Wszystko dzisiaj jest „smart” są smart telefony, smart samochody, smart domy, smarkacze… wróć. W każdym razie trochę tego jest.

Co to jest ten „smart” , oprócz tego że są takie małe fajne miejskie autka rodem z Mercedesa  ?

Otóż „smart” z rosyjskiego to inteligentny, mądry tudzież sprytny. Taki właśnie jest też najnowszy produkt firmy Ferguson, z kategorii Smart Home czyli inteligentny dom.

ferguson-smart-plug-IMG_4420

Ten produkt to gniazdko/wtyczka sieciowa o nazwie Ferguson Smart Wi-Fi Plug.

Cóż takiego mądrego toto potrafi ?

W sumie potrafi to, co większość gniazdek elektrycznych – czyli podać prąd do urządzenia, żeby je następnie włączyć 🙂 Z tym, że tu, możemy ten proces w pełni zaprogramować, oraz obsługiwać zdalnie przez internet.

Podstawową funkcjonalnością jest programator. Można ustawić dowolną ilość scenariuszy kiedy urządzenie ma się włączyć. Można ustawić włączenie i wyłączenie jednorazowe – o określonej godzinie określonego dnia, można ustawić włączanie i wyłączanie cykliczne – w konkretne dni tygodnia, o określonych godzinach.

ferguson-smart-plug-IMG_4453

Można w końcu w dowolnej chwili włączyć i wyłączyć urządzenie ręcznie, za naciśnięciem przycisku na ekranie telefonu.

Można to zrobić zarówno będąc w lokalnej sieci WiFi, jak i korzystając ze swojego smartfona, z dowolnego połączenia internetowego, z dowolnego miejsca na świecie!

Do obsługi tego gniazdka służy aplikacja, którą można za darmo pobrać ze sklepu Play Googla (wersja na Android) i tego czegoś podobnego dla ajfonów. Nie ma aplikacji dla użytkowników mobilnego Windowsa.

ferguson-smart-plug-wlacznik3

Aplikacja jest tak prosta jak się tylko da. Proste ikony, przycisk włącz/wyłącz, możliwość nadania własnej nazwy każdemu gniazdku.

Ciekawą funkcją jest licznik zużycia energii, dzięki któremu możemy na bieżąco kontrolować zużycie dla każdego z urządzeń. Licznik podaje aktualne i łączne zużycie prądu przez podłączone do Smart Wi-Fi Plug urządzenie.

ferguson-smart-plug-wlacznik3

Gniazdko łączy się z tzw. chmurą czyli jednym z dostępnych w aplikacji serwerów, dzięki temu można z niego korzystać w dowolnej sieci. Czy to będzie własne domowe WiFi, sieć komórkowa, publiczny hotspot czy jakiekolwiek inne źródło internetu. Działa to wszędzie. Jest też wbrew pozorom bardzo bezpieczne, ponieważ tylko telefon uprzednio autoryzowany w domowej sieci WiFi może zarządzać przypisanymi do niego gniazdkami. Nie ma zatem obaw o to, że ktoś niepowołany będzie nam w nocy włączał światło, czy przygotowywał kawę w ekspresie 🙂

Konfiguracja jest banalnie prosta

Producent dostarcza urządzenie w małym kartoniku z krótką instrukcją obsługi. Początkowo, myślałem, że czegoś w tej instrukcji brakuje, bo nie jest opisany, tudzież jest bardzo lakonicznie, sam proces podłączania tego do sieci WiFi w domu. Okazało się, że się myliłem. Nie ma tego, bo to dzieje się niemal automatycznie!

ferguson-smart-plug-wlacznik2

W aplikacji na smartfonie podaje się tylko nazwę sieci oraz hasło do niej, wciska się na chwilę przycisk na wtyczce, a reszta konfiguruje się bez naszego udziału. Aplikacja sama wykrywa obecność wtyczki w „okolicy”, konfiguruje ją i zapisuje w pamięci aplikacji. Całość trwa jakieś 15-20 sekund i działa!

ferguson-smart-plug-IMG_4476

Ograniczenia ? 

W zasadzie dwa.

Pierwsze to maksymalna moc podłączonego urządzenia – 3500 W.

No i urządzenie musi się włączać samodzielnie po podaniu zasilania – to logiczne. Odpada więc sterowanie wszystkim tym, co mimo podłączenia do prądu trzeba wystartować „z palca”, wciskając fizycznie włącznik, a nie można tego zrobić bez prądu.

ferguson-smart-plug-IMG_4440

Większość urządzeń daje się tak uruchomić – lampki, żelazka, odkurzacze, mikrofalówki z mechanicznymi pokrętłami, bojery itp itd. Każde urządzenie także, da się wyłączyć w ten sposób – wszystko co działa na prąd, po jego odcięciu działać przestanie. Więc nawet jeśli się nie włączy, to jeśli zostawiamy to pracujące wychodząc z domu, możemy ustawić aby się automatycznie wyłączyło, lub wyłączyć to zdalnie ręcznie.

No dobra ale po co to komu ?

Wyjeżdżasz na urlop, obawiasz się włamania – włączasz o określonej godzinie światło, gasisz je, włączasz znowu – imitujesz obecność ludzi w mieszkaniu.  Złodziej pójdzie tam gdzie jest ciemno.

Zostałeś dłużej w pracy, twój pies, czy kot siedzi po ciemku i dostaje fioła – włączasz mu lampkę na parapecie i jest spokojniejszy, nie wyje, nie drapie, nie niszczy (na mojego psa to działa).

Masz bojler elektryczny, nie chcesz czekać, aż woda się nagrzeje by po pracy wziąć ciepły prysznic ? Włączasz go na godzinkę przed przyjazdem do domu.

Zapominasz wyłączyć żelazko ? Podłącz je przez Smart Plug i nawet jeśli znowu zapomnisz – będzie mógł je wyłączyć w każdej chwili.

ferguson-smart-plug-IMG_4486

Zostawiasz na noc telefon do ładowania ? Po co ma pobierać prąd calą noc, ustawiasz wyłączenie po 3-4 godzinach, telefon naładuje się i więcej niepotrzebnie prądu nie zeżre 🙂

Dzieciak nie chce zasnąć po ciemku ? ustawiasz lampkę na określony czas, lub zdalnie ją wyłączasz jak zaśnie, bez wchodzenia do pokoju i budzenia go.

Wymieniać dalej ?

Chyba każdy znajdzie zastosowanie dla takiego gniazdka w domu.

Jak dla mnie genialne urządzenie.  

Jeszcze krótki filmik jak to działa:

Gniazdko, to tylko początek całej serii Smart Home. Ferguson zapowiada prezentację na targach CeBIT w Hanowerze całego  systemu inteligentnego domu o nazwie Ferguson Smart Home Security Kit. System składać się ma z centralki, czujników ruchu, czujników temperatury i wilgotności, czujników otwarcia drzwi i pilota zdalnego sterowania. Wszystkie elementy systemu mają się łączyć przez internet z telefonem lub tabletem dając pełną kontrolę nad domem cz mieszkaniem.

ferguson-smart-plug-IMG_4418

Jak tylko system pojawi się w sprzedaży nie omieszkam przetestować tego rozwiązania.

Urządzenia typu „smart” są przeważnie bardzo drogie – tu jest inaczej. Gniazdko Ferguson Smart Wi-Fi Plug- kosztuje tylko 115 złotych.

Chcesz kupić taniej? Sprawdź aktualne ceny na ceneo.pl

2 komentarze

  1. klient

    Urządzenie jest za duże – zasłania sąsiednie gniazda w listwie zasilającej, a np w podwójnym gnieździe ściennym blokuje całkowicie drugie gniazdo 🙁 Nie polecam

    Odpowiedz

Komentarze