[to nie jest reklama]

No właśnie. Zastanawiałem się nad długo. Czy da się odpalić i używać elektrycznego klucza udarowego na samochodowej przetwornicy napięcia z 12V na 230V ?

Już wielokrotnie pisałem, że mam w busie 2 przetwornice z 12 na 230V. Jedna to teoretycznie polski wyrób z tzw. miękkim startem i systemem „eco-mode” zapewniającym oszczędność prądu poprzez mniejsze zużycie energii w trybie czuwania. Ma ona ciągłą moc 500W i 1KW chwilowo. Przebieg prądu to tzw. pełny sinus. używam jej głównie do lodówki, oraz ładowania laptopka.

Druga to chińska przetwornica marki Xian Ke Zhi (cokolwiek to oznacza), kupiona na Aliexpress. Ta ma 1.5KW mocy ciągłej i 3 KW chwilowej. Dokupiłem ją jako zapas dla tej którą zasilam lodówkę, oraz po ta aby w razie potrzeby zasilić rządzenia elektryczne, które potrzebują więcej prądu. Ta przetwornica także ma przebieg prądu sinus. Kosztowała przy okazji dużo mniej niż pierwsza, polska. Nie ma jednak eco-mode i nie ma miękkiego startu.

Od dłuższego czasu chciałem sobie kupić do busa klucz udarowy. Elektryczny klucz udarowy, bo na kompresor nie mam miejsca w kamperze.

Oglądałem wiele różnych recenzji na jutjubach i na polu walki pozostały dwie propozycje. Jedna to akumulatorowy klucz Parkside, czyli marki z której mam całkiem sporo narzędzi, druga to Hamron, czyli marka własna sklepów Jula. Ten drugi nie jest akumulatorowy, tylko na sznurku.

Po przejrzeniu owych recenzji, stwierdziłem że akumulatorowy może nie poradzić sobie ze śrubami kół w busie. Był też sporo droższy, bo kosztował 299 zł w promocji.

Klucz Hamron udało mi się trafić w promocji za 129 zł.

Kupiłem zatem, choć jak wspomniałem nigdzie, kompletnie nigdzie, nie znalazłem żadnej informacji, czy zadziała on na przetwornicy napięcia. Jeśli by nie zadziałał byłaby wtopa na całej linii, bo dostępu do prądu z gniazdka nie mam to raz, dwa ma to być rozwiązanie mobilne, tak aby móc w trasie zmienić łatwo koło i aby można było wykonać sezonową wymianę kół w płaskim aucie na parkingu pod blokiem.

Zanim przejdę do sedna, czyli tego czy działa, zgodnie z założeniami garść danych technicznych tego klucza:

Do sedna więc.

Na mniejszej, polskiej – nie działa, na większej, tańszej, chińskiej działa jak ta lala.

Na przetwornicy AZO o mocy ciągłej 500W i 1KW w „piku” z miękkim startem i eco-mode klucz nie chce ruszyć. Po pierwsze przeszkadza eco-mode. W tym trybie przetwornica próbkuje czy ma się włączyć, nie jest włączona non-stop. Trzeba zatem wcisnąć spust klucza i czekać aż zaskoczy. Kiedy zaskoczy, wkracza miękki start. Klucz zaczyna uderzać jakby chciał a nie mógł – bardzo delikatnie i słychać jak się męczy, nie mogąc ruszyć z uderzeniami. Jak już niby chce ruszyć, wkracza ABS czyli Absolutny Brak Mocy. Przetwornica się zabezpiecza, wyłącza i dupa. Klucz ma 450W mocy znamionowej, przetwornica niby 500W i 1000 chwilowej, więc czysto teoretycznie powinna sobie dać radę, ale nie daje. Nie da się tak pracować, nie da się ruszyć śruby. Tryby przetwornicy, które są cholernie pomocne w zasilaniu lodówki, tutaj oznaczają niemożność użycia przetwornicy do zasilenia klucza udarowego.

Chińska przetwornica, natomiast działa bez zająknięcia. Moc dostępna jest od razu, klucz wali w śrubę aż wyrywa narzędzie z ręki. Śruby, nawet mocno dowalone przez wulkanizatora sadystę odkręca bez problemu. Czasem musi trochę powalczyć, czasem trzeba przełączyć na dokręcanie i uderzyć kilka razy w drugą stronę, ale odkręca i przykręca bez najmniejszego problemu.

Poniżej zamieszczam etiudę filmową gdzie pokazuję jak to działa na obu przetwornicach. Nie dograłem już późniejszej wymiany kół w aucie mojej Szanownej Małżonki (znaczy zakręciłem się i nie włączyłem nagrywania w kamerze…). W kółkach od małego autka miejskiego, śruby nawet przez chwilę nie pomyślały o tym aby mieć jakiekolwiek obiekcje przed wykręceniem się. Wymiana jednego koła to max 5 minut licząc z lewarowaniem auta.

Tak więc szczerze mogę polecić klucz udarowy Hamron. Świetne narzędzie i działa na przetwornicy napięcia (choć nie każdej).

Przetwornicę Xian Ke Zhi z szybką wysyłką z Czech lub Hiszpanii kupisz tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_AXm6YU

Czuwaj!

Artykuł powstał we współpracy z moim prywatnym kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na zakup wyżej opisanego sprzętu.

Linki do ofert są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu za ich pomocą, kilka centów z tego zakupu dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Aliexpress.



4 komentarze

  1. Jan

    Mam wkrętarkę akumulatorową Parkside, którą dostałem w prezencie. Nie daje rady ze śrubami kół. Ale i tak ją stosuję „hybrydowo” – luzuję śrubę ręcznie (tak 1/2 obrotu) i kończę odkręcanie wkrętarką. Z mocowaniem nowego koła na odwrót. Wkrętarką na maxa przykręcam śrubę i dokręcam kluczem ręcznym. Zawsze parę sekund mniej machania kluczem ręcznym.

    Odpowiedz
    • vadim

      Dlatego właśnie nie zdecydowałem się na Parkside. Oglądałem sporo filmów o tym kluczu i doszedłem do wniosku że w busie śrub nie ruszy, a to był główny powód zakupu.
      Jasne że taki „hybrydowy” sposób na ułatwienie sobie życia jest spoko i zawsze to mniej machania kluczem, ale że dało się tego z Juli uruchomić na przetwornicy to już pełen luksus.
      Dziekuje za komentarz
      Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  2. Krzysztof

    A czy polecasz tą chińską przetwornicę jako jedyną do zamontowania w busie? Do zasilania lodówki i wszystkich gniazdek?

    Odpowiedz
    • vadim

      Jeżeli ma pracować ciągle – czyli np zasilać lodówkę bez przeróbek typu uruchamianie termostatem to raczej nie. Ma zbyt duży prąd jałowy – ok 1A, czyli cały czas gdy jest włączona żre prą z akumulatora. Jeśli sterować by nią z termostatu to nie widzę przeszkód, tak samo jeśli włączana by była tak jak u mnie tylko w razie potrzeby np naładowania laptopka, czy użycia elektronarzędzi. Podobnie jeśli ma się nadmiar prądu – np duża bateria lifepo4 i stacjonowanie w Hiszpanii to również spoko 🙂 w Polsce , zimą, szkoda prądu , lepiej kupić małą dodoatkową do lodówki z eco-mode, lub przerobić lodówkę na sterowanie przetwornicą za pomocą przekaźnika i termostatu.

      Odpowiedz

Komentarze