Ci z Was którzy śledzą na bieżąco mojego bloga wiedzą zapewne że na początku wakacji zbudowałem w końcu sobie minicampera na bazie Seata Inca. Tych którzy są tutaj pierwszy raz, zachęcam do poczytania na ten temat tutaj:

Budujemy mini campera

seat-inca-vw-caddy-camper-van-20160701_151640

Jedną z rzeczy które musiałem wykonać budując campera było wywalenie ściany grodziowej oddzielającej kabinę pasażerską od przestrzeni ładunkowej. Inaczej po prostu bym się w nim nie zmieścił 🙂 Okazało się, że robiąc to stałem się potencjalnym przestępcą.

seat-inca-vw-caddy-camper-van-20160701_164542

Potencjalnym bo nie do końca.

Na całe moje szczęście auto to nie jest zarejestrowane jako auto typu VAN, z wpisem w dowodzie rejestracyjnym VAT-1 (choć spełniało wszelkie wymogi takiego wpisu), nie korzystam z niego w działalności gospodarczej i nie odpisuję VAT-u od zakupu, części eksploatacyjnych i paliwa.

seat-inca-vw-caddy-camper-van-20160701_151654

Gdybym to robił i wywalił ową ścianę grodziową byłbym przestępcą karno – skarbowym, ze wszelkimi tego konsekwencjami. Niemniej jednak, wywalając ową ścianę grodziową, nadal narażam się na to, że popełniam wykroczenie przeciwko prawu o ruchu drogowym, gdyż ponieważ, auto to jest autem ciężarowym. Tak stoi w dowodzie rejestracyjnym.

Ciężarowy samochód w Polsce musi mieć przegrodę… i koniec.

Jeśli nie ma – to teoretycznie nie powinno przejść przeglądu technicznego. Ponadto podczas kontroli drogowej przez chłopców radarowców, narażam się na mandat karny oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Postanowiłem to wyprostować i w papierach zmienić przeznaczenie pojazdu, a przede wszystkim usunąć wpis o „ciężarowości” na rzecz wpisu „samochód osobowy” , lub „specjalny – kempingowy”.

seat-inca-vw-caddy-camper-van-img_9469-copy

Nie zmieniam ilości miejsc, dalej ma być zarejestrowany na dwie osoby, nie przestawiam foteli, nie montuję dodatkowych pasów bezpieczeństwa itp itd. Jedyną przeróbką było wywalenie przegrody, montaż miejsca do leżenia, montaż szafki będącej jednocześnie stołem i doposażenie w sprzęt „kempingowy”. Wg tego co znalazłem w przepisach i internetach, sam proces nie powinien być zbyt skomplikowany.

Potrzebne będą:

 • zaświadczenie o dokonaniu przeróbki z warsztatu mającego odpowiedni wpis w PKD (właśnie dopisuję sobie taki wpis do działalności i sam takie zaświadczenie sobie wystawię)
 • odpis z KRS lub CEiDG potwierdzający uprawnienia do takich przeróbek (j.w.)
 • dodatkowe badanie techniczne wykonane przez okręgową stację kontroli pojazdów

seat-inca-vw-caddy-camper-van-_flu4030

Z tymi kwitami należy udać się do wydziału komunikacji w swoim mieście i dokonać odpowiednich zmian w dowodzie rejestracyjnym.

Teoretycznie wygląda to na banalną czynność, jak będzie w praktyce, okaże się już wkrótce…

Stay tuned jak mawiają Rosjanie.

4 komentarze

 1. Adrian

  Witam, mam takie pytanie odnośnie wpisu Vat – 1. Zamierzam kupić ducato do przeróbki, czy jeżeli kupię z wpisem Vat-1, to nie będę mógł zmienić przeznaczenia na kampera? Kupiłbym go na firmę i docelowo chciałbym odliczać połowę Vatu, ponieważ częściową będę go wykorzystywał do pracy.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzien dobry

   Zaznaczam – nie jestem doradcą podatkowym i do takowego naeży zwrócić się po wiążącą opinię.

   A więc, to że auto ma vat-1 nie wyklucza w żadnym wypadku jego przeróbki i zmiany przeznaczenia (o ile jest taka potrzeba by je zmieniać).
   Straci ono po prostu statut VAT-1 i w momencie zmiany przeznaczenia i tak ten wpis zostanie usunięty z dowodu rejestracyjnego a na orzeczeniu z SKP będzie stało, że nie spełnia warunków na VAT-1. Od tej pory po prostu nie wolno odliczać pełnego VATU. Częściowy (połowę) vatu można odliczać od każdego pojazdu więc nic nie stoi na przeszkodzie aby odliczać i od takiego.

   VAdim

   Odpowiedz
 2. Tomasz

  Dzień dobry. A jakiego typu samochód ma pan wpisany w dowodzie? Ja mam Fiata Doblo Maxi, w dowodzie ma wpisany VAN, oraz ciężarowy, ale nie ma VAT-1. Słyszałem, że od stycznie zmieniło się trochę prawo w przerabianiu samochód na kempingowe, oczywiście na gorsze dla przerabiającego, ale póki co tylko tak słyszałem, ponieważ chcę swojego Fiata przerobić na osobowy albo specjalny. Z tego co również się dowiedziałem to od stycznia nie można przerobić auta z ciężarowego na osobowy (demontując ścianę gorodziową), który ma tylko 2 siedzenia z przodu, przerabiając takowy trzeba dostawić siedzenia również z tyłu, co mija się z celem, więc zostaje kombinowanie na kempingowy specjalny.

  Odpowiedz

Komentarze