W sierpniu 2020 roku zanim tow. Orban zamknął kraj na cztery spusty na prawie rok, włóczyliśmy się trochę po Węgrzech. Głównym celem był Balaton z krótkim przerywnikiem w Budapeszcie i Bogacsu.

Pewnego dnia zepsuła się jednak pogoda i zrobiło się nad Balatonem tak:

Byliśmy akurat od jakiegoś czasu na zachodnim krańcu jeziora, postanowiłem zatem pojechać do Hévíz. Było to zaledwie kilkanaście kilometrów od miejsca w którym spędziliśmy noc, czyli przysłowiowy rzut langoszem.

W Hévíz znajduje się jedno z niewielu, jeśli nie jedyne w Europie jezioro termalne. Tak jezioro, nie basen, nie kąpielisko a całe, całkiem spore jezioro.

fot. Wikipedia

Dzisiaj zatem historyjka obrazkowa, w której pokażę co tam można znaleźć, jaka jest temperatura wody ile to wszystko kosztuje, gdzie zanocować i gdzie stanąć sobie za darmo kamperem.

Jezioro jest głębokie. Prawie wszędzie wchodząc do wody z nawodnego kompleksu głębokość wody wynosi od 2 do 38 (!) metrów.

Umiejętność pływania jest wskazana. Można też wyposażyć się w coś wypierającego typu makarony (bardzo popularne), koła czy inne pływaki.

Takie gadżety też da się kupić na miejscu (cen nie zanotowałem) Jest jednak jedno miejsce gdzie woda jest płytsza, tak na moje oko ok metra do 1,5 m. Z przodu budynku od strony głównej drogi dojazdowej do Hévíz.

To jest to miejsce. Tam każdy niepływający może czuć się swobodnie:

Temperatura wody latem wacha się od 36 do 38 stopni Celsjusz, zimą od 23 do 25 stopni Celsjusza.

Ceny (październik 2022) :

Bilet całodzienny: 6500 HUF
Bilet całodzienny (powyżej 60 lat): 6000 HUF
Bilet całodzienny student: 6000 HUF

Bilet 3 godzinny: 3800 HUF
Bilet 3 godziny (powyżej 60 lat): 3300 HUF
Bilet 3 godziny (student): 3300 HUF
Bilet 3 godziny dzieci (6-14 lat) : 2000 HUF

Dopłaty:

Każda kolejna godzina : 1500 HUF
Przekroczenie czasu : 1000 HUF za 30 minut

Godziny otwarcia:

9.00 – 19.00 latem, 9.00 – 17.30 zimą

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych:

Są podjazdy, są bramki dla osób na wózkach, są specjalnie wytyczone miejsca w których można wjechać na wózku do wody. Nie wiem, bo akurat nie było nikogo na wózku, czy taki wózek jest udostępniany przez obsługę czy jak to wygląda ale raczej tak. W każdym razie obiekt jest dostosowany dla osób z problemami w poruszaniu się.

Dojazd:

Link do mapy Google: https://goo.gl/maps/drRuapgmkCZMUFHv7

Koordynaty GPS: 46.78639280435803, 17.190980976646603

Plus Code: Q5PR+FF Hévíz, Hungary

Noclegi:

Jak zawsze polecam serwis Booking.com, gdzie można zarezerwować, bez żadnego ryzyka nocleg. Zawsze istnieje możliwość darmowej rezygnacji, ponadto w związku z kowidem booking dodał dodatkowe zabezpieczenia w przypadku konieczności rezygnacji  z podróży.

Link do bezpośrednich ofert w Heviz, nad jeziorem termalnym tutaj: Noclegi Heviz https://www.booking.com/searchresults.pl.html?landmark=256284&aid=388624&no_rooms=1&group_adults=2

Darmowe miejsce na dzikusa dla kampera: wpisz w Google maps – Kossuth Lajos utcai parkoló, Hévíz , GPS: 46.784314, 17.186855 . Jest to darmowy parking, oddalony jakieś 500m od wejścia nad jezioro. Cicho, spokojnie, toi toi i za darmo.

Bardzo fajne miejsce na spędzenie deszczowego dnia. Szczególnie fajnie jest tam zimą, gdy na około leży śnieg a ty siedzisz zanurzony po szyję w gorącej wodzie.

Teraz, jesienią 2022, gdy zamknięto kąpielisko termalne w jaskiniach w Miskolcu, jest to ciekawa alternatywa na wymoczenie zmęczonych kości w gorącej, termalnej wodzie.

Bardzo polecam, wrażenia niezapomniane.

Czuwaj!

Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev

Linki do ofert, są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz rezerwacji za ich pomocą, kilka centów z tej rezerwacji dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Booking.comKomentarze