Sezon rowerowo-namiotowy zbliża się wielkimi krokami (choć jak patrzę za okno…),pora pomyśleć więc o aktualizacji sprzętu noclegowego. Rozstawianie namiotu nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza kiedy pada czy wieje, rozwiązaniem może być rowerowy kamper.

Poniżej kilka zwariowanych konstrukcji rowerowych kamperów na które trafiłem przeglądając podczas długich zimowych wieczorów internet.

1. Rowerowy wóz cygański.

Projekt amerykanina nazwiskiem Barry Howard. W 80 % wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu. MA powierzchnię „mieszkalną” ok 2m2. Łóżko może być w łatwy sposób zamienione w siedzisko i mały stolik z miejscem na kuchenkę. Pod łóżkiem mieści się część bagażowa. Całość pomimo sporej wagi (Barry nie podaje ile dokładnie waży wóż) jak widać można ciągnąć zwykłym rowerem. Barry Howard jest malarzem, jeździ swoim taborem wzdłuż wybrzeża Pacyfiku w okolicach Santa Monica i maluje obrazy.

karawan 2 karawan 3

więcej zdjęć – tutaj

2. Foldavan

Foldavan to konstrukcja francuskiej firmy Wooden Widget  zajmującej się m.in. budową składanych łódek które mogą być także ciągnięte przez rowery (napiszę o tym innym razem).

fliptail-tow

Kamper Foldavan zbudowany jest z drewna, włókna węglowego i nieprzemakalnego PVC. Jest całkowicie składany i w tym stanie jest całkowicie płaski i może być przewożony np na dachu samochodu. W trybie „marszowym” jest częściowo złożony, jego szerokość to 60 cm, podobno odporny jest na boczne podmuchy wiatru poprzez rozpięcie ścianek bocznych i okienek umożliwiając tym samym swobodny przepływ powietrza.

Foldavan-web1

Rozłożenie do trybu kampingowego zajmuje mniej niż pięć minut. Po rozłożeniu otrzymujemy łózko o szerokości 1,2 metra, długości 2,10 metra i ponad metr przestrzeni nad głową. Waga wózka to ok 30 kg.

Foldavan-web2

Firma nie sprzedaje Foldavana jako gotowy produkt, za 30 Funtów brytyjskich kupujemy plany do samodzielnej budowy kampera.

Budowa zajmuje ok 50 godzin, materiały do jego wykonania są łatwo dostępne, mogą to być jak sugeruje firma rzeczy z recyklingu.

foldovan

Plany można kupić tutaj

3. Wide Path Camper

2667466_orig

To z kolei propozycja z kraju wiecznej szczęśliwości czyli Danii. Firma oferuje budowę wózka na zamówienie. Kamper do transportu jest składany, rozłożenie w miejscu biwakowania zajmuje 3 minuty.

5893912_orig 6838288_orig

Standardowe wymiary złożonego to 99 x 130 cm, po rozłożeniu – 99 x 260 cm, wysokość 130 cm, wymiary łóżka – 97 x 200 cm. Waga kampera to 45 kg.

6962609_orig

Wnętrze kampera oferuje miejsce do siedzenia ze stolikiem, które po rozłożeniu staje się łóżkiem. Wózek oferuje ponad 300 litrów pojemności na bagaż.

Cena tego cuda w podstawowej wersji to 2000 Euro. Można także dokupić dodatki w stylu ekstra mebli, paneli solarnych, czy wybrać sobie dowolny kolor. Wszystko oczywiście za dodatkową opłatą.

Zamówić to cudo można tutaj

4. Midget BushTrekka

Kamp-Rite-Midget-Bushtrekka-Bicycle-Camper-Trailer-2

 

Produkt firmy Kamp-Rite to w zasadzie wózek z namiotem. Chyba najmniej „odjechany” a jednocześnie chyba najbardziej praktyczny ze wszystkich które do tej pory pokazałem.

Kamp-Rite-Midget-Bushtrekka-Bicycle-Camper-Trailer-4

Wózek jest lekki , waży tylko nieco ponad 24 kilogramy, oferuje ponad 180 litrów miejsca na bagaż.

Kamp-Rite-Midget-Bushtrekka-Bicycle-Camper-Trailer-1

 

Szerokość do jazdy to ok 70 cm. Wymiary rozłożonego namiotu to 2,3 metra długości, 80 cm szerokości i ok 1 metra wysokości .

Koszt ok 850 dolarów amerykańskich.

5. QTvan

Worlds-smallest-caravan-QTv

Na koniec coś dla wielbicieli luksusu w każdej sytuacji. QTvan to warty ponad 5500 funtów brytyjskich karawan wyposażony w 19 calowy telewizor LCD, barek, zestaw do parzenia herbaty, radio, zegar z budzikiem i regał na książki…

caravan-interior-wide-angle

Jako opcja można zamówić konsolę do gier, antenę satelitarną, panele słoneczne, zewnętrzny bagażnik i… centralne ogrzewanie.

caravan-interior-with-person-in-bed

 

Wymiary tego cuda to 2 metry na 75 cm i może w nim wygodnie pomieszkiwać jedna osoba.

QTvan_caravan-rear-three-qu

Kamper QTvan jest kompletnie niedorzeczny ale piękny!

Tego typu konstrukcji jest na rynku dużo więcej, większość to typowa manufaktura, wykonana w jednym lub kilku egzemplarzach. Czy to wygodne – kwestia dyskusyjna, na pewno wzbudzi sensację na rowerowym szlaku 🙂

Ja jednak pozostanę przy klasycznym namiocie.

FLUMI2106143hel_23_namiot-karrimor



Jedna odpowiedź

Komentarze