu o ile nie dochodzi do zmiany ilości miejsc siedzących w górę.

   Jak zawsze najlepiej pojechać na stację diagnostyczną i popytać diagnosty a najlepiej na kilka stacji i wyciągnąć średnią 🙂

   Odpowiedz
 2. mar

  Oczywiście gratuluję pomysłu i szczerze zazdraszczam.. Sam kiedyś przerobiłem ciężarówkę na specjalny kempingowy, ale nadszedł na nią kres i teraz myślę o czymś małym, zwinnym. T4 są w takim stanie że strach, ale najlepiej nadają się na kampera. Już myślałem o Tourneo ale zasiałeś ziarno wątpliwości opisując silniki. Muszę to przemyśleć. Pozdrawiam Mar z Gd.

  Odpowiedz
  • vadim

   Tak, T4 to w większości gruzy – mój też 🙂 kosztowało mnie już sporo pieniędzy i czasu doprowadzenie go do stanu technicznego pozwlająego bez większych obaw jechać nim w trasę, a i tak co chwilę jakaś przysłowiowa pierdoła wyłazi.
   Niemniej kula się. Wolne to, głośne ale jedzie. Byłem na Ukrainie, byłem w Bieszczadach, na Śląsku i w paru innych odległych od Gdańska miejscach i zawsze wróciłem bez większych przygód.
   Jednak szczerze, tak jak zawsze pisałem, że T4 to raczej nie, tak nadal to potwierdzam.
   To był odruch chwili, kupiłem i nawet polubiłem to auto, jednak z komfortem podróżowania ma ono nie wiele wspólnego.
   Za to komfort „biwakowania” jest jak dla mnie w zupełności zadowalający, więcej – niewiele bym już w tym aucie zmieniał, po aktualnym przystosowaniu go do swoich potrzeb.
   Prawda jest też taka że jest to taki mały czołg – nawet jak wybuchł mi niedawno pożar pod maską z powodu pogryzionych przez jakieś szkodniki przewodów wentylatorów, to po ugaszeniu obciąłem co się spaliło, posztukowałem kawałkiem przewodu, trytkami i taśmą naprawczą i zrobiłem kolejne 1200 km. Po powrocie na allegro za 30 zł kupiłem całą wiązkę, podmieniłem w 30 minut i auto jeździ dalej.
   W nowszym samochodzie pewnie niewiele po porzarze udało by sie uratować, a jeśli nawet to tryb serwisowy, laweta, ASO i grube szekle za naprawę.
   Także coś za coś.
   Ad Tourneo – jak pisałem rozważałem to auto, nawet ze 2 czy 3 oglądałem i mało nie kupiłem ale po kilku rozmowach z osobami które musiały wymienić wtryskiwacze i oczywiście wyskoczyć z grubej kasy dałem sobie spokój. Może niesłusznie, ale jakoś odstraszyło mnie to.
   W każdym razie – powodzenia 🙂
   Pozdrawiam
   vadim

   Odpowiedz
 3. Adam Wonski

  Wielkie dzięki za ten blog Vadim! Bardzo inspirujące posty. Jeszcze nie mam swoich trzech kopiejek 😀 do dorzucenia, ale jutro odbieram auto i zaczynam przerabiać, więc pewnie niedługo będę miał. Pozdrowienia!

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziękuję za miłe słowo i powodzenia w budowie własnego autka!
   Jeśli będę mógł jakoś pomóc to śmiało 🙂
   Vadim

   Odpowiedz
 4. Mar

  Kupione!!! Doblo osobowe z wysokim dachem. tylne drzwi oszklone. Okien bez liku. Trochę szrotello, ale postawimy je na nogi. Nie będę bawił się w zamianę na specjalnego kempingowego . Dużo zachodu, a korzyści niewielkie. Zabudowę będę wkładał tylko na sezon letni (wyciągając tylne fotele.) Będzie prościej.

  Odpowiedz
  • vadim

   No i super.
   Doblo fajne są 🙂 Ma te szafeczki pod sufitem z tyłu ?
   Jeśli nie to czasami można je trafić na allegro czy innych OLX-ach, zajefajne są i bardzo praktyczne.
   Jeśli to osobówka to nie ma oczywiście najmniejszego sensu zmiana na specjalny. Ja musiałem wywalić ścianę grodziową i dla świętego spokoju to zrobiłem. Tu nie ma takiego problemu.
   Udało się trafić długiego czy osobówki nie występowały w tej wersji ?
   Powodzenia i chętnie zobaczę jak będzie wyglądał po zmontowaniu zabudowy sypialnej, jeśli to nie problem 🙂
   Pozdrawiam
   Vadim

   Odpowiedz
   • Mar

    Nie widziałem długiego z podniesionym dachem, (nawet Cargo) w rocznikach 2000-2010. Kiedyś to był specjalny sanitarny, pewnie do wożenia inwalidów albo leków, krwi itp. Teraz to zwykła osobówka. Trochę kilometrów zrobił. Potem w prywatne ręce i rzeźnia. Ale jeździ. Szafeczki chyba były w Berlingo Multispace. Mam teraz czas do wiosny aby go urządzić. Ale na początek mechanika. Zobaczysz nie raz bąbla w Gdańsku…

   • vadim

    No też mi się wydawało że długie były tylko niskie. Niemniej jak to pokaretkowy (jak i mój T4 zresztą 🙂 ) to on fajny jest bo faktycznie dużo wyższy niż zwykły. Z szafkami mi się popierzyło, bo one w kangoo były
    Będę wypatrywał 🙂

    Powodzenia!

Komentarze