No właśnie. Pytanie to nurtowało mnie od czasu gdy spalił mi się sterownik, stopiły wszystkie kable i szlag trafił silnik.

Przypomnę tylko iż posiadam hulajnogę elektryczną Joyor Y6-S w wersji off-road, kupioną pod koniec marca 2022 roku. W hulajnodze tej , przy przebiegu ok 1000 km nastąpiła awaria opisana powyżej. Spalił się silnik, wg serwisu także sterownik silnika, oraz kompletnemu stopieniu uległy przewody fazowe, oraz przewodu do czujników Halla, oraz ich wtyczki.

Jak to wyglądało, można obejrzeć na tym filmie, który nagrałem bezpośrednio po awarii:

Po tym jak hulajnoga wróciła z serwisu Joyor, z przedziwnym, wręcz szokującym dla mnie , zaleceniem aby jeździć hulajnogą bez przedniej klapki osłaniającej elektronikę.

Postanowiłem zatem przeprowadzić pewien eksperyment.

Założenia jego były takie, aby sprawdzić różne scenariusze chłodzenia i braku chłodzenia sterownika.

Po pierwsze – sprawdzić do jakiej temperatury grzeje się sterownik, tak jak wrócił z serwisu – wpieprzony do środka bez ładu i składu. Zero wentylacji, zero chłodzenia.

Następnie, podobna sytuacja, tylko dodatkowo uszczelnić chciałem hulajnogę, tak aby była w jakimś tam stopniu odporna na warunki atmosferyczne. Co za tym idzie zniknęły by wszelkie otwory, szpary, nieszczelności przez które w jakikolwiek sposób wnikało do środka decka powietrze z zewnątrz. Powietrze, które minimalnie bo minimalnie ale na pewno w jakimś tam stopniu chłodziło sterownik i znajdującą się za nim baterię.

Trzeci test , to usunięcie uszczelnienia i zamontowanie termopadów pod sterownik, umocowanie sterownika tak, aby odprowadzał ciepło do aluminiowego decka hulajnogi.

Czwarty, toponowne uszczelnienie hulajnogi i porównanie efektów z przed i po uszczelnieniu z zamontowanymi termpadami.

Ostatni, to sprawdzenie jakie będą temperatury gdy zastosuję się do zaleceń serwisu Joyor, czyli zdejmę przednią klapkę i będę jeździć bez niej.

Takie były założenia.

Do sprawdzenia bieżącej temperatury używałem termometru tzw. „akwariowego”, z sondą zamontowaną na stałe na sterowniku.

Termometr na pewno nie jest super dokładny, niemniej temperatura mierzona nim i innymi z którymi porównywałem jakoś znacznie się nie rozjeżdża.

Szczegóły tego jak zamontowany był termometr, jak zamontowane termopady, oraz przede wszystkim jakie są wnioski z tego eksperymentu znajdziecie w filmie poniżej:

Jak mogliście zobaczyć na filmie, po krótce wnioski są następujące:

  1. Serwis Joyor oddał hulajnogę w stanie który trudno zrozumieć z racjonalnego punktu widzenia. Wpierdzielenie sterownika do decka, bez zapewnienia mu jakiegokolwiek chłodzenia jest proszeniem się o ciągłe naprawianie tego sprzętu.
  2. Jazda bez przedniej klapki, co zaleca serwis, wpływa pozytywnie na chłodzenie, temperatura sterownika jest zdecydowanie niższa.
  3. Jazda bez przedniej klapki j.w. jest głupim, debilnym wręcz pomysłem. Grozi wypadkiem gdyby wypadł sterownik i dostał się pod koło, zniszczeniem sterownika, zniszczeniem wiązki przewodów, uszkodzeniem w skutek kontaktu z wodą, wilgocią, kurzem, błotem itp. itd.
  4. Cholernie ważne jest aby zapewnić chłodzenie sterownika. Sterownik powinien jak największą swoją powierzchnią przylegać do aluminiowego decka hulajnogi elektrycznej, który jest sam w sobie gigantycznym radiatorem odbierającym ciepło.
  5. Zastosowanie termopadów dodatkowo pomaga odprowadzać ciepło ze sterownika i warto je zamontować.
  6. Uszczelnienie hulajnogi elektrycznej ma wpływ na temperaturę sterownika i co za tym idzie baterii i reszty komponentów elektrycznych hulajnogi. Uszczelnienie ogranicza, lub nawet całkowicie blokuje jakikolwiek przepływ powietrza i co za tym idzie powoduje silniejsze grzanie się komponentów pojazdu.

Jeśli macie jakieś sugestie jak jeszcze polepszyć chłodzenie sterownika, proszę o komentarze.

termopady kupiłem tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_Dn07GFl

termometr użyty do pomiarów temperatury tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_DE2QHrv

Czuwaj!

Linki do ofert są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu za ich pomocą, kilka centów z tego zakupu dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Aliexpress.Komentarze