Tak na prawdę, to sam to sobie wymyśliłem 🙂 Producent wyposażył tą nawigację w funkcje szczególnie przydatne kierowcom  ciężarówek, ale postaram się przekonać Was, że  warto ją mieć na pokładzie, zwłaszcza podróżując ponad standardowych wymiarów samochodem kempingowym.

Przedstawiciel firmy Navitel, zaproponował mi kilkanaście dni temu przetestowanie ich najnowszego produktu – 7 calowej nawigacji satelitarnej Navitel E700.

navitel-e700-_flu7685

Z ochotą przyjąłem tą propozycję, tym bardziej że miałem bardzo dobre wspomnienia z testu nawigacji Navitel E500, o której możecie poczytać tutaj: Nawigacja satelitarna Navitel E500 – 5 cali, mapy całej Europy i darmowe aktualizacje .

Navitel zapowiadał niedawno wypuszczenie na rynek pierwszego w swojej ofercie multimedialnego tabletu, także 7 calowego. W tzw.  międzyczasie w ofercie pojawiła się jeszcze ta nawigacja.

Tak więc, wracając do tezy postawionej w tytule tego tekstu.

Dlaczego to dobra nawigacja do campera ?

Otóż po pierwsze rozmiary ekranu:

Jak wspomniałem powyżej wyświetlacz ma 7 cali. To moim zdaniem optymalna wielkość do większego auta. Sam używam w różnych autach którymi się poruszam właśnie 7 calowego tabletu do nawigacji i Yanosika i jest to bardzo wygodne.

navitel-e700-_flu6194

Ikonki służące do obsługi, wpisywania trasy, zmiany parametrów są sporej wielkości. łatwo je więc obsługiwac prowadząc samochód bez odrywania się od tego co przed maską. W większych samochodach przednia szyba jest z reguły znacznie bardziej oddalona od kierowcy niż w zwykłych „osobówkach”.  Siłą rzeczy nawigacja do niej przyklejona także. Dzięki 7 calom mapa, oraz wyświetlane parametry trasy są wyraźniejsze – łatwiej je dostrzec kątem oka. Świetnie działający w Navitelu asystent pasa ruchu pokazujący sugerowany pas który należy zająć jest doskonale widoczny. Strzałki kierunkowe, strzałki pokazujące kolejne manewry, aktualna prędkość, czas dojazdu i inne ważne informacje, także są doskonale czytelne.

Po drugie – mapy:

Użytkownik ma do dyspozycji świetne mapy praktycznie całej Europy, w tym również jej wschodniej części. Niewiele jest na rynku nawigacji obejmujących zasięgiem map takie kraje jak Rosja, Kazachstan, Białoruś, Ukraina, Mołdawia. Do tego dochodzą częste w wyprawach camperem kraje Bałkanów łącznie z Albanią, Macedonią i Czarnogórą. Jest Cypr i Malta.

navitel-e700-_flu6219

Do tego wraz z nawigacją dostajemy dożywotnią, darmową aktualizację tych map. I to wszystko do działania nie potrzebuje połączenia z internetem, co jest także wielką zaletą w podróży (zwłaszcza poza granicami kraju, gdzie koszta roamingu danych mogą być dotkliwe).

Ale po trzecie, i chyba najważniejsze:

Navitel E700 wyposażono we wspomniane udogodnienia dla kierowców dużych ciężarówek. Co to takiego ? Otóż możliwość wytyczania trasy z uwzględnieniem wszelkich przeszkód i ograniczeń w gabarytach auta i tonażu. Tonaż auta nie jest może kierowcom standardowych camperów (do 3,5 T) szczególnie potrzebny, natomiast możliwość podania wymiarów auta jak najbardziej. Ogromna większość camperów ma wysokość przekraczającą standardowe 2 metry, nie wspominając już o długości pojazdu czy jego szerokości.

Jak to działa ?

Otóż bardzo prosto. Konfiguracji dokonuje się w zasadzie raz i można o tym zapomnieć. Po wejściu w ustawienia aplikacji, wybieramy typ pojazdu z dostępnych :  pieszy, rower, samochód/motocykl osobowy, taksówka, autobus, kurier (najpewniej chodzi o dostawczaka i tą opcję proponuję dobrać dla campera właśnie), samochód ciężarowy i… pojazd uprzywilejowany.

navitel-e700-_flu6221

Następnie wprowadzamy najważniejsze informacje o samochodzie: Długość, szerokość, wysokość, masę całkowitą, jeśli znamy to także nacisk na oś.

navitel-e700-_flu6226

Ponadto wybrać można po jakich drogach ma nawigacja wytyczać trasę, czy ma unikać dróg płatnych, dróg nieutwardzonych i promów.

navitel-e700-_flu6231

Po zapamiętaniu tych opcji nawigacja wytyczając optymalną trasę dojazdu z punktu do punktu, będzie brała pod uwagę wszelkie znane i naniesione na mapę ograniczenia, zarówno w tonażu auta, jak i jego gabarytach. Nie zaprowadzi nas zatem pod wiadukt który jest za niski. Nie wjedziemy na most który ma ograniczenie tonażowe. Unikniemy polnej dziurawej drogi, na której można zostawić zawieszenie.  Ominiemy płatną, drogą autostradę. Nie wjedziemy w końcu  w za wąską dla naszego campera uliczkę w której utkniemy na dobre.

navitel-e700-_flu6237

E700 ma także transmiter FM – szerzej tą funkcję opisywałem w teście nawigacji Navitel E500.

navitel-e700-_flu6241

Daleką podróż umili odtwarzacz plików multimedialnych, których słuchać można zarówno bezpośrednio na urządzeniu jak i poprzez transmiter FM.

Jeśli dołożymy do tego cenę urządzenia Navitel E700 – przypomnę z „dożywotnią” darmową aktualizacją map – kosztuje zaledwie 399 złotych polskich, to czego chcieć więcej ?

Chyba tylko większej ilości wolnego czasu na podróże…

navitel-e700-_flu6171

Dla porządku dodam jeszcze, że nawigacja Navitel dostarczana jest wraz z uchwytem na szybę, zasilaczem samochodowym, przewodem USB, instrukcją obsługi oraz praktycznym pokrowcem.  Urządzenie działa pod kontrolą systemu Windows CE 6.0 . Za szybkość działania odpowiada procesor Mstar Cortex A7 z zegarem 800 MHz i 256 MB pamięci RAM. E700 obsługuje karty pamięci microSD. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Chcesz kupić taniej ? – sprawdź ceny tutaj

Zobacz też test najnowszego 7 calowego tabletu z nawigacją : Navitel T700 3G – nawigacja z tabletem, tablet z nawigacją

Sprzęt do testów udostępniła firma Navitel

I mała uwaga na koniec:

Pamiętać należy oczywiście zawsze o tym, że nawigacja satelitarna to tylko pomoc, nie należy traktować wszystkiego co pokazuje jako pewnik. Znane są głośne przypadki wjechania do rzeki, jeziora, czy utknięcia na kilkadziesiąt godzin w gęstym lesie w środku zimy… Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, dobrej mapy i uważnego śledzenia znaków drogowych!




3 komentarze

  1. Krzysztof Grzelczyk

    Nie lubię nawigacji bo nie mogę się skupić na drodze, wolę w tym wypadku Janosika.

    Odpowiedz
  2. Adam

    Warto wspomnieć, że wpisanie dokładnych gabarytów pojazdu i tym samym prowadzenie adekwatną dla nich trasą umożliwiają m.in. MapFactor Navigator i AutoMapa.

    Odpowiedz
    • vadim

      Dziekuję Panie Adamie za uzupełnienie.
      Co prawda ten konkretny wpis dotyczy nawigacji Navitel, to jest test tego konkretnego urządzenia, ale wiedzy nigdy za wiele.

      Ja także uzupełnię – Automapa (sama bez urządzenia do nawigacji) w wersji zbliżonej (choć uboższej w pokrycie terytorialne) w wersji Europa kosztuje ok 360 – 400 zł za ROCZNĄ licencję – http://www.ceneo.pl/16382899#crid=94009&pid=8645 czyli tyle ile 7 calowa nawigacja Navitel E700 + cała Europa (włącznie z Kazachstanem i Islandią) i darmową wieczystą aktualizacją map – http://www.ceneo.pl/48111326#crid=99483&pid=8645

      Urządzenia z mapami mapfactor także wielokrotnie opisywałem na blogu – produkuje je min Navroad – http://vadimpacajev.com/category/codziennik/elektronika/nawigacja-gps-elektronika/

      Bardzo ciekawe, jednak od dłuższego czasu nie pojawił się żaden nowy model, to raz, dwa działają zauważalnie wolniej (wytyczanie trasy) oraz bardziej niestabilnie niż produkt i mapa Navitela. Sa też droższe.

      Jeśli kiedyś zdecyduję się na tekst porównawczy różnych programów do nawigacji, na pewno skorzystam z Pana sugestii.

      Pozdrawiam

      Vadim

      Odpowiedz

Komentarze