kalininrad-wjazd

Dostaję ostatnio dużo pytań droga mailową o to jak dojechać do Kaliningradu i innych miejsc w Obwodzie Kaliningradzkim prezentowanych przeze mnie na blogu. Przeszukując internet można znaleźć te informacje, ale faktycznie są one znikome. Postaram się więc opisać to w miarę dokładnie.

1. Samochód

Jest to na chwilę obecną najprostszy sposób, aczkolwiek wcale nie najszybszy. Przejścia graniczne są obecnie cztery, za jakiś czas mają powstać kolejne dwa.

Obecnie granicę z Obwodem Kaliningradzkim można przekroczyć w:

1. Gronowo – Mamonowo (z kierunków  Gdańsk, Elbląg)

2. Grzechotki – Mamonowo II (z kierunków Gdańsk, Elbląg)

3. Bezledy – Bagrationowsk (z kierunków Olsztyn, Warszawa)

4. Gołdap – Gusiew (z kierunków Ełk, Białystok)

Z Gdańska najłatwiej i najszybciej skorzystać z przejścia Grzechotki – Mamonowo II. Z Obwodnicy Południowej jedziemy 7-ką na Elbląg, następnie kierunek Warszawa i odbijamy na Braniewo na drogę S22. 22-ką już prościutko nie zjeżdżając nigdzie dojeżdżamy do przejścia Grzechotki. Po przekroczeniu granicy cały czas prosto do Kaliningradu (ok 40 km).

Podróżując samochodem należy liczyć z koleją na przejściu granicznym. Bywa tak, że przekraczamy granicę w 15 minut, niestety czasami poczekamy i 4 godziny. Nie ma reguły , aczkolwiek można pewne rzeczy przewidzieć . Rosjanie na zakupy do Polski jeżdżą rano i przed południem najtłumniej od czwartku do niedzieli. Wracają w godzinach wieczornych, tłok zaczyna się już o 17-18-ej, więc najlepiej w tych godzinach jechać w przeciwnym kierunku :)

Nie gwarantuje to niestety uniknięcia zatorów, ponieważ ogromne kolejki tworzą także tzw. mrówki, wożące paliwo i inne dobra akcyzowe „zawodowo” przez rosyjską granicę w swoich rozklekotanych passatach kombi…

Na nich nie ma sposobu, jak trafisz na inwazję passatów to utkniesz na dłużej, często niestety poruszają się stadnie po kilka a nawet kilkanaście sztuk.

 2. Autobus

Do Kaliningradu autobusem dostaniemy się bezpośrednio z Gdańska, Olsztyna i Warszawy.

Pomimo , że autobus jedzie wolniej to często na miejscu jesteśmy szybciej, ponieważ rejsowe autobusy odprawiane są poza kolejnością.

Autobusy z Gdańska odjeżdżają z Dworca Autobusowego w Gdańsku.

Warto dopytać się wcześniej o miejsce odjazdu, czasem zdarza się, że przyjeżdża mikrobus i zatrzymuje się na przystanku autobusowym przed dworcem  kolejowym Gdańsk Główny.

Cena przejazdu w jedną stronę to ok 50 zł (500 rubli).

Szczegółowy rozkład jazdy po rosyjsku:

http://avtovokzal39.ru/av-kaliningrad.html

Tabela odjazdów:

Gdańsk – Kaliningrad: codziennie – 6:00-11:30 i 17:00-22:30

Kaliningrad – Gdańsk: codziennie – 6:00-8:00 i 15:00-18:00

 3. Pociąg

Istnieją sezonowe – wakacyjne połączenia pociągowe z Kaliningradem.  Pociągi
odjeżdżają z Tczewa. Podróż pociągiem trwa jednak strasznie długo (dwa razy
dłużej niż autobusem). Rok temu bilet na pociąg międzynarodowy z Tczewa do
Kaliningradu kosztował 21 euro.

Obecnie na stronie www.pkp.pl można znaleźć 40-godzinne (!) połączenie z Tczewa do Kaliningradu, przez Warszawę i przez Litwę…

Należy pamiętać, że Obwód Kaliningradzki jest terytorium Federacji Rosyjskiej i nie należy do Unii Europejskiej. Polacy do przekroczenia granicy z Obwodem potrzebują paszportu i  wizy lub pozwolenia na korzystanie z Małego Ruchu Granicznego z terytorium Obwodu Kaliningradzkiego. Wszelkie formalności można załatwić w Konsulacie Federacji Rosyjskiej w Gdańsku przy ul. Stefana Batorego 15.

Do poruszania się samochodem nie jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy, wystarczy krajowe, niezbędna jest natomiast tzw. Zielona Karta będąca poświadczeniem posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu (polskie OC). Jeśli auto nie jest zarejestrowane na właściciela (pożyczone, leasing itp.) warto mieć przy sobie upoważnienie do poruszania się takim autem. Co prawda prawo już tego nie wymaga , ale policjanci szukając czegoś czego można się przyczepić, żądają pokazania takiego upoważnienia (znam to z autopsji) i jeśli ktoś nie zna rosyjskiego ciężko jest kłócić się o swoje racje :) .

I ostatnia ale bardzo ważna rzecz – dobrze jest znać choćby podstawowe słowa po rosyjsku, lub chociaż alfabet – cyrylicę, ponieważ wszystkie znaki drogowe, drogowskazy, tablice informacyjne są napisane po rosyjsku. Można zapomnieć o porozumiewaniu się w innym języku niż rosyjski , spotkanie kogoś kto zna angielski i potrafi się w tym języku porozumieć graniczy z cudem (także młode osoby bardzo rzadko mówią po angielsku). Tak więc znajomość choćby alfabetu aby poskładać sobie w głowie nazwę miejscowości czy ulicy jest koniecznością.

 

2 komentarze

  1. Andreal

    Witam, czy informacje odnośnie dojazdu do Kaliningradu są w tym 4-letnim artykule nadal aktualne?? Muszę dojechać 08.09 I być na miejscu jakoś przed południem.

    Odpowiedz
    • vadim

      Dzień dobry

      Informacje są częściowo nieaktualne. Głównie za sprawą rządu pisowskiego który zamknął granicę z Obwodem dla Małego Ruchu Granicznego. Niemniej dojazd samochodem pozostał de facto bez zmian, tylko zwiększyły się kolejki, zlikwidowano pas dla MRG itp.

      Autobusy to już inna kwestia i w dużej mierze nie aktualna.
      Kilka firm wożących na tej trasie ludzi upadło po zlikwidowaniu MRG. Najlepiej dopytać na dworcu PKS w Gdansku, lub sprawdzić na stronie firmy Koenig Avto lub Zielonogradsk Trans.
      Te dwie firmy jeszcze latają na tej trasie, choć ze zdecydowanie mniejszą częstotliwością.
      Pociąg – nie jeździ.

      Pozdrawiam
      Vadim

      EDYTA: tu jest aktualny rozkład jazdy autobusów: http://avtovokzal39.ru/av-kaliningrad.html

      wynika z niego ze autobusy jadą o 6, 12, 15 i 21-ej z Gdanska

      Odpowiedz

Komentarze