O przydatności rejestratorów samochodowych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jestem, jak wiecie, maniakiem takich kamer i zawsze wożę jakąś przylepioną do szyby.

ferguson-fhd-170-IMG_4057 copy

Kilkanaście dni temu dostałem do testowania kolejny rejestrator samochodowy – Ferguson Eye Drive FHD170. Firma Ferguson swego czasu często gościła na moim blogu i teraz znowu powraca z kolejnymi produktami.

ferguson-fhd-170-IMG_4059 copy

Kamera Ferguson EyeDrive FHD170, to kamera tania – kosztuje nieco ponad 200 złotych , więc nie spodziewałem się po niej cudów. Znając poprzednie modele kamer tego producenta których jakość była wręcz wzorowa liczyłem po cichu na to, że pozytywnie mnie zaskoczy.

Czy tak było w istocie – o tym jest ten tekst.

ferguson-fhd-170-IMG_4046 copy

Kilka szczegółów technicznych na początek:

  • szerokokątny obiektyw o kącie widzenia 135°
  • rozdzielczość Full HD dla nagrań wideo (1920x1080p, 25 klatek)
  • maksymalna rozdzielczość zdjęć 5MP (2592×1944)
  • wyświetlacz 2.7″
  • wbudowany G-sensor
  • wbudowany mikrofon
  • funkcja wykrywania ruchu
  • funkcja monitoringu parkingowego
  • klawisz SOS szybkiego zabezpieczenia nagrania
  • obsługa kart pamięci microSD do 64GB (ok. 560 min. standardowego nagrania)
  • polskie menu.

Jakość wykonania

ferguson-fhd-170-IMG_4066 copy

Kamera wykonana jest bardzo porządnie, wygląda na produkt z tzw „wyższej półki”. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa w dotyku przypominającego aluminium.

ferguson-fhd-170-IMG_4144 copy

Tylna cianka to duży 2,7 calowy ekran, obok którego po prawej stronie zlokalizowano bardzo wygodne przyciski do obsługi menu kamery. Po lewej przycisk nagrania awaryjnego oraz diodę LED pokazującą status pracy kamery.

ferguson-fhd-170-IMG_4162 copy

Na górze od lewej gniazdo kart pamięci microSD, gwint uchwytu mocującego rejestartor do szyby samochodowej, oraz gniazdo ładowania kamery w standardzie microUSB.

ferguson-fhd-170-IMG_4158 copy

Na lewej krawędzi znajduje się włącznik, poniżej klawisz służący do zatwierdzania opcji w menu. Od spodu znalazł się mikrofon, oraz przycisk resetowania urządzenia.

ferguson-fhd-170-IMG_4118 copy

Przednia część to niemal w całości wielki obiektyw, a w zasadzie jego osłona ze szklaną soczewką. Obiektyw wg oznaczeń ma jasność f=2.8. Obok obiektywu naniesiono logo firmy i poniżej nazwę modelu kamery. Jest też mały subtelny „smaczek” wycinany napis HD za którym widać siatkę osłaniającą głośniczek. Ot, ładne to 🙂

Montaż w aucie

Uchwyt montażowy to standardowe ramę z przegubem kulowym. Do mocowania kamery w uchwycie zastosowano gwint statywowy. To rozwiązanie uważam za nie najszczęśliwsze.

ferguson-fhd-170-IMG_4137 copy

Dużo lepiej spisują się szyny w które wsuwa się kamerę – montaż i demontaż jest wtedy zdecydowanie szybszy i łatwiejszy. Gwint statywowy wymaga za każdym razem kontrowania plastikowej nakrętki na uchwycie, oraz odłączania za każdym razem przewodu zasilającego, gdyż „kręcąc” kamerą podczas montażu przewód oplata się wokół uchwytu. Niemniej kamera po zamontowaniu trzyma się pewnie.

ferguson-fhd-170-IMG_4134 copy

Do szyby przylega standardowa przyssawka z „wajchą”. Tu nie mam zastrzeżeń – przyssawka trzyma szyby bardzo mocno.

Wyświetlacz i menu

ferguson-fhd-170-IMG_4167 copy

2,7 calowy ekran jest wyraźny i czytelny pod niemal każdym kątem. Piktogramy także są bardzo czytelne – nie ma wątpliwości co do aktualnego trybu pracy kamery. Menu jest proste i przejrzyste. Składa się z trzech sekcji – ustawienia jakości i sposobu nagrywania, ustawienia samego urządzenia oraz menu wyboru wersji językowej.

ferguson-fhd-170-IMG_4170 copy

Wszystkie funkcje są tam gdzie się ich spodziewamy i nawet osoby nietechniczne nie powinny mieć problemu z nastawem odpowiednich opcji.

Jakość nagrań

W dzień, zwłaszcza słoneczny kamera radzi sobie przyzwoicie. Widać co prawda szum cyfrowy, szczególnie kiedy jest pochmurno, jednak obraz i szczegóły rejestrowane są poprawnie.

Tablice rejestracyjne aut poprzedzających widoczne są bardzo dobrze:

ferguson-fhd-170-jasno1

ferguson-fhd-170-jasno 2

Także pod ostre słońce nie ma problemu z czytelnością tablic:

ferguson-fhd-170-jasno 4

Podobnie w pochmurny, deszczowy dzień:

ferguson-fhd-170-jasno 3

Ogólnie jak na tą kategorię cenową wszystko jest tak, jak być powinno.

Przykładowe nagranie w dzień w różnych warunkach atmosferycznych:

Nagrania w nocy

Do samej jakości obrazu nie można się przyczepić. Jak na kamerę za 200 złotych, to jakość nagrywania w nocy jest wręcz bardzo dobra. Jest jednak jedno małe „ale” – widoczność tablic rejestracyjnych w ostrym świetle reflektorów samochodowych, oraz podczas dynamicznego przemieszczania się.

ferguson-fhd-170-t 4 ferguson-fhd-170-t2 ferguson-fhd-170-t5

O ile podczas postoju – na światłach, parkingu etc. widoczność jest idealna, to kiedy samochód się porusza znacznie spada. Zauważyłem też, że jeśli światła naszego auta padają bezpośrednio na białą tablicę rejestracyjną, to robi się z niej biała plama.

ferguson-fhd-170-t6

W razie odpukać kolizji tablice powinny się bez problemu zarejestrować, natomiast jeśli będzie to inna – dynamiczna sytuacja drogowa typu np. wymuszenie pierwszeństwa – może być z tym mały problem.

Poniżej nagranie z jazdy nocnej:

Kamera posiada też funkcję którą bardzo lubię – nagrywania poklatkowego z rosyjska 🙂 zwanego timelapse.

Bardzo fajnie rozwiązano w tej kamerze nagrywanie w tym trybie. Większość kamer nagrywa timelapsa jako sekwencję zdjęć, które trzeba samemu sobie poskładać. FHD170 sam składa zdjęcia w film nagrywając na karcie pamięci ok 35 sekundowe filmy.

Przykładowy film nagrany w tym trybie:

Podsumowując:

Obraz z tego rejestratora jest wyraźnie gorszy niż w poprzednich, niemal dwukrotnie droższych (!), modelach Fergusona SHD100 i FHG200. Jest to logiczne i nie czepiam się tego (a czepiać się lubię…).

Kamera Ferguson Eye Drive FHD170 jest świetnie wykonana, bardzo łatwa w obsłudze i o przyzwoitej, jak na tą kategorię cenową, jakości nagrywania.

ferguson-fhd-170-IMG_4042 copy

I na koniec odpowiedź na pytanie z początku tekstu – czy kamera ta pozytywnie mnie zaskoczyła?

Otóż nie, ale też w niczym nie zawiodła moich oczekiwań – ot, po prostu kolejny dobry produkt firmy Ferguson, powiększający portfolio rejestratorów samochodowych.

Jeśli chcecie poczytać o innych produktach firmy Ferguson – wpiszcie w wyszukiwarkę na górze bloga nazwę firmy, lub kliknijcie TUTAJ.

Aktualne ceny kamery Ferguson Eye Drive FHD170 porównać można w serwisie ceneo.pl

3 komentarze

  1. jasioo

    A czy ta kamera rejestruje sygnał GPS i czy da się włączyć lokalizację, czas itp. w zapisywany obraz?

    Odpowiedz

Komentarze