Kilkanaście dni temu dostałem ze sklepu GearBest rejestrator samochodowy Xiaomi 70mai. Niewielka, budżetowa kamerka, po której, szczerze nie spodziewałem się niczego szczególnego. Ten tekst jest o tym jak bardzo się myliłem.

/UWAGA 07.06.2020 super promocja na te kamery na Aliexpress – 130 złotych z wysyłką z polskiego magazynu i dostawą w 3 dni do domu! – kliknij tutaj, zakup tylko z tego linku gwarantuje wysyłkę z polskiego magazynu/

Tak więc do rzeczy.

Na początku tradycyjnie parametry techniczne, abyśmy mieli ogólny pogląd z czym mamy do czynienia:

   • Marka i model: Xiaomi 70mai
   • Chipset: MSC8328P
   • Sensor optyczny: CMOS Sony IMX323
   • Obiektyw: jasność F2.2, kąt widzenia 130 stopni
   • Obsługiwane karty pamieci: microSD do 64 GB, zalecane klasy 10 i wyższej
   • Zasilanie: wbudowana bateria Li-on 240mAh Li-ion, 5V
   • Funkcje: G-sensor,nagrywanie w pętli, połączenie WiFi
   • Format nagrywania: H.264
   • Rozdzielczość nagrywania: 1080P (1920 x 1080), 30 kl/s , Audio ACC
   • Wymiary: 10.00 x 5.50 x 3.20 cm , waga: 70 g

Zawartość opakowania:

W niewielkim czarnym , eleganckim pudełku znajdziemy sam kamerę, przewód USB, zasilacz samochodowy, podkładkę antystatyczną służącą do mocowania kamery na szybie, oraz krótką instrukcję obsługi.

Jakość wykonania/guzikologia/wyświetlacz:

Tutaj pierwsze zaskoczenie – wyświetlacza w tej kamerce nie ma. Firma Xiaomi postanowiła nie wyposażać swojego produktu w ekran LCD. Całą obsługa odbywa się przez telefon komórkowy, lub głosowo, ale o tym za chwilę.

Kamera ma kształt niewielkiego cylindra, o długości zaledwie 10 cm.

W przedniej części umieszczono obiektyw, na jednej z bocznych krawędzi wielofunkcyjny, podświetlany przycisk, na drugiej złącze microUSB oraz złącze kart pamięci.

Górna część to mocowanie uchwytu montażowego.

Użyte tworzywo jest dobrej jakości, spasowanie jest na wysokim poziomie.

Montaż w samochodzie:

Do zamocowania na szybie zastosowano ciekawe rozwiązanie. Jak wspomniałem na wstępie w komplecie  kamerą jest foliowa przezroczysta podkładka, którą umieszcza się na szybie i następnie do niej przykleja się kamerę za pomocą taśmy dwustronnej. Nie przepadam za mocowaniem kamery na taśmę, ale to działa. Kamera trzyma się szyby pewnie i nie odpada na wertepach. Trochę uciążliwy jest demontaż kamery, kiedy trzeba schować kamerę na parkingu.

Przewód zasilający ma dobrze ponad 4 metry długości. W mojej karetce – Volkswagenie T4 bez najmniejszego problemu poprowadziłem przewód pod podsufitką, bocznym słupkiem, pod schowkiem pasażera do konsoli centralnej.

Konfiguracja / obsługa / funkcje:

Kamerę jak wspomniałem można obsługiwać na dwa, a w zasadzie na trzy sposoby.

Po pierwsze za pomocą przycisku na boku obudowy. Jest to przycisk wielofunkcyjny, za którego pomocą można kamerę włączyć, wyłączyć, sformatować kartę, czy nawet zresetować kamerę. Wystarczy kliknąć określoną ilość razy, kamera potwierdzi głosowo (po angielsku) wybraną funkcję i wykona polecenie.

Po drugie głosowo. Kamera rozpoznaje kilka podstawowych poleceń wydawanych jej po angielsku. Można m.in. zrobić zdjęcie, czy zabezpieczyć plik przed nadpisaniem.

Po trzecie i najważniejsze – za pomocą aplikacji. Po pobraniu odpowiedniego oprogramowania (darmowego) można  skonfigurować prawie wszystkie parametry kamery. Przy okazji jest podgląd na żywo tego co widzi kamera więc można bez problemu sprawdzić ustawienie kątów widzenia . Da się zrobić zdjęcie, da się podejrzeć zapisane nagrania. Da się w końcu poustawiać podstawowe parametry nagrywania.

Kamera komunikuje się ze smartfonem za pomocą wbudowanego w nią modułu WiFi.

70mai ma zaimplementowane na pokładzie wszystkie podstawowe funkcjonalności charakterystyczne dla rejestratorów samochodowych. Jest nagrywanie w pętli, autostart po podaniu zasilania, G-Sensor zabezpieczający pliki przed nadpisaniem w przypadku wyrycia wstrząsu itp. itd.

Jakość nagrań, czyli to o jest najważniejsze w kamerach wszelakich:

Nagrania przy świetle dziennym:

Ja nie mam pytań. Obraz jest ostry i wyraźny, odpowiednio kontrastowy a kolory prawidłowe. Kąt widzenia 130 stopni ogarnia wszystko to co przed autem i po bokach. Pomimo braku stabilizacji nie widać żadnych problemów ze stabilnością obrazu, nie pływa, nie trzęsie się. Ogromne zaskoczenie jak dobrze to maleństwo nagrywa.

Kilka przykładów widoczności tablic rejestracyjnych przy świetle dziennym:

Nagrania po zmroku:

Jak dobrze widać tutaj kamera także pokazuje pazur. Jakość jest wręcz świetna. Zarówno na dobrze oświetlonych ulicach jak i w miejscach gdzie jest  całkowicie ciemno. Dawno nie miałem na testach kamery która tak dobrze radziła by sobie po zmroku, nagrywając obraz tak mało zaszumiony i wyraźny. Przy okazji automatyczny balans bieli dobierany jest także wzorowo.

Kilka przykładów widoczności tablic rejestracyjnych:

Podsumowując:

Bardzo ciekawa kamera, nagrywająca w bardzo dobrej jakości, jak na swoje niewielkie rozmiary. Z początku nie do końca jestem przekonany do obsługi przez smartfona czy głosowo, obawiając się trochę kłopotów z tym związanych. Jak się koniec, końców okazało, zupełnie niepotrzebnie. Po przebrnięciu nieco kłopotliwej pierwszej konfiguracji, kamera po prostu się włącza i nagrywa co ma nagrywać w świetnej jakości. A to przede wszystkim chodzi w kamerach.

Kamerę można kupić na Aliexpress za cenę ok. 130 złotych polskich (36,99 USD) – KLIK

Sprzęt do testów udostępniła firma GearBest5 komentarzy

 1. kaku90

  Zobaczcie sobie c9 Lamaxa, dopracowane cacko. Największym minusem jaki jest to mało giętki kabel… 😉

  Odpowiedz
  • vadim

   Nie mam niestety tak dużej karty. Mam na stałe włożoną 64 GB i ta działa bez problemu

   Odpowiedz
 2. Anita

  Jak dla mnie rejestrator samochodowy xiaomi 70mai to najlepsza oferta na rynku. Wysoka jakość, korzystna cena i nigdy mnie jeszcze nie zawiódł. Dużo jeżdżę i do tej pory świetnie się sprawował. Polecam 😀

  Odpowiedz

Komentarze