nawigacja-tablet-_I0Q1563

No właśnie. Takie pytanie dostają bardzo często w mailach. „Mam takie a takie urządzenie czy będą działać darmowe mapy”? „chcę kupić nawigację firmy x czy y czy będą na niej działać mapy openstreet maps”? itp itd.

Na tak postawione pytania nie jestem w stanie odpowiedzieć. W 100% odpowiedzieć mogę tylko jeśli urządzenie miałem w ręku i je osobiście przetestowałem.

Najpopularniejszym w ubiegłym miesiącu wpisem , który miał ponad 2000 odsłon był ten o „ożywianiu” urządzenia do nawigacji Navroad – KLIK. Urządzenie to dostałem w łapki, przetestowałem więc mogłem z całą odpowiedzialnością opisać jak to działa.

Tyle wyjaśnienia dlaczego nie mogę odpowiedzieć mailowo na takie pytania.

nawigacja-tablet-S0012001

Chcąc jednak odpowiedzieć na pytanie z tytułu tego posta mogę polecić jedno , moim zdaniem najlepsze rozwiązanie , kiedy dopiero zastanawiamy się co kupić.

Osobiście uważam , że najsensowniejszym wyjściem jest zakup urządzenia pracującego pod kontrolą systemu Android i wyposażonego w odbiornik GPS. Czy będzie to tablet czy smartphone należy zdecydować samemu kierując się przede wszystkim wielkością ekranu, oraz ceną urządzenia.

nawigacja-tablet-_I0Q1475

Dla mnie optymalnym rozwiązaniem do nawigacji jest tablet o przekątnej ekranu 7 cali. Sam używam Samsunga Galaxy Tab 2 w wersji z modem 3G.

To dosyć stara już konstrukcja ale w spisuje się świetnie. Działa szybko, ekran dotykowy jest precyzyjny a GPS bardzo dokładny. Na urządzeniu mam na stałe zainstalowane oprogramowanie Be-on-road którego starszą wersję opisywałem tutaj (obecnie działa jeszcze lepiej).

fot. Michał Fludra / fludra.info

Oprogramowanie to będzie oczywiście działać także na każdym innym smartphonie czy tablecie wyposażonym w system Android (wersja od 2.1 w górę) oraz odbiornik GPS .

Zaletą takiego korzystania z tabletu czy smartphona z Androidem a jest to że nie jesteśmy przywiązani do jednego oprogramowania.

Jeśli nie spodoba się nam intreface czy sposób obsługi, czy mapa nam nie odpowiada bo czegoś nie obejmuje, zawsze można program odinstalować i zainstalować inny. Na Android dostępne są w zasadzie wszystkie liczące się na rynku zarówno darmowe  jak i komercyjne aplikacje do nawigacji.

nawigacja-tablet-S0052010

Ponadto jeśli urządzenie wyposażone jest w modem 3G, za kilka złotych można dokupić kartę z internetem, lub skorzystać z darmowego Aero2 i mieć dostęp w urządzeniu do internetu. Jak bardzo jest to przydatne można się przekonać kiedy w całkowicie obcym nam mieście nawali nam samochód, lub choćby złapiemy gumę i musimy znaleźć warsztat,wulkanizację czy telefon do pomocy drogowej. To oczywiście tylko nieliczne sposoby wykorzystania takiego urządzenia.

nawigacja-tablet-_I0Q1522

Podsumowując, jeśli ktoś posiada już jakieś urządzenie do nawigacji to jak najbardziej warto pogłówkować, poszukać alternatywnych rozwiązań, darmowych map i sposobów na zmuszenie urządzenia do współpracy z nimi.

nawigacja-tablet-S0092017

Zastanawiając się natomiast nad kupnem zdecydowanie polecam zakup tabletu/smartphona z systemem Android. Urządzenia takie kupimy nawet nowe za kilkastet złotych. Jakiś czas temu testowałem np  telefon MediaDroid Aero Slim MT7014 z 4,5 calowym wyświetlaczem który kosztuje obecnie ok 350 złotych i nadaje się do tego celu znakomicie. Tablet Samsung którego używam , kosztuje na aukcjach ok 300 – 400 zł.

nawigacja-tablet-_I0Q1484

Za niewielkie pieniądze otrzymujemy uniwersalne narzędzie które znakomicie sprawdza się jako nawigacja samochodowa i daje możliwość korzystania z dziesiątek różnych alternatywnych programów do nawigacji.

Jedna odpowiedź

  1. Czarek

    No i takiego czegoś szukałem, mam już dość walki z piracką wersją „AutoMapy”. Po wypłacie ruszam na zakupy.

    Odpowiedz

Komentarze