Firma Navitel zaprezentowała niedawno swoje najnowsze „dziecko” urządzenie RE 900 Combo, będące połczeniem nawigacji samochodowej, rejestartora jazdy i mini komputerka podróżnego.

Urządzenie to trafiło zaraz po premierze w moje ręce i dzisiaj kilka słów o nim chciałbym wam opowiedzieć.

Zanim jednak przejdę do opisu Navitela, słowo wyjaśnienia, gdyż prawdopodobnie, tak jak w przypadku testu nawigacji Navitel E500 z magnetycznym uchwytem, zaraz pojawią się zarzuty w komentarzach , że cyt. „Znam skądś to rozwiązanie… zaraz zaraz, czy to czasem nie polski Navroad ROK TEMU zaprezentował nawigację Navroad X5 z aktywnym uchwytem? ” . Otóż tak, dokładnie 20 grudnia 2017 roku opisywałem podobne w koncepcji urządzenie firmy Navroad, o nazwie Navroad UNI tutaj: http://vadimpacajev.com/uniwersalny-asystent-kierowcy-navroad-uni/ . Zainteresowanych odsyłam do tego tekstu. Cóż, wojna PR-owców trwa w najlepsze i pewnie ta uwaga niewiele zmieni, ale żeby nie było, że nie wspomniałem….

Tak więć wracając do Navitela, na początek trochę danych technicznych:

  • Wyświetlacz: 5”, IPS, 1280х720 px, dotykowy, podświetlany
  • Obiektyw: 5-warstwowy, szklany, kąt nagrywania: 140°
  • Format wideo:” MOV (H.264)
  • Oprogramowanie nawigacyjne – Navitel Navigator, zainstalowane mapy 47 państw
  • Funkcje: G-sensor, transmiter FM, Bluetooth, WiFi, modem 3G, GPS
  • System operacyjny: Android 4.4.2
  • Procesor: MTK8382 Cortex-A7 Quad Core, 1.3 GHz
  • Pamięć RAM: 1 GB
  • Pamięć wewnętrzna: 16 GB
  • Interfejsy: Mini USB, microSD, microSIM
  • Obsługa kart microSD do 64 GB
  • Pojemność baterii: 800 mAh 5 V
  • Wymiary: 80х12х140 mm, waga 148 g
  • Ładowarka samochodowa 12V-24V
  • Gwarancja: 24 miesiące

Budowa/jakość wykonania/guzikologia:

RE900 Combo ma wielkość zbliżoną do typowej pięciocalowej nawigacji samochodowej. Od takowej odróżnia go tylko przednia część, gdzie umieszczono obiektyw kamery.

Oprócz tego z przodu jest jeszcze głośniczek, przycisk resetowania (dziurka), oraz logo producenta. Na górnej krawędzi jest włącznik, na jednej z bocznych gniazda rozszerzeń – karty microSIM i microSD.

Pomiędzy nimi otwór mikrofonu, a poniżej gniazdo miniUSB do podłączenia ładowarki.  Tylna cześć to w całości dotykowy, 5 calowy wyświetlacz LCD. Jakości użytych plastików nie można niczego zarzucić, choć na przedniej części trochę za bardzo widać „paluchy”, niemniej ogólnie pojęta jakość wykonania i spasowania elementów jest wzorowa.

 

Montaż w aucie:

W komplecie z urządzeniem jest uchwyt montażowy do szyby samochodowej. Uchwyt jest dwuczęściowy, składa się z ramienia zakończonego tradycyjną, dużą przyssawką, oraz ramki w której mocowana jest nawigacja. Na pochwałę zasługuje szczególnie siła z jaką przywiera do szyby przyssawka, oraz dobrze zaprojektowane mocowania utrzymujące RE900 w uchwycie. Montaż jest na prawdę solidny, a jednocześnie bardzo jest zdemontować urządzenie na postoju i schować przed amatorami cudzej własności.

Co można by zrobić trochę lepiej, to przeprojektować odrobinę uchwyt, albo dać mu większą możliwość regulacji. Obecnie, niezależnie jak go ustawić, zawsze w kadrze nagrywanego materiału widać część uchwytu.

Przewód zasilający ma ok 1 metra, zakończony jest z jednej strony wtyczką miniUSB, z dugiej standardowym 12V wtykiem do gniazda zapalniczki.

Funkcje/menu/oprogramowanie:

Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 4.4.2. System ten nie jest jednak typowym Androidem, gdyż jest to system „zamknięty”. Opracowany specjalnie na potrzeby tego urządzenia, wraz z nakładką, czy jak kto woli „laucherem” uruchamianym po starcie systemu.

Przy owym „launcherze” chciałbym się chwilę zatrzymać. Prosta estetyczna strona startowa, daje dostęp do wszystkich podstawowych funkcji tego sprzętu. Można na nim włączyć nawigację, przejść do kamery, uruchomić przeglądarkę internetowa, odtwarzacz plików audio, oraz wejść do typowego androidowego menu z wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami. Ponadto, w prawym górnym rogu znalazła się ikonka stanu baterii oraz zegarek. Bez szaleństw, ale za to czytelnie i funkcjonalnie.

Z tego poziomu jest także dostęp do typowego szybkiego menu, znanego każdemu użytkownikowi Androida. Wystarczy pociągnąć od góry paluchem i mam dostęp do ikonek włączających WiFi, połączenia 3G, czy choćby bluetooth.

RE900 może także służyć jako samochodowy router. W menu jest możliwość jak w każdym telefonie ustawienia udostępniania sieci innym użytkownikom.

Urządzenie wyposażono także w bluetooth za pomocą którego wszystkie dźwięki z RE900 mogą być odtworzone w samochodowym zestawie audio. Gdyby bluetooth był zajęty przez telefon komórkowy, to nadal można to robić – mamy do dyspozycji jeszcze transmiter FM.

Telefon zresztą jest zbędny, gdyż RE900 obsługuje zarówno połączenia głosowe, jak i sms-y i pocztę e-mail. Można dzwonić po prostu z niego.

System jest jak napisałem „zamknięty” co za tym idzie nie ma dostępu do sklepu Google Play. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby pobrać plik instalacyjny i zainstalować niemal dowolną aplikację przez manager plików. Piszę „niemal”, gdyż niektóre nie za bardzo chcą dobrze współpracować z Navitelem. Najwięcej problemów miałem z Yanosikiem i jego działaniem w tle, podczas nawigowania Navigatorem. Zdarzały się restarty Yanosika i problemy z pływającą ikonką zgłaszania zdarzeń. Niemniej, przy odrobinie samozaparcia udaje się zmusić go do pracy.

Navitel Navigator ma swój system zgłaszania zdarzeń drogowych, na wzór Yanosikowego, jednak jego powszechność jest jednak zbyt mała, aby mógł, przynajmniej w Polsce, skutecznie zastąpić Harnasia.

Do nawigowania służy autorska aplikacja Navitel Navigator.

Opisywałem ją wielokrotnie, więc tylko skrótowo:

Nawigacja umożliwia wytyczanie tras w 47 krajach Europy. Są to Albania, Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kazachstan, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspa Man. Jak widać trochę tego jest, a na szczególną uwagę zasługuje obecność dokładnych i nie wymagających dopłaty map Rosji , Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu.

Aplikacja przy wytyczaniu optymalnej drogi dojazdu proponuje kilka alternatywnych tras, umożliwia dodanie punktów pośrednich, korzystanie z punktów POI. Mapy oprócz klasycznych punktów POI, jak stacje paliw, bankomaty, restauracje czy hotele mają także rozbudowaną bazę fotoradarów. Będąc w trybie on-line pobierane są także aktualne dane pogodowe, oraz dane o natężeniu ruchu. Te ostatnie także brane są pod uwagę przy proponowaniu optymalnej trasy dojazdu z punktu A do B.

W aplikacji są oczywiście wszystkie, będące już dzisiaj standardem udogodnienia, jak asystent pasa ruchu, widok 3D z wizualizacją budynków, tryby dla aut niestandardowych jak ciężarówka, dostawczak czy choćby karetka pogotowia.

Ciekawym rozwiązaniem, jest możliwość wyświetlania obrazu z rejestratora (o którym za chwilę więcej) jako tła w aplikacji Navitel Navigator. Coś jakby live view w nawigacji 🙂 Jeśli komuś nie przypadnie to do gustu oczywście można toto wyłączyć.

Firma Navitel 4 razy do roku wydaje bezpłatne aktualizacje wszystkich map. Sama aplikacja także jest okresowo aktualizowana. Warto zarejestrować się na stronie producenta podając numer licencji, aby mieć  zawsze aktualną wersję.

Jeżdżę z Navigatorem już czas jakiś i jest to moja ulubiona aplikacja, wszędzie tam gdzie połączenie z internetem jest kosztowne. Ostatnio po podróży po Ukrainie, korzystałem praktycznie tylko z niej i jak zawsze spisała się bardzo dobrze.

Wideorejestrator:

Jak już wspominałem RE900 Combo wyposażono także w wideorejestrator samochodowy. Kamera włącza się i zaczyna nagrywać automatycznie po podaniu zasilania i uruchomieniu się urządzenia. Obiektyw kamery umieszczono z przodu, w prawym górnym rogu. Ma on możliwość regulacji ustawienia kąta nagrywania.

Jakość nagrywania

Najpierw przykłady.

Dzień:

Noc:

Jak widać na powyższych przykładach kamera w świetle dziennym rodzi sobie bardzo dobrze. Zarówno ze słońcem w plecy jak i pod ostre słońce obraz jest ostry, kontrastowy, kolory oddane są bardzo wiernie, a czytelności tablic rejestracyjnych nie można niczego zarzucić, nawet przy większych prędkościach.

W nocy jest trochę słabiej. Największym problemem jest słaba widoczność tablic rejestracyjnych oświetlonych przez samochód którym się poruszamy. Zaczynają one być widoczne dopiero kiedy znajdują się przed naszą maską. Olśnienie kamery przez odblaskowe tablice jest tu mocno widoczne. To w zasadzie jedyny mój zarzut do nocnych nagrań. Cała reszta wygląda bardzo dobrze. Świetnie widoczne szczegóły, dobra ostrość, brak smużenia, poprawny balans bieli, dobry kontrast i stosunkowo nieduży szum cyfrowy.

Summa summarum, przyzwoita kamera, może nie jest to tzw. górna półka, ale do celów do jakich została w urządzeni wbudowana, czyli nagrania niebezpiecznych sytuacji drogowych w zupełności wystarczająca.

Podsumowanie:

Navitel RE900 Combo łączy w sobie najlepsze produkty Navitela – nawigację samochodową ze świetnymi mapami, wideorejestrator, oraz funkcjonalny tablet. Całość daje uniwersalny komputer podróżny, mający pomóc kierowcy w bezpiecznym i bezbłędnym dotarciu do wyznaczonego celu. RE900 wywiązuje się z postawionego mu zadania bardzo dobrze.

Sugerowana rynkowa cena urządzenia to 499 zł. Jeśli chcesz kupić taniej – sprawdź ceny w serwisie ceneo.pl – TUTAJ

Sprzęt do testów udostępniła firma Navitel



Komentarze