Projektor multimedialny to urządzenie coraz częściej widywane nie tylko w firmach, na salach konferencyjnych czy podczas imprez kulturalnych. Projektory na dobre zagościły się także w naszych domach i mieszkaniach.

Projektory pozwalają ścianę pokoju przekształcić w wielki kilkudziesięcio calowy ekran kinowy. Dzięki wprowadzeniu do tych urządzeń technologii LED stają się one coraz tańsze i coraz bardziej dostępne. Ich eksploatacja także staje się coraz tańsza, nie potrzeba już po kilkuset godzinach wymieniać bardzo drogich lamp, zużycie energii elektrycznej maleje a poziom hałasu generowanego przez projektory jest coraz niższy.

Jednym z takich tanich ale zaskakująco funkcjonalnych projektorów jest Overmax Multipic 3.1.

Multipic 3.1 oferuje możliwość wyświetlania obrazu na powierzchni odpowiadającej 140 calowemu ekranowi.  Posiada wbudowane głośniki, obsługiwać można go pilotem zdalnego sterowania, a dostępność gniazd wejściowych i złączy jest na prawdę oszałamiająca.

overmax-multipic-S0765118_Fotor

„Sercem” projektora jest  wyświetlacz LCD 5’’ o 3-soczewkowym obiektywie pozwala uzyskać obraz w rozmiarze do 140’’, z kontrastem 1000:1 i jasnością 2000 Lumenów. Żywotność lampy projektora producent określił na 50 000 godzin co daje prawie 5 lat ciągłego oglądania. Można zatem uznać że lampa przewidziana jest na całe życie urządzenia.

Szczegółowe dane techniczne:

 • Rozdzielczość natywna: 800×480, wspiera 720P/ 1080P
 • Jasność: 2000 Lumenów
 • Współczynnik kontrastu: 1000:1
 • Obrócenie obrazu: 360°
 • Obiektyw: 3 szt. soczewek szklanych, ręczne ustawianie ostrości
 • Proporcje obrazu: 16:9, 4:3
 • Rodzaj lampy: LED 100W, 50 000 godzin życia
 • Zoom: zdalny, elektryczny
 • Rozmiar obrazu: 50-140’’
 • Korekcja efektu KEYSTONE: 15° ręcznej korekty
 • Natężenie hałasu: <25dB
 • Interfejsy: 2xHDMI, 2xUSB, AV, VGA,YPbPr , ATV
 • Rozmiar: 33×25.7×10.5 cm, waga 3kg

Tyle tytułem wstępu, teraz przejdźmy do konkretów.

Co dostajemy w komplecie?

overmax-multipic-S0445083 copy

W niepozornym kartonie znajdziemy samego projektora pilot zdalnego sterowania, przewód zasilający, przewód YPbPr, przewód VGA, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

Wygląd, design

overmax-multipic-S0755117_Fotor

Projektor wygląda bardzo zgrabnie, rozmiarami nie odbiega od innych tego typu urządzeń dosępnych na rynku. Wykonany jest z przyjemnego w dotyku solidnego tworzywa. Góra jest koloru białego z dyskretnym logo producenta w tylnej części, boki to także tworzywo, tyle że szare, żebrowane z licznymi otworami wentylacyjnymi. Projektora co prawda z reguły nie oglądamy, tylko oglądamy to co on wyświetla ale szpecił mieszkania na pewno nie będzie.

overmax-multipic-S0715112 copy

Dostępne złącza, funkcjonalności

overmax-multipic-S0655105 copy

Multipic 3.1 wyposażono chyba we wszystkie złącza jakie można sobie zapragnąć. Jak już wspominałem na początku są dwa gniazda HDMI, są złącza VGA, YPbPr i ATV, są też w końcu dwa gniazda USB. Te ostatnie zwłaszcza w połączeniu z wbudowanymi głośnikami dają nam niemal całkowitą wolność od kabli. Jedynym przewodem który trzeba podłączyć jest zasilający. Filmy i zdjęcia mogą być odtwarzane bezpośrednio z pendriva czy zewnętrznego dysku twardego.

Jakość obrazu

overmax-multipic-S0555095_Fotor

O tym zawsze jest mi najtrudniej napisać, bo ten parametr to czysto subiektywne odczucie. Gwoli wyjaśnienia dodam że nie jest kinomaniakiem ani audiofilem i nie analizuję piksel po pikselu obrazu jaki mam przed sobą ani nie wsłuchuję się w muzykę doszukując się w brzmieniu gitary rodzaju metalu szlachetnego z jakiego zrobiono końcówkę przewodu w trzecim głośniku z prawej…

Oceniam to zawsze na zasadzie – podoba się lub się nie podoba, da się oglądać lub nie da się.

A więc podoba się i da się choć z małymi zastrzeżeniami.

Podoba się się, ponieważ obraz wyświetlany przez projektor jest oprócz tego że ogromny to bardzo przyjemny w odbiorze. Nie zauważyłem problemów z ostrością, dzięki regulacji KEYSTONE udało się idealnie wyprostować go na ścianie, dźwięk dobiegający z wbudowanego głośnika był bardzo przyjemny.

overmax-multipic-S0695110 copy

Odwzorowanie kolorów , poziomy szarości, kontrasty – wszystko jest na w pełni akceptowalnym poziomie . Bardzo przyjemnie ogląda się film wyświetlany przez Ovemaxa. Wyświetliłem sobie także przykładową prezentację w PowerPoincie oraz zdjęcia w różnych rozdzielczościach.

O ile do prezentacji nie mam się do czego przyczepić, to pewne niewielkie zastrzeżenia mam do wyświetlania zdjęć, dosyć trudno było mi dobrać odpowiednią ostrość obrazu.

Druga uwaga – aby w pełni cieszyć się projektorem musi być ciemno. Przy wpadającym tu i ówdzie świetle dziennym jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia, Multipic pokazuje co potrafi dopiero po zmroku, tudzież zaciągnięciu rolet na oknach.

Podsumowanie

Overmax Multipic 3.1 szczególnie polecam osobom które szukają uniwersalnego, niedrogiego i mobilnego urządzenia. Projektor jest dostępny w cenie ok 750 zł. Za tą kwotę otrzymujemy dobrze wykonany, bardzo wszechstronny projektor multimedialny. Dzięki dwóm gniazdom USB oraz wbudowanym głośnikom z łatwością unikniemy plątaniny kabli podczas montażu w mieszkaniu. Projektor daje też ogromną mobilność, pozwalającą zabrać go ze sobą w dowolne miejsce bez obawy o obecność przewodów połączeniowych czy nagłośnienia .

3 komentarze

 1. Marcin

  Bardzo ładny opis. Zastanawiam się nad multipic 2.2, 55W lampa, 1 kg wagi, znośne lumeny.

  Odpowiedz
 2. Bartek

  Czy ktoś faktyczne to kupił i użytkuje ? Zastanawiam się nad zakupem ale ciężko mi się wieży w takie recenzje.

  Odpowiedz
 3. w-k

  tak, ja kupiłem. Otóż…jest dokladnie tak jak w opisie. Przy świetle trudno oglądać, ale po zasłonięciu rolet jest ok. Trochę jest problem z wyregulowaniem ostrości. w skali od 1 do 10 oceniam na 6.

  Odpowiedz

Komentarze