[TO NIE JEST REKLAMA]

Dawno nie było u mnie nic o sprzęcie audio. Pokazywałem swego czasu kilka fajnych radyjek, tunerów i amplitunerów w stylu „retro”, które wpadły mi w ręce. Teksty te bez trudu znajdziecie na moim blogu.

Dzisiaj będzie krótko o sprzęcie którego w rękach nie miałem i przede wszystkim odsłuchać nie mogłem. Niemniej wyskakuje mi od jakiegoś czasu na różnych stronach i innych fejsbukach, a nawet ostatnio  w periodyku „Hifi Class” był o nim artykuł, wiec postanowiłem się mu bliżej (wirtualnie) przyjrzeć.

Tym sprzętem jest tytułowy amplituner marki Kruger&Matz model HiFi KM1995.

Mam takiego swojego małego pierdolca, że lubię sprzęt grający w stylu retro i uwielbiam wręcz tzw. wycieraczki. Wycieraczki, czyli wskaźniki wychyłowe poziomu mocy, sygnału radiowego, wysterowania i jakie tam jeszcze na przestrzeni czasów producenci upychali do wzmacniaczy, amplitunerów i decków.

Nordmende 8500 SC

Powyżej mój prywatny amplituner, a w zasadzie cassiver Nordmende 8500SC z 1978 roku z trzema wycieraczkami…

(Swoją drogą właśnie pomyślałem sobie, że o retro sprzęcie który posiadam też muszę kiedyś napisać i nagrać kilka filmów na jutjuby).

Wracając jednak do tytułowego KM1995. Wycieraczki właśnie, dodam OGROMNE wycieraczki, rzuciły mi się w oczy jako pierwsze.

źródło: Kruger&Matz

Są wielkie przyznacie. Co bardzo cieszy, to te wskaźniki poziomu wysterowania są analogowe, zwykłe wychyły na białym tle, z bursztynowym podświetleniem, a nie jak to się niestety często zdarza wyświetlane na monitorku LCD.

Przyznam, że wyglądają bardzo fajnie i nadają temu amplitunerowi rasowego wyglądu. Przywołują jednocześnie wspomnienia sprzętu z końcówki lat 70-tych XX wieku. I jak tak sobie człowiek na nie patrzy i przypomina, to nagle wpada na to, że… już to kiedyś widziałem!

tadaaa:

Technics SE-A5

No właśnie… Gdyby tak skalę obrócić o 180 stopni, to mamy kultowego już dzisiaj Technicsa SE-A5. „Inspiracja” jest więcej niż oczywista. Pastwić się nad tym nie będę, bo ładnie to zrobili…

Poniżej wychyłów producent umieścił przyciski sterowania odtwarzanie i wyboru źródła dźwięku, oraz centralnie odtwarzacz CD. Za odtwarzacz ogromny plus, bo coraz rzadziej się go spotyka we współczesnych amplitunerach.

Niżej po prawej mamy potencjometry sterowania głośnością oraz regulacji barwy dźwięku. Po lewej włącznik, oraz dwa złącza miniJack – słuchawkowe i wejście liniowe.

Po środku zaś spory, w g mnie za duży, wyświetlacz LCD. Wyświetlacz zaburza mi trochę spójność stylistyczną tego sprzętu, tym bardziej że wyświetla wielkie niebieskie litery i cyfry w stylu radia kuchennego. Czcionka jest co prawda stylizowana na taką ze starszych, analogowych konstrukcji, jednak uważam czysto subiektywnie, że można było nad tym popracować.

Ogólnie jest całkiem ładnie, stylowo i „technicsowo 😉 „. Podoba mi się ten design, podoba mi się ten amplituner.

źródło: Kruger&Matz

Amplituner sprzedawany jest w komplecie z trójdrożnymi 4 omhowymi kolumnami. Kolumny wyposażone są w 115 mm głośnik niskotonowy, oraz 30 mm wysokotonowy.

źródło: Kruger&Matz

Zestaw tworzy spójną stylistycznie całość.

Do zestawu można podłączyć dodatkowe źródła dźwięku poprzez złącze liniowe na przednim panelu, oraz złącza na tyle zestawu. Znajdziemy tam Złącze AUX (RCA), wejście optyczne, oraz USB. Dodatkowo amplituner wyposażono w moduł Bluetooth (brak informacji czy jest to tylko odbiornik, czy również nadajnik, tak aby można było użyć np. słuchawek bezprzewodowych).

Źródła odtwarzania uzupełniają tunery FM oraz DAB. Wzmacniacz ma moc wyjściową 2x50W.

Jak napisałem na wstępie nie wiem jak to gra. Redaktorzy z „HiFiclass” napisali cytuję: „KM 1995 gra obszernym, zamaszystym, mięsistym, wyraźnie ocieplonym dźwiękiem o nasyconych, pastelowych barwach. Jego charakterystyka jest ukształtowana trochę na podobieństwo loudnessu. Brzmienie KM 1995 jest skoncentrowane wokół basu – krągłego i mięsistego, o całkiem niezłej energii przy czym średnica nie jest specjalnie wycofana. Precyzja i neutralność schodzą tu na dalszy plan[…]” .

Czyli tłumacząc z reklamowego na nasz, dudni mocnym basem, a reszta jest raczej taka se…

W przypadku opisywanego sprzętu dźwięku nie mogę ocenić, wiec zdaję się na specjalistów.

Na koniec jeszcze jedna kwestia – cena.

Kruger&Matz model HiFi KM1995 kosztuje 3999 złotych polskich.

Srogo…

Z jednej strony fajnie wygląda, fajnie wyposażony, jest CD, jest BT, DAB,  jest zestaw kolumn. Z drugiej, Kruger&Matz raczej nie jest powszechnie znaną i cenioną na rynku audio firmą.

Gdybym usłyszał jak to gra, mógłbym z czystym sumieniem napisać czy warto kupić ten sprzęt, za spore (jak dla mnie) pieniądze. A tak, mogę tylko napisać, że bardzo przyjemnie się na to patrzy i wycieraczki robią robotę!

Czuwaj!

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Tekst NIE JEST tekstem reklamowym, nie mam nic wspólnego z firmą, sprzedawcą, dystrybutorem. Nie mam i nie oczekuję żadnych korzyści materialnych i niematerialnych z powodu tego co powyżej napisałem. 



Komentarze