Rejestrator myCAM HD QUICK GPS – aktywny uchwyt i system Night Vision+ który podobno robi z nocy dzień…

Dawno nie było żadnej nowej kamery samochodowej na moim blogu. W najbliższym czasie będą jednak aż trzy. Definitywnie nadciąga okres wzmożonych zakupów prezentowych i producenci zaczęli zmasowany atak na nasze portfele 🙂

Dzisiaj pierwsza z tych kamer. Kamera, znanego z mojego bloga producenta elektroniki „około samochodowej” czyli rejestratorów jazdy i nawigacji GPS, firmy Jamicon, właściciela marki Navroad.

Dane techniczne:

  • Procesor NTK 96650
  • Wyświetlacz 2,7”, rozdzielczość 320 x 240 pikseli
  • Aparat: 4 MPix (bez interpolacji)
  • Obiektyw: szklany, stałoogniskowy, kąt widzenia 170 °, jasność f = 1,8
  • Rozdzielczość nagrywania: 1920 x 1080 @ 30 fps, 1280 x 720 @ 30 fps, 848 x 480 @ 30 fps, 640 x 480 @ 30 fps
  • Matryca: SONY EXMOR IMX 323
  • Obsługiwane karty pamięci: microSD/SDHC/SDXC do 64 GB (minimum klasy 10)
  • Bateria Wbudowana Li-Ion
  • Złącza: miniUSB, miniHDMI, microUSB (uchwyt)
  • Funkcje: akcelerometr (G-Sensor), głośnik, mikrofon, czujnik ruchu, datownik, detekcja ruchu, nagrywanie w pętli, automatyczne rozpoczęcie nagrywania wraz z podłączeniem zasilania, system Night Vision+, moduł GPS
  • Format zapisu plików *.mov (H.264), *.jpg
  • Języki menu: polski / angielski
  • Wymiary: szerokość 97 mm, wysokość 53 mm, grubość 33 mm, waga 66,5 g
  • Akcesoria w zestawie: aktywny uchwyt z modułem GPS, ładowarka samochodowa
  • Gwarancja 24 miesiące, door-to-door

Zawartość opakowania:

W niewielkim kartoniku znajdziemy przewód zasilający zakończony wtykiem do gniazda zapalniczki samochodowe, przewód USB, uchwyt na szybę, instrukcję obsługi oraz samą kamerę oczywiście.

Wygląd zewnętrzny / guzikologia:

Navroad myCAM HD QUICK GPS ma klasyczny, elegancki wygląd. Jak zwykle zastosowano bardzo dobrej jakości materiały. Przednia część jest metalowa, z centralnie umieszczonym, szklanym obiektywem. Tylna wykonana jest z czarnego tworzywa. Na górnej krawędzi umieszczono centralnie złącze montażowe do uchwytu, gniazdo mini USB, włącznik rejestratora, oraz przycisk resetowania. Na dolnej krawędzi jest mikrofon, gniazdo HDMI, wyjście AV (minijack) oraz gniazdo kart pamięci microSD. Tylna cześć to praktycznie w całości ekran LCD, z umieszczonymi po bokach sześcioma przyciskami. Przyciski te odpowiadają za wybór trybu pracy i poruszanie się po menu.

Dobra solidna robota, dyskretny i elegancki wygląd, bez zbędnych fajerwerków. Kamera umieszczona na szybie nie przyciąga zbytnio uwagi osób postronnych, co jest ogromną zaletą.

Ekran LCD / menu kamery:

Wyświetlacz ma przekątną 2,7 cala i rozdzielczość 320×240 pikseli. Ekran jest odpowiednio podświetlony. Nie razi w nocy, w dzień jest bardzo dobrze czytelny. Wyświetlane na nim piktogramy informujące o aktualnym trybie pracy kamery są wystarczająco czytelne, aby jednym rzutem oka ocenić czy kamera nagrywa, w jakim trybie i czy wszystko zapisuje się prawidłowo.

Menu nie powinno nastręczyć użytkownikowi żadnych trudności w obsłudze. Jest proste i przejrzyste, każdy parametr opisany jest intuicyjnie, a poruszanie się po nim za pomocą bocznych klawiszy nawigacyjnych jest bardzo proste. Menu jest oczywiście w całości po polsku.

Montaż w samochodzie:

myCAM HD QUICK GPS wyposażony jest w aktywny uchwyt montażowy z wbudowaną w niego anteną, a w zasadzie całym modułem GPS. Uchwyt aktywny, czyli zasilanie podłączane jest do niego, a nie do kamery. Umożliwia to łatwy, szybki montaż i demontaż kamery, poprzez tylko wsunięcie jej w szynę montażową ze stykami.

Moduł GPS-u jest jednocześnie „wajchą” po przekręceniu której, przyssawka przywiera do szyby. Połączenie jest bardzo mocne i stabilne i bardzo trudno jest oderwać kamerę od szyby. Uchwyt ma możliwość regulacji i dobrania odpowiedniego kąta widzenia kamery. Przewód zasilający ma ok 4 metrów i swobodnie można go pociągnąć pod podsufitką i bocznym słupkiem do gniazda 12V.

 

Jednej rzeczy, która dotyczy montażu rejestratora w aucie, się przyczepię. Producent w swoich materiałach reklamowych informuje, iż jest to cyt: „pierwszy w Polsce rejestrator samochodowy z aktywnym uchwytem

Otóż nie jest to pierwszy tego typu rejestrator w Polsce… Muszę to niestety skorygować. Sam na blogu opisywałem już kilka kamer, dostępnych w Polsce, z jak najbardziej polskiej sieci dystrybucyjnej, a nawet polskich producentów, które takie rozwiązanie mają na pokładzie.

Wymienię tylko kilka: Navitel DVR600Legato Tanto 2 (ta ma też GPS w uchwycie), Truecam A5 (ta też z GPS-em) czy stareńka prosta kamerka Media-Tech U-Drive Station MT4048

Ot mała nieścisłość, ale uważam, że trzeba oddać to innym producentom, którzy zastosowali to wcześniej (właśnie kolejna firma wykreśla moje dane kontaktowe ze swoich list wysyłkowych…  ).

Moduł GPS

Rejestrator, w wersji którą dostałem do testowania, wyposażony jest w moduł GPS. Moduł ten zamontowany, jak już wspomniałem, w uchwycie kamery zapisuje na nagraniu aktualną prędkość pojazdu w którym pracuje kamera. Dodatkowo GPS zapisuje aktualne położenie geograficzne. Dane te (położeie geograficzne) jednak nie są widoczne na filmie, a w dedykowanym oprogramowaniu, o którym ciut więcej napisze na końcu tego tekstu. Na filmie oprócz znacznika daty, jest zapisywana w prawym dolnym roku aktualna prędkość.

Robi z nocy dzień ?

No właśnie. Kamera ma nagrywać z bardzo dobrą jakością po zmroku. W kamerze zastosowano system nazwany Night Vision+. Oparty on jest na połączeniu sensora optycznego Sony IMX323 oraz szklanego wielosoczewkowego obiektywu. Żeby się nie wymądrzać, kolejny cytat za producentem:

Zastosowanie przełomowego systemu Night Vision+, którego centralnym elementem jest najwyższej jakości sensor optyczny Sony IMX323, zbudowany w oparciu o technologię Chip Scale Package zapewnia najwyższą czułość obrazu na poziomie (F5.6): 510 mV oraz minimalną wielkość pojedynczego piksela na poziomie 2.8 μm × 2.8 μm.

Hmmmm… Dużo mądrych słów i jednostek miary (nigdy z fizyki dobry nie byłem). Najlepiej więc zobaczyć jak to wygląda „na żywo”:

I jak ? Moim zdaniem, naprawdę nieźle. O ile nie dziwi dobra jakość na silnie oświetlonych ulicach, w mieście, bo to jest już co raz częściej standardem to, jak możecie zauważyć, na bocznych, słabo oświetlonych uliczkach obraz także jest odpowiednio naświetlony, a to już standardem nie jest.

Tu stopklatka z drogi bez latarni, tylko światła samochodu:

Kompletnie ciemny parking:

Przy okazji widać jak czytelne są tablice rejestracyjne w takich warunkach (odległość ok 5 metrów).

Oraz dobrze oświetlona, miejska ulica i widoczność tablic z odległości ok 10 – 12 metrów:

Nagrywany obraz jest wg. mnie wystarczająco wyraźny i ostry w centrum kadru. Bo bokach jest znacznie słabiej i czytelność tablic rejestracyjnych jest dużo gorsza. Ciężko przy tak niewielkim obiektywie i tak szerokim kącie widzenia o lepszy wynik. Uważam, że nie ma się czego czepiać i kamera świetnie spisuje się w warunkach nocnego nagrywania.

Jakość nagrywania w dzień:

Przez te kilkanaście dni użytkowania kamerki miałem okazję pojeździć zarówno przy słonecznej jak i pochmurnej pogodzie. Co z tego wyszło zobaczcie najpierw na filmie poniżej:

Jak widać na załączonym obrazku obrazkowi nie można niczego zarzucić. Jest ostry, wyraźny, kolory oddane są bardzo wiernie. Nie widać klatkowania, obraz jest płynny. Zarówno pod ostre światło jak ze słońcem w plecy kamera nagrywa poprawnie, nie prześwietla kadru, nie wypala jasnych partii obrazu.

Funkcje dodatkowe:

Oprócz wspomnianego już aktywnego uchwytu ułatwiającego codzienne używanie kamery samochodowej, myCAM HD QUICK wyposażono dodatkowo w kilka przydatnych funkcji. I tak na pokładzie znajdziemy tzw. G-sensor, czyli czujnik wstrząsowy, zabezpieczający aktualne nagranie przed skasowaniem po zarejestrowaniu wstrząsu. Podczas kolizji, wypadku, czy nawet wpadnięciu w dużą dziurę na jezdni kamera zabezpiecza aktualnie nagrywany odcinek filmu, dzięki czemu najważniejsza scena nie zostanie przypadkowo skasowana lub nadpisana. Poza tym, rejestrator wyposażony jest w tryb parkingowy, czyli rejestrację/detekcję ruchu. W momencie kiedy podłączona do zasilania kamera wykryje przed obiektywem jakąś zmianę otocznia, czyli jakikolwiek ruch, rozpoczyna nagrywanie 30 sekundowego filmu.

Za poprawę nasycenia kolorów i prawidłowe odwzorowanie mocno kontrastowych scen odpowiada znany z fotografii tryb HDR, który także producent umieścił w rejestratorze.

Ciekawostką nowej kamery Navroad jest obecność w niej całkiem długo pracującej baterii. Obecnie, co raz trudniej na rynku o rejestrator działający bez zasilania z gniazda zapalniczki dłużej niż kilkanaście sekund. Sekund, potrzebnych do zakończenia nagrywania i zapisania na karcie pamięci aktualnego pliku. Kamera myCAM HD Quick, którą miałem na testach, działała ok 8-10 minut na wbudowanej baterii, po odcięciu zasilania. Nie wiem do czego może się takie zasilanie bateryjne w rejestratorze przydać, zwłaszcza, że chyba każdy ma telefon z aparatem i kamerą w kieszeni. Niemniej, przy okazji testów różnych kamer samochodowych, często mnie o ten parametr pytacie. Tak więc tym razem mam dobrą informację 🙂  Działa i to całkiem długo, jak na rejestrator samochodowy.

Oprogramowanie:

Producent umożliwia pobranie ze swojej strony internetowej bardzo ciekawego programu o nazwie GPS Player. Umożliwia on śledzenie przejechanej trasy i jej parametrów. Można zobaczyć na mapie przebytą trasę, podsumowanie jej odległości, prędkość z jaką porusza się pojazd, a nawet… przeciążenia 🙂

Jak to wygląda? najlepiej zerknąć na zamieszczony przez serwis Telix przykładowy film:

Podsumowując:

NavRoad myCAM HD GPS kosztuje ok 350 zł w wersji z GPS-em, oraz 299 bez GPS-a. Za tą niewielką sumę dostajemy bardzo dobrą jakość nagrań, zwłaszcza w nocy, wbudowany GPS i aktywny uchwyt. Jako bonus ciekawe oprogramowanie na komputery PC.

Uważam, że rejestrator ten godny jest uwagi każdego, kto szuka niedrogiej, nie rzucającej się zbytnio w oczy, solidnie wykonanej kamery samochodowej.

Sprzęt do testów udostępniła firma Jamicon.



Podobne wpisy

3 komentarze

Komentarze