Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia

Nie wierzę w nic ani w nikogo oprócz samego siebie . Lubię jednak podpatrywać ciekawe obrzędy religijne różnych religii.

Pojechałem zatem w styczniu do Kaliningradu zobaczyć jak wygląda święto nazywane u nas Chrzest Pański, po rosyjsku to Крещение Господне.

To święto ma w zasadzie jeszcze kilka innych nazw, spotkałem się z nazwą Chrzest Pana Jezusa, Chrzest w Jordanie, po angielsku występuje także jako Epiphany lub Baptism of Jesus. Ile ludzi i języków tyle nazw.

Chrzest Pański przypada tydzień po  uroczystościach Objawienia Pańskiego nazywanego też Trzech Króli . W kalendarzu juliańskim stosowanym przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną wypadło to w tym roku 18 stycznia.

Tego dnia wierni prawosławni “odnawiają” swój chrzest poprzez zanurzenie się w wodzie. W kilu cerkwiach Kaliningradu wierni polewani są po prostu wodą podczas nabożeństwa, odbywa się to w sposób symboliczny.

Bardziej “ortodoksyjni” prawosławni, lub też często chcący zademonstrować swoją wiarę, siłę odwagę , czy co tam jeszcze uczestniczą w organizowanych w wielu miejscach publicznych kąpielach na otwartym powietrzu. Kiedy pogoda dopisuje – czytaj mróz zetnie rzekę czy jezioro, wycina się w nim wielki prawosławny krzyż i kąpiący się wchodzą jakoby do jego wnętrza.

W tym roku wody nie zcięło, mróz był potężny jednak, naprawdę zimno zaczęło być jakieś dwa dni wcześniej i jeziora i rzeki nie zdążyły zamarznąć.

W samym Kaliningradzie Krieszczenie odbywało się na jeziorze Shenfliz przy ul. Dzierżyńskiego . Oprócz tego kąpiele odbywały się m.in nad brzegiem morza w Zielonogradsku i Jantarnym i w jeziorkach i rzekach przy wszystkich większych cerkwiach w Obwodzie Kaliningradzkim.

Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia

Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia

Sama ceremonia przebiega następująco – po modlitwach i poświęceniu wody i uczestników jako pierwszy zanurza się Pop Batiuszka , znaczy się kapłan. Wchodzi on do wody, zanurza się trzy razy, jednocześnie przeżegnując się w stylu prawosławnym przed kolejnymi zanurzeniami i wychodzi.

Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia

Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia

Po nim wchodzą pozostali. Starzy i młodzi, mężczyzny i kobiety, dorośli i dzieci. Najmłodsza uczestniczka miała na moje oko jakieś 8-9 lat, najstarsza dobrze po 70-ce.

Warto dodać, że temperatura powietrza wynosiła około 13 stopni na minusie, do tego wiał przyjemny wiaterek…

Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia

Świetnie zorganizowane jest zaplecze. Są ogrzewane namioty – przebieralnie, ratownicy medyczni i karetki w pogotowiu, ratownicy wodni pilnują wejścia. Policja pilnuje porządku i kieruje ruchem samochodów. Wydawana jest ciepła herbata (czy z prądem to nie wiem ale całkiem możliwe 😉 )

Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia Devotees celebrate the baptism of Jesus Christ in Kaliningrad, Russia

Z tego co wiem to w Zielonogradsku i Jantarnym na plaży nad brzegiem morza dodatkowo pali się wielkie ogniska przy których można się ogrzać.

Ciekawy i widowiskowy obrzęd który warto zobaczyć.

Komentarze