Kilkanaście osób prosiło aby opisać jak wygląda kwestia korzystania z internetu mobilnego na Ukrainie.

Gdzie, jak no i za ile.

Dostęp do internetu jest bardzo przydatny, czy to do nawigacji, czy do sprawdzenia co ciekawego w okolicy zobaczyć, czy choćby do skorzystania z Ubera (tutaj więcej o Uberze we Lwowie)

Dzisiaj zatem króciutko o tym właśnie.

Jak wiadomo Ukraina w Unii Europejskiej nie jest i jeszcze pewnie długo nie będzie, co za tym idzie, są opłaty roamingowe. Opłaty kosmiczne wręcz.

Tak więc, wjeżdżając na Ukrainę, udałem się do pierwszego po przejechaniu granicy sklepu z telefonami komórkowymi. Tam trochę po polsku, trochę, po ukraińsku (po rosyjsku nie chcieli rozmawiać… 🙂 ) kupiłem kartę SIM firmy Kyivstar. Oczywiście kartę typu prepaid.

Jak to wygląda cenowo?

Otóż są trzy podstawowe plany taryfowe :

1. Unlim Social Nets

W pakiecie jest 3 GB internetu, nielimitowane połączenia z facebookiem i twitterem, nielimitowane rozmowy w sieci Kyivstar oraz 60 minut do innych ukraińskich sieci

Koszt tego pakietu to 75 hrywien

2. Unlim Video

W pakiecie jest 6 GB internetu, nielimitowane połączenia z facebookiem, twitterem i youtubem oraz kilkoma ukraińskimi serwisami vod, nielimitowane rozmowy w sieci Kyivstar, oraz 150 minut do innych ukraińskich sieci, oraz 150 sms-ów do ukraińskich sieci

Koszt tego pakietu to 95 hrywien

3. Maximum Unlim

W pakiecie jest internet bez ograniczeń, nielimitowane rozmowy w sieci Kyivstar, oraz 300 minut do innych ukraińskich sieci, oraz 300 sms-ów do ukraińskich sieci.

Koszt tego pakietu to 155 hrywien

Do pakietu 2 i 3 dodawana jest także opcjonalna druga karta SIM, za pomocą której można, za dodatkowe bodajże 15 hrywien, korzystać z pakietu internetowego głównej karty, w innym urządzeniu jednoczenie.

Jak to działa?

4G na Ukrainę dopiero wkracza, dostępne jest w Kijowie i niektórych miejscach Lwowa, powszechne za to jest połączenie z siecią 3G, która działa bardzo sprawnie i szybko.

Podróżowaliśmy zarówno po większych miastach jak Lwów, mniejszych jak Drohobych czy Truskawiec, jak i po Karpatach na południu Ukrainy.

Największe problemy były, jak się można domyśleć, na prowincji. Im dalej od cywilizacji, tym zasięg gorszy i większe problemy z połączeniem się z internetem.

Wybrałem pakiet 2, czyli Unlim video, z 6GB internetu i po tygodniu wjeżdżając do Polski było go jeszcze połowa. Używałem tego zarówno do map Googla, do zamawiania Ubera, jak i sprawdzania ciekawych miejsc w okolicy.

Działa sprawnie udostępnianie internetu na inne urządzenia, tak więc karta SIM powędrowała do mojego podróżnego komputerka, którego używam od dłuższego czasu podczas każdego wyjazdu – tabletu Navitel T700 3G.

Z niego udostępniłem internet dla telefonów, oraz używałem jako nawigacji. Sprawowało się to bezbłędnie, a dzięki świetnym mapom Navitel Navigator nawet kiedy zasięg był marny i mapy Googla działały kulawo, nie było problemu z trafieniem do celu.

Jeśli trzeba uzupełnić konto karty, aby np. wykupić kolejny pakiet internetowy, wystarczy udać się do pierwszego lepszego sklepu, tam stoją znane wszystkim podróżującym po wschodzie automaty do opłat, podać numer karty, wsunąć odpowiednią kwotę pieniędzy w maszynę i po kilku chwilach konto jest uzupełnione.

Podsumowując internet mobilny w Ukrainie (przynajmniej na zachodzie) działa bardzo dobrze, jest tani jak barszcz, nie trzeba także do zakupu żadnych dokumentów. Idziesz do sklepu, płacisz, jak poprosisz sprzedawcę to aktywuje i uruchomi wszelkie pakiety i używasz.Jedna odpowiedź

  1. » Internet mobilny w Danii – 80GB za 60 złotych | Vadim Pacajev Blog

    […] Pakiet działa także poprzez tzw. tethering, czyli można go udostępniać przez smartfony innym użytkownikom, tworząc „hotspot”. Działa także co sprawdziłem w modemie/routerze mobilnym. Wystarczy zatem kupić jedną kartę i udostępnić internet reszcie grupy, z którą podróżujemy. To najbardziej efektywne i najtańszy sposób uzyskania niemal nieograniczonego dostępu do internetu za granicą. Pisałem już o tym przy opisie internetu mobilnego na Ukrainie – Internet mobilny na Ukrainie […]

    Odpowiedz

Komentarze