Dzisiaj będzie o ciekawym urządzeniu, które otrzymałem niedawno do przetestowania od firmy Ferguson. Urządzeniu do ochrony osobistej. Urządzeniu, które z założenia ma poprawić bezpieczeństwo, które ma zaalarmować najbliższych i świadków zdarzenia, oraz spłoszyć potencjalnego napastnika.

Tym urządzeniem jest (jak by to nie brzmiało) „inteligentny” gwizdek, o nazwie Ferguson Smart Whistle.

Sposobów na obronę przed potencjalnym napastnikiem jest wiele. Najskuteczniejszym jest oczywiście unikanie miejsc i sytuacji w których można być narażonym na atak, kradzież, rozbój itp.

Niemniej, jak bardzo będzie się ostrożnym, zagrożenia nigdy nie uda się wyeliminować. Czytelnicy mojego bloga wiedzą, że jestem miłośnikiem broni palnej. Broń posiadam, czasami ze sobą noszę i w sytuacji zagrożenia własnego życia, gdyby nie było innego wyjścia, pewnie broni bym użył.

Z bronią wiele lat pracowałem, używałem jej kiedyś „profesjonalnie” i wiem z własnego doświadczenia, że w Polsce użycie broni, nawet w sytuacji „zero – jedynkowej”, nie jest zakończeniem problemu – to dopiero początek. Przesłuchania, prokuratorzy, sądy. Udowadnianie, że nie było innego wyjścia itp itd. Droga przez mękę niestety, i jeszcze długo tak pewnie będzie.

Po za tym, nie każdy broń mieć może, nie każdy broń mieć chce i nie każdy ją mieć powinien. Bezpieczny, natomiast powinien być każdy.

Poszukując zatem środka ochrony i obrony własnej, innego niż broń, wielu kieruje się w stronę różnego rodzaju straszaków, gazów pieprzowych, pałek składanych i tym podobnych akcesoriów. Mają one różną, czasem większą, czasem mniejszą skuteczność. Wszystkie jednak wymagają pewnego treningu i wprawy w ich używaniu, wymagają też użycia pewnej siły.

Co ma zrobić jednak filigranowa dziewczyna / kobieta, albo dziecko ? Pałki nie użyje, bo zrobi sobie jeszcze większą krzywdę, z gazem też różnie to bywa, jeśli wiatr zawieje nie w tę stronę, można samemu się znokautować. Dzieci, młodzież w ogóle nie powinny przy sobie takich rzeczy posiadać. Wiele szkół zabrania wnoszenia tego typu przedmiotów.

Znawcy tematu, instruktorzy samoobrony, specjaliści od bezpieczeństwa polecają w takich przypadkach narobienie jak największego hałasu, aby spłoszyć napastnika. To bardzo często działa. Złodziej, gwałciciel czy inny molestator, woli działać po cichu. Nie chce ściągać na siebie uwagi.

I tu z pomocą może przyjść opisywane przeze mnie urządzenie od firmy Ferguson.

Smart Whistle, to przede wszystkim zaawansowany technologicznie osobisty alarm, z wbudowanym lokalizatorem. Jego zadaniem jest oprócz narobienia hałasu, wysłanie różnego rodzaju natychmiastowych powiadomień o sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. Gwizdek wykonuje połączenie telefoniczne na zaprogramowane numery, wysyła powiadomienia sms-owe i mailowe. Do powiadomień tekstowych dołączany jest krótki komunikat, że dana osoba potrzebuje pomocy, wraz z linkiem do mapy, z podaną bardzo dokładną lokalizacją. Smart Whistle w celu wykonania tych czynności korzysta ze smartfona, jego wbudowanego GPS-a, oraz darmowej aplikacji którą należy na nim zainstalować. Komunikacja na linii urządzenie – telefon odbywa się bezprzewodowo za pomocą łącza bluetooth.

Konfiguracja

Jak już wspomniałem do poprawnego działania gwizdka Smart Whistle potrzebnych jest kilka elementów.

Po pierwsze telefon z systemem Android lub iOS oraz łączem Bluetooth i GPS-em. Obecnie każdy, nawet najtańszy smartfon to oferuje. Po drugie, konieczne jest pobranie darmowej aplikacji o nazwie WISO na ów telefon. Aplikacja dostępna jest za darmo w sklepie Google Play oraz sklepie Apple. Po trzecie aktywne łącze internetowe, oraz zgoda na pobieranie danych o lokalizacji.

Po pobraniu aplikacji, należy przejść kilka kroków konfiguracyjnych. Przede wszystkim trzeba zarejestrować darmowe konto, następnie uzupełnić swój profil, podać numer telefonu na który w przypadku zagrożenia smartfon wykona automatyczne połączenie. Następnie maksymalnie trzy numery, na które zostaną wysłane wiadomości SMS oraz adresy e-mail. Po tym wszystkim telefon połączy się ze Smart Whistle za pomocą bluetootha.

Jak to działa w praktyce?

Po skonfigurowaniu urządzenia przechodzi ono w stan czuwania. Każde wciśnięcie przycisku alarmowego, przez co najmniej 2 sekundy, lub energiczne „zagwizdanie” w niego,  aktywuje ustawione wcześniej reguły działania. Po aktywacji alarmu telefon natychmiast wykonuje połączenie na zaprogramowane numery, wysyła sms-y z informacją, iż osoba potrzebuje pomocy, wraz załączonym linkiem do mapy google. Ponadto, jeśli zostało ustawione nagrywanie dźwięku, także go nagrywa a nagranie wysyła do „chmury”. Może także włączyć sygnał alarmowy w telefonie.

Najlepiej działanie i dostępne scenariusze pokazuje poniższa grafika:

źródło: Ferguson sp z o.o.

Oraz film promocyjny firmy Ferguson, gdzie pokazano jak działa smart Whistle:

Lokalizacja działa zaskakująco dokładnie. Pokazuje adres z numerem domu, a nawet klatki w bloku w okolicy której został aktywowany alarm (jeśli oczywiście dane te są obecne w mapach google). Sprawdzałem działanie w kilkunastu różnych lokalizacjach i wszędzie adres podało bezbłędnie. O dziwo, lokalizacja zadziałała nawet wewnątrz pomieszczenia, w mieszkaniu na piątym pietrze.

Dopóki alarm nie zostanie odwołany, poprzez dłuższe przyciśnięcie ikony alarmu na smartfonie, Smart Whistle będzie na bieżąco śledził lokalizację, i aktualizował ją w trybie rzeczywistym na mapie, do której link został przesłany sms-em i mailem.

Całość działa bardzo szybko. Czas od aktywowania alarmu do wykonania połączenia i wysłania sms-a to dosłownie kilka sekund.

Osoba wyposażona w Ferguson Smart Whistle w sytuacji zagrożenia ma dzięki niemu kilka opcji – narobić hałasu gwizdkiem, gwizdać i jednocześnie wcisnąć alarm, aby powiadomić najbliższych, lub dyskretnie zaalarmować, że dzieje się coś niedobrego. Wciśnięcie przycisku wyśle dyskretne powiadomienie. Jako, że nie ma dwóch identycznych sytuacji, czasami takie ciche, niewzbudzające hałasu działanie będzie skuteczniejsze.

Gwizdek zasilany jest popularną, tanią 3 voltową baterią typu CR 2032. Czas działania na jednej baterii to ok 2 miesiące. O niskim stanie naładowania baterii i konieczności jej wymiany gwizdek sam poinformuje mailowo.

W pakiecie z gwizdkiem, otrzymujemy przy pierwszym uruchomieniu pakiet 10 powiadomień sms-owych do wykorzystania. Po ich wyczerpaniu, każdego miesiąca automatycznie odnawia się pakiet 6 darmowych sms-ów. Istnieje także możliwość zakupu dodatkowych pakietów od 15 do 240 wiadomości tekstowych za pomocą mikropłatności bezpośrednio w aplikacji

Ferguson Smart Whistle wyposażono w praktyczną, odporną na zerwanie zawieszkę, dzięki której można go przytroczyć do damskiej torebki czy choćby pęku kluczy, oraz nakładkę ochronną na otwór „gwiżdżący” 🙂

Czy gwizdek Ferguson Smart Whistle należy traktować jako przyrząd do samoobrony ?

Absolutnie nie! Jednak uważam, że może on bardzo pomóc w razie potencjalnego ataku. Narobienie hałasu, to jak wspomniałem, jeden z najlepszych sposobów na wystraszenie napastnika. Natychmiastowe powiadomienie najbliższych, wraz z podaniem dokładnej lokalizacji to bezcenny  czas na reakcję.  To szansa na interwencję, powiadomienie służb, szybkie odnalezienie zagrożonej osoby. Ile znamy przypadków odnalezienia poturbowanych, czy niestety już martwych młodych dziewcząt, gdzieś na kompletnym zadupiu, po kilkunastu godzinach, czy nawet wielu dniach? Jest szansa, że gdyby miały przy sobie podobne urządzenie, czas poszukiwań skrócony zostałby do minimum.

Ferguson Smart Whistle kosztuje ok. 200 złotych polskich. To chyba niewielki koszt, jak na możliwości które oferuje.

Sprzęt do testów udostępniła firma Ferguson.

UWAGA!

Producent informuje także o braku kompatybilności z niektórymi telefonami, poniżej ich lista. Jeśli takowy posiadasz to niestety urządzenie może nie działać prawidłowo.

Aplikacja WISO działa na telefonach Apple iOS i Android z Bluetooth 4.0
Wspierane są urządzenia Apple z iOS 7 lub wyższym
Wspierane są urządzenia z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższej
Nie zalecamy używania poniżej wymienionych urządzeń z Ferguson Smart Whistle:
OPPO F1 ze względu na niestabilne połączenie Bluetooth oferowane przez telefon
OPPO A37 ze względu na niestabilne połączenie Bluetooth oferowane przez telefon
OPPO N3 ze względu na niestabilne połączenie Bluetooth oferowane przez telefon
Samsung Galaxy Note 3 po aktualizacji do Android 5.0 ze względu na wiele problemów z połączeniem Bluetooth zauważonych po aktualizacji firmware telefonu
Motorola Moto E z Androidem 4.4.2 ze względu na niestabilne połączenie Bluetooth oferowane przez telefon
LG G2 z Androidem 5.0.2 ze względu na niestabilne połączenie Bluetooth oferowane przez telefon
HTC Butterfly z Androidem 4.4.2 ze względu na niestabilne połączenie Bluetooth oferowane przez telefon


Komentarze