Pisałem niedawno o tym, że w związku z koniecznością pozbycia się przegrody oddzielającej część pasażerską od ładunkowej, zmuszony byłem do zmiany rodzaju pojazdu jakim jest mój mini camper. W dowodzie rejestracyjnym stało do tej pory „ciężarowy”. Ciężarowy musi mieć, wg. naszego dziwnego prawa, stała przegrodę oddzielającą owe części pojazdu. Kiedy jej nie ma, chłopcy radarowcy maja podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a diagnosta na stacji kontroli pojazdów takiego auta nie powinien dopuścić do ruchu, w związku z niezgodnością stanu faktycznego, z tym co w papierach. Tak więc zaistniała konieczność zmiany rodzaju pojazdu na taki, który nie musi mieć ściany grodziowej.

Były dwie opcje – zmiana na osobowy, lub specjalny – kempingowy. Pierwsza opcja upadła, ze względu na to, że miałem już zabudowę. Gdybym pojechał pustym autem dało by się to pewnie zrobić, choć nie wiem jak po zabudowaniu podeszli by do tego wspomniani przedstawiciele aparatu represji, czyt. policjanci, na drodze.

Została zatem druga opcja – specjalny kempingowy.

Przeczytałem cały internet w tej sprawie, przewaliłem wszystkie istniejące przepisy i… każda informacja była inna, i oczywiście każda się wykluczała nawzajem 🙂

Podaję zatem jasny przepis na to, co trzeba zrobić. Przepis jest przetestowany na piszącym ten artykuł, gdyż ponieważ, mam już w garści dowód rejestracyjny z wpisem „specjalny – kempingowy”.

Przypomnę, że auto to wybitnie kempingowy Seat Inca czyli Volkswagen Caddy drugiej generacji. Chcących sobie zobaczyć jak wyglądała przebudowa zapraszam do poczytania TUTAJ – KLIK.

seat-inca-vw-caddy-camper-van-_flu4030

Zatem po kolei, od początku:

1. Samochód musi spełniać minimalne wymagania auta kempingowego. Auto aby spełniało wymagania polskiego prawa pozwalające zakwalifikować je jako pojazd specjalny – kempingowy musi spełniać następujące wymogi:  „Samochód kempingowy” oznacza pojazd specjalnego przeznaczenia kategorii M zbudowany w taki sposób, aby służył jako miejsce mieszkalne, zawierający co najmniej następujące wyposażenie:
— siedzenia i stolik,
— miejsca do spania, które mogą powstawać z siedzeń,
— urządzenia kuchenne, oraz
— szafki

Wyposażenie to jest umocowane trwale w przedziale mieszkalnym; stolik może być jednak zbudowany tak, aby łatwo można go było zdemontować. (DYREKTYWA 2007/46/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 5 września 2007 r. ustanawiająca ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów.)

camper-seat-inca-caddy_12

fot. Vadim Pacajev

2. Oświadczenie firmy wykonującej przebudowę. Przebudowę taką wykonać może tylko firma posiadająca odpowiednie uprawnienia. Uprawnienia te, to – zwykły wpis w KRS lub CEiDG zawierający kod PKD – 45.20.Z

Prościej i jaśniej – żeby wystawić takie oświadczenie firma musi mieć wpisany w swój zbiór PKD kod PKD 45.20.Z . Czynność ta, zajmuje jakieś 3 minuty przy potwierdzeniu profilem zaufanym w przypadku zwykłej działalności gospodarczej…

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą może sobie, całkowicie za darmo, taki kod dopisać i już jest uprawniony do wykonania takiej przebudowy i przede wszystkim do wystawienia takiego oświadczenia. W przypadku gdy sami dokonujecie przebudowy i macie działalność na tym się kończy – sami sobie wystawiacie oświadczenie. Jeśli nie macie działalności gospodarczej, trzeba się zwrócić do „przyjaciela” który taką działalność prowadzi. W takim wypadku, dochodzi jeszcze konieczność posiadania faktury za dokonane przebudowy – wymagają tego w Wydziale Komunikacji przy zmianach w dowodzie rejestracyjnym

Wzór oświadczenia do pobrania tutaj: oświadczenie o przebudowie zmiana rodzaju pojazdu

pof11

3. Dodatkowy przegląd techniczny w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. To ważne, aby to była Okręgowa Stacja, zwykła nie może wykonać takiego przeglądu. W większości stacji wiąże się to z wykonaniem jednocześnie okresowego badania technicznego.

Trzeba też najpierw znaleźć stację, w której diagności znają prawo i którzy zechcą łaskawie taką zmianę wykonać… Tak , to nie jest łatwe. Odwiedziłem 4 stacje zanim diagnosta stwierdził – OK zrobię to Panu i po 15 minutach miałem dokumenty w garści. W jednej ze stacji diagnosta w ogóle nie chciał rozmawiać na ten temat. W kolejnej stwierdził, że jak uzyskam homologację od producenta auta to on się zastanowi…

W trzeciej z kolei już witałem się z gąską, ale diagnoście nie spodobało się moje „urządzenie kuchenne”. Stwierdził, że jeśli kuchenka będzie cyt. „taka, wie Pan jak w kamperach” – cokolwiek to oznacza – to on mi to wtedy klepnie…

Sama czynność przeglądu to standardowo okresowy przegląd czyli hamulce, zwieszenie, światła, klakson, wycieki, tłumik, opony itd, itp oraz 4 zdjęcia (2 z zewnątrz pojazdu, zdjęcie tabliczki znamionowej i jedno wewnątrz), czarno – białe na których szczerze niewiele widać… i opis stanu faktycznego wykonany przez diagnostę.

fot. Vadim Pacajev

fot. Vadim Pacajev

4. Wizyta w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego/Gminy/Starostwa Powiatowego celem wymiany dowodu rejestracyjnego.

Z kompletem w/w dokumentów, dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu trzeba zjawić się w WK, wypełnić wniosek o zmianę rodzaju pojazdu. urzędnik przyjmie kwity, sprawdzi kompletność i wyda tymczasowy dowód rejestracyjny. Od tej chwili mamy zamiast ciężarówki – specjalny kempingowy.

Po ok dwóch tygodniach przyjdzie stały dowód i na tym cały proces się kończy.

fot. Vadim Pacajev

fot. Vadim Pacajev

Jak widać czynność ta, wbrew opiniom krążącym po różnych forach i fejsbukach, nie jest zbyt skomplikowana i absolutnie do zrobienia.

Na co zwrócić uwagę ?

Na zapis o kategorii pojazdu. Wg cytowanej w pierwszym punkcie dyrektywy auto musi być kategorii „M” czyli w skrócie samochód co do zasady przeznaczony do przewozu ludzi. Auto ciężarowe to kategoria „N” (1,2, lub 3). Z rozmów z diagnostami i z ichnich branżowych stron internetowych dowiedziałem się, że jeśli przyjechałby na przegląd okresowy samochód specjalny – kempingowy z kategorią „N” (pozycja „J” w dowodzie rejestracyjnym) to niektórzy z nich nie podbili by przeglądu ze względu na – znowu – niezgodność ze stanem faktycznym. Wyjścia są dwa, albo zmiana kategorii, co może się nie udać ze względów homologacyjnych, lub nie wpisywanie żadnej. Ja tak właśnie mam. Miejsce kategorii jest „wykreskowane”.

Czego nie da się zrobić ?

No właśnie, nie da się na pewno zmienić ilości ani umiejscowienia miejsc siedzących/foteli pasażerów.

Aby to wykonać wg. informacji od diagnosty należało by z fabrycznie nowych części – fotele i pasy bezpieczeństwa – zbudować drugie identyczne auto (model, rocznik), pojechać do PIMOT ( Przemysłowy Instytut Motoryzacji) i zlecić wykonanie testów zderzeniowych. Jeśli owe auto testy by przeszło, wtedy można znowu – z fabrycznie nowych i identycznych części  – wykonać zabudowę naszego campera. Jak się można domyślać, kosztuje to koszmarne pieniądze i jest czystym kretyństwem, ale jest.

Co ciekawe diagnosta powiedział mi, że on by także nie zatwierdził zmiany ilości foteli w dół, czyli zmniejszenia ilości miejsc siedzących. Dlaczego ? Bo nie…

Tak więc radzę najpierw popytać konkretnego diagnosty przy zmianie z np. auta osobowego z 6 czy 8 miejscami siedzącymi.

Co jeszcze ciekawego usłyszałem ?

Otóż w kilku miejscach usłyszałem, że od początku roku 2017 wchodzi jakaś kolejna nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym i praktycznie żadna zabudowa nie będzie możliwa bez uzyskania homologacji od producenta… Nie udało mi się jednak dotrzeć do żadnych dokumentów w tej sprawie, więc nie wiem na ile straszą, a na ile jest to prawda. Podobno firmy (a jest ich ładne kilka tysięcy) zajmujące się przebudową różnych nadwozi samochodowych lobbują w tej kwestii.

Uderzyło by to znacznie w tą gałąź przemysłu, gdyż uniemożliwiło by im całkowicie działalność prowadząc do likwidacji. Przepisy te mają dotyczyć wszelkich zabudów czyli np chłodnie, bankowozy, pomoc drogowa, karetki itp itd.

Podkreślam – nie wiem na ile jest to prawda a na ile strachy na lachy.

Aktualizacja lipiec 2019 – nic w tej kwestii się nie zmieniło, nadal opisany przez nie tok postępowania wystarcza do zmiany kategorii pojazdu na specjalny – kempingowy

seat-inca-vw-caddy-camper-van-img_9501-copy

Czy zrobiłbym to raz jeszcze ?

Nie. następnym razem wybiorę auto, które pozwoli na taką zabudowę, aby możliwe było pozostawienie ściany grodziowej. Zabudowa kempingowa będzie wtedy zwykłym ładunkiem. Każdy może sobie przewozić co mu się podoba , no chyba że będą to narkotyki czy materiały wybuchowe 🙂  i nic nikomu do tego.

Co najwyżej wyciął bym przejście w grodzi do kabiny pasażerskiej i zaślepiał to w jakiś sposób jadąc na przegląd techniczny (choćby płytą OSB). Na czas jazdy wisiałaby zasłonka i tyle.

Następnym razem kupię po prostu dłuższe auto. Przy „pace” długości ok 2 metrów, ścina grodziowa mogła by z powodzeniem pozostać na swoim miejscu i nie potrzeba by było zmieniać rodzaju pojazdu.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania – proszę o zostawienie ich w komentarzach.98 komentarzy

 1. Piotrek

  Świetny artykuł! Mam Uaza 452, który ma ścianę grodziową, ale ma ona 60 centymetrów i jest tak fabrycznie. Myślałem nad zmianą kategorii pojazdu, ale czy niesie to za sobą jakieś korzyści? Słyszałem kiedyś, że kampery mają tańsze ubezpieczenie – tylko czy to ma sens?

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • vadim

   Szczerze, jak nie ma potrzeby wywalania ściany grodziowej to nie ruszałbym tego.
   Obecnie stawki za OC i tak poszybowały w kosmos i wątpię czy znajdzie się coś atrakcyjnego (atrakcyjniejszego niż w przypadku zwykłego auta ciężarowego lub osobowego).
   Do ubiegłego roku można było znaleźć ubezpieczenie kampera za 350 zł, ale to se ne wrati…
   Inne korzyści ? W niektórych krajach tańsze autostrady, na niektóre promy tańsze opłaty i brak konieczności wcześniejszej rezerwacji (np Estonia – Finlandia ciężarowe trzeba bookować wcześniej nie da się wjechać z marszu)
   Czytałem o wjeździe do Maroko z Hiszpanii promem że w przypadku auta ciężarowego trzeba wykupić jakieś dodatkowe ubezpieczenie którego nie trzeba w przypadku kampera.
   Tak więc jest kilka korzyści, na ile są one realne trzeba oceić samemu. Ja drugi raz tego robił raczej nie będę.

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • Piotrek

    Dzięki za odpowiedź! W takim razie pozostanę przy pojeździe ciężarowym, Uaz ma w sobie wystarczająco dużo miejsca 😉

    Także czytałem tego bloga – prostota radzieckiej techniki jest niesamowita (to z doświadczenia, bo kończę remont generalny), choć autor powinien zgłębić trochę techniczne zagadnienia – uniknąłby przez to serwisów. I zabudowę planuję trochę bardziej komfortową niż ta z SamNaMagadan 😉

   • vadim

    Przy takim aucie to na pewno trzeba zgłębić zagadnienia mechaniczne. Jak mówią Rosjanie gniotsa nie łamiotsa, ale trwałość silnika i elementów mechanicznych pozostawia wiele do życzenia. Naprawy może są nieskomplikowane, jednak mimo wszystko zdarzają się częściej niż w przypadku bardziej zaawansowanych technologicznie samochodów.
    Ja niestety także jestem noga z mechaniki, tak więc w ogóle nie rozważałem zakupu takiego samochodu, choć szczerze zazdroszczę 🙂
    Moja Inca to technologicznie jeden z najpopularniejszych Volkswagenów. 90 % części pochodzi z Polo i Golfa i to był też jedne z elementów przeważających o wyborze tego auta. W razi awarii gdziekolwiek w Europie każdy kowal to naprawi.
    Z UAZ-em już nie jest tak kolorowo, zwłaszcza na zachód od Bugu.
    Na Wchodzie to z kolei auto które naprawi się wszędzie za grosze więc myśląc o takich kierunkach to jeden z lepszych wyborów.
    NIe wiem jak jest z dostępnością części w Polsce, ale skoro są zapaleńcy tacy jak Ty którzy biorą się za takie samochody, to chyba nie jest tak źle 🙂
    Tak czy siak auto super, zazdroszczę i powodzenia życzę w dostosowaniu do „kamperowania”.
    Chętnie zobaczę efekt końcowy

    Pozdrawiam

    Vadim

   • krzpob

    do tego dochodzi kwota ubezpieczenia przy OC i AC. Ponieważ wnętrze jest traktowane jako część auta, to jak coś się stanie w wnętrzem w wyniku wypadku, to jego naprawę powinno pokryć OC.

  • dav

   hey z nowych przepisów w połowie 2020 należy z okręgowej stacji kontroli pojazdów wziąść oświadczenie i wykonać pomiar wagi przy zalanym samochodzie wszystkimi płynami na certyfikowanej wadze (np. w składzie budowlanym).

   Odpowiedz
 2. Wojtek

  Ok. Muszę dopytać: mam sprintera 98 rok, w dowodzie stoi „ciezarowy”, w rubryce J —. Ktos go kiedys przerobil na kampera, nie wiem, czy nie bylo, czy zdjął grodziową. Trzeba cos zmieniac, czy to jest na legalu?

  Odpowiedz
  • vadim

   Jeśli stoi w dowodzie ciężarowy, to wedle wszelkich diagnostów których pytałem, oraz chłopców radarowców, z którymi rozmawiałem powinna być przegroda. Chociaż połączenie ciężarowy i rubryka J bez wpisu to w ogóle jest dziwna historia… ponieważ ciężarowy powinien mieć którąś z kategorii „N” do 3,5 tony to N1.
   Szczerze nie chcę wprowadzać w błąd – podpytał bym diagnostę który ma pojęcie (o takich niestety trudno).
   Może to kwestia tego rocznika – nie wiem, nie chcę wprowadzać w błąd.
   Na pewno wszystkie roczniki od 2000 w górę musiały mieć ścianę grodziową jeśli miały być ciężarówką. Jeśli jej nie ma to jest powód do zabrania dowodu rej. Jak z wcześniejszymi – nie wiem.

   W każdym razie na moje, w przypadku upierdliwego policjanta albo krokodyla z ITD to jest niezgodność i dowód powinien być zatrzymany. Tak samo nie powinien przejść przeglądu.

   Te przepisy są popierdzielone, każdy urząd wpisuje co chce, co diagnosta to inna opinia…

   Opisałem swój przypadek, u mnie musiałem to przerobić na kempingowy specjalny bo wywaliłem gródź. Rocznik 2000 musi mieć gródź jeśli jest ciężarowym.

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
 3. yanki

  Jest też możliwość dodania foteli pod koniec października zmieniałem w vito z 5 na 8 .Nie było możliwości jeśli nadał miał być ciężarowy ale przy zmianie na osobowy żaden problem . Zaznaczam że mocowania foteli i fotele oryginalne

  Odpowiedz
 4. Rafal

  Dzien dobry ja mam takie pytanie ja mam ciezarowke 12t i przerobilem ja na kampera założyłam okna i drzwi z boku itd
  Teraz zastanawiam się co z przeglądem czy go przejdę bez problemu jako ciężarowy o muszę ja z rejestrować jako kamper? I czy będę miał problemy z homologacja bo zrobiłem ja wlasno ręcznie?

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry.
   szczerze – nie wiem…
   Nie mam pojęcia jak to wygląda w samochodach ciężarowych powyżej 3,5 T.
   Jedno wiem na pewno, że opłaca się zmienić kategorię ze względu na opłaty na autostradach, opłaty promowe itp. Gdzieś kiedyś na ten temat czytałem, że jeśli jest kempingowy, to nie dotyczy zarówno pojazdu jak i kierowcy wiele ograniczeń normalnie obowiązujących w takich przypadkach.
   Nie chcę jednak wprowadzać w błąd i pisać niesprawdzonych informacji.
   Przepraszam ale nie pomogę.
   Pozdrawiam
   Vadim

   Odpowiedz
   • Rafal

    A jeszcze jedno może ktoś wie do jakiej firmy homolgacyijnej zadzwonić żeby się dowiedzieć dokładnie jak to wygląda i która wymaga najmniej, to znaczy która robi naj mniej problemów?
    Dziękuję

 5. Aleksander Piotrowski

  Napisałeś, że na pace busa można zrobić sobie zabudowę i nie ma problemu. Czyli z jak dobrze rozumiem, przykręcone szafki, łóżko 2x2m na stelażu, mała kuchnia, woda i prąd i Inne rzeczy typowe dla przeróbek większego busa typu Ducato i większych, można podciągnąć w wożenie na pace? I nikt nie ma prawda się przyczepić?

  Odpowiedz
  • vadim

   Tak długo jak nie zdemontujesz przegrody kabiny od części ładunkowej nic nikomu do tego. Nie zmieniasz konstrukcji pojazdu, nie zmieniasz jego przeznaczenia. Homologacja N (1,2,3) mówi o oddzieleniu przestrzeni pasażerskiej od ładunkowej trwałą przegrodą i ładowności pow. 500 kg (dla N1 czyli prawie każdego „dostawczaka” do 3,5 T). I nie należy tu mieszać tzw VAT 1 z N1 bo to dwie różne sprawy a często mylone.
   Zastosować tu można proste analogie – zabudowa warsztatowa, mobilna myjnia, mobilna wulkanizacja, kabina sypialna w ciągniku siodłowym, „kurnik” sypialny w dostawczakach, cokolwiek. ładunek przewozić możesz jaki chcesz, odpowiednio zabezpieczony co wynika z przepisów. Przykręcając meble które przewozisz zabezpieczasz ładunek przed przemieszczeniem w razie wypadku:)
   Polskie prawo jest głupie (i nie tylko nasze zresztą), więc trzeba z tego korzystać.
   Nie ma tu żądnej niezgodności ze stanem faktycznym. Dla bardzo upierdliwego chłopca radarowca – to jest biuro na kółkach a nie żaden specjalny kempingowy. Niemniej póki jest trwała przegroda , jest N1 – czyli samochód ciężarowy o DMC do 3,5 T.

   Odpowiedz
 6. Kasia

  Super artykuł, wreszcie coś konkretnego na ten temat! My zdecydowaliśmy się właśnie na drugą opcję- pozostawiliśmy ścianę grodziową (tylko zbudowaliśmy ją sami, z drzwiczkami), a na pace zrobiliśmy mieszkanie. Auto zarejestrowane mamy jako ciężarowe. Nikt póki co nie robił nam problemów.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziękuje za miłe słowo. Wasze rozwiązanie widziałem i takie coś własnie miałem na myśli pisząc że wyciął bym otwór umożliwiający przechodzenie do kabiny. Uważam to za najrozsądniejsze rozwiązanie w większych samochodach jak Wasz LT-ek. W mniejszych , gdzie przegrodę trzeba wywalić aby w ogóle jakkolwiek funkcjonować w środku, trzeba walczyć i zmieniać kategorię zgodnie z opisem. wiele osób mi już pisało że nadal to działa i bez problemu można w opisany przeze mnie sposób zmienić ciężarowy na specjalny – kempingowy.

   Pozdrawiam i wielu ciekawych przygód w trasie 🙂

   Odpowiedz
 7. Kamil

  Witam! Mam pytanie: co kryje się pod określeniem „trwała przegroda?” Czy jeśli w przegrodzie będzie wycięte jakieś zamykane drzwiami przejście między paką i szoferką, to jest ona nadal uważana za „trwałą?”
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • vadim

   No właśnie wg przepisów nie. musi być po cąłości, są nawet określone maksymalne odległości od ścian pojazdu i np w przypadku kraty szerokość oczek. Natomiast wielu tak robi, nikt się tego nie czepia o ile auto nie ma VAT-1, w takim przypadku by to nie przeszło bo diagności też swoje dupsko chronić muszą. Jak nie ma VAT-1 nie ma tego problemu.

   Odpowiedz
   • Kris

    Z czego wynika to, że jeśli nie ma VAT-1 to nie ma problemu z samodzielnie zrobioną ścianą grodziową (np. jak wyżej ze sklejki z drzwiczkami)?

   • vadim

    Z tego powodu, że gdy auto ma VAT-1 podlega pod dodatkowe przepisy wynikające z ordynacji podatkowej i ustawy o podatku od towarów i usług. To sprawdzają jak diabli. Kiedyś skarbówka dzisiaj KAS zarówno właściciela pojazdu jak i diagnostę traktuje tak samo w przypadku zatrzymania pojazdu z wpisem VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym a niespełniającego ich kretyńskich wymogów – czyli jak pospolitego bandytę chcącego orżnąć ten kraj miodem i zasiłkami płynący.
    W przypadku auta bez VAT1 takich wymogów już nie ma i nikt tym zbytnio się nie przejmuje. Jest przegroda, odgradza spełnia swoją rolę i tyle.

   • Kris

    Super, dziękuję za odpowiedź! Drzwi w przegrodzie będą dla mnie ważne, więc bardzo się cieszę z tej wiadomości. Pozdrawiam:)

   • vadim

    Nie ma problemu. Proszę jednak nie brać tego co napisałem za wyrocznię przepisów wszelakich. ja pisze jak jest z reguły, a zawsze i wszędzie można trafić na debila, który chcąc na siłę się do czegoś przyczepić przyczepi się do takiej ścianki. wszystko trzeba zrobić z głową, zachować choćby pozory solidności zamontowanej ściany.
    Na Youtube jest kanał podróżovanie przez „v” (pisali tu wyżej u mnie zresztą któryś z komentarzy), mają oni LT-ka zrobionego właśnie z drzwiami w ściance. Gdybym robił sobie, zrobił bym dokładnie w ten sposób i nie sądzę aby ktokolwiek kiedykolwiek się do tego czepił.
    Pozdrawiam!
    Vadim

 8. Anna

  Witam! Moj przypadek i watpliwosci: VW T4 przerobiony wlasnorecznie (zabudowa lozko), zarejestrowany na 9 osob ale wyjete na stale wszystkie fotele (zostaly 3 z przodu). I teraz mysle jak bardzo to niezgodne z prawem? Co bedzie z kolejnym przegladem technicznym? 🙁

  Odpowiedz
  • vadim

   Raczej nikt tego się czepia nie powinien. Miałem kiedyś Galaxy 7 osobowe z wywalonymi wszystkimi fotelami z tyłu, które służyło mi za dostawczaka. jeździłem z 2 fotelami na przegląd i nikt nigdy mnie o to nie zapytał.

   Odpowiedz
   • Anna

    Nawet jesli mam tam szafke wbudowana, szuflady, i wielkie piekne lozko na amen wbite w podloge wylozona panelami? Przeciez jak to Panowie zobacza na przegladzie to zawal murowany :> Nie wiem jak sie za to zabrac bo jednak zarejestrowane jako osobowe na 9…

 9. Przemek

  Cześć Vadim, również mam plan za zabudowę blaszaka w celach turystycznych i cieszę się że trafiłem na twój blog bo chciałbym się poradzić jeśli można 🙂 Założenia są takie że chcę zrobić zabudowę w blaszaku który jest zarejestrowany na 3 os jako ciężarowy DCM 3,5t, bez wpisu VAT-1, zrobić zamykane przejście przez ściankę grodziową w sposób jaki mają np. podróźovanie i zabudowę na pace, czyli jak na razie bezproblemowo, ale co z przeglądem technicznym w PL lub kontrolami policji w innych krajach UE w przypadku gdy zamontuję solary na dachu, wentylator, markizę z boku i będę musiał zrobić kilka dziur w zabudowie na zewnątrz na przewody, wentylację, wypuszczę na zewnątrz tłumik od webasto czy trumy do grzania wody, chciałbym zamontować zbiornik na szarą wodę pod podłogą, wypuścić przewody, wlew wody, wtyczkę do prądu ze ‚słupka’. Co na to diagnosta na przeglądzie gdy zobaczy busa z różnymi elementami wystającymi np,kratki wentylacyjne, po zewnętrznej stronie paki, i dodatkowy zbiornik na wodę pod podłogą? Mogą być z tym problemy? Pozdrawiam P.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry!
   Na moje, z doświadczenia i z relacji innych osób przerabiających busy na kampery – brak zmian konstrukcyjnych – brak powodów do obaw. Zmiany konstrukcyjne to wywalenia ścianki działowej, czy zmiana ilości miejsc siedzących. Cała reszta nikogo nie powinna i nie może interesować. Nie ma zakazu aby w samochodzie ciężarowym zamontować solary. Zbiorniki na wodę są niemal w każdym busie – dla higieny kierowców na międzynarodówkach. Zbiornik na brudną wodę – dbałość o ekologię 🙂 Tłumik od webasto jest w niemal każdym busie. itp itd
   Nie ma czego się obawiać – nie powinno i w zasadzie nie może być żadnych problemów z przeglądem technicznym.

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
 10. Hanka

  Witam! Pytanie odnosnie przypadku ze zabudowe wykonalam sama i potrzebuje warszat z PKD – czy taki wzor oswiadczenja to wymog? Pisze tam o bezpieczenstwie.. na bank nikt mi tego nie podpisze skoro sami nie przebudowywali :/ Drugie pytanie – ma byc fikcyjna faktura za ta usluge? Jeszce gorzej :> Jak to rozwiazac?

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry

   Wszystko musi być zgodne z prawem. Fikcyjne faktury to przestępstwo, tak samo fałszywe oświadczenia. Musi pani zadbać o to aby wszystko było wystawione zgodnie ze stanem faktycznym i zgodnie z prawem. Innej porady dać Pani nie mogę 🙂

   Powodzenia
   Vadim

   Odpowiedz
 11. Michał

  Cześć Vadim!

  Świetny artykuł. Najbardziej konkretny i rzeczowy na jaki natrafiłem, a przeglądałem wiele.
  Chcę się Ciebie poradzić właśnie o ten temat. Przebudowuję Fiata Ducato na mobilny domek. Sprawa jest o tyle nietypowa, że jest to Ducato w zabudowie kontenerowej na ramie, czyli kabina i paka to dwa oddzielne byty (dzieli je jakieś 2 cm). I tu rodzi się moja obawa i problem (do tego mam wbite w dowód vat-2 na własne życzenie).

  Jestem na etapie budowy wnętrza, robię to sam, ale prowadzę działalność i wystawię sobie zaświadczenie. Chcę wykonać przejście z kontenera do kabiny i nie mam pojęcia czy nie wpakuję się w jakieś bagno, bo u mnie nie ma przegrody, tylko ściana tylna kabiny, 2 cm prześwitu i przednia ściana kontenera. Jak myślisz, mogę wycinać przejście? Te zmiany będą nieodwracalne i obawiam się o to czy uda mi się zmienić przeznaczenie pojazdu. Czy może lepiej nie kombinować i pomyśleć o bocznych drzwiach w kontenerze jako 2 wyjście?

  Będę bardzo wdzięczny za Twoją opinię i jeżeli mogę Cię prosić (widzę po rejestracji żeś Pomorzanin jak ja) o namiar na stację diagnostyczną gdzie udało Ci się ogarnąć ten temat.

  Dzięki wielkie!
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry

   Przy VAT-2 nie ruszałbym ściany, albo pozbył się VAT-2, albo jak wspomniałeś drzwi na boku. Przy zrobieniu przejścia tracisz to co zawarte jest jasno w przepisie: „pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu”
   Do tego podchodzą cholernie rygorystycznie ze wzgl. na przepisy karno – skarbowe i obecną pazerną na kasę władzę. Nie ładowałbym się w to, bo w razie jakiejkolwiek kontroli na drodze policja a już nie wspomnę o krokodylach piszą pismo o takim fakcie do KAS i z domiaru się nie wywiniesz. A to boli i to bardzo. Znam osobiście taki przypadek. Poza tym nie ma chyba diagnosty, który by to klepnął i wziął na siebie takiego garba. Z tego oni nie są w stanie się wytłumaczyć. Przewód hamulcowy mógł pęknąć, wahacz się urwać a amortyzator puścić 10 metrów po opuszczeniu SKP, ale przejścia w ścianie grodziowej nie da się zrobić „ot tak”. Nikt tego nie klepnie.

   Co do stacji gdzie diagnosta znał przepisy to bardzo przepraszam ale nie chcę tego pisać ani prywatnie ani tym bardziej podawać tutaj publicznie. Nie chcę ze względu na to, że ten artykuł czyta kilkaset osób dziennie, a co najmniej 20 osób tygodniowo zadaje to samo pytanie na facebookach i mailowo. Jeśli podam jaka to stacja zaczną się pielgrzymki, dzwonienie, dopytywanie, człowiek się wkurzy, albo jeszcze mu ktoś kłopotów narobi.
   Powiem tylko, że była to jedna z Okręgowych Stacji na tzw górnym tarasie Gdańska.
   Proszę o zrozumienie.

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • Michał

    Vadim, dzięki wielkie za odpowiedź.
    Oczywiście, rozumiem odnośnie stacji diagnostycznej.
    Wiem że z tym vat 2 po prostu się pospieszyłem i nie przemyślałem sprawy, ale jest to sprawa odwracalna. Myślisz że jak zdejmę vat 2 z samochodu to po wycięciu przejścia (w przypadku tej konstrukcji) dam radę zmienić przeznaczenie pojazdu na specjalny – kempingowy? Oczywiście wszystko jeszcze sprawdzę, ale chodzi mi o Twoją opinię w tej sprawie.

    Drzwi boczne są rozwiązaniem ostatecznym, drugie wyjście musi być dla bezpieczeństwa, ale nie będzie to sprawa prosta do wykonania. Mój kontener jest z aluminiowej blachy trapezowej i zrobienie drzwi będzie niezłą gimnastyką z uszczelnieniem 🙂

    Pozdrawiam!

   • vadim

    Rozumiem że chodzi o to auto ? https://forum.karawaning.pl/topic/28557-zmiana-przeznaczenia-z-ci%C4%99%C5%BCarowego-na-specjalny-kempingowy-prosz%C4%99-o-pomoc/

    Nie powinno być żadnego problemu moim skromnym zdaniem ze zrobieniem przejścia, acz zawsze polecam popytać kilku diagnostów. Niemniej sam wystawisz zaświadczenie że jest to zrobione dobrze, nie widzę tu tez niczego związanego z bezpieczeństwem co mogło by mieć negatywny wpływ na wynik przeglądu. Ot cały problem w tym VAT-2 nic więcej nie stoi na przeszkodzie moim zdaniem.

    BTW zajefajne auto. łazi mi po głowie takie coś . Kupowałeś gdzieś w kraju czy ściągałeś skądś ten samochód. Na Wyspach takie jak oni to nazywają „Luton vany” są mega popularne, ale u nas ciężko o taki samochód w ogłoszeniach.

    Będziesz wstawiał ścianę na końcu z drzwiami i oknem jak to robią angole ?
    Kurde zacznam przewalać ogłoszenia…

    Powodzenia!
    vadim

 12. Michał

  Tak to mój 😀 Dzięki!
  To racja, ciężko jest znaleźć takie zabudowy ale się zdarzają. Szukałem Ducato h3l4 lub coś winnego wysokiego ale jak trafiłem na tego to decyzja była natychmiastowa.

  Kupiłem w kraju, ale był ściągnięty z Belgi. Robiłem pierwszą rejestrację już w Gdyni. Trafiłem na bardzo zadbany egzemplarz, 2003 r, 200 tyś przebieg, 2,8 jtd. Zabudowa robiona widać przez jakąś fachową firmę, szczelna, wszystkie łączenia na klej + nity, cała aluminiowa, bardzo sztywna, musiałem tylko wyremontować podłogę bo była wypaczona od jeżdżenia paleciakiem chyba.

  Tak, będzie ściana z drzwiami przesuwnymi z szybą z plexi. Do tego łóżko 130×200, kuchnia ze zlewem i palnikami gazowymi, lodóweczka, prysznic z gazowym ogrzewaczem przepływowym wody w przedsionku, 3 akumulatory po 120Ah (chcę zastosować zwykłe kwasowe, rolnicze, będą w skrzyni podwieszonej pod kontenerem więc nie ma problemu z oparami), zbiornik wody czystej 105l i inne wygody. Mam też szalony pomysł na zrobienie tarasu, wysuwana z pod kontenera rama ze stalowych profili na ok 150 cm i na to 3 segmenty tarasowe po 50 cm układane na niej i przestrzelone śrubami. Do tego jakaś noga lub dwie dla stabilności po rozłożeniu.

  Na tą chwilę wygląda to tak jak na zdjęciach, podłoga po remoncie, ściany 5 cm izolacja wełna mineralna, deskowanie, kable pod instalację położone, folia oddzielająca wełnę, ściany i sufit OSB 10mm, podłoga OSB18mm na piórowpust. Zostawiłem świetlik na górze, nie planuję robić na tą chwilę okien bocznych, chcę aby nic nie zdradzało że to kamper (będą 2 okna dachowe, uchylane, 50x50cm). Ze świetlika zrobię takie okno kasetowe, doklejona rama + poliwęglan komórkowy. Zlicuje się wszystko z sufitem żeby lepiej izolowało przed ciepłem i chłodem.
  Żałuję jedynie że ta alkowa jest za niska na zrobienie tam łóżka, ale będzie za to bardzo pojemy schowek na wszystko.
  Po świętach zaczynam dalej walczyć i liczę że pierwsze testy będą w majówkę 🙂

  Szukaj wytrwale, taka konstrukcja daje dużo przestrzeni i bardzo ułatwia prace w środku, proste ściany, równe kąty, dużo miejsca pod kontenerem do wykorzystania na zbiorniki wody czy akumulatory. Możesz liczyć na moją pomoc przy jakichś problemach, zagwozdkach czy szukaniu podzespołów 🙂

  Pozdrawiam!
  Michał

  Odpowiedz
  • vadim

   Zapowiada się ciekawie.

   Co do tej alkowy to idealne miejsce na łóżko to fakt i szkoda że za nisko. Można by wtedy zakombinować nawet z wycięciem w dachu przejścia do kabiny (tak jak w dostawczakach z kurnikiem) i rozwiązać tym samym problem z VAT- 2 🙂

   Obecnie mam T4-kę więc w porównaniu z Inką o której jest ten artykuł to mam gigantyczną przestrzeń . Niemniej taki kontener to jak kamienica 🙂
   T4-ką chcę pojeździć jeszcze z rok co najmniej, ale pomalutku rozglądam się za innym autem.
   Dzięki za ofertę pomocy, zapisuję kontakt.
   Powodzenia

   Vadim

   Odpowiedz
   • Michał

    Dzięki wielkie. Dam znać jak uda mi się załatwić sprawę z przejściem i zmianą kwalifikacji, a chyba się uda bo rozmawiałem już z ogarniętym diagnostą 🙂
    Kontakt trzymaj, może spotkamy się gdzieś na szlaku!
    Pozdrawiam!

  • P.

   Michał, daj znać czy, i jak, udało Ci się załatwić sprawę z przejściem do paki, ciekaw jestem czy jest to wykonalne zgodnie z prawem.

   Odpowiedz
   • Michał

    Czy Ty też kombinujesz coś w tą stronę P. ? ;> Jasne, dam znać. Będę to robił dopiero ok połowy czerwca, ale jestem zmotywowany bo znalazłem „ogarniętego człowieka” 😉

   • Michał

    Cześć ponownie. Cześć Vadim!
    Udało się bez większych kłopotów. Moje ducato w kontenerze to teraz pojazd specjalny kempingowy! Czekam jeszcze na nowy dowód, ale wszystko przeszło bez problemu.
    Jak by ktoś szukał ogarniętych ludzi to polecam serdecznie TOS Gdynia na ul. Hutniczej. W szczególności Pan Andrzej, specjalista w swoim fachu. Zna się na temacie, bardzo dużo mi doradził i podpowiedział, do tego jest rzeczoznawcą samochodowym.
    Pozdrawiam!

   • vadim

    Gratuluję ! 🙂 i cieszę się że poszło bez większych problemów.
    Dziękuję też za namiary na diagnostę, przydadzą się na pewno innym czytelnikom.
    Przy okazji – chcę rozszerzyć troszkę dział na moim blogu pokazujący ciekawe własnoręcznie wykonane przeróbki a’la camperowe – tu pierwszy przykłąd jak to wygląda: http://vadimpacajev.com/zrobil-to-czego-ja-nie-dalem-rady-zbudowal-mini-campera-na-bazie-samochodu-fiat-doblo/ . Gdybyś zechciał pokazać swojego (oczywiście bardzo luźna propozycja i całkowicie wolna wola) to zapraszam do kontaktu na mail.
    Samych udanych podróży!
    vadim

   • Michał

    Cześć Vadim! Witam wszystkich forumowiczów! Nasz projekt kampera na Ducato w kontenerze został pomyślnie ukończony ???? dzięki za pomoc Vadim jeszcze raz, dużo mi to dało i Twój artykuł także. Jeżeli mogę to pochwalę się naszą pracą. Do tego ruszyliśmy w drogę naszym Elcamperem i szybko nie wracamy do PL???????? https://youtu.be/IbDe_EUwYwU
    Planujecie, budujcie i ruszajcie w drogę!
    Pozdrawiamy, aktualnie z Kalamaty w Grecji!

 13. Jaro

  Dorzucę i ja swoje 10 groszy. Jakiś czas temu kupiłem Doblo Maxi po karetce transportowej (która śmigała on nowości w punkcie dializ). Karetka była zarejestrowana jako SPECJALNY-SANITARNY z 3 miejscami siedzącymi i 1 leżącym. Fotel z tyłu który mi auto bardzo gracił jak i nosze wywaliłem.
  Jak pytałem znajomych czy auto przejdzie badanie kontrolne każdy mówił że spokojniutko bo auto może mieć mniejszą ilość miejsc niż w dowodzie.
  Jak przyszło do badania pan diagnosta powiedział że nie ma najmniejszych szans bo jest rażąca niezgodność papierów ze stanem faktycznym.
  Ktoś nawet podpowiadał że powinienem zarejestrować go jako kamperowy ale po pierwsze przepisy podobno są teraz bardzo w tej kwestii restrykcyjne a po drugie kto mi za jakiś czas kupi Doblo- kampera, śmiech na sali.
  Nie było wyjścia tylko kupować ścianę. Mój doblo zaraz po „urodzeniu” w tureckiej porodówce był jako ciężarowy i nawet taką homologację zachowałem więc przywrócenie mu ciężarowego charakteru to prócz zabudowy ścianki 15 min na Okręgowej Stacji Kontroli.
  Gdybym poszedł w kamper jak wielu mi radziło bawiłbym się z tym jeszcze pewnie bardzo długo. Ściana zabrała co prawda 20 cm ale wciąż zostaje 190cm na wyrko. Vadim takiego wyboru nie miał.

  Odpowiedz
 14. Wojtek

  Witam, widzę, że wątek cały czas żywy, więc podłączam się z moimi wątpliwościami i pytaniami. Przerabiam Transita, który kiedyś był blaszakiem (3 osobowym), ale udało się go poprzedniemu właścicielowi przerobić na 6 osób ( jest wpis w karcie pojazdu i 6 miejsc w dowodzie rejestracyjnym). Te 6 miejsc formalnie to trójka z przodu (1+2) + trzy pojedyncze fotele na ramie stalowej w drugim rzędzie. Poprzedni właściciel od razu wymienił podwójny fotel z przodu na firmowy pojedynczy (więc faktycznie było 5 miejsc. Jak kupowałem, żadnej przegrody nie było… W dowodzie jest „ciężarowy” w rubryce ” „rodzaj pojazdu” a pozycja „J” w dowodzie wykreskowana… (brak wpisu).
  Przeróbki rozpocząłem od demontażu jednego fotela w drugim rzezie, więc zostały faktycznie 4 (2+2) i zrobiłem cześć zabudowy. Wtedy przyszedł czas na przegląd….
  Okazało się, że 2 stacjach odesłali mnie ze względu na niezgodność liczby miejsc z wpisem w dowodzie. Na szczęście miałem ten podwójny przedni fotel i trzeci z tyłu. Zamontowałem, pojechałem, zrobiłem przegląd. najbardziej obawiałem się sprawy braku ściany (bo: a) nie posiadam, b) nie mam już jak zamontować ze względu na przeróbki wewnątrz) ale diagnosta akurat tym się nie przejął…. Powiedział, że „póki co nie przestrzegają tego rygorystycznie”; auto nie jest oczywiście na firmę VAT, tylko prywatne).
  Pytanie, co z tym dalej robić…? Rozważałem przerejestrowanie na osobowy lub specjalny kempingowy i żadna opcja nie jest bez wad i potencjalnych problemów…. Może jednak zostawić, jak jest? Pytanie, co ew. w przypadku kontroli przez policję? Co ciekawe: wpis, że „ciężarowy” jest tylko słowny w rubryce bez kodu, a w rubryce „J” kreski…

  Odpowiedz
 15. Sebastian Wasikowski

  Gdzie jezdzicie na tę stacje, że robią Wam takie problemy? Ja mam T5, co miała w wersji oryginalnej 2 fotele i tak było w papierach holenderskich i zanim jeszcze wsadziłem kanapę 2 os. zamiast fotela, diagnosta na moją prośbę wpisał 3 osobowy. I teraz sobie przekładam do woli i nikt się tego nie czepia. Na ścianę grodziową nigdy nikt nie zwrócił uwagi, ani na przeglądzie, ani podczas kontroli drogowej. Ostatnio zaliczyłem za jednym zamachem ok. 4000 km (Wlochy, Korfu, Austria, Czechy) i okazało się, że pojechałem bez dowodu rejestracyjnego i podczas kontroli pokazywałem jedynie zieloną kartę w wersji elektronicznej na tablecie 😉 Pozdrowienia dla wszystkich pseudo Kamperowiczów!

  Odpowiedz
 16. piotr

  Witaj. Chcę na kampera przerobić yvw t4 pasażerska 9 osobowa. Myślisz że przejdzie to przy kontroli na stacji czy policji?

  Odpowiedz
 17. piotr

  Witajcie,

  czy myślicie że VW transportera teraz zarejestrowanego na 9 osób, też można przerobić?
  chodzi mi o kwestię późniejszych przeglądów? jak wymontuje 6 siedzeń już nie będzie 9 osobowy a 3 🙂 policja, przegląd, etc? zaznaczę że nie chce go rejestrować jako pojazd specjalny – kamper, chce aby pozostał jak jest w papierach.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry

   wszystko zależy od „widizmisię” diagnosty. Są tacy co mają to w poważaniu, są tacy którzy się do tego przyczepią i przeglądu nie klepną. Chłopców radarowców bym się nie obawiał, musieli by być naprawdę upierdliwi aby się przyczepić vide opisywany chyba przeze nie przypadek wyżej w komentarzach.
   Szczerze ciężko coś wyrokować. cała masa ludzi wstawia łózka do osobówek, wywala 2 czy 3 rzędu siedzeń i nikt nigdy się do tego nie czepiał, ale zdarzają się tacy którzy przeglądu z tego powodu nie przeszli ( a przynajmniej tak piszą w internetach – ja takiego jeszcze na żywo nie spotkałem).
   Kto nie ryzykuje ten nie je kołaczy czy jakoś tak… 🙂

   Pozdrowienia

   vadim

   Odpowiedz
 18. Czerwony

  Cześć, mam pytanie czy jest możliwość przerejestrowania samochodu vw lt 46 z kontenerem z ciężarowego na osobowy/do zadań specjalnych. Dodam, ze z kontenera zrobiony jest food truck. W urzędzie przy rejestracji powiedziano mi, ze zbędne jest przerejestrowywanie go na inny rodzaj samochodu.

  Odpowiedz
  • vadim

   Zmienić przeznaczenie prawie zawsze się da. Pytanie czy jest to potrzebne, da czy jest sens zmieniać to przeznaczenie. Jeślli nie dokonuje się zmian określanych jako „konstrukcyjne, to moim skromnym zdaniem szkoda zachodu i papierkowej roboty. Zmiana przeznaczenia pojazdu musi mieć jakieś sensowne uzasadnienie. jeśli kontener nadal jest kontenerem, nie widzę większego sensu zmiany n specjalny kempingowy. co wozisz w tym kontenerze to tylko i wyłącznie twoja sprawa. czy będą to ziemniaki czy meble i kibelek 🙂

   Odpowiedz
 19. Gaz 66

  Witam wszystkich co tutaj zaglądają.
  W mojej głowie urodził się pomysł tego rodzaju:
  – zakup samochodu GAZ 66 w wersji kontener
  – zarejestrowanie go jako kamper i oczywiście stworzenie z niego taki samochód
  – liczba miejsc – stworzenie więcej jak 2 – w tym w części kontenerowej
  – zakup nastąpi od wojska – tzn od firmy która zajmuje się sprzedażą mienia wojskowego.
  Myślicie że da radę coś takiego wykonać?

  Odpowiedz
  • vadim

   Wykonać się da, pewnie z ilością miejsc może być mały problem choć pewnie one są zarejestrowane na wiekszą ilosc miejsc niż dwa, ale rodzi mi się pytanie po jaką cholerę 🙂 ?
   Żeby nie być taki anty napisze tylko że ja popieram wszystkie nawet najbardziej odjechane pomysły i wszystkie one mi się podobają. ale GAZ ?
   NIe wiem jaki ma być cel tego auta. Jeśli tylko wyjazdy wokół tzw komina to spoko, ale jechać gdziekolwiek dalej gazem 66 to już samobiczowanie jest.
   NIe lepiej , jeśli już konstrukcje rosyjskie i powyżej 3,5 T to kupić Gaza cargo , albo Gazelle 4,6. Oba dostępne są w wadze od 4.5 do 7,5 T. Na gaza kontener wlezie piekny, Gazela to typowy furgon na bliźniaku.

   Jest taki kanał na YT Anvir się nazywa, pokazuje on masę tego typu konstrukcji na gazelach, buchanki, UAZ cargo, ale Gaza 66 to nawet Rosjanie omijają z daleka 🙂

   Za cenę 15 – 20 tys można kupić choćby Atego i wiele innych podobnych konstrukcji z kontenerem . Spalanie o połowę jak nie 2 razy niższe, komfort nieporównywalny, części i serwis na każdym rogu.

   Odpowiedz
 20. Ala

  Cześć! Mam problem logistyczny i szukam pomocy. Chciałabym kupić angielską karetkę lt46 (nie ma kategorii w anglii) i zarejestrować ją jako kamper. Pytanie: z jakimi przeszkodami mogę się borykać zważając, że mam prawo jazdy b. Zastanawiam się czy jest to technicznie możliwe? Czy historia z obligatoryjnym przejściem między kabiną a budą jest prawdą? (Nie ma takiej możliwości w tym modelu) jakie są faktyczne wymogi rejestracji auta na kempingowe? Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry. Nie bardzo rozumiem w czym jest problem, więc jeśli odpowiem nie na temat to z góry przepraszam. Od końca zatem: Nigdzie nie napisałem że przejście pomiędzy kabiną a „budą” jest obowiązkowe, wręcz przeciwnie. Z tym się właśnie borykamy najbardziej że przejście chcielibyśmy mieć, a żeby je mieć trzeba przejść cały cyrk ze zmianą z ciężarowego na kempingowy. Co mają prawo jazdy kat B do całości nie ogarniam, ale dedukuję obie że owa karetka ma DMC powyżej 3.5 tony , tak ? Jeśli tak to potrzeba odpowiedniej kategorii, czyli co najmniej C1 i tego w żaden sposób nie da się obejść.
   A z jakimi przeszkodami można się spotkać ? Z wszelakimi zapewniam 🙂 Od kwestii akcyzy, po badania techniczne. Nie ma rzeczy nie do przejścia, tylko pytanie czy nie lepiej zdjąć ową budę z auta jeśli jest ona tak pożądana przez Panią, przetransportwoać do Polski bez żadnych opłat akcyzowych, rejestrowania, kombinacji ze zmianą przeznaczenia itp bo nie będzie to już żaden pojazd i wsadzić na widelec kupiony tutaj, zarejestrowany tutaj jako ciężarowy. Byłoby chyba taniej i prościej.
   Ale gdybam tylko.
   W każdym razie powodzenia!
   VAdim

   Odpowiedz
 21. Tadeusz

  Witaj.
  Mam zamiar przerobić swojego T5 na kamperka i w celu legalizacij iść Twoją drogą, tylko mam obawy czy w międzyczasie nie zmieniły się zasady zmiany przeznaczenia pojazdów ?

  Odpowiedz
   • Tadeusz

    Dzięki za informacje.
    Jeszcze mam takie pytanie ,czy na fakturze za przebudowanie pojazdu muszą być wyszczególnione jakie zmiany zostały dokonane i jakich użyto komponentów ,itd. czy wystarczy ogólna kwota za usługę ?

   • vadim

    Nie muszą, wystarczy że będzie informacja o przebudowie i tyle.
    Mam też informację od wielu czytelników, że wystarcza samo oświadczenie nawet bez faktury, tak jak w przypadku kiedy samemu sobie się wystawia. Kilka osób to przećwiczyło i w różnych urzędach przeszło bez problemu.

 22. Tadeusz

  Witam!

  Dzisiaj rejestrowałem moje T5 (w Częstochowie) i przy okazji poruszyłem ten temat , miła pani powiedziała mi,że potrzebne jest oświadczenie firmy dokonującej przebudowę z opisem wykonanych zmian , a także F-ra , z tym do Stacji Diagnostycznej , a następnie do Urzędu.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • vadim

   Jak widać co kraj, znaczy co urząd 🙂 to obyczaj. Dlatego podałem drogę, a o resztę trzeba dopytać u siebie na SKP i w swoim Urzędzie.

   Odpowiedz
 23. Kacper

  Świetnie to napisałeś! Nie natknąłeś się przypadkiem jak wyglada sprawa przy sprowadzeniu auta zza granicy? Chciałbym kupić nowa toyote serie 76 i przebudować ją na kampera. Ściany grodziowej nie będzie. Jedynie chciałbym wstawić zabudowę do paki i konwersje dachu na namiot, czyli wyciąć dziurę w dachu. Myślisz że dałbym radę przyjechać z takim autem Przerobionym lub nieprzerobionym do Polski i nie musiałbym płacić kosmicznie wysokiej akcyzy? Z góry dzięki

  Odpowiedz
 24. Marti

  Witam,
  Przerabiam Autosana H6 na kampera,mam pytanie czy orientujesz się jak obecnie wygląda zmiana z Autobusu na Specjalny kempingowy? Jeżeli możesz czy polecił byś jakąś konkretną stację kontroli.

  Odpowiedz
  • vadim

   Szczerze, nie mam pojęcia. sama procedura jest nadal taka jak opisałem powyżej, nic się nie zmieniło. Natomiast ja przerabiałem auto do 3.5 t, nie wiem jak to wygląda przy większych gabarytach.

   Odpowiedz
  • Jacek Fiedurek

   witam MARTI ja mam tez autobus i właśnie zaczynam przebudowę dowiedziałeś sie czegoś więcej na temat przeglądu i rejestracji ?

   Odpowiedz
 25. Jacek Japa

  witam serdecznie jestem na etapie zakupu sprintera 4×4 319 L3H2 samochód nowy, ciężarowy 3 miejsca.Mam pytanie jak najlepiej zrobić i czy wogle jest możliwe zwiększyć DMC z 3500 na powiedzmy 4,1 t i jak go rejestrować po przebudowie na kempingowy. Powiem że docelowo chciałbym żeby było 4 miejsca do jazdy. Obecnie auto posiada ścianę grodziową którą chcę usunąć

  Odpowiedz
  • vadim

   W Polsce praktycznie niewykonalne, a już na pewno nieopłacalne. Poza tym (ale to pewnie Pan wie) 4.1 T = kategoria prawa jazdy C. 319-ki nie występowały fabrycznie jako 4.1T, więc nie ma na to homologacji więc trzeba by homologować… worki pieniędzy potrzebne. Już chyba lepiej kupić od razu sprintera homologowanego na 4.1 T (411,414,416 albo 419) lub 5T (514,516,519) i nie trzeba niczego kombinować i czynić ogromnych nakładów finansowych. Z tego co pamietam 516 i 519 czyli DMC 5T były w wersjach 4×4 ale czy „czterysetki” ? nie mam szczerze pojęcia

   4 miejsca do jazdy to także jest obecnie ogromny problem ale przy odpowiednich nakładach do przejścia, ale nie szedłbym tą drogą.
   Jeśli potrzeba 4, kupiłbym tzw „brygadówkę” z 5 lub 6 miejscami i najwyżej w razie potrzeby zmniejszył – to jest łatwe do zrobienia.

   Odpowiedz
 26. Rafał Stawiarski

  Witam Serdecznie!!!
  Czytam i widzę , że społeczność zorientowana 😉 A co w takim przypadku??? !!! Kupuję brygadówkę sześciosobową. Czy jest możliwe legalnie:
  1 . zamiana fotela kierowcy i kanapy przedniej na dwa obrotowe fotele z przodu?
  2 . usunięcie jednego fotela lub dwóch w drugim rzędzie?
  3 . usunięcie ściany grodziowej za tylnymi fotelami?

  Czy to wogóle wykonalne, a jeśli tak to czy sensowne finansowo ?

  Odpowiedz
  • vadim

   Coby dużo nie pisać – 3 x tak.
   Zaczął bym jednak od końca – wywalić ścianę, zrobić wymaganą minimalną zabudowę wg tego co napisałem wyżej, przejść procedurę opisaną w artykule. Mając wpis w dowodzie rejestracyjnym – specjalny kempingowy, ustawić sobie fotele wg uznania a na przeglady jeździć na „normalne” SKP gdzie nie liczą foteli (jeszcze w sumie się nie spotkałem z liczeniem foteli podczas badania technicznego a jeździłem przez ostatnie 3 lata z 3 fotelami faktycznie, a 4 w dowodzie rej.).

   Odpowiedz
   • Rafał Stawiarski

    Dziękuję za odpowiedź. Myślę jeszcze o jednej rzeczy. Czy przy modzie na robienie kamperów nasi kochani ustawodawcy nie wymyślą przypadkiem czegoś co będzie gwoździem do trumny dla tego rodzaju inicjatyw. Mam nadzieję, że się tak nie stanie 😉

   • vadim

    tego to już nie wiem. W tym kraju spodziewać się można wszystkiego 🙂 Najlepiej więc nie zwracać na to uwagi i robić swoje.

 27. Asia

  Hej 😉
  pozwolę sobie odświeżyć temat. Lekko z innej beczki ponieważ również planuje przeróbkę, szczerze mówiac brałam pod uwage przeróbke Renault kangoo Maxi i o zgrozo chce wywalić tylne siedzenia i kratę również chciałam ale to chyba w przypadku osobowego nie takie ważne?Jak rozumiem skoro auto jest w rejestracji jako osobowe to pozostaje mi tylko i wyłącznie rejestracja jako pojazd specjalny? Czy byłaby możliwośc beztroskiego wyrzucenia wyżej wymienionych, wstawienia łóżka etc i przerejestrowania po prostu na mniejsza ilosc osob? ( teraz jest na 5) Na pace nie planuje zadnych innych siedzeń. Prześledziłam wątek ale kwestie papierologiczne są dla mnie koszmarem w czystej postaci. Jak najlepiej to ugryźć? Wybaczcie jeśli sie powtarzam z moim pytaniem
  I czy mieliście kiedykolwiek problemy przy przekraczaniu granic? W planach jest porządny eurotrip na kilkanaście krajów, nie chciałabym utknąć na jakiejs granicy
  Pozdrawiam wszystkich 🙂

  Odpowiedz
  • vadim

   Jeśli zabudowa będzie na stałe – zmieniłbym na spec-kempingowy, jeśli będzie zaś możliwość jechać na przegląd z kompletem foteli nie ruszałbym nic w papierach.
   Nie rozumiem tylko kraty w osobowym ?
   Co do granic itp. nie ma z tym najmniejszego problemu. Przejechałem z różnymi zabudowami i różnymi rzeczami w dowodach rejestarcyjnych 🙂 przez prawie każdy europejski kraj łącznie z Rosją Ukrainą i Białorusią – nigdzie nikt nie wnikał w to co stoi w papierach. Wszędzie wzbudza to raczej ciekawość (zwłaszcza na Wschodzie) i szczerze nieco „ułatwia” przekraczanie granic, zwłaszcza w krajach gdzie ten typo podróżowania nie jest zbyt popularny.
   Jedyny powód dla którego ja zmieniałem przeznaczenie to pewna obawa o trafienie na służbistę na stacji kontroli pojazdów tutaj w Polsce (konieczność usunięcia ściany grodziowej w Ince ze względu na gabaryty wewnętrzne)
   obecnie mam ciężarowy (Opel Movano) ze ścianą grodziową i zabudowa – nic nie zmieniam. Byłem kontrolowany u nas, dwa tygodnie temu w Niemczech i Austrii – nikt o to nawet nie zapytał tylko życzyli udanego wypoczynku (oprócz polskich milicjantów ci chcieli mi dac mandat za poruszanie się „bez celu” w kwietniu…)

   Odpowiedz
 28. Mariusz

  pytanie a jakbym kupil ciezarowke w rosji za 50 000 zl i tam zrobil z niej kampera, ale oddzielona bylaby buda, to clo mnie obowiazuje za samochod i moge mowic ze to ladunek??

  Odpowiedz
  • vadim

   to już pytanie do urzędu celnego czy tam KAS czy jak to się teraz nazywa. przypuszczam że potraktowaliby to jako kempingowy, ale nie chcę się wymądrzać bo najzwyczajniej w świecie nie mam pojęcia jak by to zostało potraktowane.

   Odpowiedz
 29. raczejtrampki

  Vadim, bardzo rzeczowy artykuł – sensownie i konkretnie opisane procedury.
  Ja zastanawiam się jednak nad jedną rzeczą, jakie są przeszkody w przerobieniu osobówki na kampera – nie zmieniając w dowodzie na specjalny kempingowy?
  Mam Jumpera 7 osobowego – ciężarowy.
  ponieważ przegroda jest za drzwiami przesuwnymi chciałbym ją usunąć – muszę zmienić więc przeznaczenie.
  1. Nie chcę na specjalny kempingowy bo ograniczenia prędkości itp.
  Chce wywalić przegrodę, przerejestrować na osobowy a następnie zrobić zabudowę.
  Jakie widzisz zagrożenia ?
  Czy coś komuś do tego co wożę w swojej osobówce ?
  2. Opcjonalnie – chciałbym też wywalić tylną kanapę zmieniając ewentualnie na fotele obrotowe. Tutaj powinienem teoretycznie zmienić liczbe osób w dowodzie. Czy Twoim zdaniem lepiej zostawić 7 osobowy i przy przeglądzie jechać na „dobrą” SKP?

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziekuje za miłe słowa.

   Ciężko mi występować w roli „eksperta” od każdej takiej przeróbki. Opisałem drogę którą ja przeszedłem z prostym w sumie przypadkiem, w trochę nietypowym jak na „kampera” aucie.

   ale odnośnie Twoich pytań:
   1. ograniczenia prędkości to rzecz, którą najmniej bym się przejmował, bo niby kiedy miało by się okazać że ją przekraszasz? Jedziesz zgodnie z przepisami ogólnymi dla wszelkich innych osobowych aut to nikt Ciebie nie zatrzyma za przekroczenie prędkości, a dopiero po zatrzymaniu i zerknęciu w papiery wyszłoby że to „spec. kampingowy”. W każdym innym przypadku tzw. rutynowej kontroli, prędkość mierzona nie będzie przecież. Nie wiem skąd się wziął ten obecny na niemal wszystkich forach i grupach fetysz ograniczenia prędkości dla aut specjalnych. A jeśli przekroczysz, i zatrzymają albo zdjęcie zrobią – mówi się trudno. za błędy się płaci. Tu dojdzie większa „działka” bo i limit niższy. Rozwiązaniem jest trzymanie się ogólnych ograniczeń obowiązujących na drogach wszelakich i tyle. Żadna bagieta nie będzie za Tobą jechać i zastanawać się czy może jesteś „specjalny” i warto zmierzyć i nagrać prędkość jeśli jedziesz zgodnie z obowiązjącymi znakami. Podobnie podczas normalnego stacjonarnego „suszenia” . Jedzie auto, jest 60-ka ma 60 na radarze, mierzą następnego. I uwierz mi wiem o czym mówię, bo kiedyś w innym życiu…
   2. z fotelami nie pomogę. Jest z tym tyle zamieszania, że a osobiście nie tykałbym foteli, a już na pewno nie próbowałbym zmieniać ich ilości. ani w górę ani w dół. Najlepiej jednak udać się do zaprzyjaźnionego SKP i pogadać na ten temat.

   Gdybym był zmuszony coś zrobić ze ścianą grodziową, poszedł bym jednak w stronę specjalny kempingowy. Przy takim wpisie możesz niemal wszystko. W osobowym i ciężarowym bez grodzi trzeba już liczyć na przychylność i dobry dzień pana Mietka z SKP.

   Podkreślam raz jeszcze – to są moje przemyślenia, proszę nie brać tego jako wykładni popieprzonych polskich przepisów.

   Odpowiedz
   • Blazej

    Część, mam pytanko odnośnie tego, w jakiej okręgowej stacji robiłeś przegląd dotyczący zmiany z ciężarowego na specjalny ? (też jestem z okolic Trójmiasta). Pytam ponieważ jestem w trakcie przeróbki T4 i chcialbym się dowiedzieć u nich co muszę spełnic żeby ten przegląd mi klepneli ? W jednej z okręgowek, stwierdzili, że w 2020 roku zmienily się przepisy i na podstawie zaświadczenia wydanego przez firmę o przeróbce nie mogą mi zrobić takiego przeglądu…. Przeszukałem już cały internet i w sumie nie znalazłem, aby coś w tej materii się zmienilo. Z góry dzięki za odpowiedź !

 30. Steve

  Witam wszystkich.
  Pytanie moje już prawie było opisane wyżej ale chcę doprecyzować. Mam zamiar kupić Jumpera lub Ducato l2/h2 w fabrycznej pasażerskiej wersji. Dowód rejestracyjny punkt J-M1. Zobaczyłem reklamę takich wkładów kempingowych do bagażnika do Vivaro i innych pojazdów – tylko że w tych reklamach to się wkłada na wyjazd, mocuję się pasami i na fabryczne szyny i po kempingowaniu znów demontuję się.
  I ja postanowiłem zrobić podobny wkład do bagażnika (miejsce za 3. rzędem siedzeń bez przegrody , siatki etc) Ducato/Jumpera. Z tym że dostęp do tej lodówki, kuchenki i zlewu będzie od wewnątrz auta. I to jeszcze chcę na stałe przykręcić do podłogi i ścian i podłączyć do wody, gazu z butli (w szafce pod kuchenką), i do wody szarej wody w zbiornikach pod spodem auta. Siedzenia wszystkie pozostają. Lózko będzie rozkładane na złożonych fotelach. Przednie przerobię na obrotowe (na homologowanych obrotnicach). Na dach chcę przykręcić 2 solary. Zamiast małych półeczek nad oknami zrobić duże zamykane(jak w samolotach pasażerskich). Zbiorniki na wodę i szarą wodę chcę umieścić w tych wnękach pod podłoga (jumpery mają za wydechem takie ładne dwie wnęki o wymiarach około 80*60*10 – w których można wspawać zbiorniki jakie nawet nie będą wystawać w dól poza podłużnicy). Rejestrować na kampera nie chce.
  Pytania
  1. Czy ten @aneks kuchenny@ nadal można rozumieć jako ładunek? (jest przykręcony!)
  2. Czy diagnosta zobaczywszy rurę od zlewu pod spodem nie będzie miał uzasadnionych prawnie pretensji?
  3. Czy diagnosta lub krokodyli lub inne mundurowe z UE czy wschodniej Europy nie doczepią się do solarów czy zbiorników. Wiem że straż graniczna UA/PL sprawdza czy nie ma dodatkowych zbiorników paliwowych – ale wodne zbiorniki nie powinni im przeszkadzać? ewentualni spuszczę im ma nogi nieczystości)))
  4. Czy pod wyjmowaną 5-8 kg butlą mam mieć otwór wentylacyjny w podłodze auta?
  5. Czy celnicy na wschodniej granicy nie zaczną liczyć wartość celną mojego @ladunku@?
  6. Czy ma prawo zagraniczny policjant czepiać się @dodatków@ na i w aucie jeżeli zobaczy że w dowodzie nie napisano Kamper.? Wiem że w Rosji auta kempingowe w dowodzie nawet mają wyszczególniony spis co jest w pojeździe. i jak nie ma wpisanego solaru to – DAJ))) Ale to do swoich – a jak z obcymi tablicami?
  Z góru dziękuję za odpowiedzi.

  Odpowiedz
  • vadim

   Krótko odpowiem na podstawie własnych doświadczeń:
   1. Tak, nie jest przykręcony tylko zamocowany , ładunek musi być zamocowany 🙂
   2. Nie, ne będzie miał, ostatnio u mnie jak zobaczył to powiedział „o a to kamper jest ” (w dowodzie cieżarowy N1)
   3. Nie nie interesuje ich to, straż graniczna kompletnie nie mam nic do tego, celnicy mogą chcieć zajrzeć, ale to ich probem jak to zrobią, jeśłi nic nie przemycasz będą musieli przywrócić to stanu pierwotnego
   4. Wszyscy mówią że musisz, ja nie mam i nigdy nie miałem
   5. Nie
   6. Czepiać się może wszystkiego. W Rosji jak zobaczą to zapewniam że wsadzą łeb popatrzą, podziwią się powiedzą maładiec i pojedziesz dalej. Teraz już DAj tak często nei usłyszysz, szczególnie jak masz obce tablice

   Odpowiedz
 31. Tadeusz

  Witam wszystkich „kamperomaniaków”. Ja już jestem po zmianie rodzaju pojazdu z ciężarowego VW T5 na spec.kempingowy , tak jak już kiedyś pisałem potrzebne są dwa papierki tj. oświadczenie ( tak jak pisał Vadim z odpowiednim PKD 45.20.Z) „dokonującego przebudowę” i faktura za tą usługę , należy mieć też kwit z ważenia pojazdu ,z tymi dok. do diagnosty. Diagnosta dokonuje oględzin , robi 4 fotki ,wystawia stosowne dokumenty
  i do Wydz. Komunikacji.
  Chciałbym przypomnieć ,że od 1 kwietnia ma wejść nowe prawo ,za zmianę rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy ,czy spec. kempingowy będzie pobierana akcyza od 3,1% do ponad 18% w zależności od poj.silnika
  3,1% do 2L,powyżej ponad 18%

  Odpowiedz
  • Arkadiusz

   dzięki Tadeusz za informacje, na jakiej oskp robiłeś zmianę?

   ustawa wchodzi od1ego kwietnia ale dotyczące kamperów od 1ego lipca:

   https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=860

   Art. 1. pkt 35) w art. 100 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
   „1a. Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:
   1) dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy;
   2) nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b albo ust. 2, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.”;

   a na końcu kiedy wchodzi:

   5) art. 1 pkt 2, 12, pkt 15 lit. a, pkt 16–19, 31, 35–46 i 56, art. 3, art. 10, art. 21, art. 25–27 i art. 29, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2021 r.;

   Odpowiedz
  • Tomek

   @Tadeusz – moglbys napisac gdzie w Czestochowie sie to udalo? Tez mam zamiar tam robic.
   Dzieki!

   Odpowiedz
   • Tadeusz

    ul.Ikara numeru nie znam ,ale na tej ulicy jest jedna.
    Napisz czy się udało.

   • Tomek

    Dzieki! Musze dorobic jeszcze kilka rzeczy przed wyprawa na stacje, ale dam znac.

 32. Piotr

  Cześć,
  Czy jest możliwa zmiana przeznaczenia pojazdu z ciężarowego na osobowy bez wprowadzania zmian konstrukcyjnych? Mam wv t4 „holenderkę” i niestety nie mogę wykupić abonamentu parkingowego bo jest zarejestrowany jako ciężarowy.

  Czy zna ktoś stację diagnostyczną w Warszawie która może potwierdzić zmianę przeznaczenia pojazdu?

  Odpowiedz
 33. Ola

  Cześć,
  czy ktoś przerabiał już na specjalny kempingowy po 1.07.2021 i wie jak wyliczają akcyzę?
  Czy nadal można przerabiać na kampera mając własną działalność z odpowiednim pkd czy musi to być jednak warsztat samochodowy?
  Jaka jest różnica użytkowania auta ciężarowego jako kemping, a jaka gdy jest przerejestrowany na specjalny kempingowy, chodzi o opłaty na autostradach,promach.

  Dziękuję i pozdrawiam Ola

  Odpowiedz
 34. Daniel

  Cześć Vadim, dzięki za super artykuł. Obiecuję postawić Tobie kawę jak tylko uda się zarejestrować mój nowy wehikuł, a jest to VW T5 long w wersji ambulans, sprowadzony z Francji. Ma Dwa fotele w szoferce, ścianę grodziową z przesuwaną szybką i jeden fotel „na pace”, skierowany do kierunku jazdy, z trzypunktowym pasem bezpieczeństwa i zagłówkiem. Po wizycie na paru SKP, przeczytaniu wielu wątków, artykułów, obdzwonieniu PIMOTów, TDTów, warsztatów i rzeczoznawców, a na końcu dogłębnym przeczytaniu Twojego wpisu i komentarzy, dochodzę do wniosku, że mam dwie możliwości rejestracji:

  1. Jako SA (Specjalny kempingowy) – wydaje się to najprostsze, bo teraz w briefie francuskim typ karoserii według norm europejskich to SC – czyli specjalny ambulans. Nie dotykałbym tylnego fotela, a ściana grodziowa – albo ją zostawił w całości albo wyciął większe przejście pomiędzy fotelami, żebym mógł się przecisnąć.
  2. Jako osobowy – z jednakową konfiguracją jak u góry.

  W obydwu opcjach będą miejsca do spania, szafki już są, stolik zamontowany na stałe, zlew na stałe, oraz kuchenka – niezamontowana na stałe. Pytania:

  1. Czy rzeczywiście mam dwie opcje?
  2. Czy muszę brać próbne rejestracje z WK na czas przeróbek, skoro nie planuję jeździć tym autem dopóki go nie zarejestruję? Oczywiście pomijając wizytę na wadzę oraz w OSKP.
  2. Czy kuchenka absolutnie musi być zamontowana? Z przymusu tymczasowo przykręcę taką turystyczną „na puszkę”..
  3. Jakie przewidujesz problemy na mojej ścieżce?

  Dodam, że auto nie jest oklejone, a syrena i koguty zostaną zdemontowane. Na wszelkie przeróbki będę mieć fakturę i oświadczenie z PKD 45.20.Z

  Pozdrawiam Cię i dziękuję.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry

   Niestety nie na wszystkie pytania jestem w stanie odpowiedzieć (moja kawa właśnie się oddala 🙂 ). Ponadto od czasu kiedy napisałem ten artykuł weszło kilka zmian w przepisach , zwłaszcza związanych z akcyzą.
   Zatem, przede wszystkim jeśli jest to już specjalny i jak się domyślam był na tej podstawie zwolniony z akcyzy to zostawiłbym go dalej specjalnym. Zasięgnął bym jeszcze opinii doradcy podatkowego – ja się tu nie podejmuję doradzania.
   Specjalny ambulans jest a przynajmniej powinien być w kategorii M czyli osobowy i zmiana na specjalny kempingowy to będzie tylko zmiana przeznaczenia, nie zmieni się kategoria z N (ciężarowy) na M (sosobowy). Czysto teoretycznie powinno być łatwiej. W moim VW T4 który miałem po Ince na przykładzie której powstał ten artykuł była właśnie taka zmiana . Specjalny ambulans na specjalny kempingowy. Robił ją poprzedni właściciel , wiec nie mam tu doświadczeń. W każdym razie ani specjalny ambulans ani specjalny kempingowy nie potrzebowały mieć ściany grodziowej.
   Ja osobiście (nie traktuj tego jako doradztwo , to moja opinia tylko ) pozostałbym w takim przypadku przy specjalnym.
   Nie wiem jak z próbnymi rejestracjami, ja sprowadzając moje obecne auto (Movano) z Belgii w WK dostałem od razu tablice „normalne” o próbne nie występowałem. Rozumiem jednak że chcesz najpierw dokonać przeróbek i dopiero go rejestrować w Polsce. Nie robiłem czegoś takiego, nie jestem w stanie doradzić.
   Kuchenka jest absolutnym wymogiem. Do mnie o tą kuchenkę czepiali się najbardziej. Trzeba coś wstawić na sztukę, przykręcić wkrętami, przykleić, przyspawać cokolwiek 🙂 byle by była i była zamontowana na stałe.

   Problemów przewiduję bardzo dużo 🙂 Przepraszam, ale taka jest prawda. Największym będą diagności. Zorientowałbym się np. na forach lu grupach facebookowych gdzie są „przyjaźni” diagności w Twojej okolicy. W mojej ocenie oni w większości boją się zrobić cokolwiek co jest ponad jakiekolwiek standardowe minimum wymagane na ich posadach. Drugim problemem jest kwestia akcyzy – tu bardzo mocno zalecam kontakt z doradcą podatkowym.
   I jeszcze jedna kwestia – późniejsze ubezpieczenie. Weź pod uwagę że auto specjalne kempingowe trudno jest ubezpieczyć w „tanich” ubezpieczalniach typu link4 czy axa i podobne.
   Trochę to przeczy temu co napisałem wyżej, że pozostałbym przy specjalnym, ale mimo wszystko tak bym zrobił.
   Są na grupach i forach internetowych „magicy” od ubezpieczeń którzy takie auta ubezpieczają w miarę rozsądnych stawkach wieć to nie jest wielkim problemem, niemniej trzeba o tym pamiętać.

   Nie wiem czy pomogłem – pewnie jeszcze bardziej namieszałem 🙂 ale takie niestety jest porąbane polskie prawo. Nikt nic nie wie, każdy się boi a ty jako użytkownik się bujasz bo nie ma żadnej ściśle określonej procedury postępowania…

   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 35. Gosia

  A co z tabliczką znamionową po przerobieniu ciężarowego na specjalny kempingowy?
  Czy powinna być druga z wprowadzonymi zmianami?
  Jeśli tak, to jak do tego podejść

  Odpowiedz

Komentarze