Chwilę mnie nie było. Pandemie, wirusy, kwarantanny, maseczki Szumowskiego,zakaz chodzenia do lasu, idioci u władzy, sądowy zakaz mówienia, że ordo iuris to opłacani przez kreml fundamentaliści  i takie tam pierdoły… Nieważne.

Pomalutku wracam do regularnego pisania.

Dzisiaj  drugi odcinek z serii o kamperowych „przydasiach”, które można tanio kupić od majfrendów z Aliexpress. Odcinek na które wielu czekało, wielu dopytywało, a ja obiecywałem, że już niedługo, już za momencik…

No i momencik minął (1.5 roku) i dzisiaj będzie o oświetleniu i troszkę ogólniej o różnych elementach elektryki montowanej w kamperach wykonanych samodzielnie.

Pierwszą część znajdziesz tutaj: Przydasie #1 – czyli kilka bardzo przydatnych gadżetów do kampera – czujniki i mierniki

Tak więc do rzeczy.

Na pierwszy ogień taśmy LED.

Taśm z diodami LED-owymi na 12V używam do oświetlenia miejsc niewidocznych na pierwszy rzut oka. W nowym busiku mam dwa paski ok. metrowej długości przyklejone pod łóżkiem do oświetlenia „garażu”. Mam także pasek w łazience i wnęce nad głową kierowcy. Największą zaletą taśmy jest możliwość jej cięcia na dowolną długość i bardzo łatwy montaż niemal w dowolnym miejscu.

do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_98l9pW

Do podłączania używam takich kostek:

Kupisz je tutaj: http://s.click.aliexpress.com/e/_dTIu8yx

Dzięki nim bardzo łatwo można wpiąć się do instalacji.

Lampy/tuby LED-owe

Tych lamp używałem już w T4-ce. Są genialne. Tanie, proste w montażu, oszczędne i super świecą. Do wyboru są różne długości, od 20 do 50 cm. Można też wybrać 3 barwy światła – neutralną, ciepłą i zimną. Ja kupuję zawsze neutralną, ma wg mnie najprzyjemniejsze światło. Można także wybrać 2 rodzaje klosza – mleczny lub przezroczysty. Mleczny daje światło troszkę bardziej rozproszone, słabsze, przyjemniejsze do oświetlenia nad łóżkiem. Przezroczysty jest lepszy do np. oświetlenia nad blatem kuchennym, kuchenką, czy na stołem. Wyposażone są one w dosyć cienkie przewody zakończone krokodylkami. Krokodylki obcinam, a przewody łączę z istniejącą instalacją szybkozłączkami o których będzie poniżej.

do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_An9WWy

 

Puszka bezpieczników

Przerabiałem już kilka tego typu puszek. Ta jest moim zdaniem najlepsza. Na dole ma wspólny plus, który ciągnie się prosto z akumulatora (przez bezpiecznik oczywiście), oraz 10 rozgałęzień zabezpieczonych bezpiecznikiem płytkowym na każdym z nich. Dodatkowo ma sygnalizację o przepaleniu bezpiecznika. Jak padnie któryś z nich, a urządzenie na końcu kabla jest podłączone, zapala się czerwona dioda LED przy przepalonym bezpieczniku. Szalenie ułatwia to lokalizację spalonego bezpiecznika.

Chińczycy mają w ofercie wersje na 6,8,10 i 12 bezpieczników.

do kupienia tutaj: http://s.click.aliexpress.com/e/_BfjdsUDH

inne opcje tej puszki: http://s.click.aliexpress.com/e/_d9lT1Wj

Bezpieczniki do niej kupuję w pakietach po 50 sztuk: http://s.click.aliexpress.com/e/_d8MYDlD

Wspólna masa

To kolejne, proste i tanie rozwiązanie. Rozwiązanie na rozprowadzenie przewodów minusowych. Wszystkie przewody masowe, które nie są podłączane bezpośrednio do masy samochodu wystarczy podłączyć do tego małego kawałka miedzianej blaszki, blaszkę umocować gdzieś w pobliżu akumulatora i gotowe. Podłączenie ułatwiają śruby do których szybko można wpiąć się konektorkiem oczkowym.

do kupienia tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_A8HuGc

Szybkozłączki:

Do łączenia wszelkich przewodów używam zaciskowych szybkozłączek różnej wielkości. Są tanie i skuteczne, ponadto ułatwiają wpięcie się w przewód już istniejący bez konieczności jego przecinania.

 

do kupienia m.in tutaj: http://s.click.aliexpress.com/e/_dTkFXQL

Monitor stanu akumulatora:

To kolejne zajefajne urządzenie. Pokazuje wszystkie niezbędne informacje o akumulatorze. Przede wszystkim zaś napięcie i aktualny pobór w watach oraz amperach. Działa to świetnie, widać co jest podłączone, jaki jest poziom naładowania, jaki jest pobór danego odbiornika. Świetna rzecz i warta montażu. W komplecie jest bocznik przez który musi iść cała masa z akumulatora aby to działało poprawnie. Bardzo, bardzo polecam.

do kupienia tutaj: http://s.click.aliexpress.com/e/_dXlOzIx

inne wersje tego miernika: http://s.click.aliexpress.com/e/_Bf9E0pVZ

Tutaj pokazane jest jak to działa, co prawda na ciut innym modelu, ale zasada jest taka sama, a na tym pokazanym przeze mnie jest jeszcze więcej ciekawych informacji:

Ładowarki USB:

To odkryłem niedawno i jestem zachwycony. mam zainstalowane takie trzy w Movano. Przy łóżku, nad stołem i przy wejściu, żebym mógł sobie ładować telefon siedząc na progu i pijąc kawę. Ładowarki są „natynkowe” mają po dwa gniazda USB 2A.

Jedynym malutkim minusem jest wbudowana dioda LED o wybranym przy zakupie kolorze. jak dla mnie wali za mocno po oczach w nocy, tak więc jeśli jest przy łóżku to może drażnić. Na szczęście wystarczy rozebrać obudowę, wziąć wkrętak i wydłubać diodę. Ładowarka dalej działa jak powinna, a nie świeci po gałach.

do kupienia tutaj: http://s.click.aliexpress.com/e/_dWWjjWT

inne wersje kolorystyczne: http://s.click.aliexpress.com/e/_dVxdhfN

Panel USB/gniazdo zapalniczki:

Taki panel miałem w T4, zamówiłem więc identyczny, oraz drugi mniejszy z jednym gniazdem 12V typu zapalniczka i jednym podwójnym USB.

To mniejsze zainstalowałem sobie od razu, a na drugie, większe, obecnie nie mam pomysłu, więc leży i czeka na lepsze czasy. To duże jest bardzo fajne, bo ma woltomierz, gniazdko 12V i podwójne USB oraz włącznik. Włącznik można wykorzystać albo do odcinania zasilania do całego panela, albo do dowolnego innego urządzenia w kamperku. Jest w tym potencjał i w T4-ce, gdzie instalacja była dużo prostsza, spisywał mi się znakomicie.

do kupienia duży tutaj: http://s.click.aliexpress.com/e/_dXdxA4b

mały tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_AT2YGk

 

To chyba tyle na ten raz.

Następny będzie o częściach zamiennych do chińskiego „webasto”. Obiecuję że będzie szybciej niż ten (taaa jasneee…)

Artykuł powstał we współpracy z moim prywatnym kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na zakup wyżej opisanego sprzętu.

Linki do ofert są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu za ich pomocą, kilka centów z tego zakupu dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Aliexpress.4 komentarze

 1. pha

  Przynajmniej jest to decyzja sądu, a nie skutek „czarnej listy” jak w przypadku bana na sprzedaż przez alledrogo „Chama niezbuntowanego” Ziemkiewicza. Przygodne politykowanie to najczęściej droga na dno albo i jeszcze niżej. Odradzam.

  Odpowiedz
  • vadim

   Nie wiem co ma do rzeczy wspominanie o obleśnymi antysemickim pijaczynie i jego tzw „książce”, ale dobrze tato, skoro odradzasz…

   Odpowiedz
 2. Radek

  Dzięki za te krótkie recenzje vanowych gadżetów. Regularnie podpatrujemy u ciebie niektóre patenty i przenosimy je do naszej T4.

  Odpowiedz

Komentarze