Henry Ford_okladka_300dpi

Za oknem szaro i buro, dzień coraz krótszy i słońca brak. Co robić w długie paskudne jesienno zimowe wieczory? Czytać oczywiście!

To idealna pora na nadrobienie czytelniczych zaległości.  Dzisiaj o ciekawie zapowiadającej się książce pt. Henry Ford autorstwa Vincenta Curcio.

 W zapowiedzi podesłanej przez Wydawnictwo Poznańskie czytamy:

Życie Henry’ego Forda, pierwszego miliardera w historii świata, to historia człowieka,
który z niespotykaną do tej pory siłą zmieniał otaczającą go rzeczywistość.

W roku 1908 wprowadził na rynek model T, który zrewolucjonizował branżę motoryzacyjną, a zastosowanie
metody produkcji seryjnej zapewniło błyskawiczny rozwój amerykańskiego przemysłu.

Troszczył się o warunki życia swoich robotników, a jednocześnie uniemożliwiał im uzwiązkowienie. Był zajadłym antysemitą, ale jednocześnie zatrudniał więcej Żydów niż ktokolwiek inny działający w branży przemysłowej. Wyrażał poglądy pacyfistyczne, ale zarabiał miliony na produkcji zbrojeniowej.

Dzięki lekturze tej książki możemy podejrzeć, co działo się w umyśle tego enigmatycznego i nietuzinkowego przedsiębiorcy.

Vincent Curcio z wyjątkową przenikliwością zgłębia ogromne i nieustannie fascynujące sprzeczności charakteryzujące człowieka, który przyspieszył bieg historii.

Henry Ford dla mnie był geniuszem, pionierem, człowiekiem jaki zdarza się raz na sto lat. Jego pomysły, sposób działania zrewolucjonizowały sposób w jaki poruszamy się dzisiaj po świecie. Nie on wymyślił samochód, ale on wprowadził go pod przysłowiową strzechę. Tak jak wiele lat później toporna konstrukcja Fiata 126 p zmotoryzowała Polskę, tak Ford T na początku wieku XX zmotoryzował Amerykę, a później cały świat zachodni.

Z tym większą przyjemnością przeczytam biografię Henrego Forda do czego i Was zachęcam.

Tytuł: Henry Ford

autor: Vincent Curcio 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o.

 

Komentarze