W pierwszej części mojego przeglądu zamieściłem wprowadzenie do tematu szaf S1, przypomnienie przepisów i zestawienie producentów i oferowanych modeli. W kolejnych odcinkach postaram się opisać dostępne na rynku modele w konkretnych przedziałach cenowych.

Założenia

Skupiam się na szafach przeznaczonych dla strzelca sportowego , który posiada +/- 8 sztuk broni (wg mnie ilość minimalna przy uprawianiu 3 dyscyplin – pistolet , karabin, strzelba)

Przyjąłem, że posiadamy:

 • karabin centralnego zapłonu samopowtarzalny
 • karabin centralnego zapłonu powtarzalny do strzelań długodystansowych,
 • karabin sportowy bocznego zapłonu,
 • strzelbę typu bock,
 • pistolet sportowy bocznego zapłonu,
 • pistolet dowolny,
 • dwa pistolety centralnego zapłonu (tarczowy + do strzelań dynamicznych)

Mamy więc 4 sztuki broni długiej i cztery krótkiej. Do takiej ilości broni plus amunicja w ilości po ok 200 sztuk dla każdej będę wybierał szafy.

Ponieważ cenię sobie swoje zasoby gotówki i wolę ich zbędnie nie wydawać interesują mnie dwa przedziały cenowe : pierwszy szafy w cenie ok 1000 zł, drugi w cenie maksymalnie 2000 złotych.

Co mówi prawo ?

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji nakłada na posiadaczy broni kilka obowiązków.

Głównym jest przechowywanie broni palnej w szafach/kasetach lub innych „urządzeniach” spełniających określone w rozporządzeniu wymagania.

cytat z ustawy:

§ 2. Broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem
broni”, lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450

Tak więc każda osoba posiadająca broń palną musi posiadać urządzenia (szafa, kasetka, kaseta czy inne ustrojstwo) które będzie spełniało wymóg posiadania klasy zabezpieczeń „S1”.

Dalej ww wspomnianym rozporządzeniu czytamy jak określa się czy dane urządzenie posiada klasę S1 wg normy PN-EN 14450:

§ 7. Urządzenia do przechowywania broni posiadają deklaracje zgodności z odpowiednimi Polskimi Normami lub certyfikaty zgodności z odpowiednimi Polskimi Normami, wydane przez jednostkę certyfikującą akredytowaną przez Polskie Centrum Akredytacji

Czyli przekładając to na język ludzki – szafa na broń musi posiadać deklarację zgodności wydaną przez jednostkę certyfikującą, że spełnia wszelkie wymogi dla wspomnianej klasy S1.

W każdym normalnym dziale gospodarki deklarację zgodności z określonymi normami wystawia producent danej rzeczy. Ale tu nie mamy do czynienia z normalnym działem gospodarki…

W Polsce instytucją która „certyfikuje” urządzenia do przechowywania broni jest IMP – Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Co więcej IMP oprócz certyfikowania i wystawienia deklaracji/certyfikatu zgodności sprzedaje także odpowiednie tabliczki z hologramem które są przyklejane do odpowiedniej szafy i wg. przeróżnych interpretacji tego w sumie dosyć prostego przepisu dopiero taka szafa jest koszerna dla policji. Przypomnę, że policja w każdej chwili może skontrolować jak przechowujesz obywatelu broń i w razie stwierdzenia uchybień możesz zostać ukarany i można ci cofnąć pozwolenie na broń.

Gdyby czytać przepis literalnie to wystarczyłaby tylko i wyłącznie deklaracja zgodności wystawiona przez producenta. Mamy tu casus „lub czasopisma” – cyt. Urządzenia […]posiadają deklaracje zgodności z odpowiednimi Polskimi Normami LUB certyfikaty zgodności z odpowiednimi Polskimi Normami, wydane przez jednostkę certyfikującą […].

Czyli albo deklaracja zgodności wystawiona przez producenta albo certyfikat IMP. Ale aby nie kopać się z koniem warto kupić szafę z magiczną tabliczką z hologramem przyklejoną na superglue do szafy….

Co oferuje rynek ?

 Wg. IMP koszerne na dzień 20-04-2015 są urządzenia następujących producentów:

 • Hunter Safes Sp. z o.o. (znana jako „Odyniec”), modele G-1, G-1E, G-1DIEP, G-2, G-3, G-3E, F-1, F-1E, P700, P950
 • INTER SICHERHEITS SERVICE Sp. z o.o. (znana jako „ISS”), model Remscheid
 • KAAS Olsztyn s.c., model TUR
 • Konsmetal S.A., modele:  SD1/S1, SD2/S1, SD1M/S1, SD2M/S1, MLB/S1, ML/S1
 • Malow Sp z o.o., model: SBS1
 • Marszał Sp z o.o., modele: WFM 3, WFM 5, WFM 7, WFM-A1, WFM-A3, WFM-A5, WFM-A7
 • Metalkas Sp. z o.o., modele: TG-SDL/ROZP/S1, TG-SBS/ROZP/S1, TG-SB/ROZP/S1, TG-KS/S1, TG-ZB-„B”/ROZP/S1, TG-ZB-„W”/ROZP/S1
 • PPUH Novocan Władysław Nowakowski, modele: S1K, PS1K, G3/S1
 • PP-H POLASZEK Jadwiga Polaszek, model: HIT
 • PROMET Safe Sp z o.o. (z zastrzeżeniem że certyfikat jest dla produktów pochodzących z firmy PROMET Bułgaria, PROMET Safe jest przedstawicielem/odziałem w Polsce) model: TM
 • UAB Seifuva (Litwa), modele: SC, SG, TSC, TSG
 • Sejfpol (nie znalazłem formy prawnej tej firmy), model: PAC S1/B
 • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe STALPOL Paweł Okoński, modele: Morion, Morion/W, Gun Guard, Gun Guard/W, Gun Guard Short, Gun Guard Short/W

I co wybrać ?

Jak pisałem na wstępie będę szukał szaf które pomieszczą 4 sztuki broni długiej, cztery krótkiej ok 1000 szt amunicji.

Jak widać trochę tych szaf jest, przygotowanie przeglądu zajmie więc trochę czasu. Część z producentów prezentuje na swoich stronach internetowych ceny i opis urządzeń, część niestety nie, tak więc w ruch pójdą maile i telefony.

Jeśli jesteście ciekawi wyników tego przeglądu zapraszam do śledzenia mojego bloga, dopisania się do listy mailingowej po prawej stronie tego tekstu oraz do „polubienia” mojego profilu na facebooku KLIK .

EDIT: Przeczytaj gotowe zestawienie szaf na broń w klasie S1 – http://vadimpacajev.com/przechowywanie-broni-palnej-przeglad-szaf-s1-w-cenie-do-2000-zl/6998

2 komentarze

 1. mayers234

  Mam szafę firmy Konsmetal, model MLB125/3, kupiłem ją rok temu w [……..] Sama szafa jest wykonana w sposób jak najbardziej zadowalający, mieści trzy sztuki broni długiej, brakuje jednak miejsca na amunicję – dla mnie to jednak nie był problem bo trzymam ją w osobnym sejfie ;p mimo to, szafę jak najbardziej polecam 🙂

  Odpowiedz

Komentarze