gdynia-droga-FLUMI2106141hel_09

Kampania wyborcza w pełni. Kolejne newsy z Gdyni.

Miejscy urzędnicy podobno chcą posłuchać rowerzystów, zapraszają na konsultacje 15 października o 16.00 do Urzędu Miejskiego w Gdyni.

Konsultacje wg urzędników otwarte są dla wszystkich , ale zapraszają tylko mieszkańców Gdyni, a najlepiej mieszkańców Śródmieścia i Kamiennej Góry, toć nikt inny tam jeździć nie będzie…

Gdynianie do dzieła zatem!

Poniżej treść komunikatu w całości:

Gdzie i jakie trasy rowerowe powstaną na terenie Śródmieścia i Kamiennej Góry? Na których ulicach wyznaczyć kontrapasy, a które objąć strefą Tempo 30? Między innymi tym kwestiom poświęcone będzie najbliższe spotkanie Gdyńskiej Rady Rowerowej. Wziąć w nim udział i wyrazić swoją opinię może każdy.

Gdyńska Rada Rowerowa odbędzie się 15 października 2014 roku, o godz. 16.00 w sali 105 Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54).

Spotkanie, na które wstęp jest wolny, w całości poświęcone zostanie konsultacji Koncepcji Tras Rowerowych na terenie Śródmieścia i Kamiennej Góry. Podczas spotkania eksperci z zakresu komunikacji rowerowej, m.in. dr Michał Beim z Instytutu Sobieskiego, zaprezentują możliwe rozwiązania, zarówno przebudowy dróg, jak i zmiany organizacji ruchu, które należy zastosować, by zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, a w szczególności tych niechronionych, czyli pieszych i rowerzystów.

Chodzi o to, by rozsądnie korzystać ze sprawdzonych w Europie wzorców. Wbrew pozorom bowiem, budowa nowych ścieżek rowerowych nie jest jedynym sposobem, by zwiększyć liczbę rowerzystów w mieście.

W pewnych miejscach jest to wręcz niewskazane lub niemożliwe. Niektóre ulice bardziej nadają się, by wyznaczyć na nich osobny pas lub kontrapas dla rowerów. Na innych z kolei można po prostu uspokoić ruch drogowy, np. poprzez wyznaczenie stref ograniczonej prędkości pojazdów do 30 km/h i zastosowanie szykan, progów zwalniających lub innych środków fizycznego uspokojenia ruchu.

Takie rozwiązania zwiększają poczucie bezpieczeństwa, ograniczają hałas, pozwalają na większą integrację ulicy (często dzieci znów zaczynają się bawić na ulicach) a ostatecznie podnoszą jakość życia i cen nieruchomości w pobliżu ulic. Możliwe lokalizacje stref Tempo 30 będą jednym z tematów dyskutowanych w trakcie Gdyńskiej Rady Rowerowej.

Zapraszamy wszystkich gdynian, a zwłaszcza tych, którzy mieszkają na terenie Śródmieścia i Kamiennej Góry. Gdyńska Rada Rowerowa będzie miała formę konsultacji społecznych i jest otwarta dla wszystkich – mówi Zygmunt Zmuda Trzebiatowski, pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Kontakt: Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw komunikacji rowerowej, tel.: 502 153 888.

Komentarze