Internet w roamingu nie musi być drogi. Pisałem o tym wielokrotnie. Kilka lat temu opisując ofertę sieci Lebara która niestety brzydko wycofała się z Polski zostawiając na lodzie posiadaczy swoich kart i kasując pieniądze które mieli na kontach.

Potem trafiłem na ofertę hiszpańskiego Orange, która jest jak na razie chyba najlepszą tego typu ofertą. Dokładnie opisałem ją w tym artykule: Hiszpański sposób na tani internet w podróży po Europie – Orange Mundo + Go Europe .

Dzisiaj chciałbym Wam opisać ofertę jednego z polskich operatorów, którą podesłał mi w komentarzach jeden z czytelników mojego bloga – Dziękuję Marek ! 🙂

Tym operatorem jest firma Orange występująca pod marką „Nju mobile” .

Oferta na stronie Nju mobile jest pisana jak dla typowego przedstawiciela gimbazy i na prawdę trudno doczytać się w niej o co chodzi, jakie są zasady i ile ostatecznie będzie to kosztowało. Postanowiłem zatem przestudiować regulaminy ofert aby wyciągnąć to co najważniejsze – czyli ile internetu w roamingu dostajemy i ile to nas ostatecznie będzie kosztowało.

Swoją drogą zastanawiające jest, to że nawet oferta abonamentowa opisana jest w tak niezrozumiały infantylny sposób… No ale cóż, marketingowcy wiedzą lepiej.

Nic to, ad rem:

W Nju mobile można skorzystać z dwóch ofert – prepaid oraz abonamentowej. W obu dostępne są dodatkowe pakiety o nazwie „Pakiet internet w UE”.

W ofercie abonamentowej można skorzystać z następujących pakietów danych:

50MB – pakiet ważny jest przez 3 dni i kosztuje 5 złotych

200 MB – pakiet ważny jest przez 7 dni i kosztuje 20 złotych

500MB – pakiet ważny jest przez 14 dni i kosztuje 30 złotych

1GB – pakiet ważny jest przez 30 dni i kosztuje 50 złotych

Aby aktywować pakiet należy wysłać sms na numer 8020 o treści odpowiednio AKT 50, AKT 200, AKT 500 i AKT 1GB

Pakiet wg regulaminu aktywuje się w ciągu 24 godzin od wysłania sms-a. O zakończeniu ważności pakietu użytkownik zostaje powiadomiony sms-em. Tu ważna uwaga – w regulaminie nie ma informacji o tym że zostanie także powiadomiony o wyczerpaniu się limitu. Warto na to zwrócić uwagę ponieważ pkt 18 regulaminu mówi:  W przypadku, gdy Abonent wykorzysta dostępne megabajty w ramach zakupionego Pakietu przed upłynięciem jego okresu ważności, opłaty za dalszą transmisję danych będą zgodne z obowiązującym Abonenta Cennikiem usług w roamingu” . Oznaczać to może przykrą niespodziankę, jeśli wyczerpiemy wykupiony limit. Dalsza transmisja danych może oznaczać spore koszta. Tym bardziej, że wg regulaminu nie mam mozliwości sprawdzenia ile z pakietu danych pozostało do wykorzystania a jedynie ile czasu pozostało do końca ważności pakietu.

Wspomniane wyżej koszta to nie jedyne jakie poniesiemy chcąc skorzystać z pakietu. jak wspomniałem wyżej ta oferta dotyczy abonamentu. Można z niej skorzystać posiadając jeden z planów taryfowych: nju buzz lub nju dodatkowego lub nju internetowego lub nju internet dodatkowego. Minimalna opłata w tych taryfach to 9 zł miesięcznie.

Podsumowując pakiet 1GB internetu w Unii Europejskiej ważny miesiąc, będzie nas kosztował 59 złotych.

Podobne pakiety są także dostępne w ofercie prepaid – bezabonamentowej.

Są one podobne jednak nie ma pakietu 1GB.

Wygląda to tak:

50MB – pakiet ważny jest przez 3 dni i kosztuje 5 złotych

200 MB – pakiet ważny jest przez 7 dni i kosztuje 20 złotych

500MB – pakiet ważny jest przez 14 dni i kosztuje 30 złotych

Aby aktywować pakiet należy wysłać sms na numer 8020 o treści odpowiednio: START 50, START 200, START 500.

Wg. regulaminu: Można włączyć więcej niż jeden Pakiet w tym samym czasie. W przypadku zakupienia więcej niż jednego pakietu, liczba megabajtów sumuje się, a okres ważności wydłuża się zgodnie z datą ważności ostatnio zakupionego pakietu. Łatwo zatem policzyć, że oferta jest droższa od abonamentowej o 10 zł w przypadku skorzystania z pakietu 1GB, ponadto aby była ważna również przez miesiąc, tak jak w abonamencie, należy kolejny pakiet 500 MB wykupić w ostatnim dniu ważności pierwszego.

W przypadku prepaida także należy mieć się na baczności co do ilości wysłanych danych, ponieważ także nie ma możliwości sprawdzenia ile danych z pakietu pozostało do wykorzystania. Można sprawdzić jedynie datę ważności usługi. Po przekroczeniu limitu zapłacimy jak za zwykła transmisję w roamingu.

Plusem oferty bez abonamentu jest to, że nie ma dodatkowej opłaty za „utrzymanie numeru”. W Nju mobile konto po doładowaniu dowolną kwotą ważne jest teoretycznie bezterminowo. Teoretycznie, ponieważ co 186 dni, będzie wysyłany przez operatora tzw. „sms utrzymaniowy” na którego trzeba odpowiedzieć, aby nie zablokowano konta. Należy o tym pamiętać.

Zarówno w ofercie z abonamentem jak i prepaid z internetu w ramach pakietu można korzystać w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Republika Cypryjska, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Chorwacja, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy; kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Liechtenstein, Norwegia; terytoria zależne: Gibraltar, Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion.

Podsumowując – oferta jest ciekawa i bądź co bądź niedroga. Czy lepsza niż hiszpański Orange Mundo ?

To jak zwykle zależy od tego na ile wyjeżdżamy i ile internetu potrzebujemy. Z oferty Nju mobile na pewno lepiej jest skorzystać przy dłuższych wyjazdach. Będzie drożej niż w przypadku Orange Mundo ponieważ 10 pakietów po 100 MB kosztuje tam 10 Euro, czyli po najbardziej niekorzystnym kursie ostatnich miesięcy maksymalnie 45 złotych, jednak ważność pakietów jest zdecydowanie dłuższa. W hiszpańskim Orange pakiety 100MB ważne są do końca dnia w którym się dany pakiet wykupiło. Aby internet był ważny przez 30 dni potrzeba aż 30 pakietów co daje kwotę 30 Euro. Przy krótszych wyjazdach – kilku dniowych – Orange Mundo wypada lepiej.

Z czystej ciekawości, przy kolejnym wyjeździe chyba zaopatrzę się w kartę Nju mobile aby sprawdzić jak to działa w „realu”.

Jeśli znacie inne ciekawe oferty pozwalające obniżyć koszty internetu w roamingu zapraszam do komentowania.

Startery prepaidowe Nju mobile kupicie tutaj

Przeczytaj też: Roamingowe pakiety internetowe – małe zestawienie przed majówką 2017
19 komentarzy

 1. Piotrek K

  Jak zwykle garść ciekawych informacji. Szkoda, że nie ma czegoś takiego na teren USA 🙁 Za miesiąc wybieram się na 2 tygodnie do NY i przydałoby się mieć internet w telefonie. Mam nadzieję, że na miejscu zakup prepaida wraz z pakietem danych, choćby 1GB, będzie bardziej klarowny niż informacje na stronach internetowych dostawców

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziekuję:)

   Do USA znalazłem coś takiego:

   25 GB za 20 funtów na miesiąc. Wygląda ciekawie. Niemniej na miejscu na pewno coś uda się kupić ciekawego. Nie byłem nigdy w hameryce, więc za bardzo nie pomogę…

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • Piotrek K

    No ja właśnie też pierwszy raz, ale wielkie dzięki za podsunięcie takiego pomysłu. Zgłębię temat, bo 20 funtów za 25 GB to naprawdę byłoby mega atrakcyjnie.
    Pozdrawiam, Piotrek

   • vadim

    Na pierwszy rzut oka wygląda atrakcyjnie. Ograniczeniem może być to że pakiet działa wg sprzedawcy tylko w sieciach AT&T USA i T-MOBILE USA i nie wiem jak z zasięgiem tych sieci w stanach (choć chyba AT&T to największa tamtejsza sieć)
    Jeśli się zdecydujesz i przetestujesz będę wdzięczny za info jak to działa i czy były jakieś problemy.

    Pozdrawiam

    Vadim

 2. Marek

  „Minimalna kwota rachunku wynosi 9 zł, a z usługą „im dłużej, tym lepiej” już po trzech miesiącach przestaje Cię ona obowiązywać.”

  Odpowiedz
  • vadim

   W regulaminie nie ma o tym ani słowa 🙂 Ja sprawdzam regulaminy, nie to co jest gimnazjalnym bełkotem na stornie. Na to się nie powołasz w przypadku reklamacji niestety 🙂
   Jest dodatkowy regulamin dla tej usługi określonej jako „im dłużej tym lepiej” i tam jest napisane m.in. że „Usługa może być odwołana w każdym czasie, jednak nie wcześniej niż 31.08.2016 r. W przypadku odwołania Usługi, Abonenci mogą z niej korzystać jeszcze przez 3 miesiące od dnia odwołania. ”
   Czyli tak na prawde mogą to wyłączyć w każdym momencie i trzeba będzie płacić jednak te 9 zł miesięcznie.

   Dwa to jest zawsze abonament, podpisywanie umowy itp itd. Staram się tego unikać, tak jak i rejestarowania kart. Państwo pisowskie nie musi o mnie wiedzieć więcej niż sam chcę im powiedzieć. W związku z tym jednak preferuję karty zagraniczne.
   Korzystam z nich na co dzień. I do rozmów i do internetu. Posługuje się niezarejestrowanymi numrami z sieci zagranicznych , kosztuje to tyle samo a często mniej niż z polskich i dobrze mi z tym 🙂

   Niemniej jak napisałem w artykule oferta jest ciekawa, muszę kupić gdzieś zarejestrowaną już na kogoś kartę i sam to przetestuję przy okazji zbliżającego się wyjazdu do Szwecji.

   pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • Marek

    wszedzie czytam, ze:
    „Rozwiązanie umowy z nju mobile następuje standardowo z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. „

 3. Marek

  kolejna opcja to orange:

  http:// www. orange. pl /kid,4000377334,id,4004732098,title,Pakiety-internetowe-w-UE-,article.html

  300MB – 15 pln – cenowo to samo co nju

  Odpowiedz
   • Wataha.pl (@wataha_pl)

    W porównaniu do pakietów Play, to faktycznie okazja 🙂
    Może ktoś pokusiłby się o zestawienie obu ofert w opcji prepaid?
    Ceny pakietów, terminy ważności, opłaty za utrzymanie aktywnej karty w skali roku itp.
    Autor bloga wygląda na skrupulatnego podróżnika, z pewnością świetnie to przeanalizuje w wolnej chwili z korzyścią dla wszystkich czytelników. 😉
    Spokojnego popołudnia!

 4. Piotrek K

  Przepraszam za odgrzebanie tematu, ale miałem odpisać po powrocie z USA. Nie testowałem tej karty za 20 funtów. Pożyczyłem taki mały kieszonkowy router wifi, za 30$ karta sim z internetem 4G LTE, na 2 tygodnie starczyło spokojnie. Poza tym w Nowym Jorku, praktycznie wszędzie jest darmowe wifi, nawet w metrze. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 5. Piotr

  Korzystam z karty Orange, dokładnie Orange fre na kartę, każde doładowanie zapewnia mi pewną ilość danych zależnych od doładowania i ważnych w kraju, a kwotę z doładowania przeznaczamy na internet w roamingu, 15zł= 300 mgb ważnych 7 dni i pilnując nie wykorzystanych danych w ostatnim dniu wznawiam pakiet który mi się kumuluje i ważnych jest na następne 7 dni, tym sposobem mamy 1200mgb za 60zł ważnych 28 dni i co ważne pakiet możemy kontrolowć przaz aplikacje mobilno Orange lub bezpłatnym kodem.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziekuje za informacje. trochę z tym zachodu, ale sposób na tani internet w roamingu bardzo ciekawy
   Pozdrawiam
   Vadim

   Odpowiedz
 6. Jarek Mielczarek

  W listopadzie pływałem wokół Teneryfy i korzystałem z prepaida njumobile i internetu w EU (500GB/30zł) – wszystko chodziło bez problemu.
  Teraz żona jedzie do Niemiec z doładowana na nowo kartą a ja za tydzień do Austrii – też ją wezmę.

  Dziękuję za ten namiar.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dziekuje za update!
   Dobrze wiedzieć że to działa i kosztuje niewiele.
   Rozumiem też, że chodzi o 500 MB a nie 500 GB 🙂 za 30 złotych.
   Ja cały czas jadę na hiszpańskim Orange i jakoś nie miałem okazji sprawdzić nju, tym bardziej że trzeba kartę teraz rejestrować czego nie chcę robić… ale może kiedyś
   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz

Komentarze