Jakiś czas temu dostałem do przetestowania urządzenie o nazwie Elerton Sensor. Urządzenie to ma za zadanie zapewnić spokój jego posiadaczowi. Brzmi ciekawie prawda ?

Zapraszam zatem do opisu tego bardzo sprytnego i bardzo przydatnego urządzenia.

elerton

Co to jest Elerton ?

Elerton Sensor to bezprzewodowy system alarmowy, wyposażony w szereg czujników, oraz łączność WiFi, mający za zadanie stale monitorować otoczenie w którym jest zamontowany.

Co dostajemy w komplecie po zakupie?

Urządzenie Elerton Sensor, dwa kontaktrony – większy i mniejszy, zewnętrzną dodatkową antenę WiFi, dwie baterie AA oraz instrukcję obsługi urządzenia i instrukcję instalacji kontaktronów.

Kontaktrony, czyli inaczej mówiąc czujniki otwarcia montuje się na drzwiach „ochranianych” obiektów czy urządzeń. Zewnętrzna antena WiFi będąca w komplecie podłączona do Elertona zapewnia łączność z siecią internetową w miejscach o słabszym sygnale, np. w piwnicy czy garażu.

elerton-IMG_6026

Co to potrafi ?

Elerton Sensor, dzięki wbudowanym czujnikom i dołączonym kontaktronom informuje użytkownika o:

  • otwarciu i zamknięciu drzwi (np. sejfu, szafki, drzwi wejściowych, szuflady, szafy itp.)
  • wykryciu ruchu
  • przekroczeniu zadanej temperatury – najwyższej i najniższej określonej w panelu administracyjnym
  • przekroczeniu najwyższej i najniższej wilgotności
  • poziomie baterii w sensorze
  • utracie połączenia urządzenia z internetem

Jak to skonfigurować ?

Najlepiej pokaże to film przygotowany przez producenta. Od siebie dodam tyle, że cała konfiguracja jest naprawdę nieskomplikowana.

konfiguracja 1

Ogranicza się w zasadzie do podania nazwy sieci WiFi, w której pracował będzie czujnik, adresu mailowego – potrzebnego do utworzenia konta w serwisie monitorującym dostarczanym przez producenta  (na ten sam e-mail będą także przychodziły powiadomienia o aktualnym statusie Elertona i zarejestrowanych zdarzeniach), oraz  ustawienia parametrów granicznych takich jak minimalna i maksymalna temperatura, wilgotność itp.

konfiguracja 2

Parametry te można ustawić za pomocą dedykowanego portalu monitorującego, lub poprzez aplikację na smartfony.

Poniżej dwa filmy pokazujące jak dokładnie skonfigurować urządzenie za pomocą komputera, oraz jak obsługiwać je za pomocą aplikacji na telefony komórkowe.

Jedynym problemem jaki napotkałem był brak obsługi przez mojego, a w zasadzie moich operatorów sieci komórkowych powiadomień typu mail – sms. Ani sieć Play, ani T-mobile nie obsługują tego typu powiadomienia, a co za tym idzie z Elertona nie przychodzą do mnie sms-y. Nie jest to wina urządzenia, a niestety operatorów sieci komórkowych.

smsy

Nie jest to jednak wielki problem, ponieważ zainstalowana na telefonie aplikacja, natychmiast po zarejestrowaniu zdarzenia wyświetla powiadomienia na ekranie smartfona. Ponadto, takie same powiadomienia przychodzą drogą mailową.

Przykładowe powiadomienia jakie wysyła Elerton na zdjęciach poniżej:

komunikaty2

powiadomienia mail

Jak to działa w praktyce ?

Zamontowałem urządzenie w szafie pancernej firmy Stalpol. Podłączyłem kontaktron do drzwi sejfu i po skonfigurowaniu, połączeniu z domową siecią WiFi wsadziłem urządzenie do środka.

elerton-IMG_6366

Dla celów testowych przeprowadziłem trzy, powtarzane wielokrotnie próby.

Otwierałem drzwi, uderzałem w sejf aby wywołać wstrząs, oraz świeciłem latarką przez drzwi . W każdym z wymienionych przypadków, po kilku sekundach na telefonie z zainstalowaną aplikacją miałem powiadomienie o wykryciu zdarzenia, oraz powiadomienie na email.

elerton-IMG_6375

Aby sprawdzić jak reagują czujniki temperatury i wilgotności ustawiłem wartości graniczne poniżej temperatury panującej aktualnie w moim mieszkaniu, oraz umieściłem urządzenie Elerton w łazience podczas kąpieli, gdy wilgotność wzrasta do 70 / 80 procent.

Te próby także zdał celująco. W ciągu kilku sekund od przekroczenia wartości granicznej na telefonie pojawiało się ostrzeżenie aplikacji.

Jak urządzenie pracuje i reaguje możecie zobaczyć na poniższym krótkim filmiku:

Gdzie jeszcze można to wykorzystać oprócz sejfu na broń?

Najlepsza odpowiedź to wszędzie…

Zastosowania typowo „ochronne” – dom, mieszkanie, domek letniskowy, piwnica, magazyn, garaż, biuro, pokój hotelowy itp. itd.  

Nadzór wykorzystujący czujniki ciepła i wilgotności – serwerownie, laboratoria, hodowle roślin i zwierząt (szklarnie, pomieszczenia ze zwierzętami), kotłownie, domki letniskowe zimą i wszystkie inne pomieszczenia w których ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności i temperatury otoczenia.

Warto ?

Zdecydowanie.

Od dawna wiadomo, że jeden sposób na zabezpieczenie swojej własności, choćby najlepszy,  może być zawodny. Każdy system zabezpieczeń powinien być zdublowany. Jeśli zatem posiadamy szafę na broń w klasie S1 lub wyższej, zakotwioną do podłoża czy ściany, to mimo wszystko dobrze było by zamontować dodatkowe zabezpieczenie. Często stosuje się zaawansowane systemy alarmowe z powiadamianiem ochroniarskich grup interwencyjnych. To rozwiązanie dobre, ale niestety bardzo drogie. Koszt instalacji to kilka ładnych tysięcy, abonament firmy ochroniarskiej to kolejne kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych miesięcznie . Do tego dochodzą koszty przyjazdu grupy interwencyjnej do każdego „fałszywego’ alarmu – kolejna kasa. Kolejnym minusem takiego rozwiązania jest informacja tylko o alarmach typu włamanie – ruch wykryty przez czujki czy kontaktrony. O np. nagłym wzroście wilgotności (zalaniu), czy choćby awarii ogrzewania nic nas nie poinformuje.

elerton-IMG_6384

Elerton pozwala na konkretne oszczędności, dając poczucie spokoju o którym pisałem na wstępie. Poinformuje nas o wykrytym ruchu, zmianie wilgotności, wzroście lub spadku temperatury, wstrząsie, otwarciu drzwi i każdym innym anomalnym zachowaniu w domu, mieszkaniu, garażu czy domku letniskowym.

Koszt zakupu to ok. 1000 zł, więc zdecydowanie mniej niż czujki + centralka systemu alarmowego. Jest to koszt jednorazowy, nie ma dodatkowych opłat abonamentowych. Natychmiastowe powiadomienie mailowe, powiadomienia w aplikacji i sms-owe dają możliwość reakcji – zadzwonienia do sąsiada, czy bezpośrednio na policję. Możliwość zarządzania przez internet, pozwala na bieżącą kontrolę stanu otoczenia w pomieszczeniu w którym zamontowany jest Elerton.

Dodatkową zaletą jest brak konieczności skomplikowanego, inwazyjnego montażu. Elerton Sensor to urządzenie przenośne, z autonomicznym zasilaniem. Można je łatwo ukryć, łatwo przenosić pomiędzy pomieszczeniami czy nawet budynkami. Można je zabrać ze sobą np. do hotelu i zabezpieczyć w ten sposób sejf hotelowy, kiedy pozostawiamy w nim cenne przedmioty. Można to zamontować na dopiero budowanych obiektach, gdzie nie ma możliwości zamontowania tradycyjnego systemu alarmowego, czy na przykład w domku letniskowym na działce.

elerton-IMG_6394

Wystarczy być w zasięgu WiFi, co dzisiaj nie stanowi żadnego problemu. W mieszkaniu czy biurze wystarczy oprzeć się na istniejącej infrastrukturze sieciowej. W miejscach gdzie jej brak, w ciągu kilku minut można zbudować własną niezależną sieć WiFi. Przenośne routery GPRS/3G i karty SIM ze stałym, bez abonamentowym dostępem do internetu, są obecnie bardzo tanie i można je zamontować praktycznie wszędzie.

Gdzie kupić ?

W dobrych sklepach z systemami zabezpieczeń, lub bezpośrednio od producenta: https://elerton.com/sklep/bez-kategorii/elerton-sensor/

Sprzęt do testów udostępniła firma Elerton.

14 komentarzy

  1. Arturo

    Fajny test- ciekaw byłem jak działa w praktyce.
    Jako fan wszelkiej elektroniki użytkowej sam się zastanawiałem co i jak w temacie zabezpieczeń.
    Jednak jak szukasz i wiesz czego chcesz – znajdziesz 🙂
    Polecam sprawdzić rozwiązania np KERUI ( producent z Chin). Alarm mający wszelkiego rodzaju czujki- pożar, ruch, zalanie,kurtyny itp. Dowolna konfiguracja. Powiadamianie SMS, tel, aplikacje na różne systemy.
    Cena- 1/4 tego rozwiązania 🙂

    Odpowiedz
    • vadim

      Dziękuje ????

      Sprawdziłem sobie przed chwilą ten system KERUI, ciekawie to wygląda i system jest bardzo rozbudowany, jednak w stsounku do Elertona widzę jedną podstawową różnicę/wadę.

      Elerton jest malutki i działa niezależnie. Wszystkie czujniki (oprócz kontaktronu) są wbudowane w niego. Działa całkowicie autonomicznie i można go zabrać dosłownie wszędzie ze sobą (pod warunkiem istnienia tam sieci WiFi oczywiście lub zainstalowania sobie tam hotspota czy routera)

      Jest jeszcze kwestia supportu i dostępności systemu monitorującego online. Zawsze mam obawy że firma nieobecna na polskim rynku zniknie po jakimś czasie i zostaniemy z niczym. Jestem fanem chińskich tanich rozwiązań i wszędzie tam gdzie się da je stosuję, jednak w tym wypadku mam po prostu pewne obawy.

      To chyba jednak dwa różne urządzenia – robiące to samo ale jednak możliwości zastosowań są troszkę inne.

      Niemniej dziękuje za tą informację przyjrzę się temu bliżej.

      Pozdrawiam

      Vadim

      Odpowiedz
      • Arturo

        Sprawdziłem system osobiście- wkładając kartę sim z Play i bawiąc się tym na różne sposoby.
        W mojej ocenie działanie po GSM to akurat przewaga- Z WIFI raz jest a raz może nie być, łatwo odciąć itp. Ten sprzęt ma zasilanie z sieci i z wbudowanego akumulatora. Czujki można dodawać dowolnie, budować strefy, zarządzać sms itp. Sparować np dodatkowe piloty czy karty RFID. Oprócz klasycznych czujek (kontaktrony, ruch, kurtyna, zbicie szkła- [ najtrudniejsza opcja do testów, z tydzień obserwowałem obszar pod śmietnikiem czy ktoś się starych okien nie pozbył ] ) Testowałem też czujki wody i gazu.- Działa.
        Pewnie dobry złodziej znajdzie obejście – zapewne się da. Ale za tą kasę ilość opcji jest zacna.
        No i jesteś niezależny od aplikacji producenta- sterujesz z panelu albo aplikacją(nakładką) która opiera się o komendy SMS. To też ważne bo nikt nie odetnie cię od serwisu którego nie ma:)
        A i nie jestem żadnym dystrybutorem :):)- bliżej mi do dusigrosza który chciał alarm za małą kasę.
        Pozdrawiam- Artur

      • vadim

        🙂 dusigrosz – też tak mam. Lubię to co dobre i tanie.

        I z wszystkim powyżej się zgadzam – porównuję tylko „kompaktowość” tych dwóch rozwiązań.
        Elerton to małe niezależne pudełko zasilane bateriami, niewiele większe od paczki fajek, z wbudowanymi czujnikami.

        Nie jest to na pewno rozbudowany system z pierdylionem czujników – to jego ograniczenie ale też i chyba zaleta w pewnych specyficznych sytuacjach m.in jak tutaj opisywana – czyli dodatkowe zabezpieczenie szafy na broń.

        Wrzucasz toto do środka i każda próba ingerencji – nawet np własnych zbyt ciekawskich dzieci zostanie zarejestrowana. Pukną w szafe, będą majstrować przy zamku, czy nie daj boże znajdą klucze i otworzą drzwi wiesz o tym natychmiast. W przypadku klasycznego alarmu czy tego systemu Kerui już niekoniecznie ponieważ jeśli domownicy są w domu to system raczej będzie rozbrojony.

        Po drugie – jak pisałem np hotel i sejf hotelowy. Zabierasz to w podroż, chowasz w sejfie komputer, paszport czy parat fotoraficzny wrzucasz Elertona i też masz spokojniejszą głowę bo niemal natychmiast dowiesz się że coś się niedobrego dzieje – Kerui nie zabierzesz na wczasy 🙂

        Inny przykład – szafka w pracy czy np na siłowni tu też nie zamontujesz alarmu a kradzieże z takich miejsc jednak się zdarzają. Elerton to ogarnie 🙂

        Wynajmujesz domek nad morzem czy w górach i zostawiasz tam kosztowne rzeczy – też Elerton się tam sprawdzi znakomicie.

        Tak jak napisałem – dwie różne filozofie, dwa różne urządzenia które ciężko porównać 1 do 1-go.

        Do mnie przemawia właśnie kwestia dodatkowego zabezpieczenia szafy na broń zarówno przed złodziejem, jak i niestety przed domownikami. Nie wiem czy masz broń i czy znasz przepisy odnośnie przechowywania – jeśli nie to tylko krótko napisze bez zagłębiania się w szczegoły – że żaden domownik ani inna osoba nie posiadająca pozwolenia na broń nie może mieć jakiegokolwiek dostępu do twojej broni bez twojej obecności przy tym – również żona/mąż/dziecko/ojciec czy matka. Raz, że grozi to odpowiedzialnością karną, dwa dla własnego i domowników bezpieczeństwa.
        Elerton nawet pomimo rozbrojenia alarmu będzie nad tym czuwał i zarejestruje wszystko od wstrząsu, po nagły dopływ światła czy otwarcie drzwi.

        Najlepszym chyba rozwiązaniem było by zainstalowanie i jednego i drugiego Elerton + Kerui i wtedy mamy całkowity monitoring w każdej sytuacji 🙂

        I gwoli wyjaśnienia – ja też niczego nie sprzedaję tym bardziej Elertona , miałem to tylko kilka tygodni na testach 🙂 .

        pozdrowienia

        Vadim

    • vadim

      BTW: goszcząca często na moim blogu firma Ferguson także ma podobne rozwiązanie do KERUI: http://smarthome.ferguson-digital.eu/ nie miałem tego jeszcze okazji testować, ale funkcjonalność jest chyba zbliżona. Opisywałem kiedyś jeden z elementów tego systemu – „inteligentne” gniazdko – http://vadimpacajev.com/inteligentny-dom-za-100-zl-ferguson-smart-wi-fi-plug/

      Ale tak jak napisałem uprzednio – ciężko to porównać z tak kompaktowym rozwiązaniem jakim jest Elerton.

      Odpowiedz
  2. Arturo

    Masz rację- dwie inne zabawki 🙂
    Metalową zieloną szafkę mam- stąd główkowanie nad sposobami dodatkowej ochrony.
    Sposób na to by przy rozbrojeniu całości jeden czujnik był w gotowości też jest.
    A co do mobilności – masz rację- łatwiej zabrać jedno pudełko niż komplet.
    Tak jak mówisz – połączenie opcji tych systemów jest najlepsze- ale kasa nie wychodzi wtedy zbyt ekonomicznie.
    Jak byś potrzebował jakieś info co do chińskiego wyrobu- chętnie pomogę 🙂
    Pozdrawiam.
    Artur

    Odpowiedz
    • vadim

      No to jak szafę masz to niepotrzebnie się wymądrzałem 🙂 ale przynajmniej inni poczytają.

      Nad chińczykiem pomyślę w przyszłości, jak pisałem wygląda to bardzo ciekawie. Najpierw chyba pomęczę jeszcze firmę Ferguson która ma podobny system z rożnymi czujkami aby podesłali mi to do testów.

      Pozdrowienia!

      Vadim

      Odpowiedz
  3. Maciej

    Z nieba mi spadłeś z tym testem. Mój syn zaczyna powoli majstrować przy szafie i boje się, że w końcu nauczy się kodu, a to już krok do tragedii. Rozumiem, że żadnego abonamentu, subskrypcji miesięcznej nie ma za to?

    Odpowiedz
    • vadim

      Właśnie m.in po to jest to urządzenie 🙂 Tak nie ma abonamentów, subskrypcji itp. W cenie dostaje się dostęp do portalu monitorującego oraz aplikacji mobilnej.
      Bardzo fajnie to działa i podnosi na pewno poziom bezpieczeństwa

      Pozdrawiam

      Vadim

      Odpowiedz
  4. subuk

    Wprawdzie broni jeszcze nie posiadam, ale w ramach przygotowań i aby budżet mi się nie rozjechał jak już będę miał promesy w ręce ;-), zakupiłem szafę ze Stalpolu z Elertonem. Aktualnie są promocje i cena tego urządzenia przy zakupie z szafą jest bardzo atrakcyjna.
    Działa bezbłędnie ! Bardzo ciekawe i przydatne urządzenie

    Odpowiedz
    • karol borowski

      Subuk, robimy bardzo podobnie, u mnie też najpierw szafa (też ze Stalpolu), potem broń. 😀 Odnośnie urządzenia się zgadzam, bardzo fajne i mega ciekawe.

      Odpowiedz
  5. Lena

    Lepiej żeby synowi nie udało się jakimś cudem odgadnąć hasła, bo na Twoim miejscu noce bym miała nieprzespane, wydawałoby mi się że może zabrać broń i wtedy będzie problem.

    Odpowiedz

Komentarze