odsniezanie

Luty 2014, droga rowerowa Karczemki – Jasień , kiedy śnieg już praktycznie wszędzie stopniał była nieprzejezdna . Śnieg i przede wszystkim lód i do tego strome podjazdy więc o upadek i połamane nogi i wybite zęby nietrudno.

Interesujący artykuł znalazłem w prasie codziennej. Portal Nasze Miasto publikuje rozmowę z p. Mariuszem Kitlińskim pełnomocnikiem prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej czyli tzw oficerem rowerowym.

Cóż tam czytamy ?

W tym sezonie zimowym utrzymaniu podlega łącznie ponad 50 kilometrów wydzielonych dróg dla rowerów – podkreśla Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej. – To o 10 kilometrów więcej niż w ubiegłym roku. Są to ścieżki będące głównymi trasami dojazdowymi. Poza tym, oczywiście, zadbamy o trasy biegnące jezdnią: w formie pasów, kontraruchu czy w strefach „tempo 30”, jak na przykład na ulicach Wita Stwosza czy Rajskiej.

Super! Pomyślałem sobie, ale po chwili ZRAZ, ale ile to my tych dróg rowerowych w Gdańsku mamy ?

Idziemy zatem na stronę rowerowygdansk.pl będącą oficjalną stroną UM w Gdańsku dot. problematyki rowerowej.

źródło: rowerowygdansk.pl

źródło: rowerowygdansk.pl

Czyli pomijając fikcję jaką są „ulice z uspokojonym ruchem o dop prędkości maksymalnej 30 km/h” po których jeżdżenie rowerem to samobójstwo (patrz Karczemki) i pasy rowerowe w jezdni, które jest szansa, że będą choć trochę odgarnięte (choć pewnie raczej będą składowiskiem pryzm śniegu zgarniętego z ulicy), zostaje jakieś 160 km dróg rowerowych i ciągów pieszo – rowerowych.

Wynika z tego, jeśli liczę ciut lepiej niż PKW głosy w wyborach, że odśnieżona zostanie mniej niż 1/3 z nich…

Pamiętając jak to wygląda co roku (wypowiedź p. Kitlińskiego na moim blogu – KLIK) cyt. :

” (..)Faktycznie droga ta nie jest odśnieżana. Obecnie weryfikujemy zakres na przyszły rok. Trudno będzie mi jednak zadeklarować, czy uda się objąć odśnieżaniem ten odcinek, gdyż czeka na to też kilka innych, generujących znacznie wyższy ruch rowerowy. „  i to, że np. na Karczemkach NIGDY nie odśnieżono nawet kawałka chodnika nie wspominając o drodze rowerowej, zapowiada się kolejna zima bez możliwości poruszania się rowerem.

Gdańsk „najbardziej rowerowym miastem Polski” jest, ale nie zimą…

Jedna odpowiedź

Komentarze