I to jaka! Długość osi 50 metrów, 10 stanowisk, pełna automatyzacja, kamery i monitory do podglądu celu, automaty do karabinków, sala wykładowa i to wszystko w centrum miasta!

Ten piękny nowoczesny obiekt powstał dzięki organizacji po której wielu jej krytykantów w życiu by się tego nie spodziewało – Lidze Obrony Kraju! Tak, organizacja kojarzona przez wielu z przysłowiowymi leśnymi dziadkami, wybudowała najnowocześniejszą na pewno na Pomorzu, ale śmiem twierdzić, iż znajdującą się obecnie w czołówce krajowej cywilną strzelnicę.

Strzelnica należy do klubu Senior LOK Gdańsk zrzeszającego ponad 100 członków. Do tej pory klub wykorzystywał dzierżawioną od miasta, byłą policyjną strzelnicę na ul. Zawodników przy dawnej, nieistniejącej już hali GKS-u. Warunki na niej były złe. Obiekt po opuszczeniu go przez Policję, która przeniosła się na nowoczesny resortowy obiekt na Złotej Karczmie zaczął podupadać. Brak ogrzewania, słabe oświetlenie, marny stan kulochwytów itp itd. Ale strzelało się tam fajnie. Byłem kilka razy na zawodach w klubie Senior LOK i wspominam je bardzo miło.

Tak wyglądał stary obiekt:

CAMERA

Monitory kiedyś działały, ostatni raz chyba w 2002 roku 🙂

strzelnica-lok-senior-stara-loksen3

Tarczociągi natomiast dzięki pracy kierownika strzelnicy były sprawne do samego końca

strzelnica-lok-senior-stara-loksen2

Kulochwyt za to wyglądał już tragicznie…

strzelnica-lok-senior-stara-loksen1

Z oświatleniem też był problem…

Dwa tygodnie temu zostałem zaproszony na otwarcie nowego obiektu, który powstał na terenie należącym do LOK-u znajdującym się w samym centrum Gdańska przy ul. Kopernika. W miejscu tym dawnej mieściły się baraki wykorzystywane na biura LOK-u i odkryta kameralna strzelnica.

Atrakcyjnym terenem jak to zwykle bywa zainteresował się deweloper. Jednak tym razem, w przeciwieństwie do wielu tego typu sytuacji wyszło to na dobre. LOK oddał część terenu pod zabudowę mieszkaniową, a w zamian za to deweloper dofinansował w znacznej mierze budowę budynku biurowego, wraz z znajdującą się w jego podziemiach 50 metrową strzelnicą.

Na około budynku powstało nowe osiedle, a strzelnica schowana pod ziemią nikomu z niczym nie będzie kolidowała. Nie ma zatem obaw o potencjalne protesty sąsiadów, jak to się dzieje na wielu obiektach w Polsce.

Nie znam kosztów budowy strzelnicy, gdzieś obiła mi się o uszy kwota 8 milionów złotych, co jest całkiem realne.

Obiekt jak wspomniałem ma 50 metrów, 10 stanowisk strzeleckich. Każde stanowisko ma docelowo mieć monitor i kamerę na 50 i 25 metrach. Kulochwyt wykonany jest ze specjalnych gumowych paneli za którymi znajdują się komory wyłapujące wystrzelone pociski. Na osiach przeznaczonych dla karabinków są automaty strzeleckie z automatyczną zmianą tarcz. Na każdym stanowisku będą tarczociągi, tak więc na strzelnicy bezpiecznie będzie można prowadzić jednoczesne strzelania z broni krótkiej i długiej. Kierownik strzelnicy/prowadzący strzelanie ma pomieszczenie z oknem z którego widzi całą strzelnicę. Wynik zawodów mają być podawane w czasie rzeczywistym na ekrany znajdujące się w salce wykładowej.

Tak wygląda nowy obiekt, jeszcze bez kamer, monitorów i tarczociągów:

strzelnica-lok-senior-nowa-IMG_3648

Na górze widoczne szyny pod tarczociągi

strzelnica-lok-senior-nowa-IMG_3647

Lewa strona będzie „pistoletowa”

strzelnica-lok-senior-nowa-IMG_3641

Po prawej stoją już automaty do strzelań z karabinka

strzelnica-lok-senior-nowa-IMG_3638

Długość osi to 50 metrów

Jak dla mnie pełen profesjonalizm – świetna, nowoczesna strzelnica. Brawo Panowie!

Na strzelnicy trenować będą przede wszystkim członkowie klubu Senior LOK, ale słyszałem półoficjalnie , że ma być ona podobno udostępniana także komercyjnie. Nie znam na razie warunków ani cen, ale jak tylko ukaże się taka informacja uzupełnię tekst.

Każdy kto chciałby się z nią zapoznać i postrzelać na tym obiekcie może oczywiście przyjechać na ogólnodostępne zawody. Z tej możliwości i ja niedługo skorzystam, bo to świetna alternatywa na zimowe dni dla zawodów pod chmurką.

Pełne oddanie gotowego do użytku obiektu ma nastąpić w połowie lutego i wtedy odbędą się też pierwsze zawody.

Mały update. Już po publikacji artykułu znalazłem na youtube filmik propagandowy z otwarcia strzelnicy zrealizowany przez Urząd Miasta Gdańsk:

10 komentarzy

 1. gunnut

  Obiekt robi wrażenie dopóki nie zestawi się go ze strzelnicami w USA. Tak, wiem, porównuję, dwie różne cywilizacje odległe o lata świetlne:

  Odpowiedz
  • vadim

   Tak, wiem, porównuję, dwie różne cywilizacje odległe o lata świetlne

   Nie muszę nic więcej dodawać 🙂
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 2. peceypecey

  A czym się Pan chwalisz? Ile złotych wyłożyła LOK na strzelnicę?
  Odsprzedała deweloperowi teren, na którym się uwłaszczyła wcześniej, a ponieważ był „na cele statutowe” to powstała strzelnica dla członków klubu.

  A kiedy będzie to strzelnica dla „nie-członków”?

  Odpowiedz
  • vadim

   Ale ja się niczym nie chwalę. Ja podziwiam piękny nowoczesny obiekt.
   Nie znam zależności, powiązań itp itd. Opisałem strzelnicę która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Drugiego takiego obiektu ze świeczką szukać. Nie wiem w jaki sposób LOK uzyskał finansowanie, napisałem tyle co wiem – o sprzedaży terenu też jest w artykule, prosze dokładnie przeczytać.
   Średnio mnie obchodzi kasa LOK-u – nie jestem członkiem.
   Czy strzelnica będzie ogólnodostępna też nie wiem – i też o tym napisałem.
   Na prawde nie ogarniam tego Pańskiego ataku na mnie.
   Lepiej nie napisać ? Przemilczeć? Czy lepiej opiać i pochwalić kawał dobrej roboty – nawet gdyby była tylko dla członków klubu. Dla mnie taka strzelnica to ogromna motywacja aby zmienić barwy klubowe i mocno się nad tym zastanawiam.

   Pozdrawiam
   Vadim

   Odpowiedz
  • Piotr

   Skomentowałem już w innym wątku, ale może komuś przyda się „ku przestrodze”.

   Rozważając zapisanie do klubu i na zaproszenie kolegi, wybrałem się dzisiaj na strzelnicę KS Senior LOK. Cena – 30PLN, czyli jak na warunki trójmiejskie normalna. Sam obiekt oceniam na 5 – nowoczesny, przemyślany i robi wrażenie. Natomiast przyjazność miejsca i kulturę „bywalców” niestety na 0.

   Strzelałem z Glocka 9MM i Mossberga 5.56mm (broń własna) – wcześniej uzyskując zapewnienie że takie kalibry są dopuszczone na obiekcie. Po oddaniu 10 strzałów z pistoletu zostałem poproszony o zakończenie gdyż, cytuję „zbyt mocno sieję po tarczy”. Dziwnie, ale OK – jestem w stanie zrozumieć. Zapytałem o możliwość strzelania z 5.56mm – nie ma problemu, proszę spróbować. Po oddaniu 5 strzałów zostałem nieomal napadnięty 🙂 przez na oko 70-letniego pana strzelającego obok (jak się później dowiedziałem, lokalną klubową „gwiazdę”), któremu przeszkadzały wyliczając kolejno: kaliber (dziwne, bo 5.56mm to stadardowy kaliber sportowy), częsttliwość oddawania strzałów (to chyba kwestia indywidualnych preferencji?), hałas (dziwne, hałas na strzelnicy?!) i ogólnie fakt że nie ma całego obiektu tylko dla siebie. Brakowało tylko oskarżenia, iż odpowiadam za jego problemy z prostatą i hemoroidy. Jegomość był zwyczajnie chamski (natężenie wulgaryzmów zbliżone do konwersacji pod budką z piwem) i ewidentnie szukał zaczepki burcząc pod nosem cos „o daniu w pysk”. OK, rozumiem że w każdym środowisku trafia się czarna owca, ale ktoś taki powinien być momentalnie wyproszony z obiektu – a w tym przypadku obsługa nie zrobiła kompletnie nic (zapewne z uwagi na znajomość z w/w prostakiem). Nasuwa się pytanie czy ktoś tak niezrównoważony i agresywny powiniem wogóle posiadać pozwolenie na broń.

   Parafrazując Piłsudskiego – „obiekt wspaniały, tylko ludzie kurwy”. A przynajmniej niektórzy.
   Na stronie klubu widnieje zachęta „zacznij strzelać z nami” – przyzwolenie na takie zachowania to dość specyficzny sposób na przyciągniecię „młodej krwi” i propagowanie idei strzelectwa sportowego. A jeżeli potencjalni nowi członkowie są niemile widziani, niech otwarcie napiszą że są klubem leśnych dziadków i obcym wstęp surowo wzbroniony.

   Pozostał niesmak i przeświadczenie że moja noga tam więcej nie postanie.

   Odpowiedz
   • vadim

    Dzień dobry

    Dziękuję za ten komentarz, niech będzie przestrogą i a i może ktoś z klubu LOK Senior się do niego odniesie. Bywam tam od czasu do czasu ale szczerze nic takiego mnie nigdy nie spotkało, a wręcz przeciwnie – atmosfera była zawsze bardzo w porządku.
    Jak widać zawsze trafi się jakiś zj#@!!#, który ma zbyt wysokie mniemanie o sobie i potrafi zatruć życie innym…

    Niemniej nawet uwagi o „sianiu po tarczy” są zdecydowanie nie na miejscu bo tak na prawdę co to kogo obchodzi jak kto strzela jeśli strzela do swojej tarczy i robi to bezpiecznie… trochę tego nie ogarniam i szczerze liczę na odniesienie się kogoś z klubu do Pańskiego komentarza.

    Pozdrawiam

    Vadim

   • PAULA

    Jeżeli Pana noga więcej tam nie postanie to w takim razie serdecznie zapraszam od września do nowo powstającej strzelnicy DSTeam w Gdańsku.

 3. obserwator

  ńowa strzelnica ok ale sędzia już nie. Notorycznie i świadomie rozdaje się klubową niesprawną broń która się zacina i stwarza zagrożenie , zawodnikom w czasie trwania zawodów. -broń która dawno nie widziała rusznikarza i nie była czyszczona

  Odpowiedz

Komentarze