Dawno nie było na moim blogu żadnej kamery. Producenci jednak nie śpią i wypuszczają na rynek wiele nowości. W najbliższym czasie na blogu pojawią się aż cztery!

W kolejce czekają dwie kamery do domowego monitoringu i świetna kamera sportowa. Ale o nich później. Dzisiaj będzie o samochodowej.

Świetny sprzęt firmy NavRoad testowałem i opisywałem już wielokrotnie. Były wśród nich już trzy rejestratory samochodowe. A w zasadzie dwa i jedno wielofunkcyjne urządzenie, w którym rejestrator był jednym z wielu wbudowanych urządzeń.

Jeśli chcecie o nich poczytać  zapraszam do kliknięcia linków poniżej:

myCAM HD PRO – najnowszy rejestrator od Navroad – test

NavRoad RECO 2 – nawigacja z rejestratorem trasy – test

Test kamery samochodowej Navroad myCAM HD neXt

Ale ad rem – Rejestartor samochodowy NavRoad myCAM HD PRO GPS.

Jak już sama nazwa wskazuje (NavRoad konsekwentnie wydłuża ilość skrótów w nazwie 🙂 patrz tu: Navroad Nexo powerBOX flashlight – latarka z powerbankiem i najdłuższą nazwą na rynku ) jest HaDe, jest Pro i ma GPS.

Ale to nie wszytko do tego jest jeszcze WiFi, FCWS, LDWS i WDR… i jeszcze kilka innych skrótów.

Jest więc zgodnie z tytułem tego testu wszystkomający i do tego jeszcze świetnie nagrywa, bo o to chyba najbardziej w tym wszystkim chodzi. Jeśli dodam jeszcze, że ma pilota do robienia zdjęć w trakcie nagrywania i wzorem konkurencji świetną ładowarkę 12 Voltową to już jest pełnia szczęścia.

Tak więc na początek tradycyjnie trochę danych technicznych:

 • Procesor: Ambarella A7LA55
 • Wyświetlacz: 2,7”, 960×240 px
 • Aparat: 4 MPix
 • Obiektyw: stałoogniskowy, szerokokątny, kąt widzenia 177,3°, jasność f=2.0
 • Rozdzielczość nagrywania video: 2560×1080, 30 fps; 2304×1296, 30 fps; HDR 1920×1080, 30 fps; 1920×1080, 45 fps
 • Matryca: OmniVision OV 4689
 • Format zapisu plików: *.mp4 (H264), *.jpg
 • Karty pamięci: micro SD/SDHC do 32 GB
 • Wbudowana bateria, akcelerometr (G-Sensor), głośnik, mikrofon, złącze miniUSB, mini HDMI, wbudowany moduł GPS, czujnik ruchu, datownik, detekcja ruchu, nagrywanie w pętli, automatyczne rozpoczęcie nagrywania wraz z podłączeniem zasilania, funkcja podbicia zakresu dynamicznego obrazu (HDR), pilot zdalnego wykonywania zdjęć w zestawie
 • Wymiary: szerokość 83 mm, wysokość 53 mm, grubość 38,8 mm, waga 90 g
 • Gwarancja: 24 miesiące door-to-door

Ogólny wygląd, jakość wykonania:

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_8974 copy

Kamera jest bardzo podobna do modelu myCAM HD PRO, ma jednak kształt prostokąta, i jest zdecydowanie „delikatniejsza”. Delikatniejsza, nie oznacza, że wykonana gorzej, czy z gorszych materiałów, wręcz przeciwnie. Kamera wykonana jest znacznie lepiej od poprzedniego modelu (a jemu też niczego nie brakowało). Materiały są bardzo dobrej jakości, przyciski działają pewnie i z wyczuwalnym oporem, odpowiedni dobrano także ich wielkość.

Wyświetlacz:

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_9006 copy

Jest spory, ma wg producenta wielkość 2.7 cala. Jasność i kontrast dobrano tak że wyświetlany obraz jest bardzo dobrze widoczny w dzień, jednocześnie kamera nie przeszkadza kierowcy w nocy. Wszystkie piktogramy i inne informacje wyświetlane przez kamerę są czytelne i nie zasłaniają obrazu.

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_8982 copy

Obsługa, menu kamery:

Menu to znane z poprzednich kamer NavRoad rozwiązanie. Zostało podzielone na sekcje odpowiadające za wybór trybu pracy (kamera,aparat fotograficzny), wyświetlanie nagrań, oraz ustawienia kamery. Wszystkie opcje są bardzo czytelnie i jasno opisane, dostęp do nich i wybór opcji jest bardzo intuicyjny. Tak naprawdę nie ma nawet potrzeby zaglądania do instrukcji obsługi, aby po kilku minutach mieć opanowane menu kamery do perfekcji.

Montaż na szybie:

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_9071 copy

Uchwyt to tradycyjna, sprawdzona konstrukcja – przyssawka z „wajchą”. Powierzchnia styku ze szybą jest duża, kamera trzyma się mocno i pewnie na szybie. Zarówno montaż jak i demontaż jest bardzo łatwy. Kamera w uchwycie umieszczana jest za pomocą plastikowej szyny, co ważne bez żadnych zapadek i innych tego typu rozwiązań, które średnio się sprawdzają. Przewód zasilający jest bardzo długi, spokojnie zatem można ukryć go pod podsufitką i bocznym słupkiem aby nie przeszkadzał w obsłudze samochodu.

Ładowarka!

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_8943 copy

Z wykrzyknikiem, bo jest postęp w stosunku do poprzednich modeli. Otóż dołączona ładowarka to nic innego jak powszechnie stosowana ładowarka z dwoma portami USB podłączana do gniazda 12 V w aucie. Przewód zasilający kamery (ponad 4 metrowy) wyposażono w tradycyjne złącze USB. To rozwiązanie powinno stać się standardem, tak jak stało się to w telefonach komórkowych. Łatwo to podłączyć do każdego auta, łatwo wymienić kabel zasilający w przypadku uszkodzenia, czy też użyć innego jeśli oryginalny nam się gdzieś zapodzieje (ja gubię regularnie kable USB i zawsze mam ze 3 w zapasie w samochodzie).

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_8932 copy

Świetnie też, że są dwa porty USB i w dodatku oba są o podwyższonym amperażu. Jedno ma 2.1 A drugie 1 A. Dzięki temu można do ładowarki podłączyć np telefon, tablet, czy nawigację – kamera nie blokuje gniazda zapalniczki jak ma to miejsce w tradycyjnym rozwiązaniu ładowarki wpinanej bezpośrednio do gniazda zapalniczki samochodowej.

Pilot!

Znowu z wykrzyknikiem, ale jest powód. Do zestawu NavRoad dołączył pilot zdalnego sterowania. Jego zadanie jest jedno – ułatwić wykonywanie zdjęć. Kamera pozwala na wykonywanie zdjęć podczas normalnej pracy (nagrgywania). To rozwiązanie znane już z innych kamer. Zawsze jednak było to „średnio” wygodne. Albo trzeba było kopać głęboko w menu żeby to zrobić, albo w ostateczności jeśli był do tego dedykowany przycisk, odrywać wzrok od drogi, „namacać” odpowiedni przycisk, wcisnąć i jeśli zdążyliśmy zrobić zdjęcie interesującego obiektu przed obiektywem kamery.

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_9040 copy

Tu, dzięki pilotowi, jest to banalnie proste. Pilot można zamocować na kierownicy, lub w miejscu w którym będzie najzwyczajniej w świecie „pod ręką” i kiedy tylko zajdzie potrzeba, czy najdzie nas ochota wcisnąć duży przycisk i zdjęcie natychmiast zostanie zapisane na karcie pamięci. Proste, wygodne i skuteczne. Pilot zasilany jest najpopularniejszą baterią pastylkową CR2032.

Jakość nagrań:

A teraz o najważniejszym, bo cała ta pisanina na nic by się zdała, jeśli kamera produkowała by marnej jakości obrazek.

Otóż jest bardzo dobrze. Obraz zarówno w słoneczny i pochmurny dzień, jak i w nocy jest ostry i wyraźny. Kolory także oddane są bardzo wiernie. Co najważniejsze w rejestratorach samochodowych widoczność tablic rejestracyjnych jest wręcz wzorowa. W nocy ne widać praktycznie szumu cyfrowego, nawet w najbardziej paskudną pogodę (ulewa i wiatr) kamera poradziła sobie wzorowo.

Najlepiej przemawia zawsze nagrany film, więc oceńcie sami:

Zdjęcia:

Też jest fajnie. Kamera samochodowa to nie aparat fotograficzny, ale zdjęciom z tego urządzenia nie można niczego zarzucić. Można nawet powiedzieć, że są one bardzo dobre.  Kilka przykładowych klatek zrobionych przy użyciu wspomnianego już pilota poniżej:

NORMALmedia0

NORMALmedia0

NORMALmedia0

NORMALmedia0

Funkcje dodatkowe:

W urządzenie wbudowano moduł WiFi, z jego pomocą i dedykowanej aplikacji na smartfony, można połączyć się z kamerą i na żywo, na ekranie smartfona oglądać to co widzi kamera, oraz przeglądać nagrane już filmy i zdjęcia. O małej wg. mnie przydatności tego rozwiązania pisałem wielokrotnie więc nie będę więcej się pastwił 🙂 W każdym razie jest i działa całkiem przyzwoicie.

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_9059 copy

Znacznie ciekawsze są dwie inne funkcje – ostrzeganie o zmianie pasa ruchu, oraz o zbyt bliskiej odległości od poprzedzającego pojazdu. Kamera na bieżąco monitoruje sytuację przed samochodem i powiadamia nas głosowo o niebezpieczeństwie.

Jeśli jesteśmy zbyt blisko poprzedzającego pojazdu mówi miłym kobiecym głosem (po polsku) „zachowaj dstęp”, jeśli przekraczamy linię rozdzielającą pasy jezdni mówi „trzymaj się swojego pasa”. W mieście, na drodze dwujezdniowej ta druga paplanina może być po pewnym czasie irytująca. Kamera przecież nie wie że zmieniamy pas celowo. Jednak w długiej, monotonnej trasie może się to bardzo przydać. Znam osobiście kilka osób które straciły na chwilę świadomość (czytaj zasnęły) za kółkiem i otarły się bądź o samochód jadący równolegle, bądź o barierki. Taka gaduła ostrzeże nas o tym w porę i jest szansa, że nie „wyłączymy” się i nie doprowadzimy do nieszczęścia. Działa to zaskakująco dobrze, wystarczy najechać na linię oddzielającą i już kamera nas o tym informuje.

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_8962 copy

Kamerę wyposażono także w moduł GPS. GPS nanosi na film tylko pozycję geograficzną. Za pomocą dedykowanej aplikacji na komputery (tylko na Windows) można odczytać oprócz położenia na mapie przebytej trasy, także aktualną prędkość pojazdu. Funkcja bardzo przydatna we flotach pojazdów, gdy trzeba monitorować przebyte trasy. Pomocna jest też możliwość zapisania w menu kamery numeru rejestracyjnego pojazdu. Jest on potem automatycznie nanoszony na filmie. Tą opcją także docenią osoby zarządzające firmową flotą pojazdów.

naroad-mycam-hd-pro-gps-IMG_8989 copy

Największe uznanie należy się firmie NavRoad za genialnego pilota. To rozwiązanie którego nie ma chyba żaden inny producent rejestratorów samochodowych. Rzadko która kamera zresztą oferuje nawet możliwość wykonywania zdjęć podczas nagrywania. Tu nie dość, że można je robić, nie dość, że są naprawdę przyzwoitej jakości, to jeszcze można to zrobić nie odrywając rąk od kierownicy, nie szukając którym z mikroskopijnych guziczków zrobić zdjęcie. To na prawdę genialne rozwiązanie. Brawa także za ładowarkę. Takie rozwiązanie, mam nadzieję, będzie stawać się standardem.

Do jakości obrazu generowanego przez kamerę nie ma najmniejszych zastrzeżeń. Zarówno w dzień jak i w nocy jest niemal idealnie.

Krótko pisząc – kamera niewielka, nie rzucająca się w oczy, wyposażona w całą masę przydatnych funkcji i nagrywająca filmy świetnej jakości.

Cena ? – sprawdź tutaj

Sprzęt do testów udostępniła firma NavRoad – www.navroad.com

9 komentarzy

 1. michal

  Zakupiłem tą kamerkę i jedna muszę dopisać trochę minusów bo nie jest wcale z nią tak rewolucyjnie jak piszesz:

  1. Wszystkie ustawienia można zmieniać tylko wtedy gdy kamera jest wpięta w do samochodu. Po za nie ma szans na jakąkolwiek zmianę ustawień.
  Nie ma także możliowości zrobienia nagrania po odłączeniu jej od gniazda zasilania w samochodzie.
  2. Ładowarka – fajna ale zaprojektowana tak( jej grubość i zaokrąglenie od dołu), że może nie działać w gnieździe zapalniczki, nie styka. W gnieżdzie 12V działa.
  3. GPS – bardzo łatwo gubi GPS. Powiem inaczej. Rzadko kiedy połączy się z GPSem.
  4. Instrukcja jest bardzo ogólna. Nie opisuje dokładnie wszystkich funkcji urządzenia.
  5. Pomiędzy nagraniami pojawiają się przerwy.

  Odpowiedz
  • vadim

   Dzień dobry

   Dziękuję za uwagi. Postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię:

   ad 1. Nie bardzo rozumiem co oznacza „tylko wtedy gdy kamera jest wpięta w do samochodu”, jeśli chodzi o to że musi być podane zasilanie to tak, zgadzam się, i nigdzie nie pisałem że urządzenie posiada baterię i może działać autonomicznie. To kamera samochodowa i działa po podaniu zasilania.

   ad2. Przepraszam ale też nie do końca zrozumiałem. czym różni się gniazdo zapalniczki od gniazda 12 V ? To takie samo gnizado, taka sama budowa, taki sam standard zarówno gniazda jak i wtyczki. W moim aucie (Ford) jest jedno gniazdo 12V przeznaczone zarówno do zapalniczki jak i do pozostałych urządzeń i działa bez zarzutu. Co więcej sprawdzałem tą kamerę w Seacie Inca, Fiacie Panda, Audi S6, Skodzie Rapid, Citroenie Berlingo i Peugeocie 508. Takimi autami jeżdżę na co dzień (zależy co stoi pod firmą) i w tych autach miałem tą kamerę do testów – we wszystkich wtyczka działała i pasowała idealnie.
   ad 3. Z GPS nie miałem żadnych problemów poza jednym autem w którym zawsze są – Audi S6 – to auto ma podgrzewaną przednią szybę i nie działa w nim żadne urządzenie z GPS-em właśnie przez to podgrzewanie a w zasadzie przez zatopione w szybie „druciki” tegoż ogrzewania. Dlatego też audi i inni producenci do fabrycznych GPS-ów montują dodatkową antenkę na dachu. Może Pańskie auto też ma podgrzewaną przednią szybę ? Gdybam ale w pozostałych autach GPS zaskakiwał niemal natychmiast.
   ad 4. Zgadzam się instrukcja jest króciutka i bardzo ogólna, jednak menu jest po polsku, jest jasne i przejrzyste więc uważam że jest zbędna.
   ad 5. Na to także nie potrafię odpowiedzieć. Kamera nagrywa w odcinkach o zadanej długości każdy kolejny odcinek zawiera w sobie kilka sekund poprzedniego nagrania, nie zauważyłem żadnych braków w nagraniu.

   Jeśli faktycznie z kamerą jest coś nie tak – wtyczka nie styka, GPS nie łapie, a filmy mają przerwy może warto skontaktować się z producentem i zareklamować produkt ? To chyba najłatwiejsza droga aby rozwiać wszelkie wątpliwości i wymieić kamerę na inną pozbawioną wad lub ewentualnie odzyskać pieniądze.

   Nie wiem czy pomogłem ale starałem się odpowiedzieć zgodnie z moją najlepszą wiedzą. Kamery już nie mam, używałem jej kilka tygodni i byłem szczerze zachwycony jakością wykonania i tym jak to urządzenie działa. Używam wielu produktów Navroad – kamer, telefonów i nawigacji satelitarnych i mogę tylko chwalić jakość i przede wszystkim stosunek cena/jakość.
   Od strony serwisu także miałem okazję się przekonać że wszystko załatwiane jest w miarę sprawnie. Proszę spróbować kontaktu z producentem.

   Pozdrawiam

   Vadim

   Odpowiedz
   • Renata

    Faktycznie ładow3zrka nie styka w toyocie auris z 2008 oraz instrukcja obsługi jest beznadziejna,nie kaezdyje4xt taki bystdypozxdrawiam

   • oko

    Witam Panie Vadimie,

    Dziękuje za odpowiedź. Nie zaglądałem tu jakiś czas stąd też pozwalam sobie dopiero teraz odpisać,

    Ad1. Kamera nie działa w trybie nagrywania tylko po podaniu zasilania. Jednak podpięcie jej do komputera czyli danie zasilania nie pozawala na zmianę żadnych ustawień gdyż jakby kamera wchodzi w „tryb połączenia z komputerem. Taj więc jedyne miejsce gdzie można cokolwiek ustawić w tej kamerze to jest samochód.

    Ad2. Podtrzymują swoje zdanie. Honda Accord 2000, Renault Espace 2006 w gnieździe zapalniczki nie działa. Serwis to potwierdził. Gniazda zapalniczek i 12V nie są takie same.
    Ładowarka nie styka.

    Ad3. Niestety moje auto nie ma podgrzewanej szyby, a GPS działa jak chce a w więszości nie działa. Serwis mówi, że to może być przez szybę. Mam zamiar porównać działanie GPS na tym urządzeniu z GPSem w urządzeniu Mio i napiszę jak wyszło.

    Ad4. Menu może faktycznie jest czytelne, ale chciałbym znać dokładne róznice w dostępnych trybach nagrywania i kilku opcjach. Instrukcja za wiele informacji na ten temat nie mówi.
    Mam wrażenie, że jest napisana tak żeby była i niewiele można się z niej dowiedzieć.
    Jednak Menu ->O systemie w urządzeniu w przypadku gdy chce się sprawdzić wersję nie należy do udanych.

    Ad5. Nawiązując do punktu wcześniejszego nie ma opisu ile faktycznie trwają nagrania przy różnych opcjach minutowych. Dla przykładu mam ustawione 5min.
    Nagranie trwa czasem ponad 6 minut. Po czym się kończy. Zdarza się, że nagranie trwa 6.30s 5.50s, 6.10s.
    Na ekranie pojawia się obraz po kilkunastu sekundach znika, pojawia się ponownie i zaczyna się nagranie.
    Tak więc przerwa pomiędzy zakończeniem jednego nagrania a rozpoczęciem kolejnego trwa czasem minutę. W czasie tym nie wiem co to urzędzenie robi bo tak jak napisałem ekran się zapala gaśnie po czym znowu się włączna i rozpoczyna się nagranie.
    Instrukcja tego. nie opisuje

    6. Dodam jeszcze, że juz kilkukrotnie urządzenie się zawiesiło i trzeba było odpiąć je od zasilania i czekać aż padnie. Dopiero wtedy można było podłączyć je ponownie zaczynało nagrywania.
    Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w jednej z takich sytuacji ekran cały czas pokazywał zmieniający się obraz przed samochodem jakby nagranie trwało dalej,

    Co do serwisu to zgadzam się, że są bardzo pomocni i starają się pomóc.

    Pozdrawiam
    Michal

   • irek

    Mam pytanie odnośnie „my cam dh quick gps”: czy podczas rejestracji obrazu/nagrywania obraz na wyświetlaczu powinien być cały czas widoczny? Czy jak pojawia się brak obrazu (jasne białe pole) to kamera nadal nagrywa?

  • radek

   Ludzie nie kupujcie tego g…na. Oto dlaczego:
   1. Każda próba zgrania filmów to droga przez mękę. Kamera wiesza się, trzeba ją ciągle resetować ukrytym przyciskiem.
   2. Przy odczytywaniu z dysku zrywa połączenie przez usb. Nie wiadomo czemu. Próbowałem we wszystkich trzech portach w komputerze na dwóch różnych kablach i jest to samo!
   3. Zapis zdarzeń to jakaś kpina. Zapisuje kilka sekund wstecz i kilkanaście do przodu po wciśnięciu przycisku zapisu, w sumie 30 sekund ale w praktyce zawsze bez najważniejszego momentu.
   4. Nigdy nie wiem czy nagrywa czy nie. Raz nagrywa, a raz nie bo ma już pełną kartę mimo, że mam włączone nadpisywanie.
   5. Jakość nagrania nie pozwala na odczytanie tablic w większości przypadków.
   6. Nagrywanie w trybie parkingowym nie istnieje w praktyce bo kamera działa jedynie kilka chwil bez podłączonego zasilania.
   7. Ostrzeganie przed zmianą pasa i inne bzdury wyłączysz od razu bo nie wyrobisz nerwowo.

   Odpowiedz
 2. QuXi

  Pytanko..
  Posiadam powyższy model kamerki, mam wybraną opcje rejestrowania z obsługą pilota i nic..
  Podczas nagrywania zdjęcia przy użyciu pilota niestety się nie robią. (Nigdy się nie robią) wymieniałem baterie w pilocie i nic.
  Czy trzeba ten pilot jakoś sparowac z kamerką?
  Czy jest jakaś sygnalizacja kamerki podczas wykonywania zdjęcia pilotem?

  Odpowiedz
  • Użyszkodznik

   Zdjęcie pilotem można wykonać tylko, gdy kamerka rejestruje obraz w rozdzielczości: 1920×1080, 30 fps. Ten format jest podpisany jako „Obsługa pilota” w opcji w menu „Tryb nagrywania”. Co ciekawe, zdjęcia są w formacie 1280×720 px.

   Podczas robienia zdjęcia, kamerka wydaje taki charakterystyczny dźwięk (coś podobnego jaki wydaje komórka podczas robienia zdjęć). Można ten dźwięk wyłączyć, opcja „Dźwięk systemu”.

   Domyślnie pilot jest sparowany z kamerką, można go też ręcznie sparować. Po wymianie baterii w pilocie, nie musiałem go ponownie parować z kamerką.

   Instrukcja jest tutaj:
   http://www.navroad.com/product/mycam-hd-pro-gps/

   Odpowiedz
 3. grendel

  Blog interesujący, posty o tworzeniu minicampera są mnie osobiście wielce wartościowe, bo podobnie jak autor – też mam na bakier z majsterkowaniem. Popieram też opinie zawarte w poście o MRG z sąsiadami.

  Ale co do recenzji kamery to się nie zgodzę. W nocnym nagrywaniu to tej kamerze wiele brakuje. Obraz kompletnie nieczytelny. Tutaj o wiele tańszy (i starszy) model chińskiej myśli technicznej – G1WH. Tutaj można zobaczyć jak ta kamera nagrywa https://youtu.be/PISN5pqUX_0.
  Uprzedzam pytania – to nie mój kanał i nie mam żadnych tantiemów. Po prostu kamera G1WH w układzie „procesor Novatek NT96650 + sensor Aptina AR0330” bije tego Navroada o głowę. Sam użytkuję ją od 4 lat. W chińskich sklepach internetowych poniżej 150 zł.

  Odpowiedz

Komentarze