Firma Ferguson konsekwentnie rozwija dział produktów typu SmartHome. Pokazywałem już na blogu jeden z produktów tej serii – inteligentne gniazdo : Inteligentny dom za 100 zł ? Ferguson Smart Wi-Fi Plug . Gniazdko to jak i dwie kamery o których dzisiaj Wam opowiem są częścią całego inteligentnego systemu ochrony domu czy mieszkania o nazwie Ferguson SmartHome Security Kit.

System ten ma za zadanie zapewnić spokój i bezpieczeństwo domownikom, monitorować i sygnalizować nagłe zdarzenia, oraz pomóc w ewentualnej identyfikacji sprawcy włamania czy kradzieży.

Ta ostatnia funkcja to właśnie zadanie kamer IP. Kamera IP to kamera, która umożliwia podgląd na żywo, poprzez sieć internetową.

Firma Ferguson wypuściła właśnie na rynek dwie takie kamery, o oznaczeniach Smart EYE 100 IP Cam oraz Smart EYE 200 IP Cam.

Ferguson Smart EYE 100 IP Cam to niewielka, kompaktowa kamera o bardzo ciekawym i zarazem funkcjonalnym designie. Podstawka kamery składa się z dwóch plastikowych pierścieni do których przymocowana jest kamera na swego rodzaju zawiasie. Daje to bardzo duże możliwości ustawień, co najlepiej widać na poniższych zdjęciach.

ferguson-ip-cam-IMG_9529 copy ferguson-ip-cam-IMG_9525 copy

Kamera komunikuje się z domową siecią komputerową bezprzewodowo, za pomocą WiFi, a do obsługi i podglądu na żywo służy dedykowana aplikacja na smartfony. Aplikację można za darmo pobrać ze sklepu Google w wersji  na Androida, oraz z tego co tam ma Apple do swoich ajfonów.  Konfiguracja i podłączenie jest banalnie proste. Ogranicza się do zainstalowania wspomnianej aplikacji, podłączenia kamery do źródła zasilania (o tym jeszcze za chwilę będzie ciut więcej) i podania w aplikacji nazwy sieci WiFi oraz hasła do niej. Dla ułatwienia, kamera kiedy jest w trybie gotowości do podłączenia się do sieci WiFi gra sobie (trochę wkurzającą 🙂 ) melodyjkę. Kiedy konfiguracja się zakończy melodyjka cichnie, a w smartfonie widzimy podgląd na żywo tego, co widzi nasza kamera. Ważna uwaga – zarówno smartfon jak i kamera podczas pierwszej konfiguracji muszą być zalogowane do tej samej sieci WiFi. Po skonfigurowaniu nie ma to już znaczenia. Kamera działa w domowej sieci, a smartfon może znajdować się gdziekolwiek i korzystać z dowolnego łącza internetowego – w tym sieci komórkowych.

Przekazywany obraz jest bardzo płynny i przede wszystkim jest genialnej jakości.  Największe cuda dzieją się jednak w nocy. Kamera wokół obiektywu ma diody IR czyli podczerwone.  Po zapadnięciu zmroku, oraz staje się czarno-biały, ale jakość nie spada ! W kompletnej ciemności, przy całkowicie zasłoniętych oknach pomieszczenie na przekazywanym obrazie jest jasne jak w dzień. Moje dotychczasowe doświadczenia z kamerami IP pokazywały, że po zmroku i w nocy jakość była zawsze podła, a już na pewno nie dało się rozpoznać twarzy. Tu jest inaczej, tu jest wręcz wzorowo! Z tak małego urządzenia z takim niewielkim obiektywikiem otrzymujemy bardzo wyraźny i w pełni akceptowalny obraz.

Przykładowe nagrania w dzień w rożnych warunkach oświetleniowych:

Oraz w nocy:

ferguson-ip100-Untitled3

Wróćmy jeszcze na chwilę do zasilania, bo to kolejne genialne rozwiązanie. Kamera zasilana jest napięciem 5 Volt, poprzez gniazdo microUSB – czyli najpopularniejsze obecnie gniazdo zasilania.

ferguson-ip-cam-IMG_9538 copy

ferguson-ip100-Untitled1

Co z tego ? otóż 5 Volt + przewód microUSB – aż się prosiło podłączyć zamiast fabrycznego zasilacza powerbank . Tak zrobiłem – i to działa !

ferguson-ip100-Untitled

Tak samo jak działa podłączenie do gniazdka zapalniczki samochodowej poprzez ładowarkę USB. Kupując zatem kamerę Ferguson Smart EYE 100 IP dostajemy niejako w pakiecie urządzenie do monitoringu samochodu, garażu, czy domku letniskowego, a także każdej innej lokalizacji gdzie nie ma prądu a przydałby się monitoring.

ferguson-ip100-Untitled2

Nie jest to oczywiście rozwiązanie na podgląd długoterminowy, z uwagi na ograniczoną pojemność powerbanku, oraz konieczność zastosowania łącza internetowego (np udostępnienia sygnału z telefonu komórkowego czy przenośnego routera), niemniej to działa i to działa naprawdę świetnie. Zastosowań może być na prawdę wiele – podgląd samochodu na parkingu, dozór dzieci na działce, garażu itp itd.

ferguson-ip100-Untitled4

Tak to działa w samochodzie z podłączonym powerbankiem:

Druga z kamer, czyli Feruson Smart EYE 200 IP Cam ma wygląd znany z tego typu urządzeń innych producentów. Podstawową cechą odróżniającą ją od poprzedniego modelu, to możliwość sterowania obrotem kamery. Za pomocą wspomnianej już aplikacji na telefony komórkowe można poruszać kamerą góra/dół oraz wokół własnej osi. Umożliwia to zdalne skierowanie kamery w miejsce w którym coś się dzieje, czy gdzie chcemy coś podejrzeć.

ferguson-ip-cam-IMG_9516 copy

Konfiguracja urządzenia przebiega w dokładnie taki sam sposób jak kamery 100 IP Cam. Dodatkową zaletą jest wbudowane gniazdo ethernet w standardzie RJ45, można zatem kamerę podłączyć przewodowo z routerem dla uzyskania jeszcze większej stabilności połączenia.

ferguson-ip-cam-IMG_9514 copy

Kamera także posiada diody IR. Jakość obrazu jest jeszcze lepsza niż z kamery Smart EYE 100 IP Cam. Zarówno w dzień jak i w nocy jest wzorowo.

Przykładowe nagranie z kamery Smart EYE 200 IP Cam w dzień:

i w nocy:

Wspomniana już kilka razy aplikacja także ma wiele ciekawych funkcji. Za jej pomocą można wykonać zdjęcie aktualnej sceny którą rejestruje kamera. Można zainicjować nagrywanie, które zostanie natychmiast zapisane w pamięci telefonu. Można sterować ruchem kamery 200 IP Cam, oraz ustawiać podstawowe parametry kamery takie jak rozdzielczość i częstotliwość odświeżania. Aplikacja może obsługiwać do czterech kamer jednocześnie i nie muszą to być te same modele. Jak widać na zdjęciu poniżej mam podłączone jednocześnie dwie testowane kamery i obie działają.

zrzut ipccam

Na ekranie głównym aplikacja pokazuje miniatury z aktualnym podglądem z obu kamer, po kliknięciu w miniaturę przechodzi się do powiększonego podglądu konkretnej kamerki.

Przykładowe zdjęcia wykonane kamerą Smart EYE 100 IP Cam:

ferguson-ip-cam-IMG_20160725_120808 ferguson-ip-cam-IMG_20160726_144146 ferguson-ip-cam-IMG_20160728_154626 ferguson-ip-cam-IMG_20160810_232644

oraz Smart EYE 200 IP Cam:

ferguson-ip-cam-IMG_20160726_144135 ferguson-ip-cam-IMG_20160729_230743 ferguson-ip-cam-IMG_20160810_231503

ferguson-ip-cam-IMG_20160811_173604

Powyższe zdjęcia wykonałem właśnie za pomocą aplikacji na smartfony.

Kolejną ciekawą funkcją są powiadomienia. Przy skonfigurowaniu aplikacji, tak aby kamera wykrywała ruch, po jego wykryciu natychmiast otrzymujemy powiadomienie na ekranie telefonu.

Aplikacja działa bardzo płynnie, nie zauważyłem większych problemów ze stabilnością. Czasem kiedy sygnał mojego internetu komórkowego był słabszy nieco dłużej trwało nawiązanie połączenia z kamerą.

Obie kamery posiadają także wiele możliwości zaawansowanej konfiguracji dostępnej za pomocą przeglądarki internetowej komputera. Aby zalogować się na urządzenie należy wpisać adres IP kamery (najłatwiej znaleźć go na routerze w zakładce „klienci DHCP” ) i dopisać po dwukropku port 81, na którym to działa webserwer kamery. Prawidłowy adres w przypadku adresu IP np. 192.168.1.23 to http://192.168.1.23:81 . Po zalogowaniu (domyślne hasło i login są na nalepce pod spodem każdej z kamer), uzyskujemy dostęp do podglądu na żywo – podobnie jak w aplikacji mobilnej, oraz do zaawansowanych ustawień urządzenia.

W ustawieniach, oprócz rzeczy związanych typowo z siecią (adresy IP, DNS itp itd)  jest ukrytych kilka ciekawych i bardzo przydatnych funkcji. Znajdziemy tam m.in. ustawienia adresu emial oraz serwera FTP. Kamera ma możliwość przechwytywania wykonanych zdjęć oraz filmów (np. w trybie wykrywania ruchu) i natychmiastowego wysłania powiadomienia na ustawiony wcześniej adres emial. To jednak nie wszystko – wraz z powiadomieniem może wysłać emailem lub przekazać na serwer FTP nagrany obraz oraz wykonane zdjęcia. To świetne rozwiązanie, gdyż złodziej zawsze może ukraść również kamerę, a co za tym idzie włożoną do niej kartę pamięci. Dzięki skonfigurowaniu wysyłania na ftp-a nagrany materiał wraz z facjatą złodzieja  i tak się wyśle na nasz serwer zlokalizowany gdzieś na drugim końcu świata…

W panelu sterowania można ustawić także dokładny terminarz kiedy kamera ma się włączać i nagrywać obraz. można ją na przykład ustawić tak, aby nie pracowała kiedy jesteśmy w domu, a włączała się automatycznie w godzinach pracy, czy w nocy.

Możliwości konfiguracji kamery za pomocą przeglądarki są bardzo duże.

ferguson-ip-cam-IMG_9510 copy

Obie kamery posiadają jeszcze jedną ciekawą funkcję obsługiwaną za pomocą aplikacji i w budowanego w nie głośnika. Można przez nie… mówić. W aplikacji jest ikonka mikrofonu, po jej przytrzymaniu aktywuje się głośnik kamery. Można zatem przywitać w niecenzuralnych słowach złodzieja, pogadać z psem w domu czy co pewnie będzie najczęściej stosowane uspokoić śpiące na piętrze dziecko.

Kamera IP to niedrogie i bardzo funkcjonalne urządzenie. Te od Fergusona, kosztują odpowiednio 220 i 440 złotych.

Za niewielkie pieniądze zyskujemy kolejny, element podnoszący bezpieczeństwo naszego dobytku.

Kamery do testów udostępniła firma Ferguson – www.ferguson-digital.eu

Chcesz kupić taniej – sprawdź ceny w porównywarce ceneo .




2 komentarze

Komentarze