Nawigacje satelitarne firmy Navitel często goszczą na moim blogu. Lubię wszystko co dobre i tanie, więc nie ma się czemu dziwić.

Jeśli czegokolwiek brakowało do tej pory produktom Navitela, to było to działanie w trybie on-line i pobieranie aktualnych informacji o korkach, wypadkach, objazdach i innych utrudnieniach drogowych. Navitel ma w swojej ofercie aplikację do nawigacji w trybie on-line. Sprzedawana jest ona jako samodzielny produkt.  Jednak do tej pory nie było w ofercie firmy urządzenia na którym można by wykorzystać wszystkie możliwości tej aplikacji.

To się właśnie zmieniło.

Navitel kilkanaście dni temu wprowadził na rynek urządzenie o nazwie T700 3G – multimedialny tablet z zainstalowanym oprogramowaniem mapowym tegoż producenta.

Od oprogramowania, chciałbym właśnie zacząć przybliżenie Wam tego sprzętu. Od map, bo są naprawdę świetne. Już wersji off-line mapom Navitela nie można niczego zarzucić. Działają bardzo szybko, mają niewielką ilość błędów, są często aktualizowane i w dodatku obejmują całą Europę + kraje Wschodu czyli Rosję, Kazachstan, Ukrainę czy Białoruś.

Navitel Navigator w wersji dostępnej na nawigacji T300 3G także to wszystko, co wyżej wymieniłem posiada. Ma jednak także dodatkowe funkcje. Ponieważ tablet Navitel ma wbudowaną łączność 3G oraz WiFi, może on korzystać z dodatkowych funkcjonalności, dostępnych tylko on-line.

Tak więc po kolei.

Oprogramowanie Navitel Navigator obejmuje swoim zasięgiem następujące kraje: Albania, Andorra, Austria, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Bośnia I Hercegowina, Cypr, Czechy, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Węgry, Islandia, Wyspa Man, Włochy, Kazachstan, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luxemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania, Watykan. Sporo tego!

Producent oferuje co najmniej 4 aktualizacje map rocznie. Aktualizacje są oczywiście całkowicie bezpłatne, i są dostępne „dożywotnio”.

Na tablecie który otrzymałem, Navitel Navigator zaktualizował się do wersji 9.7.2172 czyli najnowszej dostępnej na Androida.

Podstawowe funkcje jakie oferuje to oprogramowanie to:

– wyznaczanie trasy z punktu A do B

– wyznaczanie nieograniczonej ilości punktów pośrednich

– asystent pasa ruchu, sugerujący który pas na drodze zająć, przed następnym manewrem

– ostrzeżenia przed przekroczeniem dopuszczalnej prędkości (w pełni konfigurowalne)

– widok 3D zarówno budynków znajdujących się przy trasie, jak i co bardziej wg. mnie jest przydatne – węzłów drogowych. Jeden rzut oka wystarczy, aby na skomplikowanym „ślimaku”  wiedzieć jakiego kierunku się trzymać.

– komputer pokładowy. Funkcja znana z off-linowej wersji aplikacji, podająca statystyki na temat przebytej trasy, czasu jaki zajęło jej pokonanie, czasu postojów, prędkości itp. itd. Szalenie przydatna funkcja we flotach firmowych nie mający obowiązku posiadania tachografów, pozwalająca analizować pracę kierowców.

Funkcje dodatkowe dostępne on-line:

Informacje o korkach:

Navitel Navigator, podczas wytyczania trasy bierze od uwagę także aktualne zatory, korki i utrudnienia na drodze, proponując trasę zapewniającą optymalne i możliwie najszybsze dotarcie do celu. Informacje o korkach aktualizowane są na bieżąco, a wizualizacja trasy do przebycia pokazuje jej przejezdność. Trasa zmienia kolor od zielonego do czerwonego w zależności od tego czy jest przejezdna, czy też stoi. Ponadto wjeżdżając w strefę w której występują utrudnienia, aplikacja natychmiast nas informuje o tym osobnym komunikatem.

Navitel wydarzenia:

To nic innego, jak informacje o zagrożeniach na drodze, aktualizowane na żywo, dzięki innym użytkownikom systemu. Działa to podobnie jak popularny wśród kierowców Yanosik. Kiedy zauważy się jakieś zagrożenie typu wypadek, remont, korek itp, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę, wskazać kierunek, a nawet podać pas ruchu i zgłosić ten fakt. Wzorem wspomnianego Yanosika, inni użytkownicy poruszający się tą samą trasą zostaną w porę ostrzeżeni o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Za Yanosikiem jak już wielokrotnie pisałem nie przepadam, zwłaszcza ze względu na przeładowanie reklamami i bardzo chętnie zamienię go na Navitela. Dodam, też dla uspokojenia fanów Yanosika – sprawdziłem, działa jednocześnie z Navitelem Navigator prawidłowo, usługa Navitel wydarzenia w żaden sposób z nim nie koliduje.

Navitel znajomi:

Ta funkcjonalność pozwala na wymienianie się wiadomościami ze znajomymi, używającymi tej samej aplikacji Navitel Navigator (może być ona zainstalowana na dowolnym urządzeniu). Umożliwia to śledzenie ich lokalizacji i wytyczanie trasy w ich kierunku. Bardzo przydatna funkcja w firmowej flocie, czy choćby grupowym wyjeździe na wakacje.

Navitel Cloud

Ta funkcja pozwala na przechowywanie w tzw. „chmurze” własnych punktów trasy, ustawień, czy historii wyszukiwania adresów. Przy zmianie urządzenia, czy przesiadce na inny samochód – wystarczy zalogować się na własny profil i zsynchronizować dane.

Informacje pogodowe:

Aplikacja pokazuje aktualną pogodę na niesioną na mapę. W miejscach gdzie np. pada deszcz przy trasie pojawia się piktogram chmurki z opadem. Dodatkowo można podejrzeć dokładną aktualną prognozę pogody dla danego miejsca. Fajne to.

Zakup dodatkowych map

Bezpośrednio z menu aplikacji można zakupić dodatkowe mapy, nie będące w pakiecie. Dostępne są dodatkowe mapy krajów azjatyckich, oraz Ameryki Południowej.

Jak to działa ?

Hmmm… ekspresowo. Wyświetlanie mapy jest bardzo płynne, przybliżanie miejsca kolejnego manewru także odbywa się bez najmniejszych przycięć. Wytyczanie trasy zajmuje kilka chwil, nawet bardzo skomplikowanej.  Wytyczyłem trasę z Białorusi, przez Litwę i Obwód Kaliningradzki do Gdańska, z uwzględnieniem przejść granicznych, płatnych dróg itp – wyliczenie jej zajęło jakieś 15 sekund. Obliczenie trasy z Gdańska do Miskolca na Węgrzech, z uwzględnieniem przejazdu przez Nowy Sącz, Presov, postojem na popas w Koszycach i ominięciem autostrady M3 pod Miskolcem zajęło ok 20 sekund. Uważam to za bardzo dobry wynik. Przejechałem z tą nawigacją w ciągu ostatnich dwóch tygodni ok 2000 kilometrów i zawsze bezbłędnie trafiałem do celu.

Nawigacja nie ustrzegła się kilku błędów, są one, co zaskakujące, bardo podobne do tych obecnych u konkurencji, np w nawigacjach firmy Navroad . Błędy te nie dotyczą wytyczania trasy, a pokazywania i ostrzegania o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Brakuje także czasem nowo wybudowanych, choć funkcjonujących już od liku dobrych miesięcy rond, na lokalnych i osiedlowych drogach.

Jednym z takich błędów, występujących niemal w każdej nawigacji, jest gdyński odcinek Obwodnicy Trójmiasta, czyli drogi S6. Na tym odcinku, od granicy z Gdańskiem przy węźle Osowa do końca obwodnicy jest ograniczenie do 100 km/h wprowadzone tam dobre 5 lat temu. Niemal wszystkie nawigacje, w tym Navitel Navigator, uparcie twierdzą że można 120 km/h…

Są to jednak drobnostki, nie mające wpływu na mój bardzo pozytywny odbiór tej aplikacji. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy w 100 % w to co pokazuje nawigacja, i tylko tym się kieruje podczas jazdy samochodem. Nawigacja satelitarna to tylko pomoc w dotarciu do celu i zawsze najważniejsze są znaki i tablice kierunkowe.

Navitel Navigator w wersji na Androida, to świetne, szybko i płynnie działające, dokładne, przemyślane i bardzo użyteczne oprogramowanie mapowe, a dostępność funkcji on-line tylko podnosi jego atrakcyjność.

Tablet

Sam tablet nie jest może najnowszym cudem techniki, jednak w roli nawigatora spisuje się więcej niż dobrze. Jak już pisałem wyposażony jest w kartę WiFi, oraz modem 3G, ma także obsługę trybu dualSIM (obie karty standardowej wielkości) oraz slot kart pamięci microSD.

Oferuje wszelkie funkcje klasycznego smartfona i tabletu – można z niego dzwonić, wysyłać sms-y, zainstalować dowolną przeglądarkę internetową, czy jakąkolwiek inną aplikację ze sklepu Google.

Urządzenie wyposażono w procesor  MTK8321 Cortex-A7 taktowany zegarem 1.3 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci flash. Na pokładzie zainstalowano system Android w wersji 6.0. To połączenie daje bardzo sprawnie działający komputer. Android zainstalowany na tablecie ma doinstalowaną nakładkę na system z funkcjonalnościami nawigacji satelitarnej, dostępnymi od razu z ekranu domowego.

Bezpośrednio po włączeniu mamy dostęp do najważniejszych funkcji nawigacyjnych, w tym dwa konfigurowalne klawisze tras domyślnych, opisane jako „dom” i „praca”, bezpośredni skrót do mapy, oraz wyszukiwania.

Ekran ma przekątną 7 cali. To wielkość optymalna niemal do każdego auta. Zapewnia dobrą widoczność samej mapy, kolejnych manewrów i sytuacji drogowej, a jednocześnie nie zasłania widoczności kierowcy przez przednią szybę.

Ekran wykonano w technologii IPS, jego maksymalna rozdzielczość to  1024х600 px. Ekran jest oczywiście dotykowy. Obsługa dotykiem nie sprawia najmniejszego problemu, gesty rozpoznawane są dokładnie, a wielkość przycisków wyświetlanych w aplikacji pozwala na bezproblemową obsługę podczas jazdy samochodem.

T700 3G wyposażony jest w dwie kamery – przednią o rozdzielczości 0,3 oraz tylną 2 Mpix. Jakość zdjęć i filmów na kolana nie rzuca, jednak kamera jest, można użyć awaryjnie jako aparatu fotograficznego, czy nagrania krótkiego filmiku. Przednia przyda się na pewno przy rozmowach przez komunikatory typu Skype.

Przykład tego co nagrywa tylna kamera poniżej:

W komplecie z tabletem Navitel T700 3G znajdziemy praktyczny uchwyt montażowy na szybę samochodową, ładowarkę sieciową, oraz ładowarkę do gniazda zapalniczki samochodowej.Wydawać by się mogło, że moda na tablety powoli mija,że zastępowane są przez co raz popularniejsze i wydajniejsze smartfony i phablety. Jednak w zastosowaniach jako nawigacja samochodowa, tabletu nie da się zastąpić smartfonem, przede wszystkim ze względu na wielkość ekranu.

Drugorzędne znaczenie ma tutaj obecność takich rozwiązań jak LTE, wysokiej rozdzielczości kamery, czy wydajność w grach. Wpatrywanie się w stosunkowo niewielki wyświetlacz smartfona nie jest ani bezpieczne, ani wygodne. Poza tym, kto raz przejedzie się z 7 calową nawigacją, będzie miał problemy odnaleźć się na mniejszej.

Rozwiązanie zaproponowane przez Navitela wydaje się być optymalnym połączeniem. Chcąc zachować równowagę pomiędzy ceną urządzenia a jego wydajności, siłą rzeczy parametry techniczne muszą odbiegać od najnowszych trendów na rynku.

Czy to źle? Uważam, że absolutnie nie. Jeśli tylko zachowano ową wspomnianą równowagę – a w tym przypadku – tak jest.

Sprzęt Navitela działa płynnie, bez opóźnień, gwarantuje komfortową pracę zarówno z oprogramowaniem do nawigacji, jak i z innymi aplikacjami.

Wybierając tablet Navitel T700 3G, kosztujący około 400 złotych polskich, otrzymujemy pełnowartościowy multimedialny komputer podróżny, wraz ze świetną nawigacją samochodową obejmującą zasięgiem całą Europę, od Uralu po Islandię.

Od lat używam podobnego zestawu – stareńkiego, kosztującego kiedyś koszmarne pieniądze, tabletu Samsung Galaxy Tab 2 + zestaw darmowych map MapFactor Navigator Free (zresztą także bardzo, bardzo dobrych) oraz awaryjnie Here maps no i Yanosik, którego nie cierpię, ale jest cholernie przydatny. Tablet ma już dobre 5 czy 6 lat, jest już koszmarnie powolny i brakuje mu pamięci.

Chyba właśnie znalazłem godnego następcę…

Najniższe ceny na Navitel T700 3G znajdziesz jak zawsze na portalu ceneo.pl – KLIK

 

Uzupełnienie , dodano 28.02.2017

Poniżej krótkie nagranie pokazujące pracę tabletu Navitel od startu do  uruchomienia nawigacji, oraz działanie kilku innych aplikacji:

 

Garść danych technicznych od producenta:

System operacyjny: Android 6.0
Procesor: MTK8321 Cortex-A7
Częstotliwość procesora: 1.3 GHz
Pamięć wewnętrzna: 16 GB
Pamięć RAM: 1GB
Karty pamięci: microSD o pojemności do 32 GB
Wyświetlacz: 7″, IPS, dotykowy
Kamera przód: 0,3 Mpix
Kamera tył: 2 Mpix
Pojemność baterii: 2800 mAh
Możliwości połączeń: Wi-Fi, 2G/3G, Bluetooth, Dual SIM, GPS
Złącza: 3,5 mm Audio Jack, microUSB

Sprzęt do testów udostępniła firma Navitel38 komentarzy

 1. kantarek

  Na ile czasu jest licencja na mapy w tym tablecie ? Trzeba ją odnawiać co rok ?Ile kosztuje odnowienie ?

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzien dobry.
   Tak jak napisałem w tekście – licencja jest „dożywotnia” , nie trzeba jej odnawiać, co roku są minimum 4 aktualizacje map, które można za darmo pobrać i zaktualizować istniejące w tablecie mapy. Dodatkowo płatne są mapy niektórych krajów azjatyckich – trochę dla nas egzotycznych, oraz krajów Ameryki Południowej. W razie chęci użytkowania nawigacji tam – należy dokupić mapy.

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
 2. Kula

  Tableto-nawigacja to super pomysł, ale zastanawiam się, skąd ten zachwyt nad mapami Navitela. Ich największa wada to fakt, że są mało aktualne. Weźmy np. fragment trasy, którą przejechałeś – Gdańsk – Kaliningrad. Na trasie z Gdańska do Elbląga od kilku dobrych miesięcy pełno remontów, objazdy, a patrząc na trasę wytyczoną przez Navitela wydaje się, że nic się nie dzieje (sprawdzałem inne mapy, np. Naviexpert, Google Maps, Sygic, Free Navigator – we wszystkich uwzględnione są remonty). Do tego dochodzi nieaktualna baza fotoradarów, np. radary przy ul. Słowackiego w Gdańsku. Kolejne, co moim zdaniem należałoby zmienić, to toporny system wyszukiwania.

  Ale pomimo tych wad zastanawiam się nad kupnem T-700. Jeżeli mapy Navitel będą dalej dalekie od moich oczekiwań, to zawsze można wgrać inne. A za stosunkowo małe pieniądze nabędę przyzwoite urządzenie, z nowym Androidem, uchwytem itp.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziękuje za obszerny komentarz i staram się wyjaśnić.

   Przede wszystkim nie zachwycam się, to naprawdę za dużo powiedziane. Podoba mi się produkt jako całość, więc o tym piszę.

   Jak Pan wspomniał za niewielkie pieniądze Navitel oferuje przyzwoite urządzenie w postaci tabletu z modemem 3G, dualSIM, GPS, dosyć sprawnym procesorem,sporą pamięcią itp, do tego w komplecie jest uchwyt na szybę i ładowarka samochodowa. Do tego jest komplet przyzwoitych map obejmujących całą Europę wraz ze Wschodnimi krajami z których często korzystam. Jako całość to oferta jest moim zdaniem więcej niż rewelacyjna.

   Co do samych map. wspomniana trasa, czyli 7-ka , ma niewielkie alternatywy, a to że są remonty było pokazane na mapie – kiedy tamtędy jechałem odpowiednio wcześniej kolor trasy zmienił się na żołty, potem nawet przez kawałek na czerwony z uwagi na korek. Nawigacja wywaliła komunikat że wjeżdżam w strefę zatorów. Fakt, że przy wytyczaniu trasy Navitel jeszcze nie proponuje trasy alternatywnej tudzież tras alternatywnych. Jednak wiem z rozmów z Navitelem, że następna aktualizacja będzie to już także oferowała.
   Co do fotoradarów – odkąd jest obowiązek ich oznaczania żółtymi tabliczkami to chyba ostrzeżenia straciły trochę na znaczeniu. Niemniej zgodzę się pokazuje tam gdzie ich już od dawna nie ma. Może faktycznie za mało na to zwracam uwagę, bo przeważnie wyłączam te ostrzeżenia. Przy następnym teście poświęcę temu więcej uwagi.

   Niemniej, przerabiałem wiele programów do nawigacji od komercyjnych po darmowe i jak do tej pory mam dwie ulubione i sprawdzone przeze mnie dokładnie (robię samochodem średnio 50 tys rocznie). Mapfactor Navigator Free – darmowa, oparta na openstreetmaps, oraz Navitel Navigator właśnie.
   To czysto subiektywne odczucia ale tak uważam.

   Dostałem właśnie na testy nawigację MIO – może zmienię zdanie, nie wiem , na razie te dwa programy stoją u mnie najwyżej.

   Jeszcze raz dziekuje za komentarz.
   Pozdrawiam
   Vadim

   Odpowiedz
   • Kula

    Pojeździłem przez ostatnie dni z aplikacją Navitel na smartfona i ogólnie jestem w stanie się do niej przekonać, ale uważam, że dużo rzeczy wymaga dopracowania. Przy okazji przypomniał mi się błąd, który zgłaszałem w czerwcu 2016 r. mailowo na adres support@navitel-poland.pl. Chciałem dojechać na Plac Grunwaldu w Braniewie. Zdziwiłem się, że po wpisaniu „Plac” brakowało wyników wyszukiwania. Okazało się za to, że jest ulica Grunwaldu (taka ulica nie istnieje). Podobnie jest z ulicą Plac Strażacki. Żeby znaleźć taką lokalizację trzeba wpisać „Strażacki”. Trochę to mało intuicyjne i być może z tego wynikają uwagi internautów dot. brak niektórych ulic.

    I jeszcze jedna sprawa – korzystam z aplikacj Drivemode – w jednym miejscu mam nawigację, spotify, wygodne połączenia telefoniczne, smsy itp. Puszczam muzykę na radio przez bluetooth i działa to o tyle fajnie, że jak idą komunikaty z nawigacji, to muzyka automatycznie się ścisza (sprawdzałem na Naviexpert, Sygic, Google Maps). W przypadku Navitela muzyka gra z tą samą głośnością, więc komunikaty głosowe stają się praktycznie niesłyszalne. Może szczegół, ale dla wielu osób może to dyskwalifikować Navitela.

    Z Twoich wcześniejszych komnetarzy wnioskuję, że masz z supportem Navitela jakieś kontakty, to może im podpowiesz, bo moje uwagi ignorują 😉

    I jeszcze jedno pytanie: czy 7 cali w samochodzie osobowym wpływa negatywnie na widoczność?

    Pozdrawiam!

   • vadim

    Dziękuje za szczegółową relację !
    Uwagi odnośnie ulic w Braniewie zaraz przekażę do Navitela – na marginesie mam kontakt z działem marketingu nie supportem, ale mam nadzieję, że przekażą dalej i coś z tym zrobią 🙂

    Przekażę też informację o aplikacji drivemode, a najlepiej będzie jak zaproszę do tej dyskusji przedstawiciela firmy Navitel

    Co do 7 cali – jeżdżę różnymi autami, najmniejsze to Panda i tam 7 cali to za dużo. W większych typu Fiesta, Clio już jest jak najbardziej OK, od lat używałem tabletu Samsung Galaxy Tab 2 – też 7 cali + ogromna ramka wokół i kompletnie mi nie przeszkadzał, a czytelność takiego ekranu jest wręcz genialna. W innych samochodach jakimi się często poruszam – VW Caddy, Seat Inca, Skoda Rapid, Octavia, Audi A6, Citroen Berlingo i Peugeot 508 – 7 cali to dla mnie wielkość idealna. Zawsze zabierałem Samsunga a od kilku tygodni Navitela nawet jak jadę A6-ka czy „Peżo” pomimo , że posiadają fabryczne nawigacje. Navitel Navigator i MapFactor Navigator Free są zdecydowanie lepsze od tych fabrycznych.
    Podkreślam jednak, że to tylko moja subiektywna opinia, acz oparta na spędzaniu połowy życia za kółkiem.

    Pozdrawiam

    Vadim

 3. Kula

  Dzięki za wyjaśnienia! Ja od jakiegoś czasu jestem na etapie poszukiwania tej jedynej, najlepszej nawigacji. Niestety, wszystkie systemy mają swoje wady. Aktualnie używam Nawigacji T-Mobile (naviexpert), którą mam za darmo w ramach abonamentu telefonicznego. Niestety, Sony Xperia Z3 Compact, ma stosunkowo mały ekran, więc szukam czegoś większego (6-7 cali). Zastanawiałem się nad kupnem jakiegoś tabletu do ok. 500 zł, ale Navitel oferuje podobną specyfikację, co tablety w tej kategorii cenowej, a dodatkowo można zaoszczędzić parę groszy na kupnie uchwytu, ładowarki itp. Potrzebuję sprzętu do nawigacji i słuchania muzyki ze Spotify, więc taka specyfikacja sprzętowa powinna być wystarczająca.

  Mam jeszcze dwa pytania:
  1. Czy zainstalowany system to taki typowy android, na który mogę pobierać i instalować z Google Play dowolne aplikacje?
  2. Ile czasu potrzebuje T-700 od momentu wciśnięcia przycisku „POWER” do osiągnięcia stanu używalności?

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • vadim

   Tak to jest typowy najzwyklejszy Android, acz z dodatkową nakładką powodującą automatyczne uruchomienie ekranu startowego z nawigacją Navitela. Można na nim zainstalować każdą inną aplikację, sklep Google Play działa normalnie.

   W tekście powyżej dodałem nagranie startu + wyszukiwanie i instalacja w sklepie play + uruchomienie kilku aplikacja myślę że to najlepiej pokaże jak to działa (wyciąłem w filmie w sumie 3 sekundy – wpisywanie pinu oraz logowanie na Youtube).

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • Navitel Poland

    Dzień dobry,

    W imieniu całego zespołu Navitel Polska pragnę podziękować za szczegółową opinię dotyczącą aplikacji Navitel Navigator. Po zapoznaniu się z Pana uwagami dotyczącymi Placu Grunwaldu oraz Placu Strażackiego w Braniewie dołożę starań, aby przy najbliższej aktualizacji oprogramowania naprawić ten błąd. Nasz dział wsparcia technicznego na bieżąco weryfikuje zgłaszane poprawki do map Polski bądź też innych państw. Dziękuję również za uwagę dotyczącą FM transmittera – postaram się skonsultować to z naszą centralą, być może pojawi się szansa na poprawienie jakości tej funkcji. Do końca kwartału pojawi się aktualizacja oprogramowania Q1 2017, która pozwoli zaplanować wspomniane trasy (ekologiczna, łatwa, najkrótsza, najszybsza). Na naszej oficjalnej stronie internetowej opublikujemy również komunikat o możliwości aktualizacji urządzeń. Obecnie trwają pracę nad wdrażaniem wszystkich poprawek dla nowej wersji oprogramowania. Jeśli ma Pan dodatkowe pytania odnośnie tabletu T700 3G Revolution, zachęcam do kontaktu na adres marcin.szydlowski@navitel-poland.pl. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania.

    Łączę pozdrowienia,
    Marcin Szydłowski

 4. MIDO

  Witam. Poważnie zastanawiam się nad zakupem Navitela. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy modem 3g zainstalowany w T700 3g pozwoli na uruchomienie Aero2. Proszę o pomoc. Dziękuję

  Odpowiedz
  • vadim

   Szczerze – nie wiem. Spróbuję się dowiedzieć u producenta.
   Jak tylko będę miał taką informację dam znać

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
  • vadim

   A więc mam informację od producenta – przytoczę w całości:

   „Razem z technikiem zweryfikowałem współpracę urządzenia z Aero2 – może mieć na początku lekką „zawieszkę” (wydaje mi się, że to normalne przy pierwszym uruchomieniu) lecz normalnie wczytuje strony w przeglądarce internetowej 🙂 Jeśli karta ma możliwość połączeń wychodzących/wysyłania wiadomości, również nie powinno być problemu z prawidłowym funkcjonowaniem urządzenia.”

   Tak więc potwierdzam – działa z Aero2

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • MIDO

    Witam!
    Dzięki za szybką reakcję. Przy okazji podzielę się informacją, którą również udało mi się uzyskać w międzyczasie od producenta – otóż w przeciwieństwie do informacji w wielu miejscach w sieci, ten tablet NIE POSIADA transmitera FM. Informacja ta zaważyła na porzuceniu przez mnie zamiaru kupna.
    Wielkie DZIĘKI za pomoc.
    Pozdrawiam

   • vadim

    Nie ma problemu, polecam się 🙂 .
    I tak faktycznie nie posiada transmitera – o transmiterze nie ma w moim teście ani słowa. W transmiter wyposażone są nawigacje Navitela oparte na Windowsie min E500 i E700 które jakiś czas temu także pisywałem na blogu. One jednak działają tylko offline, nie mają funkcjonalności dostępnych przez internet.
    Pozdrawiam!

    Vadim

 5. allegromdm@gmail.com

  W jaki sposób skonfigurować przyciski startowe praca i dom
  aktualnie pod skrótem dom mam jakiś pkt na oceanie

  Odpowiedz
 6. Tomasz M.

  Drogi Panie,
  Z wielkim zainteresowaniem czytałem Pana relacje m.in. nt. Navitel przed zakupem tego systemu. Jestem z niego właściwie zadowolony, ale chciałbym podzielić się pewnymi uwagami.
  Nie rozumiem Pana zachwytu nad rzekomą pełną konfigurowalnością ostrzeżeń przed przekroczeniem prędkości. W praktyce (w Polsce) przeważnie nie odpowiadają stanowi faktycznemu, co w dalszym tekście przecież sam Pan przyznaje. Co więc konfigurować? Ja alerty głosowe po prostu wyłączyłem a na wskazania nie patrzę. I nie podzielam poglądu, że pokazywanie ograniczenia 60 zamiast 50 albo 50 zamiast 30 jest drobnostką, jak łaskaw Pan napisać. Ma Pan też rację, że ważniejsze są znaki i drogowskazy, ale dyskutujemy o mapach, więc jeśli ktoś nie ma danych o obowiązujących prędkościach to niech nie udaje, że je ma i ich po prostu nie publikuje.
  Pisząc o komputerze pokładowym nie dodaje Pan, że jego wywołanie jest niemożliwe z ekranu mapy. Żeby go wywołać, trzeba przełączyć i przeskrolować kilka ekranów. Życzę bezpiecznej jazdy. Chwalone w recenzji planowanie trasy jest w mojej ocenia skomplikowane i bardzo dalekie od intuicyjnego. O tym, że Navitel nie oferuje różnych rodzajów trasy (szybka, krótka…) wszyscy zainteresowani chyba już gdzieś doczytali.
  Natomiast wszystkie pozostałe Pana „peany” na cześć Navitela T700 3G w pełni podzielam i się do nich dołączam. Wróciłem z nim właśnie ze Słowenii i sprawdził się dobrze. Kupując go za pół ceny Automapy oczywiście nie oczekiwałem i nie otrzymałem porównywalnej jakości. Ale ta, którą nabyłem od Navitela jest dla oszczędnego kierowcy – takiego jak ja – całkiem wystarczająca. Jasno jednak trzeba powiedzieć, że komunikaty po „polskiemu” są językowo co najmniej denerwujące (cytuję: 3 kilometrów, jedź 41 kilometr, unikaj, wjedź na wiadukt , a do tego – wznosząca intonacja bodaj każdej zapowiedzi…).
  Moje podsumowanie: urządzenie – bardzo dobry stosunek ceny do jakości, program – minimalnie lepszy od darmowego, jak Map Factor Navigator.
  Pozdrawiam wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników nawigacji!

  Odpowiedz
  • vadim

   Panie Tomaszu,
   Bardzo dziękuję za obszerny komentarz i podzielenie się swoimi uwagami.

   Jest Pan już drugą osobą która zarzuca mi „zachwyt” nad tym zestawem do nawigacji. Szczerze nie wiem co odpowiedzieć, ponieważ – tak jestem zadowolony z jego działania i bardzo przypadła mi do gustu, ale z drugiej strony starałem się jak najbardziej obiektywnie opisać jej zalety ale też i wady.

   Staram się nie podchodzić do testów sprzętu emocjonalnie, nie mam też żadnych powiązań z firmami które przysyłają mi sprzęt do testów, ale wygląda na to, że chyba coś robię źle…???

   Każdy test, tekst, artykuł siłą rzeczy jest trochę subiektywny. Nie da się postawić na miejscu każdego użytkownika. Jeden lubi to, drugi tamto. Muszę to jakoś godzić.

   Producenci sami pukają do moich skromnych drzwi bo jako jeden z niewielu blogerów podejmujących tematykę nawigacji i kamer samochodowych, stawiam na sprzęt mniej znanych producentów, przystępny cenowo, oferujący jednocześnie spore możliwości. Jednocześnie opisuję sprzęt z punktu widzenia kierowcy pokonującego rocznie ponad 50 tys km, oraz osoby zajmującej się zawodowo m.in. firmową flotą samochodową. Mam więc jako takie pojęcie o tym co piszę i jakie są wymagania najróżniejszych kierowców – od prezesa całkiem sporej spółki w swoim koszmarnie drogim Audi, przez handlowców robiących po 10 tyś miesięcznie popularnymi autami klasy średniej, po panią z księgowości która w ciągu ostatnich 3 lat zrobiła służbowym Rapidem dokładnie 8,2 tys km…

   Musze to przemyśleć i chyba opisywać, przy następnych testach, tylko i wyłącznie suche fakty, tylko czy wtedy ktoś będzie chciał to czytać… ?

   Na koniec – Bardzo przepraszam jeśli mój tekst wprowadził Pana w błąd.

   Vadim

   PS wytyczanie tras „alternatywnych” już pojawiło się w aplikacji Navitel Navigator w wersji na Windows CE, niebawem powinno być dostępne także na Androidowej wersji aplikacji.

   Odpowiedz
 7. Rafał

  Witam ,
  Zastanawiam się na kupnem Navitel T700 3G i mam pytanie.

  Czy tablet uruchamia się po podłączeniu ładowarki?
  Chciałbym zabudować urządzenie w samochodzie bez możliwości dostępu do przycisku POWER.

  Odpowiedz
  • vadim

   Nie, nie uruchamia się bez ładowarki. Pod tym względem to tradycyjny tablet. Trzeba włączać „z palca”

   Odpowiedz
 8. Dawid Piecuch

  witam kupiłem wczoraj nawigacje navitel t 700 i nie mam opcji włączenie transmitera fm chciałbym żeby komunikaty z nawigacji były odbierane w głośnikach samochodu jak i muzyka z tabletu w opisach wszędzie jest że ten model ma tą opcje jak to włączyć z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry

   Ten model nie posiada transmitera FM. Nie wiem gdzie Pan taką informację znalazł ale na pewno nie w moim tekście 🙂

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
 9. Dawid Piecuch

  w opisie sklepu gdzie kupywałem https:// www. morele .net / nawigacja-gps-navitel-t700-3g-revolution-976298/

  w teście tego modelu https:// www. tabletowo. pl /2017 /01/25/premiera-navitel-t-700-3g-revolution-specyfikacja-cena/

  „NAVITEL T-700 3G Revolution oferuje też tryb audio playera oraz transmitera FM, dzięki czemu można słuchać muzyki bezpośrednio z tabletu na samochodowych głośnikach”

  i jeszcze https:// jotem.in/ navitel-t700-3g-tablet-nawigacja-recenzja-opinie/#

  „Ciekawostką jest także transmiter FM z funkcją audio player, który pozwala słuchać muzyki z tabletu na dowolnym radiu samochodowym”

  w Pana tekście nie ale jako specjaliste chciałem zapytać ponieważ nie wiem co mam myśleć

  Odpowiedz
  • vadim

   Nie mogę odpowiadać za to co pisze kto inny.
   Widocznie tak „rzetelnie” przetestowali ten sprzęt, zapewne na podstawie notatki prasowej.
   Ten tablet nie ma transmitera, przykro mi.
   Transmiter ma np model E500 oparty na Windowsie CE, ten androidowy niestety nie.
   Jeśli na stronie sklepu jest taka informacja, to jest podstawa do reklamacji / zwrotu sprzętu.
   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
 10. Piotr

  Witam.
  Jestem świeżo po zakupie i pierwszy problem to ekran – konieczne jest zabezpieczeni go folią ochronną – bez niej ekran rysuję się od dotknięcia palcem.
  Pozdrawiam.
  Piotr

  Odpowiedz
 11. Roksi

  Witam. Mam nawigację navitel i nie da się wpisać docelowego miejsca np. Nazwy sklepu a trzeba cała nazwę. Czy można to jakoś zmienić ?

  Odpowiedz
 12. Mateusz

  Witam.
  Czy tablet może sprawdzić się jako wideorejstrator(łącznie z podaniem prędkości),bo interesuje mnie nawigacja 7cali z takową funkcją.
  Na oku mam jeszcze Navroad Movio 3 ,ale o nim nie ma nic w internetach 😉

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry

   Jako wideorejestrator da się, ale raczej słabo. Przede wszystkim dlatego, że jakość jego kamery jest „taka se”. Używam tego tabletu jako samochodowego komputera niemal codziennie od lutego ubiegłego roku i działa to zajefajnie, ale nie jako rejestrator. Niemniej da się, można użyć dedykowanych aplikacji, albo np yanosikowego nagrywania. Nie pamiętam tylko szczerze czy nanosi się na nagranie prędkość.

   Lepiej do tego celu użyć Navroad UNI, albo Navitel RE900 combo, tyle że ani jeden ani drugi nie ma 7 cali to raz, dwa na obu nie da się zalogować na konto googla a co za tym idzie google maps działają z ograniczeniami. Mimo to są to bardzo fajne nawigacje z opcją nagrywania w dobrej jakości. Navitel ma wg mnie lepszą nawigację, na Navroad lepiej działa Yanosik. Oba mają bardzo zbliżone jakościowo kamery.

   Movio 3 w łapkach nie miałem, i chyba miał nie będę w najbliższym czasie, więc się nie wypowiem na jego temat.

   Odpowiedz
   • Mateusz

    No właśnie 5cali 🙁
    Re900 prawie już kupiłem, ale okazało się,że niby ciągle wyrzuca błędy na Yanosiku i Google mapa.
    A myślę,że do C8 te 7cali będzie lepsze;-)
    Jeśli nie znajdę nic o Movio,to pewnie kupię T700(dla wszystkich dobr;-)) I dołączę rejestrator.

   • vadim

    T700 jest bardzo dobrym tabletem do auta. Używam takiego rozwiązania od lat, miałem uprzednio przez długi czas Samsunga Galaxy Tab chyba 2 jeśli dobrze pamiętam i zamieniłem właśnie na T700. Robię rocznie ponad 50 tys km i używam tego o nawigacji (Navitel Navigator + Google maps) Yanosika, mobiPArking, park4night, w tle leci radio internetowe z tuneIn, do tego na postojach player TVn-u i kilka innych aplikacji. Do tego cały czas połączenie BT ze sprzetem audio i non stop odpalony hotspot. W środku siedzą 2 karty – jedna na Polskę i UE druga na kraje wschodnie. Działa to wszystko bezbłędnie.
    Bardzo polecam to rozwiązanie.
    A kamera osobno. Mam cały czas coś na testach, więc to się zmienia co chwilę.

   • Mateusz

    Po tygodniu pisania z działem technicznym Navroad,okazało się,że opisy w Internecie zawierają błędy,bo system nie jest odblokowany,A kamera Full hd ma tylko 2Mpx.
    I teraz mam męczące pytanie,czy wg Pana wideorejestrator 2Mpx z bluetooth,transmitere,wifi itd. będzie lepszy niż T700?;-)
    Dziękuję za odpowiedź;-)

   • vadim

    Jako rejestrator tak, jako urządzenie do „wszystkiego” innego nie 🙂
    Szczerze ciężko jest zastąpić tablet (nieważne jaki) na androidzie na którym można bez przeszkód zainstalować praktycznie wszystko co dusza zapragnie. T700 ma tę zaletę, że jest jeszcze bardzo porządna (acz jak każda nie pozbawiona błędów) mapa praktycznie całej europy działająca off-line z dożywotnią aktualizacją. Przydaje się bardzo , zwłaszcza za granicą, a już szczególnie na Wschodzie. Używałem jej intensywnie w Ukrainie i w Rosji gdzie nawet lokalny internet często gęsto ma „dziury” i google maps nie działa i naprawdę daje radę.
    Także w krajach UE często z tego korzystam, bo pakiety internetowe wolę zostawić na inne cele niż google maps, które pożera internet straszliwie. W tej cenie ciężko o coś lepszego.
    Jak juz pisałem wcześniej – Yanosik, radio internetowe, mapy, apliakcje do parkowania, noclegów itp, przeglądarka internetowa, aplikacje do konta itp itd wszystko to w jednym urządzeniu (T700) działa. Na urządzeniu z Windows CE niestety nie będzie.
    Jedynym brakiem T700 jest nieobecność transmitera FM, mi szczerze jak jest bluetooth tego nie brakuje, niemniej jeśli w aucie nie ma bluetootha to może być problem.
    Do kompletu wyposażyłbym się w osobny rejestrator, nawet coś z dolnej półki jak np. Navitel R200, czy Navroad HD Cube, Mio C320/ C325 itp itd.

Komentarze