|

Ferguson FBOX 4X – nowy (lepszy?) miniPC do telewizji internetowej

Prawie rok temu, opisywałem na moim blogu multimedialny komputer firmy Ferguson – FBOX 4K. Dzisiaj jego następca – Ferguson FBOX 4X. Kilkanaście dni temu urządzenie miało swoją premierę, i niemal w tym samym czasie przyjechało do mnie na testy. Przyszedł czas, aby opisać jak to się sprawuje, co się zmieniło i czy na lepsze ?

Co to w ogóle jest FBOX i do czego służy ?

Fbox to multimedialny mini komputer działający pod kontrolą systemu Android. Jego głównym zadaniem jest wyświetlanie wszelakich treści multimedialnych na ekranie telewizora. Treści pochodzących zarówno z internetu , czyli „on-line”, jak i z nośników typu pendrivy i dyski twarde oraz z dysków i serwerów sieciowych typu Samba, NFS i tym podobnych serwerów NAS. Oferuje także wszystkie możliwość zwykłego stacjonarnego komputera.

Jakie są różnice w porównaniu z poprzednią wersją (FBOX 4K) ?

Wizualnie – oprócz literki „X” zamiast „K” – żadne. Taka sama niewielka, solidna, ciekawa wizualnie obudowa. Takie samo rozmieszczenie gniazd połączeniowych – po jednej stronie 2x USB i gniazdo kart pamięci microSD, z tyłu gniazdo zasilania , port RJ45, złącze HDMI , oraz AV.

W komplecie jest także identyczny pilot, z wbudowaną funkcją myszki komputerowej. Taki sam jest też zasilacz sieciowy.

Zmiany, i to poważne są we wnętrzu.

Przede wszystkim nowy system operacyjny. FBOX 4X działa pod kontrolą systemu Android 6.0 Marshmallow. Poprzednia wersja obsługiwana była przez system Android 5.1.1 Lollipop.

Po drugie mocniejszy procesor.

W X-ie zastosowano procesor Amlogic S905X-B, w poprzednim modelu był to Amlogic S905-B.  Zmieniono też procesor graficzny. Zamiast układu Penta Core Mali-450  750Mhz jest Quad Core Mali-450 600Mhz.

Pozostałe parametry pozostały bez zmian. Tak samo jak w poprzednim modelu jest 1GB pamięci RAM DDR3, 8GB wbudowanej pamięci flash. Jest dualny układ WiFi pracujący zarówno w paśmie 2,4 Ghz, jak i 5 Ghz oraz wbudowane gniazdo RJ45 do podłączenia internetu po kablu. Za wyświetlanie obrazu odpowiada złącze HDMI 2.0 obsługujące rozdzielczość 4K UHD w 60 Hz (maksymalnie 4096 x 2160 px).

Co znajdziemy w zestawie?

W pudełku producent dostarcza samo urządzenie Fbox 4X, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną

Jak toto podłączyć i uruchomić ?

Fbox-a podłącza się do telewizora za pomocą złącza HDMI 2.0 transmitującego zarówno obraz jak i dźwięk. Do starszych typów telewizorów można użyć także złącza AV w standardzie miniJack. Wymagana wtedy będzie odpowiednia przejściówka (do kupienia osobno). Dźwięk przesyłany jest jak wspomniałem złączem HDMI, oraz poprzez Bluetooth do zestawu audio, lub kina domowego.

Jak działa, co można na tym uruchomić?

Podstawową aplikacją wokół której powstała cała idea tego typu TVBox-ów jest KODI. KODI to multimedialne centrum rozrywki umożliwiające odtwarzanie wszelkich treści.

Od filmów i muzyki z przenośnych dysków i pendrivów, poprzez serwisy VOD, po nadające on-line stacje telewizyjne.

W KODI znajdziemy tysiące stacji telewizyjnych, od popularnych AlJazeera, Euronews, rosyjskiej gadzinówki Russia Today, po naprawdę egzotyczne z krajów afrykańskich jak np. Uganda TV.

W internecie jest mnóstwo stron i forów internetowych dotyczących KODI – odsyłam do poszperania, szczególnie na specjalistycznych forach dyskusyjnych, gdzie podane są konkretne linki i instrukcje.

 

Ponadto jako, że FBOX 4X działa pod kontrolą najnormalniejszego w świecie Androida, można zainstalować na nim i uruchomić praktycznie każdą aplikację, tak jak w zwykłym smartfonie czy tablecie. Zyskujemy zatem dostęp do najróżniejszych operatorów serwisów VOD.

Od telewizji rządowej,  TVN, Ipla, WP.tv, FilmBox itp., po gigantów typu Netflix czy HBO Go. To wszystko działa bardzo szybko i płynnie.

Daje dostęp do setek tysięcy filmów, seriali i programów oferowanych przez te serwisy.

Oprócz tego działa oczywiście serwis Youtube, działają także aplikacje umożliwiające słuchanie internetowych rozgłośni radiowych. Działają w końcu androidowe gry i aplikacje biurowe.

Urządzenie można jak wspomniałem wykorzystać takze jako zwykły domowy komputer. Do Fboxa za pomocą bezprzewodowego łącza Bluetooth 4.0 , lub poprzez gniazda USB, można podłączyć zwykłą mysz i klawiaturę. Do gniazd USB można podłączyć zewnętrzne dyski i pendrivy. Dane można przechowywać również na kartach pamięci microSD – Fbox ma czytnik kart na pokładzie. Fbox 4X z powodzeniem może zastąpić domowy komputer w większości zastosowań. Android nie jest może aż tak wygodny w obsłudze jak Linux czy w ostateczności Windows :), jednak da się na nim zrobić niemal wszystko .

Pytanie najważniejsze – czy (w końcu) działa usługa Horizon Go od UPC ?

źródło: UPC

No właśnie, to podstawowe (dla mnie ) pytanie. Skazany jestem miejscu zamieszkania na korzystanie z wątpliwej jakości usług firmy UPC. Internet, telewizja i nie wiem po co telefon stacjonarny. Jedynym plusem UPC jest aplikacja Horizon Go, która pozwala oglądać część programów na urządzeniach mobilnych takich jak telefon lub tablet. Nie wiedzieć czemu Horizon Go nie działa poprawnie na większości urządzeń typu przystawki / mikrokomputery smartTV. Działa na laptopie, działa na komputerze stacjonarnym, działa na smartfonach i tabletach. Na TVBox-ach nie chce działać…

A więc po tym przydługim wstępie – odpowiadam – na Ferguson FBOX 4X Horizon Go DZIAŁA !!!!

Instaluje się prawidłowo, loguje, uruchamia kanał i wyświetla go. Żeby nie było zbyt kolorowo, działa dosyć wolno, czasami lubi się przyciąć, zamulić, ale działa. Można oglądać bez problemu wszystkie dostępne poprzez usługę Horizon Go kanały.

To świetna wiadomość, ponieważ oprócz tego, że posiadając dwa telewizory w domu nie trzeba w UPC dopłacać za usługę multiroom, to jeszcze w miejscach gdzie nie ma w ogóle dostępu do płatnej telewizji, Horizon Go umożliwia obejrzenie kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych zupełnie legalnie, w ramach pakietu usług.

Brawo Ferguson – NARESZCIE ! 

Podsumowując – Fbox 4X działa szybciej, działa lepiej i najważniejsze – obsługuje Horizon Go. Ta ostatnia cecha wystarczyła by mi za wszystkie inne.

Fbox 4X kosztuje ok 300 złotych polskich. Jak za tak wszechstronne urzadzenie to bardzo rozsądna kwota.

Najniższe ceny znajdziesz jak zawsze na portalu ceneo.pl

Szczegółowe dane techniczne:

  • System operacyjny: Android 6.0 Marshmallow
  • Główny procesor: Amlogic S905X-B
  • Podsystem CPU: ARM® CortexTM-A53, Quad-Core CPU do 2.0GHz
  • Grafika 3D: Penta-Core Mali-450 @750MHz, OpenGL ES 2.0, OpenCL
  • Pamięć DDR3: DDR3 1GB
  • Pamięć FLASH: eMMC 8GB
  • Wi-Fi: Wbudowane 802.11 b/g/n, 2.4G/5G dual band
  • Ethernet: Wbudowane 100Mb RJ-45
  • HDMI 2.0: 4K UHD @60Hz do 4096x2160px, 1080p/i, 720p, 576i, 480p
  • Wejścia / wyjścia: 2 x USB (1 x USB OTG), 1 x SD, 1 x HDMI 2.0, 1 x AV Out, 1 x Ethernet
  • Format plików wideo: MKV, MP4, WMV, MPG, MPEG, DAT, AVI, MOV, ISO, inne
  • Obsługiwane kontenery wideo: MKV(h.264/h.265), WMV, MP4, RM, RMVB, TS, AVI, VOB, MOV(h.264/h.265), ASF, 3GP, inne (aplikacje z Google Play)
  • Proporcje obrazu: 4:3, 16:9
  • Rozdzielczość wideo: 4K UHD @60Hz do 4096x2160px, 1080p/i, 720p, 576i, 480p
    Dekodowanie audio: MP3, WMA, WMA, AAC, OGG, OGA, FLAC, ALAC, inne
  • System plików: NTFS, FAT32
  • Wymiary: 85 x 85 x 15 mm

Sprzęt do testów udostępniła firma Ferguson Sp. z o.o


Podobne wpisy

7 komentarzy

  1. Fbox 4K nie odbiera wszystkich programów TV Ipla ciekawe czy ten model także. Sewisanci z Ipli jak i z Fergusona nie są w stanie wyjaśnić dlaczego. Na wszystkim odbieram te kanały a jedynie na Fbox4K nie. Kupiłem to tylko dlatego, że mam telewizor Sharp, który ma znakomity obraz lecz niestety nie ma Smarta. Tyle obiecywano po Fbox4K że to zastąpi Smart a tu lipa.

  2. Czy na FBOX 4X działają kanały linearne z pakietu IPLA Sport, typu Polsat Sport, Polsat Sport Extra itd.?

    1. Szczerze – nie mam pojęcia.

      Nie korzystam z ipla, tym bardziej z płatnych kanałów. Kiedy miałem sprzęt na testach także nie miałem dostępu do tych kanałów. Prosze spróbować zapytać pomoc techniczną producenta. Odpowiadają rzeczowo i starają się pomóc, na pewno będą znali odpowiedź na Pana pytanie.

      Pozdrawiam

      Vadim

      1. Dzięki za szybką odpowiedź. Zadałem pytanie producentowi sprzętu oraz IPLI i dostałem dwie sprzeczne odpowiedzi, zatem mój problem nie został rozwiązany 😉 Producent powiedział, że jeśli aplikacja pobrana i zainstalowana z Google Play umożliwia oglądanie kanałów live, to powinna działać, natomiast w IPLI zbyto mnie lakonicznym: „Ipla nie wspiera tego urządzenia” 😉

  3. Moje odczucia w użytkowaniu urządzenia są (niestety) całkowicie sprzeczne. Urządzenie już od pierwszych chwil niemiłosiernie przymulało, a gubił klatki praktycznie każdy materiał video – od 144p począwszy na 4K skończywszy. Kodi jest praktycznie nie do użytku, YouTube to nie działa – zacznijmy od interfejsu „na komórki” wobec czego bez myszki i klawiatury ani rusz (ewentualnie aplikacja do sterowania urządzenia smartfonem), poza tym box masakrycznie się nagrzewał. Mimo szczerych chęci nie byłem w stanie go skonfigurować pod siebie i byłem zmuszony go zwrócić do sklepu. A wszystko to z powodu małej ilości RAMu. Sam system zżera jej już połowę na samym starcie, a jak coś mu odpalimy to już w ogóle zostaje mu 10-5% RAMu. Wystarczy mały „peak” w systemie Android na parę sekund i mamy totalne zacięcie i nie rzadko konieczność wyciągnięcia wtyczki z gniazdka. Filmy 4K chciały się otwierać dopiero w zewnętrznym odtwarzaczu – a i to z zacinkami – o YouTube w 4K nawet nie było mowy. Szczerze nie polecam, urządzenie mogłoby uratować dorzucenie jeszcze z 1GB RAMu. Nie widzę powodu czemu producent w tej niemałej wszak cenie nie mógł tego RAMu dorzucić.

Komentarze