Firma NavRoad często gości na moim blogu. Już kiedyś pisałem że jestem fanem tanich ale dobrych rzeczy elektronicznych. Takich które za niewielkie pieniądze oferują dobrą jakość wykonania , wydajność pozwalającą na wygodną pracę a przy okazji nie kosztują tyle co tzw „firmowe” produkty.

Tak jest i tym razem.

W moje ręce trafiły dwie nawigacje, a w zasadzie nawigacjo – tablety. Jeden z nich to Movio 2 drugi to Nexo Mobi. Dzisiaj o tym pierwszym słów kilka.

Dane techniczne:

 • System operacyjny: Android 4.4.2 KitKat
 • Ekran: Pojemnościowy, wielodotykowy o wielkości 7 cali, rozdzielczość – 1024 x 600 pikseli
 • Procesor: dwurdzeniowy Allwinner A23
 • Pamięć RAM: 1 GB DDR3
 • Pamięć FLASH: 8 GB
 • Łączność: Wi-Fi, GPS
 • wbudowany czytnik kart microSD/SDHC/SDXC z obsługą kart do 64 GB pojemności
 • kamery: przednia 0,3 Mpix / tylna 2 Mpix (720p @ 30 fps)
 • bateria: Li-Polymer / Li-Ion, 2 200 mAh
 • złącza: Micro USB/OTG, microSD, miniJack (słuchawkowe)
 • preinstalowane oprogramowanie: mapFactor NAVIGATOR FREE, DailyRoads Voyager
 • wymiary: 191,5 mm x 115,5 mm x 12,6 mm
 • waga: 327 gram

Zawartość opakowania:

nexo-movio-2-_FLM6212

W typowym dla producenta kartonie znajdziemy oprócz samej nawigacji dwuczęściowy uchwyt montażowy do szyby samochodowej, przewód zasilający / ładowarkę sieciową, ładowarkę samochodową, przewód USB oraz instrukcję obsługi kartę gwarancyjną.

Jakość wykonania/gniazda, złącza:

nexo-movio-2-_FLM6250

Nawigacja Movio 2 jest dosyć spora i ciężka (waga to ponad 320 gram). Przód to ekran otoczony sporych rozmiarów czarną ramką, z zamontowaną w lewym górnym rogu kamerą.

Tył wykonany jest z przyjemnego w dotyku „aksamitnego” tworzywa. Na pleckach także znajduje się obiektyw kamery umieszczony skrajnie i dosyć wysoko co umożliwia bezproblemowe korzystanie z Movio 2 jako rejestratora samochodowego. Poniżej znalazło się miejsce na gniazdo karty pamięci microSD. Po przeciwnej stronie do kamery umieszczono głośnik.

nexo-movio-2-_FLM6254

Na jednej z krawędzi umieszczono wszystkie gniazda i przyciski czyli włącznik, regulację głośności, gniazdo zasilania, i słuchawkowe. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla kierowcy w trakcie jazdy. Nie musi on odrywać wzroku od drogi szukając właściwego przełącznika.

Montaż w samochodzie:

nexo-movio-2-_FLM6260

Montaż do szyby odbywa się za pomocą wspomnianego już dwu funkcyjnego uchwytu wyposażonego w tradycyjną gumową przyssawkę z „wajchą”. Po zmontowaniu uchwytu z ramieniem nawigację umieszcza się wewnątrz i zapina na zatrzask. Ułatwiają to dwie wypustki w dolnej części uchwytu pasujące do otworów w urządzeniu.

nexo-movio-2-_FLM6238

Plecki uchwytu posiadają wysuwaną stopkę, tak więc po wysunięciu uchwytu z ramienia uzyskuje się praktyczną podstawkę biurkową.

Ekran:

nexo-movio-2-_FLM6262

Jest duży, ma 7 cali i uważam że jest to wartość graniczna dla nawigacji samochodowych (za wyjątkiem może tych stosowanych w samochodach ciężarowych). Dzięki rozmiarom obsługa nawigacji także w czasie jazdy jest bardzo łatwa. Trudno jest nie trafić w odpowiedni przycisk wyświetlany na ekranie. Jakość wyświetlanego obrazu jest poprawna, a podświetlenie dobrane optymalnie. Nie jest to może obraz idealny, gdyż jak dla mnie ma trochę za mały kontrast a kolory są trochę zbyt „blade”,  ale do zastosowań do jakich stworzony został ten produkt jest w sam raz. Dotyk działa pewnie i dokładnie, nie zauważyłem żadnych problemów z obsługą dotykiem Movio 2.

Kamera:

nexo-movio-2-_FLM6245

Są aż dwie. Przednia ma rozdzielczość 0.3 Mpix i w zupełności wystarcza do rozmów przez komunikatory internetowe. Tylna ma rozdzielczość 2 Mpix. Jakość produkowanych zdjęć i filmów nie rzuca na ziemię, jednak nie ma też się zbytnio do czego czepiać. Sytuacje awaryjne na drodze można z powodzeniem zarejestrować, można też wykonać w razie potrzeby jakieś zdjęcie. Nie jest to aparat fotograficzny ani typowa kamera samochodowa więc nie czepiam się.

Oprogramowanie nawigacyjne:

nexo-movio-2-_FLM6222

W zestawie otrzymujemy zainstalowany dobrze znany produkt Navigator Free – czyli darmową nawigację satelitarną obejmującą pokryciem niemal wszystkie kraje świata.  Navigator Free oparty jest na mapach OpenStreetMaps i jest bardzo często aktualizowany. Aktualizacje jak i sam system jest darmowy i dostępny dla każdego.

nexo-movio-2-_FLM6230

Movio 2 na tej aplikacji działa szybko i sprawnie, trasa wytyczana jest niemal natychmiast po wprowadzeniu koordynatów.

Na Movio 2 można oczywiście zainstalować każdy inny program nawigacyjny o ile nie wymaga on stałego połączenia z internetem, gdyż urządzenie nie jest wyposażone w modem 3G.

nexo-movio-2-_FLM6222

Oprócz nawigatora, producent zainstalował aplikację DailyRoads Voyager, dzięki której urządzenia typu tablet czy smartfon można przekształcić w pełnoprawny rejestrator samochodowy. O przydatności takiego rejestratora chyba już nikogo nie muszę przekonywać, a dzięki tej aplikacji nie ma potrzeby kupowania dodatkowego urządzenia.

Czy warto ?

nexo-movio-2-_FLM6267

Navroad Movio 2 można kupić już za ok 320 zł. W tej cenie dostajemy nawigację GPS ze świetnymi mapami, odblokowany system umożliwiający instalację dowolnej innej aplikacji nawigacyjnej, rejestrator samochodowy i pełnosprawny, przyzwoitej jakości tablet. Brakuje mi w nim tylko modemu 3G. Wracając jednak do pytania czy warto ?  na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie oczywiście sam 🙂 Ja w każdym razie z czystym sumieniem mogę polecić to urządzenie.

Komentarze