Dawno temu na moim blogu pokazywałem kamerę sportową typu SJ4000 – Kamera Tracer Xtreme (eXplore) SJ4000 jako rejestrator samochodowy – test. Byłem (i jestem nadal) nią zachwycony. Świetna jakość nagrywanego obrazu i zdjęć, odporność na wodę, ogromna ilość dedykowanych uchwytów i innych akcesoriów oraz kompatybilność ze wszystkimi akcesoriami od najpopularniejszych i drogich kamer sportowych. Kamera ta wiernie mi służy od kilku lat i nie szukałem jej następcy – bo i po co? Jak coś dobrze działa to nie ma sensu tego wymieniać na nowszy model.

Okazuje się jednak, że chyba warto. A to za sprawą firmy Overmax i kamery Activecam 4.0.

overmax-activecam-4-IMG_9187

Overmax Activecam 4.0, kiedy położyć ją obok kamery SJ4000 wygląda niemal identycznie. Praktycznie te same rozmiary i bardzo podobny wygląd. Zauważalne na pierwszy rzut oka różnice to, oprócz innego logo 🙂 , nieco inny kształt obudowy wodoszczelnej, zwłaszcza okolic obiektywu, oraz inne zapięcie owej obudowy. Znacznie większy w kamerze Overmax jest też wyświetlacz.

overmax-activecam-4-IMG_9197

Różnice tkwią we wnętrzu. I są one ogromne.

Zacznę jednak od samego wykonania i obsługi, bo tu też widoczne są różnice. Przede wszystkim dużo łatwiej otwiera się obudowę wodoszczelną. W SJ4000 aby dobrać się do środka potrzeba było sporej siły.

overmax-activecam-4-IMG_9204

Tu przeprojektowane zapięcie pozwala na łatwy dostęp do kamery, zapewniając jednocześnie bardzo mocne, szczelne i pewne zamknięcie jej w środku.

overmax-activecam-4-IMG_9210

Świetnie działają także „przedłużki” przycisków wmontowane w obudowę. Działają one bardzo lekko, włączanie i wyłączanie kamery, obsługa menu, nie wymaga użycia siły tak jak to miało miejsce w starszym modelu. Dopracowano to, i obsługa jest  teraz  bardzo łatwa.

overmax-activecam-4-IMG_9215

Kamerę obsługuje się za pomocą dwóch dużych przycisków i dwóch mniejszych. Większe – jeden na przedniej ścianie obudowy, drugi na górze odpowiadają za włączenie kamery, przeskakiwanie pomiędzy trybami pracy, oraz (górny) za uruchamianie nagrywania i robienia zdjęć.

overmax-activecam-4-IMG_9095

Mniejsze, na boku kamery, służą do poruszania się po menu. Menu kamery jest bardzo intuicyjne i choć wszystkie funkcje zebrane są w jedną całość – nie ma podziału na sekcje menu – to ze znalezieniem odpowiedniej opcji nie ma najmniejszego problemu. Menu kamery jest oczywiście dostępne w języku polskim, co znacznie ułatwia obsługę.

Do wyboru są cztery główne opcje – wideo, zdjęcia, podgląd nagrań, oraz ustawienia. W ustawienia znajdziemy choćby takie opcje jak zmiana rozdzielczości wideo i zdjęć, włączanie trybu HDR, ustawiania WiFi (o czym za chwilę więcej), czy włączanie trybu samochodowego. Ustawień jest ogrom i można dostosować kamerę do własnych upodobań.

overmax-activecam-4-IMG_9138

Większa jest też bateria – ma pojemność 1050 mAh, pozwoli zatem na dłuższe nagrywanie. W dodatku do zestawu dołączone są aż dwie takie baterie.

Wyświetlacz, zajmujący prawie całą tylną ścianę kamery jest bardzo wyraźny i nawet w najostrzejszym słońcu nie ma żadnych problemów z jego czytelnością. Bardzo ułatwia to kadrowanie. Jego wielkość to aż 2 cale.

overmax-activecam-4-IMG_9102

To co jednak najważniejsze to jakość obrazu –  jest wręcz powalająca. Zarówno w trybie 4K, 2K, FHD 60p jak i każdym innym dostępnym w menu kamery.

Kamerę 4K kupuje się po to, aby tego trybu właśnie używać, tak więc poniżej kompilacja kilku ujęć w tej jakości :

I jeszcze dla porównania w jakości FHD 60:

Zadziwiające jak w z tak małego urządzenia można wydobyć tak dobrą jakość.

Nie gorzej jest w przypadku zdjęć. Kamera może wykonać zdjęcia pojedyncze – za każdym naciśnięciem „migawki” oraz w trybie samowyzwalacza, sekwencyjnie z odstępem 2, 5, 10 i 20 sekund.

Przykładowe zdjęcia:

EXIF_HDL_ID_1

EXIF_HDL_ID_1

EXIF_HDL_ID_1

EXIF_HDL_ID_1

EXIF_HDL_ID_1

Imponujący jest zestaw akcesoriów dołączony przez producenta do kamery. Jest tu wszystko, czego tylko można sobie zapragnąć:

 • składany teleskopowy monopod zwany też przez młodzież „selfistikiem”
 • uchwyt do montażu kamery na szybie samochodu wraz z przyssawką
 • ramka do uchwytu na szybę samochodową
 • klips montażowy
 • sześć szybkozłączek
 • dwa uchwyty przyklejane
 • wymienne „plecki” obudowy
 • ładowarka samochodowa
 • ładowarka sieciowa
 • paski montażowe
 • zestaw „trytek”
 • przewód USB
 • zapasowe taśmy dwutronne 3M
 • dwie baterie o pojemności 1050 mAh

overmax-activecam-4-Untitled

Do kamery pasują oczywiście także wszelkie inne akcesoria od kamer SJ4000, SJ400, oraz od kamer gopro.

Co ciekawe, pasują nawet baterie od kamer SJ4000! Zmieniając zatem sprzęt na nowszy, nie musimy nic dokupować.

Kamery dzięki dołączonemu uchwytowi na szybę i wbudowanemu w menu trybowi samochodowemu można używać jako rejestratora jazdy. Rejestratora bijącego wszelkie inne dostępne na rynku jakością obrazu.

overmax-activecam-4-Screenshot_2016-08-06-22-13-43

Kamera posiada wbudowany moduł WiFi, dzięki niemu i aplikacji, którą można za darmo pobrać ze sklepu Play Googla, zyskujemy bardzo przydatne i pomocne narzędzie wspomagające nagrywanie. Aplikacja pozwala na zdalne zarządzanie kamerą – wykonywanie zdjęć i rozpoczynanie i kończenie nagrywania. Dzięki temu kamerę można ustawić w miejscu gdzie uzyskamy ciekawe ujęcie i uruchomić ją zdalnie w odpowiednim momencie. Aplikacja przekazuje także na żywo obraz z kamery mamy więc pełną kontrolę nad kadrem, bez konieczności fizycznej obecności przy kamerze. WiFi w kamerze sportowej jest w przeciwieństwie do powszechnie montowanego w rejestratorach samochodowych bardzo przydatne.

Na koniec kompletne dane techniczne podawane przez producenta:

 • Rozdzielczość nagrywania: 4K 3840×2160 @24fps; 2K 2560×1440 @30fps
 • Szybkość klatek: 30 fps / 24 fps
 • Wyświetlacz: 2″
 • Kąt widzenia: 170 stopni
 • Zdjęcia: 2mp/5mp/8mp/10mp/12mp/14mp/16mp
 • Złącza: microUSB, microHDMI
 • Inne: 4K, Autostart, Nagrywanie w pętli, Slow motion, wodoodporne etui do 30 metrów, wbudowany głośnik, Wi-Fi, wbudowany mikrofon
 • Obsługa kart pamięci: microSD do 32 GB
 • Zakres temperatury pracy: 0° – 50°C
 • Bateria: 1050 mAh
 • Kolor: czarny

Cena kamery Overmax Activecam 4.0 to ok 600 złotych.

Chcesz kupić taniej – KLIK

Krótko podsumowując:

Overmax Activecam 4.0 – świetna kamera, świetne wyposażenie, świetna jakość obrazu, za mniej niż połowę ceny „markowej” konkurencji.

Jak dla mnie wybór jest prosty…

Sprzęt do testów udostępniła firma Overmax – www.overmax.eu

Czuwaj!

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Tekst NIE JEST tekstem reklamowym, nie mam nic wspólnego z firmą, sprzedawcą, dystrybutorem. Nie mam i nie oczekuję żadnych korzyści materialnych i niematerialnych z powodu tego co powyżej napisałem. Komentarze