CAMERA

W poprzednim wpisie było o wiatrówkach i miejscach gdzie można bezpiecznie za niewielkie pieniądze lub nawet całkowicie za darmo z nich postrzelać.

Dzisiaj będzie o broni palnej.

Tu analogicznie jak poprzednio na samym początku wyjaśnienie: tekst ten dotyczy czysto rekreacyjnego strzelania z broni palnej, nie piszę o klubach strzeleckich, strzelectwie sportowym, zawodach, myślistwie,  i czym tam jeszcze. Wpis ten skierowany jest do ludzi którzy nie mieli nigdy styczności z bronią i strzelectwem, bądź kontakt ten mieli znikomy a chcieli by spróbować „jak to jest” i „czy mi się to spodoba” i przy okazji spędzić miło i aktywnie wolny czas.

Strzelanie rekreacyjne z broni palnej nie wymaga posiadania zezwolenia na posiadanie broni, ani posiadania samej broni. Nie trzeba też przechodzić żadnych badań, testów itp. itd.

Wystarczy pójść na komercyjną strzelnicę, wybrać broń z jakiej chcemy strzelać i ilość amunicji, a o resztę zadba personel strzelnicy.

Z reguły przy pierwszej wizycie musimy przejść obowiązkowe krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa po którym pod okiem instruktora możemy zacząć strzelać.

W Trójmieście i okolicach znam trzy takie miejsca (z czego dwa należą do jednej firmy) gdzie możemy  właśnie w ten sposób, rekreacyjnie postrzelać sobie z różnych rodzajów broni.

1. Strzelnica kryta firmy FHU Czapla

Strzelnica przy Matejki w Gdańsku

Strzelnica przy Matejki w Gdańsku

Strzelnica ta mieści się we Wrzeszczu. Zlokalizowana jest w przyziemiu na tyłach sklepu z bronią tej firmy przy ul. Matejki.

Na strzelnicy dostępne są dwie 20 metrowe osie.

Na miejscu do dyspozycji korzystających jest tylko broń krótka, ale różnorodność dostępnych egzemplarzy jest na prawdę spora.

Do dyspozycji strzelców są:

 • Pistolety sportowe w kalibrze .22LR – Hammerli Xesse, Margolin, S&W
 • Pistolety centralnego zapłonu w kalibrze 9×18 (Makarov) – P64, P83
 • Pistolety centralnego zapłonu w kalibrze 9×19 (Luger,Parabellum) – Walther P-99, CZ 75 B, Sig Sauer P228, Glock 19, pistolet maszynowy PM-98 Glauberyt
 • Pistolety kolekcjonerskie – Parabellum P.08, VIS wz.35
 • Rewolwery w kalibrze .357 Magnum: HW-357 Hunter, Colt Python

Do skorzystania ze strzelnicy oraz broni obiektowej wystarczy dowód osobisty (z pistoletów sportowych w kalibrze .22 mogą korzystać także dzieci od 12 roku życia, oczywiście z pełnoletnim opiekunem).

Cennik:

 • obowiązkowe szkolenie dla osób pierwszy raz korzystających z tej strzelnicy – 20 zł/osoba
 • pistolety w kal. .22LR – 15 zł / 15 strzałów , 20 zł / 25 strzałów
 • pistolety w kal. 9mm (Makarov,Luger) – 18 zł / 5 strzałów, 42 zł / 15 strzałów
 • pistolet maszynowy Glauberyt – 20 zł / 5 strzałów, 45 zł / 15 strzałów
 • rewolwery w kalibrze .357 Magnum – 20 zł / 5 strzałów, 45 zł / 15 strzałów

matejki

Dla osób które często korzystają z broni obiektowej dostępny jest abonament w cenie 100 zł, ważny miesiąc. Z abonamentem koszt 1 szt. amunicji w kal. 9mm Para/Luger to 1,2 zł

Strzelnicę mogą także wynająć osoby posiadające własną broń. Koszt to 20 zł za pół godziny, 30 zł za godzinę (1 tor).

Byłem tam raz, miejsce małe, kameralne i bardzo przyjemne. Wszystkie formalności należy załatwić w sklepie z bronią i następnie przejść na zewnątrz na zaplecze i schodami w dół gdzie znajduje się wejście do strzelnicy.

Polecam zwłaszcza na tzw. pierwszy raz z bronią palną, oraz dla kobiet i dzieci, ze względu na możliwość strzelania z kalibru .22LR który najzwyczajniej w świecie mniej „kopie”, a w zasadzie praktycznie nie ma żadnego odrzutu. Świetna zabawa za niewielkie pieniądze (20 zł za 25 strzałów).

Adres: Gdańsk, Matejki 6

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 10.00 – 18.00

Uwagi: obowiązuje rezerwacja telefoniczna – (58) 347-02-40 , można płacić kartą.

2. Strzelnica sportowo – myśliwska w Lublewie Gdańskim należąca do firmy FHU Czapla

CAMERA

Strzelnica w Lublewie

Jest to dawna strzelnica garnizonowa, przejęta od jakiś czas temu od wojska. Teren jest ogromny w środku lasu, kilka kilometrów od trójmiejskiej obwodnicy.

Na miejscu dostępne są 2 osie karabinowe na 200 i 300 metrów ( od 6 do 9 stanowisk strzeleckich) oraz 10 osi pistoletowych – 50 i 25 metrowych oraz stanowisko do rzutek.

CAMERA

Osie karabinowe

Na strzelnicy można strzelać z następującej broni obiektowej:

 • Pistolety centralnego zapłonu: Glock 17 i 19, H&K USP EXPERT, Walther P99, Pistolet TT, Pistolet P-64, P-83, Pistolet Makarov, Pistolet Desert Eagle (wielki pistolet na mocną amunicję)
 • Pistolety maszynowe: MP-40 (broń m.in SS-manów, znana choćby z serialu Stawka większa niż życie z niezapomnianym Hansem Klossem, nazywana „szmajserem”), PPSz wz.41 (także znana z II wojny tzw. „pepesza”), M-84P Glauberyt, PM 63 RAK
 • Karabiny: AK 47 (popularny Kałasznikow), Mosin, H&K SL-8, Beryl (w wersji wykastrowanej z ognia ciągłego czyli Radom Sport), karabin wyborowy (snajperski) SWD Dragunow , ręczny karabin maszynowy DP wz.28 „DIEGTIARIEW” (kolejna historyczna broń, zasilana z charakterystycznego dużego magazynka talerzowego, także często oglądana w filmach i serialach o II WŚ)
 • Strzelby gładkolufowe: Bock IŻ-27, Maverick, Imperator, Mossberg – możliwość strzelania do rzutków lub do tarczy.
Stanowisko do rzutków

Stanowisko do rzutków

Ceny:

CENNIK-LUBLEWO-2014-od-8.10.20141

Tutaj także dla osób które często korzystają z broni obiektowej dostępny jest abonament w cenie 100 zł, ważny miesiąc. Z abonamentem koszt 1 szt. amunicji w kal. 9mm Para/Luger  to 1,2 zł oraz 7,62×39 (Kałasznikow) – 1,5 zł

Oś pistoletowa 50 metrowa i strzelanie z Glocka 17

Oś pistoletowa 50 metrowa i strzelanie z Glocka 17

Strzelnica w pięknych okolicznościach przyrody, świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Wielką zaletą strzelnicy jest możliwość strzelania z ogromnej ilości różnych modeli broni, w tym wielu historycznych modeli. Obsługa strzelnicy i instruktorzy są bardzo pomocni i mają wielką cierpliwość dla każdego 🙂

Adres: Lublewo Gdańskie, ul. Wojska Polskiego (ulicą Wojska Polskiego trzeba wjechać do lasu i jechać do samego końca)

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek od 10.00 do 18.00 (zimą czynne do zmierzchu)

sobota od 9.00 do 18.00 (zimą czynne do zmierzchu)

niedziela – od 1 kwietnia do 30 września od 10.00 do 18.00 tyko dla osób z własną bronią (zimą czynne do zmierzchu)

Uwagi: warto wcześniej zarezerwować dzień i godzinę, ponieważ ruch tam jest spory i może nie być wolnego instruktora. Rezerwacja telefoniczna: 607-667-606. Można płacić kartą.

3. Strzelnica Gdańskiego Centrum Strzeleckiego

Gdańskie Centrum Strzeleckie przy Jaśkowej Dolinie

Gdańskie Centrum Strzeleckie przy Jaśkowej Dolinie

Strzelnica znajduje się w Gdańsku przy Jaśkowej Dolinie.

Dostępna broń to broń krótka centralnego zapłonu: Glock 17, Glock 19, Walter P 99, Steyer M9A1 , Beretta 92FS, CZ 75 Shadow, Taurs cal 454 casull, Tangfollio Limited 9 Luger oraz pistolety małokalibrowe (nie znam dostępnych modeli).

Cennik:

pistolety centralnego zapłonu – 3 zł / strzał

pistolety bocznego zapłonu – 1,5 zł za strzał

Ze strzelnicy nigdy nie korzystałem. Byłem tam dwa razy i nie spodobało mi się to miejsce (jest to moje czysto subiektywne odczucie). Obsługa wydala mi się niemiła, do tego masa myśliwych których z zasady nie trawię, więc zrezygnowałem z usług i siłą rzeczy moja wiedza o tym obiekcie jest bardzo skromna.

Zaletą jest na pewno to, że jest niemal w centrum miasta (Wrzeszcz) i można do niej dojechać choćby komunikacją miejską.

Adres:

Gdańsk,  Jaśkowa Dolina 114

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek : 10.00 – 18.00
sobota: 10.00 – 14.00

Powyższe trzy strzelnice oferują strzelania dla osób bez własnej broni. Najlepsza wg mnie strzelnica w Lublewie Gdańskim (choć na pewno nie najtańsza). Jeśli ktoś nigdy nie miał broni w ręku to polecam na początek strzelnicę w Gdańsku na Matejki. Dostępna jest tam broń bocznego zapłonu która będzie najbardziej odpowiednia do tego aby „obyć się” z bronią i  zasadami bezpiecznego jej używania.

Wszystkie powyższe strzelnice oprócz standardowego cennika oferują również różnego rodzaju karnety czy bony upominkowe. Może to być świetny pomysł na prezent np. na okrągłe urodziny, a może przy okazji stanie się to początkiem wspaniałej przygody jaką jest strzelectwo sportowe.

Jeśli znacie inne nie wymienione przeze mnie strzelnice gdzie można postrzelać przychodząc „z ulicy” proszę o info, uzupełnię powyższy spis.  

EDIT:

Powstała świetna strona – wyszukiwarka strzelnic – na której można wyszukać strzelnice w swojej okolicy. Obecnie zawiera dane kilkudzieisięciu obiektów i niemal codziennie dopisywane są nowe. Polecam!

znajdziecie ją tu:

www.gdziestrzelac.eu

5 komentarzy

 1. Karol

  Jest jeszcze jedna strzelnica w Gdańsku dosłownie kilka minut komunikacją miejską od centrum, a dokładnie na ul. Chałubińskiego 31. Nazywa się DSTeam Strzelnica. Są na FB i mają stronę (…)
  Obiekt kryty, oś 25 metrów, 5 stanowisk.
  Ekipa profesjonalna, dbającabo klienta i bezpieczeństwo, ale nie spięta jak guma z majtek. Świetnie prowadzą strzelanie i opiekują sieę każdym kto do nich wpadnie. Ja byłem i tam wrócę na pewno. Pozdro dla ekipy z DSTeam. Tak trzymać!!

  Odpowiedz

Komentarze