Test wideorejestratora / kamery samochodowej Ferguson Eye Drive SHD100

Ferguson-eye-drive-shd100_S0281156

Kilka dni temu w moje ręce trafiła kamera samochodowa / rejestrator jazdy marki Ferguson oznaczona symbolem Eye Drive SHD100.

Jest to pierwsza kamera samochodowa w ofercie firmy Ferguson, więc podchodziłem do niej troszkę sceptycznie. Firma znana była mi do tej pory tylko z produkcji tunerów telewizji satelitarnej i cyfrowej naziemnej. Jestem jednak maniakiem kamer samochodowych więc z radością przyjąłem propozycje zrecenzowania tego urządzenia.

Ferguson-eye-drive-shd100_S0251150

Po zapoznaniu się z kamerą i gruntowym jej przetestowaniu moje obawy okazały się całkowicie nieuzasadnione. Co więcej kamera okazała się na prawdę świetnym i dopracowanym urządzeniem!

Trochę danych technicznych:

  • rejestracja obrazu w jakości Super HD (2304 x 1296, 30fps)
  • wykonywanie zdjęć w wysokiej jakości i rozdzielczości 16MPx
  • duży, wyraźny wyświetlacz LCD 2,7”
  • szeroki kąt widzenia (135°) pozwalający na rejestrację wszystkich wydarzeń na drodze
  • stabilizacja obrazu dla najlepszej jakości nagrań
  • gniazdo na kartę pamięci do 32 GB
  • czujnik ruchu pozwalający na rejestrację natychmiast po wykryciu ruchu w polu widzenia
  • ochrona przed zakłóceniami w zasilaniu
  • cykliczny zapis filmów w plikach – po wyczerpaniu pamięci najnowszy plik zapisywany jest w miejscu najstarszego, dzięki czemu Użytkownik zawsze posiada aktualne dane
  • polski interfejs użytkownika

Zawartość opakowania:

Urządzenie dostarczane jest z następującym wyposażeniem dodatkowym:

  • Uchwyt montażowy z przyssawką
  • Zasilacz samochodowy (złącze miniUSB)
  • Drukowana instrukcja obsługi w trzech językach (polski, angielski, niemiecki)
  • Przewód USB (do podłączenia do komputera)

Wykonanie/ przyciski/gniazda:

Ferguson-eye-drive-shd100_S0241148

Kamera wykonana jest z dobrej jakości tworzywa , z przodu stylizowanego na polerowane aluminium. Tylny panel to niemal w całości wyświetlacz LCD, po którego prawej stronie wygospodarowano miejsce na duży i wygodny przycisk „S.O.S.” służący do zabezpieczenia bieżącego nagrywanego pliku przed skasowaniem.

Ferguson-eye-drive-shd100_S0331166

Na górze znajduje się miejsce montażu uchwytu do szyby (centralnie, po lewej jest gniazdo miniUSB (ładowanie kamery, zrzut materiału do komputera), po prawej gniazdo HDMI umożliwiające podłączenie kamery do telewizora.

Ferguson-eye-drive-shd100_S0361172

Od spodu urządzenia znajdują się przyciski funkcyjne. Od lewej do prawej włącznik (mógłby być odrobinę większy) strzałka/klawisz poruszania się po menu, przycisk menu, przycisk OK służący w zależności od trybu pracy do zatwierdzania aktualnie wybranej opcji, rozpoczynania nagrywania, wyzwalania migawki. Dalej jest przy „MODE” do wybierania trybu pracy kamery, kolejna strzałka kierunkowa do poruszania się po menu, oraz malutki przycisk do resetowania urządzenia.

Ferguson-eye-drive-shd100_S0381176

Na froncie kamera ma centralnie umieszczony obiektyw. Jest on dosyć mocno wysunięty do przodu, oraz otoczony pierścieniem przypominającym pierścień zmiany ogniskowej w obiektywach typu zoom. Jest to jednak tylko ozdoba.

Całość sprawia bardzo dobre wrażenie, kamera jest mała, zgrabna i nie rzuca się zbytnio w oczy kiedy jest zamontowana na szybie.

Rażą trochę wielkie nalepki ze znakiem CE oraz numerem seryjnym – można by je zmniejszyć i zamieścić gdzieś po bokach, lub chociaż znak CE nanosić bezpośrednio w produkcji na wtryskarce gdzieś na obudowie.  Drobnostka a „kłuje” w oczy.

Mocowanie w samochodzie:

Ferguson-eye-drive-shd100_S0191138

Kamera mocowana jest do szyby w tradycyjny dla tego typu urządzeń sposób (po za kilkoma wyjątkami jak np Media Tech MT4048) czyli za pomocą przyssawki. Tutaj jednak zastosowano troszkę inne rozwiązanie samego „zasysania”. Zamiast tradycyjnej „wajchy” jest pokrętło.

Ferguson-eye-drive-shd100_S0171136

Przyssawkę wystarczy przyłożyć do szyby i przekręcić pokrętło zgodnie z piktogramem z kłódeczką. Rewelacyjne rozwiązanie. Przyssawka trzyma naprawdę bardzo mocno, a do tego demontaż , jest równie prosty. Przekręcamy pierścień w drugą stronę i przyssawka „puszcza” szybę. Świetny patent.

Ferguson-eye-drive-shd100_S0171134

Kamera mocowana jest do uchwytu za pomocą szybkozłączki z plastikową zapadką. Montaż i demontaż urządzenia jest prosty i bardzo szybki.

Przewód zasilający jest bardzo długi, spokojnie wystarczy aby zamontować kamerę np pod wstecznym lusterkiem i poprowadzić przewód nad szybą i bocznymi słupkami.

Wyświetlacz:

Ferguson-eye-drive-shd100_S0051109

Wyświetlacz kamery jest jak na ten typ urządzenia jest ogromny. Jego wielkość po przekątnej to 2,7″. Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra, jasność jest tak dobrana , że w nocy nie razi w oczy. Problemy z widocznością są natomiast przy bardzo ostrym słońcu w plecy – to bolączka większości ekranów LCD i nie uważam tego za wadę.

Ferguson-eye-drive-shd100_S0091117

Widoczność pod kątem jest bardzo dobra. Kamerę mam zamontowaną na wysokości pasażera i kierując pojazdem widziałem przebieg trasy na wyświetlaczu bez najmniejszego problemu.

Obsługa / menu:

Użyję słowa „rewelacyjne” – takie właśnie jest menu tej kamery. Miałem w swoim aucie wiele wideorejestratorów ale tak prostego w obsłudze i codziennym użytkowaniu jeszcze nie. Bardzo fajne menu jest w prototypowym modelu MediaTech MT4049 o którym pisałem kilka tygodni temu, ale to w „Fergusonie” jest jeszcze lepsze.

Przede wszystkim po kliknięciu na dowolny przycisk na spodzie kamery na wyświetlaczu pojawiają się informacje o funkcjach przypisanych do danego klawisza – genialne! Podczas obsługi nie trzeba się zastanawiać który klawisz za co dopowiada czy wpatrywać się w maleńkie napisy na klawiszach.

ferguson-menu_S0421181

Po wybraniu przycisku menu pojawiają się intuicyjne i czytelne piktogramy wraz z opisem – ustawienia wideo, ustawienia zdjęć, ustawienia systemowe, ustawienia bezpieczeństwa.

Nie trzeba przerzucać kilkunastu pozycji menu aby dotrzeć do poszukiwanej funkcji. także po wejściu w dane ustawienia informacje są bardzo czytelne i jasno wyjaśniają czego dotyczy dana opcja.

ferguson-menu_S0441183

Menu i jego obsługa na prawdę wyróżnia to urządzenie na tle konkurencyjnych produktów. Świetna robota!

Tryby pracy:

Dostępne są cztery podstawowe tryby pracy:

  • tryb nagrania wideo
  • tryb filmu poklatkowego – time lapse
  • tryb zdjęć
  • podgląd nagranego materiału

Ferguson-eye-drive-shd100_S0151131

W trybie wideo do wyboru są rozdzielczości – FHD30 (1920×1080, 30 fps), HD30 (1280×720, 30 fps) , WVGA30 (848×480, 30fps) oraz SuperHD30 (2304×1296, 30 fps).

Kamera może nagrywać filmy w odcinkach po 3, 5 minut. Najstarsze nagranie jest nadpisywane po wyczerpaniu miejsca na karcie. Jeśli nie wybierzemy odpowiedniej opcji długości nagrania, kamera nagrywa filmy w odcinkach po 1GB danych.

Film poklatkowy oferuje wykonanie zdjęcia co 1, 5, 10, 30, 60 sekund.

W trybie zdjęć dostępne są rozdzielczości – 3, 5 i 16 MP , każda z trzema opcjami jakości – wysoka, średnia i niska.

Jakość nagrań:

Kamera wyposażona jest w matrycę typu WDR (Wide Dynamic Range) pisałem już o tym przy kamerce Media-Tech MT4049, pokrótce ma to poprawiać jakość nagrań przy słabym lub bardzo kontrastowym oświetleniu.

Wszystkich nagrań dokonywałem w rozdzielczości FHD30 , w trybie tym karta 8GB oferuje ok 1 godzinę i 30 minut nagrania.

Jakość nagranych filmów jest dobra. Nie jest bardzo dobra, ponieważ sprawia trochę „sztuczne” wrażenie.

Ciężko mi to opisać słowami i najlepiej będzie to widać na poniżej zamieszczonych filmach.

W każdym razie obraz jest dobrej jakości, tablice rejestracyjne w  słoneczną pogodę rozpoznawalne są z ok 20 metrów, tak samo jak i podczas pochmurnego dnia. W nocy odległość ta nieznacznie spada ale i tak jest bardzo dobrze.

Ponadto kamera bardzo fajnie radzi sobie z balansem bieli, kolory są o odpowiedniej temperaturze.

Brakuje tylko tego „czegoś” co ma np. prototypowa kamera Media Tech MT4049 – w której jakość obrazu przypominała nagrania z popularnych kamer sportowych. Kamera Ferguson nie oddaje tak wielu szczegółów, obraz nie wygląda aż tak naturalnie.

Pamiętając jednak do czego służy to urządzenie nie uważam tego za wadę, ważniejsze jest dla mnie prawidłowe i w dobrej jakości nagranie sytuacji na drodze i tu naprawdę nie ma się czego czepiać.

Przykładowe nagrania:

Słoneczny dzień

Pochmurno

Noc

Pod słońce

W trybie Super HD30 jakośc jest bardzo podobna.  Tryb ten dla mnie jest zbędny, bo raczej produkcji kinowych taką kamerą się nie wykonuje, ale jak ktoś ma dużo miejsca na karcie i miliony megaherców procesora może oczywiście z niego korzystać 😉 .

Jakość zdjęć:

Po takim urządzeniu wiele nie oczekuję, zdjęcia robi, w dobrym oświetleniu nawet całkiem przyzwoite – do awaryjnej dokumentacji np. kolizji wystarczy.

Kilka przykładowych zdjęć poniżej:

Time Lapse / film poklatkowy:

Ta funkcja wręcz mnie zachwyciła 😉 Co prawda przydatność w dokumentacji zdarzenia drogowego jest szczerze mówiąc żadna, ale chcąc nagrać pamiątkę z wakacji  otrzymamy rewelacyjny efekt.

W tym trybie kamera wykonuje zdjęcie co 1,5, 10,30 lub 60 sekund i składa to w film o prędkości 30 klatek na sekundę.

Przykładowy film przy zdjęciach co 5 sekund (wydłużony w edycji o 50 %):

oraz co 1 sekundę:

Gadżet a cieszy 🙂

Kamera oferuje także:

  • czujnik położenia tzw G-sensor, który reaguje na nagły wstrząs i zabezpiecza automatycznie bieżące nagranie przed skasowaniem
  • rozpoznawanie ruchu – kamera nagrywa tylko wtedy kiedy wykryje ruch
  • zabezpieczenie odtwarzania chronione hasłem – po co? nie wiem, ale może jest w tym jakaś ukryta myśl której nie zgłębiłem 🙂 (czepiam się na siłę…)

Podsumowanie:

Firma Ferguson odwaliła kawał dobrej roboty wypuszczając na rynek kamerę Eye Drive SHD100.

Ferguson-eye-drive-shd100_S0271154

Kamera ma rewelacyjne menu, oferuje dobrą jakość nagrań, ładny design, świetny uchwyt montażowy  a do tego wszystkiego kosztuje poniżej 400 zł co jest naprawdę dobrą ceną za tak dopracowane urządzenie.

Plusy:

  • prosta, intuicyjna obsługa menu
  • dobra jakość nagrań zarówno w dzień jak i w nocy
  • dobrze działający balans bieli
  • świetny uchwyt montażowy
  • duży, czytelny wyświetlacz
  • tryb filmu poklatkowego

Minusy

  • zbędny moim zdaniem tryb SHD30
  • lekko „sztuczny” wygląd nagranego filmu
  • bardzo krótki czas pracy bez zasilania (kilka minut)
  • wielkie nalepki z numerem seryjnym i znakiem CE na froncie kamery psujące wygląd

Kamerę do testów udostępniła firma Ferguson

Sprawdź aktualne ceny rejestratora Ferguson Eye Drive SHD100 – KLIK

Podobne wpisy

77 komentarzy

  1. Świetny efekt tego time lapse, chyba jeszcze w zadnej kamerce typowo samochodowej nie spotkalem sie z taka opcja. Ale jakosc chyba troche poleciala ciekawe dlaczego. Fajny test.

    1. Dziękuję. Jakość nie poleciała – na komputerze wygląda bardzo dobrze, youtube prawdopodobnie trochę zmasakrowało to nagranie. pozdrawiam!

      1. Dokładnie, oddany do użytku równo rok temu most na Wiśle w okolicach Kwidzyna. Pisałem o nim na moim drugim blogu:

  2. Witam !
    Co byś był w stanie polecić ? Ferguson Eye Drive SHD100 czy Media Tech 4049 ? Nie ukrywam że czekałem z niecierpliwością na MT po Twojej recenzji, ale ta kamerka też jest obiecująca, a cena przystępna ( z resztą ile można czekać na premierę…;))

    P.S.
    Taki montaż do szyby jest ciekawym rozwiązaniem, mam takie coś w uchwycie z Nokii.

    1. Dzień Dobry 🙂 Jakość obrazu – wygrywa Media Tech – bardzo zbliżony do pierwszych modeli goPro, widać to na nagraniach (szczegóły takie jak liście na drzewach, przechodzący ludzie itp, są po prostu bardziej naturalne). No ALE po pierwsze kamery tej nadal nie ma w sprzedaży , po drugie zdecydowanie lepszy uchwyt montażowy jest w Ferguson-ie, po trzecie time lapse który mnie zachwycił 🙂 i po czwarte stosunek ceny do jakości w Fergusonie jest rewelacyjny. Nie znając ceny kamery Media Tech (ale zakłądam, że będzie wyższa , pewnie ok 500 – 600 zł) i wybierając teraz kamerę dla siebie wybrałbym zdecydowanie Ferguson. Być może niedługo będę miał okazję przetestować kamerę TrueCam A5 w jakiejś nowej wersji z GPS i ostrzeganiem o radarach – być może wtedy zmienię zdanie, jednak nie wiem kiedy to nastąpi (trwają rozmowy). W każdym razie na dzisiaj – Ferguson jest moim faworytem.

      Pozdrawiam!

  3. Gadżet idealny 🙂 Warto zainwestować w niego trochę więcej zamiast rzucać się na pierwszy lepszy. Takie nagraniach mimo że na razie bywają słabym dowodem w sądach będą nabierały znaczenia 🙂

  4. Witam,
    Jaki jest czas nagrywania bez zasilania? Chodzi mi o to,
    ze musze nagrac kolesia ktory przebija mi opony,
    myslisz ze ta kamerka sie nada?
    Pozdrawiam

    1. Niestety tak jak w większości takich kamer jest to kilka minut, z tego co pamiętam to w tej ok 10 minut. Ale jest na to sposób, jeśli jest taka potrzeba, opisywałem kiedyś powerbank: http://vadimpacajev.com/powerbank-colorovo-powerbox-6800/2201 można to to podłączyć do kamery i będzie działała ładnych parę godzin. Kamera używa do zasilania wtyku USB, więc połączenie z powerbankiem jest proste. Myślę że to chyba jedyny sposób.

  5. Fajny test i urządzenie też wzbudziło moje zainteresowanie. Tryb Super HD faktycznie zbędny – Władcy Pierścieni nikt tym przecież nie będzie kręcił. Jako, że testowałeś wiele wideorejestratorów, chciałem Cię zapytać o coś takiego: http–www–agito.pl/wideorejestrator-media-tech-u-drive-mirror-bt-5111-973088.html

    Czy zetkąłeś się z takim urządzeniem? Czy testowałem może jakieś inne wideorejestratory, że się tak wyrażę „lusterkowe”? Szukam czegoś w takim stylu, bo mam już na szybie tyle bzdetów (nawigacja, telefon), że chciałbym tym razem kupić coś, co nie będzie za bardzo rzucało się w oczy.

    1. To cudo akurat zdarzyło mi się testować, zresztą agito chyba przez jakiś czas odsyłało pod opisem urządzenia na mój stary blog. Tu jest test: http://vadimpacajev.com/kamera-samochodowa-media-tech-u-drive-mirror-bt-mt4046/1429 tutaj ten sam tyle że są jeszcze komentarze użytkowników: http://drogowy.info/rejestratory-jazdy/kamera-samochodowa-media-tech-u-drive-mirror-bt-mt4046

      Ogólnie – bluetooth słabiutki, szkoda nerwów na używanie, kamera hmmm… nagrywa 😉 są w teście przykłądowe filmy, opinię można wyrobić sobie samodzielnie. Gdybym miał wybierać między kamerą Ferguson a tą w lusterku to Ferguson jest 1000 razy lepsza 😉 Pozdrawiam i dziękuję za komentarz

  6. Moim zdaniem to świetna Kamerka:) mam ją od paru tygodni i testuję cały czas ale kocham ją przede wszystkim za to, że jest taka malutka i zgrabniutka, a jednocześnie nagrywa w tak super jakości 🙂
    Jako baba zwracam uwagę na takie szczegóły… no i fajnie, że to menu jest po polsku – to znacznie upraszcza obsługę:)
    I jako jedna z nielicznych które widziałam „czyta” tak dużej pojemności karty pamięci – 32 gb to sporo.

    Jak dla mnie Ferguson Eye Drive shd100 to istna miazga na runku kamer samochodowych:) gdybym mogła – to też bym poleciła:)

    1. A czy kamerka ta wyposażona jest w moduł GPS? I czy na nagraniu wyświetlana jest prędkość jazdy? A jeżeli tak, czy jest możliwość usunięcia takiej opcji z nagrania 🙂

  7. Do autora postu , może po prostu te naklejki odkleić nie ma chyba z tym problemu ? 🙂

    Zastanawiam się właśnie nad nią i u mnie w sklepie w Euro RTV AGD jest za 399zł i to jest mój limit + karta pamięci 32GB. Coś jest lepszego w ten cenie ?

    1. Teoretycznie można odkleić, ale w praktyce zapewne jest gwarancja, a gwarancja jest zapewne na jakiś numer seryjny. Gdzie indziej go nie ma więc nie bardzo można je odkleić, przynajmniej tą z numerem seryjnym. Czy jest coś lepszego w tej cenie ? hm kamery typowo samochodowej chyba nie ma (przynajmniej nie testowałem lepszej) jest natomiast kamerka Tracer Xtreme SJ4000 – opis tutaj: http://vadimpacajev.com/kamera-tracer-extreme-sj4000-jako-rejestrator-samochodowy-test/5562 Ta kamera ma wsztystkie inne pod sobą 🙂 i ma uchwyt samochodowy i specjalny tryb samochodowy w menu. Gdybym miał wybierać wybrałbym Tracera.

      Pozdrawiam!

      1. Naklejkę przykleiłbym na pudełko i problemu bym nie wdział . Nawet w sklepie bym się o to zapytał . Kamera sportowa … Tracer .. miałem z tą firmą styczność , raczej odpada .

        Myślę, że na Ferguson się nie zawiodę 🙂

        1. Jest to jakieś rozwiązanie 🙂 co do Tracer-a – to jest znana i ceniona za jakość chińska kamera SJ4000, tracer daje tylko swoją nazwę. Kamera naprawdę jest rewelacyjna, jakość obrazu nie odbiega od GoPro hero 3 w wersji silver (na youtube można znaleźć porównania). Naprawdę jakość obrazu powala. Ale jak kto woli – tracer jest po prostu bardziej uniwersalny, oprócz kamery samochodowej dostajemy w pełni używalną kamerę sportową z kupą mocowań, obudową wodoszczelną i innymi pierdołkami za cenę poniżej 400 zł. Ferguson to także świetna kamera ale tylko samochodowa. Niemniej jednak to bardzo dobry wybór za rozsądne pieniądze. Widziałem te kamery na ceneo w różnych sklepach za cenę ok 340 zł. Pozdrawiam!

  8. No tak . Ale nie potrzebne mi tego typu bajery 🙂 Chce mieć dodatkowe oko tylko w samochodzie 🙂

    Posiadasz ją jeszcze w aucie czy tylko do testów była ? 🙂

    1. Miałem ją jakiś czas na testach, obecnie używam właśnie kamerki Tracer. Tak jak pisałem wcześniej jeśli potrzebna jest kamerka tylko do auta to w tych pieniądzach wybór jest bardzo dobry i powinna Cię zadowolić w 100 %.

    1. Tak jak najbardziej , to jest standardowe ustawienie, z tego co pamiętam można także ustawić opóźnienie wyłączania, aby nagrywałaa jeszcze przez kilka minut po wyłączeniu zapłonu. W każdym razie kamera włącza się po uruchomieniu silnika, wyłącza po jego zgaszeniu.

  9. Vadim Pana testy są dla mnie najbardziej czytelne. Zamierzam kupić kamerkę ale jestem w tym temacie zupełnie zielony, im więcej czytam, tym trudniej mi się zdecydować.
    Wybrałem sobie pięć kamerek i proszę o pomoc, chodzi mi głównie o w miarę dobrą jakość nagrań w nocy.

    – Prestigio RoadRunner 530 A5,
    – Prestigio RoadRunner 550,
    – MIRUM UltraCam AV,
    – TEXET DVR-3GP,
    – Ferguson Eye Drive SHD100 (ta najbardziej mnie zainteresowała).

    Dziękuję

    1. 🙂 Dziękuję za miłe słowa! Z pięciu przez Pana wymienionych testowałem osobiście tylko ostatnią, więc trochę ciężko mi porównać je do reszty. Kamerę Ferguson z czytym sumieniem mogę Panu polecić.

      To na prawdę dobry wybór za rozsądne pieniądze (teraz kosztuje poniżej 350 złotych). Jeśli zależy Panu głównie na jakości to proponowałbym jeszcze przemyśleć zakup kamery Tracer Xtreme Sj4000. Jej test zamieściłem tutaj: http://vadimpacajev.com/kamera-tracer-extreme-sj4000-jako-rejestrator-samochodowy-test/5562

      Jest to kamera typu „sportowego” ale w komplecie jest uchwyt samochodowy , a w menu można włączyć tryb samochodowy (czyli włączanie po podaniu zasilania z gniazda zapalniczki i automatyczne wyłączenie kamery po wyłączeniu zapłonu).

      Jeśli zależy Panu najbardziej na jakości to zdecydowanie ta kamera bije wszystkie inne w tej kategorii. Kosztuje przy tym niewiele więcej (ok 400 zł za nową na allegro i sklepach internetowych). Dodatkowo będzie Pan miał w pełni używalną kamerę sportową którą można zabrać ze sobą na urlop/wycieczkę itp.

      Jeśli jednak tak opcja Panu nie odpowiada to z czystym sumieniem mogę polecić właśnie Ferguson SHD100. Jakość jest dobra, obraz jest odrobinę „sztuczny” – to bardzo subiektywne odczucie ale proszę obejrzeć materiał z kamery Tracer Xtreme i porównać i zobaczy Pan o czym mówię. Jednak ta „sztuczność” w niczym nie przeszkadza, ma to chyba na celu polepszenie jakości nagrywania w nocy i całkiem fajnie to działa.

      Poleciłem tą kamerę wielu osobom i nie spotkałem się z reklamacją 🙂 (tak samo zresztą jak i kamerę Tracer Xtreme).
      Jeszcze raz dziękuję za miłe słowa – to motywuje 🙂

      Pozdrawiam!

    1. Parametry to rzecz bardzo względna. teoretycznie może to wyglądać świetnie. Miałem w łapkach kilka kamer ze świetnymi parametrami, super procesorami i extra obiektywami a nagrywały „tak sobie”.
      To jest zbyt duże gdybanie dla mnie. Jeśli nie miałem konkretnego sprzętu w rękach nie mogę się podjąć oceny.

      Z czystym sumieniem z tego spisu mogę polecić tylko kamerę Ferguson – bo ją testowałem.

      Kamer Mirum i Texet nie znałem do tej pory w ogóle.

      Kamery Prestigio – widziałem w sklepie, czytałem o nich, niestety producent tych kamer ma mnie głęboko w poważaniu i nawet nie raczył odpowiedzieć na mail z prośbą o kontakt, tak więc nie mogę na prawdę o nich nic powiedzieć.

      Pozdrawiam

      Vadim

  10. Witam, czy wg Pana kamerka Tracer Xtreme Sj4000 ma lepszą jakość nagranych filmów w nocy niż Ferguson Eye Drive SHD100?
    Dziękuję.

    1. Dzień Dobry. Tak moim zdaniem SJ4000 nagrywa lepiej zarówno w dzień jak i w nocy ,choć to czysto subiektywne odczucie, jednak ja widze sporą różnicę w jakości. Pozdrawiam!

  11. Witam serdecznie.
    Przeczytałem wiele opisów na Pana blogu oraz wiele komentarzy pod nimi. Następnie pooglądałem na YT filmy z U-DRIVE INVIGO (MT4049) oraz SJ4000. I tak na prawdę JA nie widzę jakiejś wielkiej różnicy… Do SJ-a zniechęca mnie nieco zbyt „zniebieszczony”, ciemny i zbyt wyrazisty, nienaturalnie ostry obraz. Zachęca natomiast bateria i przez to – możliwość zastosowania kamerki do innych celów, niż tylko rejestrator samochodowy. Jako, że szukam jednak przede wszystkim kamerki samochodowej, kombinuję tak, że za 2 szt. MT (na przód i tył samochodu) zapłacę 440 zł – tyle, co za jedną SJ4000 z WiFi.
    Na co się więc zdecydować? Czy jakość nagrania (ale tego nieskalanego przekłamaniami YouTub’a) uzasadnia 2x wyższą cenę SJ-a?
    Pozdrawiam.

    1. Dzień Dobry.

      Może na Yutube różnicy wielkiej nie ma, choć ja jednak widzę sporą (ale jak wielokrotnie pisałem to bardzo subiektywne odczucie). W materiale „prosto z kamery” różnica jest znaczna.
      Nie uważam także aby obraz z kamery Tracer był zbyt „zniebieszczony”. Wszystko zależy od tego jak kamera radzi sobie z balansem bieli, mi akurat osobiście odpowiada bardziej chłodny – czyli wpadający w niebieski balans, niż np w kamerze MT4049 zbyt ciepły w nocy.
      W MT4049 nocne nagrania są niemal pomarańczowe. Choć to wszystko jak piszę czysto subiektywny odbiór.

      Kamera MT4049 JEŚLI ten produkt który jest w sprzedaży obecnie nie został zmieniony w stosunku do tego który testowałem (pisze o tym wyraźnie w teście że był to prototyp) to jest na prawdę przyzwoitą kamerą, z świetnym menu, dobrym uchwytem i w tej cenie świetną jakością nagrań. Robię to zastrzeżenie ponieważ, od mojego testu do wprowadzenia jej do sprzedaży minęło niemal pół roku, podczas którego kontakt z firmą Media Tech był zerowy. Kamera to znikała to pojawiała się w zapowiedziach. Działy się dziwne rzeczy które każą mi być ostrożnym i w związku z tym nie mogę polecać nikomu produktu do którego nie mam w 100 % przekonania, że jest warty polecenia.

      Jeśli szuka Pan kamery typowo samochodowej to z czystym sumieniem mogę polecić kamerę pod którą teraz dyskutujemy czyli kamerę Ferguson Eye Drive SHD100 – kamera ta została przeze mnie sprawdzona w wersji produkcyjnej i mogę ją z czystym sumieniem polecić. Poleciłem ją bardzo wielu ludziom, ten wpis przeczytało kilkanaście tysięcy osób,a co najmniej kilkadziesiąt osób (o tylu wiem) ją kupiło po przeczytaniu tego testu (wysłali mi np. zdjęcia lub przysłali podziękowania) i wszyscy byli zadowoleni.

      Podobnie jest z kamerą Tracer SJ 4000, statystyki są podobne i dodatkowo sam jej używam i także mogę ją z czystym sumieniem polecać.

      Czy warto dopłacać – moim zdaniem warto, kamera jest świetna i bardzo uniwersalna.

      Dodam jeszcze aby uniknąć niedomówień – Ja nie sprzedaję tego sprzętu, nikt mi nie płaci za polecanie czy reklamowanie tych kamer więc nie mam interesu w tym aby przekonywać kogoś do jakiegoś rozwiązania. Jedne podobają mi się bardziej, inne mniej a inne wcale. Uczciwie o tym piszę, a czytelnik wyciąga wnioski sam.

      Decyzja zawsze należy do Pana 🙂

      Pozdrawiam

      Vadim

  12. Witam, rozglądam się w temacie kamerek i ta fergusona jest bardzo interesująca, tylko brakuje mi informacji na temat działania funkcji czujnika ruchu w trybie parking, zostawiam auto codziennie na 10 godzin i chciałem kamęrkę zostawiać w aucie nawet z włączoną wtyczką zapalniczki żeby rejestrowała gdy coś pojawi się w polu widzenia taką funkcje ma np mio mivue 358 ale bardziej jestem przekonany do fergusona i prosiłbym posiadaczy urządzenia o sprawdzenie działania tej funkcji.

  13. witam, byłem niemalże zdecydowany na fergusona, ale doczytałem komentarze do końca i pojawił się Tracer Xtreme SJ4000. Mam tylko pytanie: w zestawie nie ma ładowarki samochodowej? Albo coś źle zrozumiałem z opisu? Jeżdżę też sporo na rowerze, a zimą na nartach. Rozumiem ,ze jak na stałe do kierownicy zamontuję „wkładkę”, tak samo na kask to tylko sobie mogę przekładać samą kamerkę (auto – rower – kask – rower – auto i tak dalej) ? Miała to być kamerka typowo samochodowa, ale jeśli mam okazję upiec 2 pieczenie na jednym ogniu to SJ4000 nie będzie lepszy? Pytanie kieruję oczywiście do vadima.

    1. W zestawie jest kabel USB służcy do ładowania kamery i zgrywania materiału, więc w aucie potrzebne jest gniazdo/ładowarka USB (za kilka złotych z marketu lub aukcji). W zestawie nie ma ładowarki „zewnętrznej” baterię ładuje się włożoną do kamery. Ładowarkę można dokupić za 4 dolary z chin lub coś koło 25 zł z portalu aukcyjnego na „a”.

      Co do auta,nart itp to tak dokładnie to wygląda, uchwyty montażowe można sobie zamontować na czymkolwiek i tylko przekładać kamerę. W komplecie są chyba 2 lub 3 takie „wkładki” z taśmą dwustronną. Kolejne także za kilka złotych można okupić na aukcjach. Pasują także wszystkie uchwyty montażowe od kamer GoPro.

      Uchwytów najróżniejszych jest na prawdę multum i można dopasować odpowiedni na prawdę do wszystkiego .

      Co do kąta widzenia to jest to wg opisu producenta 170 stopni.

      Pozdrawiam!

      Vadim

      1. To powiedz mi proszę vadim najważniejszą rzecz, jako iż cena jest niemalże identyczna:
        ferguson czy SJ ? krótka piłka 😉

            1. Jeśli TYLKO w samochodzie to wybrałbym fergusona – bo jest tańszy, bo trochę mniej rzuca się w oczy niż kamera podobna do GoPro, bo ma trochę lepszy uchwyt montażowy i przycisk „SOS” pozwalający zabezpieczyć aktualne nagranie przed skasowaniem. Reszta przemawia zdecydowanie za SJ4000. Ja spędzając pół życia w aucie a drugie pół jeżdżąc na rowerze,rolkach uprawiając różne akwaidalne aktywności wolę SJ4000.

              Namieszałem ? 😉
              Pozdrawiam

              vadim

              1. A w SJ jak wlaczysz tryb samochodowy to tez sie nadpisuja filmiki dzieki czemu tak czy siak zawsze masz to co potrzeba? Jesli chodzi o cene to na morelach roznica jedynie 20zl..
                Wizualnie roznicy mi nie robi a uchwyt? Byleby trzymalo…a kat 170 st o ktorym mowiles przy SJ tez jest super. Wiec z racji ze tez duzo czasu spedzam w aucie pytam glownie o auto. Ale jesli cena niemalze taka sama, wyglad mi pasuje, moge miec rowniez na inne rozrywki to chyba SJ… funkcjonalnie od fergusona odbiegac CHYBA nie bedzie? 😉

                1. Dokładnie po włączeniu trybu samochodowego jest nagrywanie w pętli, automatyczny start/stop po włączeniu zasilania jest chyba nawet wykrywanie ruchu (choć z tego co czytałem niektóre funkcje mogą się różnić w zależności od modelu i wersji oprogramowania).

                  jest też oczywiście możliwość zablokowania nagrania przed skasowaniem , wystarczy wcisnąć przycisk „mode” z przodu kamery.

                  w Fergussonie jest to po prostu osobny przycisk, łatwiejszy czysto subiektywnie w znalezieniu i wciśnięciu w sytuacji np stresowej , awaryjnej. Tracer SJ nie ma np czujnika wstrząsowego, co dla niektórych może być dyskwalifikujące, choć mnie to raczej bardziej drażni kiedy karta zapełnia się automatycznie zablokowanymi plikami po przejechaniu przez kilka osiedlowych „garbów”.

                  Uchwyt w SJ także jest dobry, w Fergusonie jest po prostu odrobinę lepszy – też czysto subiektywnie.
                  Ferguson jest po prostu bardziej ergonomicznie skonstruowany pod samochód – większe przyciski, większy wyświetlacz, G-sensor, przycisk SOS.

                  SJ za to powala jakością obrazu (jak za tak tanią kamerę) i daje dużo większe możliwości wykorzystania jej poza autem. Zamiast kupowac dwa urządzenia jednym tanim ogarniamy i samochód (rejestartor) i kamerę sportowo-wycieczkowo-urlopową.

                  Kurczę nie chcę na siłę przekonywać , aby później nie było do mnie pretensji 🙂

                  Ja do swoich potrzeb wybrałem jako „moją” kamerę Tracer SJ4000, teściowi doradziłem Ferguson i obaj jesteśmy zadowoleni z wyboru 🙂

  14. Jest jeszcze mały „myk”, na który może warto zwrócić uwagę. Szukając kamerki dla siebie zauważyłem, że ceny kamer SJ4000 potrafią być bardzo różne. Jedne kosztują sporo poniżej 200 zł, inne – nawet powyżej 450 zł. Cena zależy od zastosowanego procesora oraz sensora obrazu. Te najdroższe mają w sobie Novateka NTK96655 i sensor Aptina AR0330. Te najtańsze – zupełnie inne komponenty. Tracery mają – o ile pamietam z rozmowy telefonicznej z działem handlowym Tracera – procesor NTK96650. Nie wiem, jaka jest różnica, pomiędzy nim, a najnowszym Novatekiem. Nie znam się aż tak na tym. Na pewno jest różnica w cenie 😉

    1. Wiem o tym , że jest ich multum, chińczycy nawet zaczeli je podrabiać (chińskie kamery podrabiane są przez innych chińczyków…) dlatego tu akurat mówimy o kamerze Tracer którą sam osobiście mam i testuję dobre pół roku, nagrywam nią bardzo dużo i w aucie (choć tu akurat najmniej gdyż mam cały czas jakiś sprzęt innych producentów na testach) jak i właśnie w sytuacjach rowerowo – wypoczynkowych.

      Kamera jest świetna, mam porównanie z GoPro 3 silver i nie widzę żadnej różnicy w jakości pomiędzy tymi kamerami, a za GoPro można kupić 3 kamery Tracer.

      Ta kamera nie ma po prostu konkurencji w tym przedziale cenowym.
      Pozdrawiam

      Vadim

  15. witam
    Mam takie pytanie, gdyz od strony producenta nie uzyskalem jeszcze odpowiedzi.
    Zauwazylem ze kamera traci zabezpieczenia nagran i nadpisuje pliki.
    Nie wiem czy mam jakis felerny egzemplarz czy co.
    Jezdzilem z kamerka kilka dni, rozne sytuacje byly, kilka zabezpieczylem przed skasowaniem, a potem okazalo sie ze wszystkie juz nadpisane, choc w momencie zabezpieczania patrzylem czy pojawia sie „kłódeczka”

    1. Trzeba jednak męczyć producenta ew. reklamować u sprzedawcy. W tej którą miałem na testach ta funkcja działała. Każdy film w teksćie tak powstał. Jeżdżę codziennie kilka dobrych godzin i zawsze zabezpieczam przed skasowaniem to co uważam że będzie pasowało do testu.
      Pozdrawiam
      vadim

      1. dzisiaj sie troche pobawilem w domu zeby sprawdzic w jakiej sytuacji sie to dzieje i znalazlem problem.
        Jak urzadzenie sie uruchamia i pierwszym plikiem do nadpisania jest plik zabezpieczony to zadaje pytanie o sciagnieciu zabezpieczenia, przy braku zaprzeczenia automatycznie sciaga zabezpieczenia ze wszystkich plikow. daremne to
        otwieram auto centralnym i wtedy kamerka sie wlacza i nie ma szans zeby zobaczyl ze jest ppytanie i 10sek na odpowiedz, a tez nie o to chodzi zeby caly czas o tym myslec.

        1. To ciekawostka. Nie mam tej kamery pod ręką aby to sprawdzić, myślę że warto jednak pomęczyć producenta w tej sprawie. Może jest jakaś aktualizacja oprogramowania? NIe wiem, nie spotkałem się z takim problemem, może dlatego że zasilanie w gnieździe zapalniczki pojawi mi się dopiero po przekręceniu kluczyka nie jak u pana po otwarciu centralnym zamkiem.

          Pozdrawiam

          Vadim

  16. Pytanie do właścicieli Fergusona Eye SHD100:
    Czy też macie problem z trzaskami jakie występują kiedy wjedziecie np w dziurę tak jak na filmiku z linku?

    https–www.youtube.com/watch?v=L-4Z8JRd6zU (oglądać od 2:05)

    Słychać tam wyraźne trzaski, które spowodowane są wjechaniem w jakąś większą nierówność lub dziurę na drodze. Problem ten występuję także u mnie w moim egzemplarzu. Aktualizacja do najnowszej wersji firmware nie rozwiązała problemu.

  17. Witam, Vadim porównuję kamerki FERGUSON Eye Drive S-HD100 i Ferguson Eye Drive FHG200.
    Wydaje mi się że starszy model S-HD 100 ma o wiele ładniejszy obraz.
    Co o tym myślisz?
    Dzięki.

    1. Dzień dobry.
      To zawsze czysto subiektywny odbiór. Jednemu bardziej podoba się to innemu tamto.
      Wg mnie w FHG-200 obraz jest bardziej naturalny, ten w SHD-100 jest taki trochę sztuczny, zwłaszcza jak jest trochę ciemniej. Bardziej widać też szumy.
      Mi osobiście bardziej podoba się obraz z 200-ki, ale obie kamery produkują świetny obrazek. 100-ka jest też sporo tańsza co przemawia na jej korzyść, za to 200-ka ma GPS i nanosi prędkość na nagranie.
      Wybierając dla siebie wziął bym jednak 200-kę
      Pozdrawiam
      Vadim

  18. Dziękuję za odpowiedź.

    Ja chyba źle patrzę bo mi pokazuje że 200-tka jest o 20zł tańsza od 100-ki.

    Pozdrawiam.

    1. Kurczę aż sprawdziełm w sklepie Fergusona i faktycznie 100-ka jest droższa… niezły numer, dawno nie sprawdzałem cen.
      Kiedy weszła do sprzedaży 200-ka to różnica w cenie była prawie 100 zł na korzyść 100-ki właśnie.

  19. Ha ha jednak dobrze patrzałem. Obraz z 200-ki w nocy zwłaszcza poświata świateł z latarni wydaje się tak jak by mieć okulary bez powłoki antyrefleksyjnej są jakby rozmazane w 100-tce wydaje mi się tego nie ma, obraz jest jakby jaśniejszy i bardziej wyraźny ale może to tylko złudzenie YouTube.
    Może rzeczywiście lepiej kupić wyższy model.Dzięki za radę i pozdrawiam.

    1. To tak jak mówię kwestia indywidualnego odbioru.
      Jeśli na moich filmach są te rozmazania to może być też wina brudnej szyby 🙂 co chwila coś na niej montuję i często mam na niej koła jak od kawy…
      100-ka to na prawdę dobra kamera tak jak i 200-ka, ale wyboru trzeba dokonać samemu 🙂
      Pozdrawiam
      Vadim

  20. Witam Panie Vadim. Chciałem się zapytać jak to jest z tą kamerka. Kupiłem ją Ale niestety jak narazie jestem troszkę rozczarowany z tego powodu iż po każdym włączeniu kamery w pojeździe aby zacząć nagrywanie trzeba potwierdzić przyciskiem ok. Co prawda później jeżeli nie wylacze zapłonu jest dobrze nagrywa. Ale niestety wystarczy jak na chwilę wyskocze do sklepu zgasze zapłon kamera się wyłączy przyjdę po odpaleniu kamera się wlancza ale niestety aby zalaczylo się nagrywanie trzeba potwierdzić przyciskiem ok. Pozdrawiam

    1. Dzień dobry
      Pierwszy raz z czymś takim się spotykam…
      Czy jest to tylko okienko z „OK” czy jest tam jeszcze coś napisane ?
      Nie wiem co może być przyczyną, proszę może napisać do firmy Ferguson (kontakty są na stronie producenta) powinni pomóc, wiem że odpowiadają na maile i starają się pomóc jeśłi jest jakiś problem techniczny.
      Na prawdę mimo szczerych chęci nie potrafię pomóc, bo nigdy nie miałem w tej kamerze takiej sytuacji ani też nikt czegoś takiego nie zgłaszał. Nie mam już tej kamery więc nawet nie mam jak sprawdzić przy jakich ustawieniach pojawi się taki komunikat

      Pozdrawiam

      vadim

  21. W informacji minusy, a raczej wady dodał bym to iż kamera ma słabą przydawkę i zima są same problemy by rejestrator trzymał się na szybie. Testowane 2 rejestratory w wielu różnych autach i problem zawsze ten sam. REJESTRATOR SAMOCZYNNIE ODPADA OD SZYBY

    1. Faktycznie, przyssawka po roku użytkowania zaczęła odpadać, właśnie zimą. Oddałem do reklamacji, dali nowy uchwyt, ale nowa przyssawka też jest kiepska od początku odpadała, teraz jakoś trzyma, ale podejrzewam, że po jakimś czasie znów zacznie odpadać, za sztywna guma na niej jest.. W tanich uchwytami do telefonu są lepszej jakości przyssawki, guma a’la silikon. I moim zdaniem wajcha byłaby lepsza niż to nieporęczne pokrętło do przyssawki.

Komentarze