youtubowcy-small

W internecie można znaleźć bardzo dużo kanałów tematycznych dotyczących broni, strzelectwa, elaboracji amunicji i innych powiązanych tematycznie z strzelectwem. W większości są to kanały zagraniczne, anglojęzyczne, gros z nich powstaje w USA. Oni mają łatwiej. Dostęp do broni w Stanach Zjednoczonych jest niemal powszechny, każdy na własnym ranczu może mieć prywatną strzelnicę. Ilość producentów broni i amunicji idzie w setki jeśli nie tysiące. Jest o czym opowiadać i co pokazywać.

Jedni robią to lepiej inni gorzej, ale na pewno warto je oglądać aby poznać nowości, ciekawostki i wiedzieć jak daleko nam do Stanów…

Dzisiaj jednak będzie o polskim internecie i polskich kanałach youtubowych. Polskich kanałach tematycznych o broni.

Tu zadanie jest prostsze, nad czym ubolewam niestety. Polskich kanałów o broni nie ma wiele, a te które są naprawdę wartościowe można policzyć na palcach jednej ręki.

Zamieszczę je w kolejności od najlepszego do najsłabszego. Od razu dodam, że jest to moje subiektywne zestawienie, oraz że najsłabszy kanał nie oznacza że jest fatalny i nie warto na niego zaglądać, wręcz przeciwnie! Na wszystkie poniżej zamieszczone warto wchodzić i subskrybować ponieważ są to jedne z niewielu naprawdę wartościowych kanałów dotyczących tej tematyki.

1. Strzelnica.tv

strzelnicatv

Dla mnie numer jeden w zestawieniu. Kanał prowadzony przez prezentera radiowego i telewizyjnego Michała Kwiatkowskiego. Największą zaletą kanału jest sam prowadzący go pan Kwiatkowski, i jego świetny radiowy głos. Prezenter-konferansjer-DJ-strzelec Kwiatkowski w prosty, przystępny i  humorystyczny sposób opowiada o swojej pasji jaką jest strzelectwo. Jeździ na zawody, na targi, pokazuje strzelnice i kluby strzeleckie, testuje broń, sprzęt i akcesoria.

Strona wizualna kanału strzelnica.tv również jest na wysokim poziomie . Dobra praca kamery – prowadzący współpracuje najprawdopodobniej z profesjonalnym operatorem kamery z „przeszłością telewizyjną”, co jest rzadkością w polskim kąciku youtube – plus dobry dźwięk i świetny profesjonalny głos pana Kwiatkowskiego do tego dobry montaż. Połączenie tego wszystkiego daje w pełni profesjonalny odcinek programu, który bez większych poprawek śmiało można włączyć do ramówki takiego np. TVN Turbo czy innego tematycznego kanału TV.

Przy tym wszystkim pan Michał Kwiatkowski nie pozuje na „profesjonalnego” strzelca, nie paraduje obwieszony dziesiątkami „tactical girów”, nie udaje „specjalsa”. Pan Kwiatkowski pokazuje pozytywną stronę strzelectwa, pokazuje, że strzelectwo to jest sport dla każdego.

Powstało do tej pory 12 odcinków i z niecierpliwością czekam na następne.

adres: https://www.youtube.com/channel/UCzwFgnGeQ4jYy1CKaalsEpA

2. Gunpoint.tv

gunpointtv

Numer dwa w zestawieniu. Autor kanału przedstawia się jako „Golo” i z tego co udało mi się ustalić prowadzi firmę zajmującą się szkoleniami strzeleckimi dla służb mundurowych i osób prywatnych.

Niesamowita wiedza praktyczna autora z zakresu posługiwania się bronią, technik strzelania i elaboracji amunicji to atuty tego kanału. Odcinki to gotowe poradniki pokazujące krok po kroku np jak poprawnie i szybko wymieniać magazynki , jak poprawnie i bezpiecznie ładować i rozładowywać broń, czy choćby podstawa podstaw – czyli jak poprawnie trzymać broń krótką.

Strona wizualna jest zdecydowanie słabsza – bardzo statyczna kamera, często jeden, dwa kadry przez cały odcinek, brak czołówki, brak przebitek.

Warstwa merytoryczna jednak zdecydowanie rekompensuje braki wizualne, do tego prowadzący opowiada ciekawie, nie zanudza, nie jąka się i nie  powtarza.

Zdecydowanie warto  odwiedzać ten kanał.

adres: https://www.youtube.com/channel/UCLtgpjTsezwE1fp5R-iTYgA

3. Gunblog

gunblog

Kanał autorów bloga o tym samym tytule , czyli Gunblog, jednego z niewielu w polskim internecie blogów o broni i strzelectwie (BTW: wielka szkoda że tak rzadko powstają nowe wpisy, ostatni pod koniec października 2014).

Na kanale youtubowym Gunblog-a powstały do tej pory 4 filmy. Jego największą zaletą jest to że w ogóle jest… i że autorom chciało się nagrać te filmy, znaleźli sponsorów którzy udostępnili broń do pokazania i wiadro amunicji.

Wizualnie jest słabo, praca kamery okropna, w większości to statyczne ujęcie na którym opowiadający stoi majtając bronią w rękach tak, że jej w ogóle nie widzimy za to wspaniale widzimy całą sylwetkę opowiadającego lub ujęcia z trzęsącej się ręki z dziwnymi najazdami i „żabimi” kadrami . Do tego wszystkiego filmy są zdecydowanie za długie, odcinek o pistolecie AF1 Strike One ma ponad 40 minut! 40 w większości bez sensu przegadanych minut (nie dałem rady dotrwać do końca ).

Autor/autorzy opowiadają nudno i monotonnie, powtarzając wielokrotnie to co przed chwilą powiedzieli. Widać brak przygotowania ,obycia z kamerą i swobody wypowiadania się.

Jednak jak napisałem na początku – fajnie, że jest i warto obejrzeć te cztery odcinki które powstały choćby po to aby zobaczyć jak strzela chorwacki HS-9 wspomniany AF1 Strike One czy radziecki niekastrowany Diegtiariow.

Panowie idą w dobrym kierunku, ale zdecydowanie powinni skrócić odcinki, mniej gadać, bardziej przygotować się merytorycznie i zaprosić do współpracy operatora kamery który ma pojęcie o zdjęciach do telewizji.

adres: https://www.youtube.com/channel/UCx6JoqUd7UkbBf7GP-x1D5g

4. hmmm………………….

Chyba nie ma nic więcej, przynajmniej ja nie znalazłem nic ciekawego . Na chwilę obecną te trzy kanały to jedyne kanały o strzelectwie w polskim zakątku internetu.

Jeśli znacie ciekawy polski kanał o tej tematyce proszę o podsyłanie, dodam go do zestawienia.

W kolejnym odcinku będzie o kanałach zagranicznych. Tam będzie trudniej bo jest tego ogrom , jednak mam kilku swoich faworytów 🙂

8 komentarzy

  • vadim

   🙂 Dziękuję za komentarz i wizytę w moich skromnych progach, i oczywiście niecierpliwie czekam na kolejny odcinek Strzelnica.tv 😉

   Odpowiedz
 1. Power

  Hihi Vadim masz absolutną rację 🙂 Bo my te filmiki to cykamy tak przy okazji, dla picu, dla powodu do wyjścia na strzelnicę. A tak na co dzień to raczej znajdziesz nas tutaj: http://gunblog.eu/

  pozdrawiam 🙂
  Maciej

  Odpowiedz
  • vadim

   Jak napisałem fajnie , że się Wam chce 🙂 przy takiej posusze polskich kanałów o broni każdy jest cenny 🙂
   A blog znam i przeglądam, choć ostatnio zamilkliście na parę ładnych miesięcy, to widzę że od kilku dni coś się znowu zaczyna dziać :-).
   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • Power

    Robota, robota. W branży IT pracuje u mnie grudzień i styczeń to żniwa. Ale powoli się rozkręcamy.

Komentarze