Po internecie krąży zdjęcie – kadr z filmu Casino Royale, czyli jednej z części przygód agenta Jej Królewskiej Mości  Jamesa Bonda, na którym Daniel Craig ma na ręce TEN zegarek:

 

Zegarek Casio AE-1200WHD-1AVEF.

W rzeczywistości, to wytwór radosnej twórczości grafika komputerowego, będącego jednocześnie fanem zegarów Casio. Craig nosi w tym filmie zegarek Omega Seamaster Planet Ocean:

Ale powiedzcie szczerze, czyż Casio nie wygląda lepiej ??? 🙂

W każdym razie ja tak uważam, i takowy zegarek, jakiś czas temu nabyłem drogą kupna.

Po prawdzie to już mój drugi z tej serii. Pierwszy opisywałem ponad trzy lata temu, na blogu tutaj: Zielony cudak czyli zegarek Casio AE1200WHB-3B

Jest ich w sumie, jak widać na zdjęciu poniżej 5 wersji. Ja ma dwie ostatnie. Srebrny chodził mi po głowie od dawna, ale jakoś to odwlekałem, aż w końcu się poddałem i jest już na mojej ręce.

Trochę o budowie zegarka:

Koperta zegarka wykonana jest z tworzywa sztucznego, czy jak kto woli plastiku, stylizowanego na stal. Jej wymiary to 45 mm x 42,1 mm x 12,5 mm, jest więc całkiem spora.  Waga zegarka to 32 g. Kształt koperty nawiązuje do historycznych modeli Casio, popularnych w latach 80-tych i 90-tych „elektroników”. Jej zewnętrzna część jest srebrna, wewnętrzna czarna, tak jak i plastikowe elementy rozdzielające ekrany wyświetlacza.

Szkiełko wykonane jest także z tworzywa i nieznacznie wystaje ponad kopertę. Budzić to może obawy o jego szybkie porysowanie. Z doświadczenia wiem jednak, że jest bardzo odporne. Wspominany wyżej zielony AE-1200 noszę od 3 lat niemal codziennie, nie oszczędzam go, wykonuję w nim najróżniejsze codzienne czynności i jak na razie wygląda całkiem przyzwoicie. Ma kilka rys, ale nic poważnego z nim się nie stało i nadają mu one tylko charakteru 🙂 . Wersja z bransoletą nie jest raczej przeznaczona do noszenia w ekstremalnych warunkach, więc jest szansa, że wytrzyma jeszcze dłużej niż w wersji zielonej, bardziej „ekstremalnej”.

Dekiel jest stalowy, przykręcany na cztery śrubki. Na deklu wygrawerowane są informacje o modelu zegarka, o tym że dekiel jest stalowy, oraz podana jest klasa wodoszczelności.

Bransoleta wykonana jest ze stali. Posiada duże możliwości regulacji, zarówno przy samym zamknięciu, jak i poprzez odejmowanie ogniw. Bransoleta jest bardzo wygodna, elastyczna i co ważne nie depiluje 🙂 Zapięcie posiada blokadę zwalnianą poprzez jednoczesne naciśnięcie na dźwigni,e znajdujące się po obu jej stronach. Zapięcie jest mocne i pewne.

Przyciski są duże,  działają z wyczuwalnym oporem i można je bez problemu obsługiwać w rękawiczkach.

Wyświetlacz podzielony jest na cztery ekrany. Na głównym dolnym wyświetla się aktualny czas, dzień tygodnia, oraz data (dzień i miesiąc). W trybie 12 godzinnym dodatkowo pojawia się oznaczenie pory dnia, oraz przy wyborze automatycznej zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, informacja o używaniu Daily Saving Time czyli DST. Napis ten wyświetla się nad wskazaniem sekundowym. Godzina i minuta wyświetlane są większą czcionką, sekundy mniejszą. Powyżej na kolejnym wyświetlaczu jest mapa świata ze strefami czasowymi.

Zegarek podświetla na mapie aktualnie ustawioną strefę. Na malutkim ekranie nad mapą wyświetlają się informacje o włączonym cogodzinnym kurancie, włączeniu alarmu, oraz w przypadku wyboru takiej opcji – wyciszeniu dźwięków zegarka (napis „mute”). Po lewej stronie, na okrągłym wyświetlaczu odczytać można aktualny czas z animacji zegarka analogowego. Wyświetlane są wskazówki godzinowa i minutowa, oraz krążąca wokół tarczy „kreska” sekundowa. Wokół tarczy naniesiono indeksy minutowe. Powyżej tarczy naniesiono informację „5 alarms” informującą o możliwości ustawienia pięciu niezależnych alarmów o określonych godzinach. Obok jest logo firmy Casio.  Poniżej „pseudo” analogowej tarczy jest informacja o wodoszczelności w klasie WR100. Na samym dole zaś wyświetlacza napis 10 years battery, oznaczający ni mniej ni więcej, że bateria w zegarku powinna wytrzymać 10 lat pracy.

Wersję zieloną tego zegarka mam już jak wspomniałem ponad 3 lata i jak na razie bateria działa bez zarzutu, jest więc wielka szansa na to, że faktycznie 10 lat wytrzyma.

Podświetlenie realizowane jest za pomocą dwóch bursztynowych diod LED, umieszczonych na dole ekranu. Diody podświetlają wyświetlacz bardzo równomiernie i zapewniają bardzo dobrą czytelność wskazań zegarka. Czas podświetlenia można regulować. Do wyboru jest 1 lub 3 sekundy.

Sam wyświetlacz ma bardzo dobry kontrast i kąty widzenia. Ciężko znaleźć sposób wykręcenia ręki aby utracić czytelność wskazań.

Sam zegarek pomimo wielkości jest bardzo lekki, bransoleta dodaje mu jednak trochę wagi i czuć, że ma się kawał sikora na ręce. Prezentuje się moim zdaniem bardzo dobrze i pasuje zarówno do ubioru sportowego jak i do garnituru.

Funkcje zegarka:

Alarmy

Zegarek jak wspomniałem posiada możliwość ustawienia pięciu niezależnych alarmów. Każdy z alarmów może być powtarzany cyklicznie, lub zadziałać tylko jednorazowo.

Czasy na świecie

W zegarku jest możliwość ustawienia czasu dla czterech różnych stref czasowych. W pamięci zapisanych jest 48 miast z różnych części świata w 31 strefach czasowych. Dolnym przyciskiem po prawej stronie koperty przywołuje się wskazania zapisane pod pozycjami od T1 do T4 oznaczone trzy literowym skrótem miasta, dodatkowo lewym dolnym przechodząc z głównego ekranu do kolejnej pozycji menu wyświetla się czas uniwersalny UTC. Wskazania danego czasu dodatkowo podświetlają obszar na mapie świata, odpowiadający aktualnie pokazywanej strefie czasowej. Jest także tryb naprzemiennego pokazywania czasu w wybranych strefach czasowych.

Stoper

Stoper umożliwia pomiar w zakresie do 24 godzin (dokładnie 23:59’59.99”), mierzy czas okrążenia, międzyczas, czas pierwszego i drugiego miejsca, Dokładność pomiaru – 1/100 sekundy

Timer

Timer umożliwia odliczanie w zakresie od 1 sekundy do 24 godzin z dokładnością 1/10 sekundy, w krokach 1 sekundowych, 1 minutowych i 1 godzinnych. Na koniec odliczania emitowany jest 10 sekundowy sygnał dźwiękowy.

Kalendarz 

Wbudowany kalendarz zaprogramowany jest do 2099 roku. Wyświetla dzień i miesiąc, oraz dzień tygodnia trzy literowym skrótem w języku angielskim. kalendarz jest automatyczny – sam dostosowuje się do lat przestępnych.

Zegarek ma także opcję DST – Daily Saving Time. Na podstawie zaprogramowanego kalendarza automatycznie przestawia się z czasu zimowego na letni i odwrotnie.

Wodoszczelność

Zegarek ma klasę wodoszczelności WR100m / 10BAR co oznacza, że można w nim pływać i nurkować swobodnie. Nie wolno jednak pod wodą używać przycisków. Sprawdzone wielokrotnie – można w nim bez obaw uprawiać wszelkie hydro aktywności 🙂

Podsumowując – moim zdaniem jest to jeden z najładniejszych elektronicznych zegarków na rynku. Cała seria Casio AE-1200 wygląda bardzo dobrze i tak na prawdę, kupując trzy zegarki – ten srebrny, przedstawiony w tym tekście, zielony na parcianym pasku pokazany przeze mnie trzy lata temu tutaj, oraz czarny z gumowym/silikonowym paskiem, można mieć świetny zegarek na każdą okazję. Srebrny na bardziej formalne okazje, parciany jako wół roboczy, a czarny – typowo sportowy, jako zegarek na treningi od biegania i jazdy na rowerze, po pływanie w basenie.

Z posiadanym już od dawna zielonym zegarkiem Casio AE-1200 pływam, kąpię się, biorę prysznic, myję ręce, strzelam, skaczę, biegam, jeżdżę na rowerze, śpię i co nie bądź – działa bez zarzutu. G-Shock to nie jest, ale nie wiem jak mocniej mógłbym skatować zegarek niż to co robiłem z nim do tej pory, żeby go unicestwić.

Zegarek obecnie kosztuje w polskich sklepach ponad 200 złotych, co jest rozbojem w biały dzień, zwłaszcza, ze jeszcze rok temu można było go kupić za ok. 100 złotych. To jest moim zdaniem cena w pełni odpowiadająca jego wartości i za tyle nadal można zamówić sobie taki zegarek na ebay-u. Ja za swój zapłaciłem 27 dolarów. Kupowałem go u tego sprzedawcy:  KLIK , inne, podobne oferty:

(uwaga linki afiliacyjne, jeśli kupisz zegarek za ich pośrednictwem otrzymam kilkanaście centów prowizji, jeśli nie chcesz aby tak się stało, wyszukaj zegarek bezpośrednio w serwisie ebay)

Szczerze polecam, paczka dotarła do mnie w tydzień. Zegarek był w idealnym stanie, doskonale zapakowany przyjechał z Singapuru bez najmniejszych przeszkód.

Bardzo polecam miłośnikom tradycyjnych „elektroników”.

A już niedługo pokażę Wam świetny zegarek chińskiej proweniencji. Zaprojektowany i wyprodukowany w całości w Chinach, kosztujący kilkanaście dolarów, ogromny sikor marki Naviforce.

Stay tuned!Jedna odpowiedź

  1. Vt0

    Poniżej „pseudo” analogowej tarczy…
    xD skoro w cudzysłowie to znaczy, że nie pseudo analogowej, tak? 😀

    Odpowiedz

Komentarze