56504

Dzisiaj 29 września rozpoczęło się głosowanie w drugiej edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Gdańska mogą sami wybrać na co przeznaczyć 11 milionów złotych z miejskiego budżetu – czyli z naszych podatków.

Kwot nie jest wielka , ale i tak o 2 miliony większa niż w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego.

Głosować można on-line pod linkiem: https://gdansk.zetwibo.pl/voting/welcome lub osobiście w tzw. Punktach Konsultacyjnych.

Głosowanie trwa od 29 września do 12 października 2014 roku.

O tym jak głosować i więcej informacji o budżecie napisane jest na stronie miasta Gdańsk: http://www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Zagłosowałem dzisiaj, przez internet. Wśród projektów przeważają niestety projekty w których słowami kluczowymi są „dzieci” i „szkoła”, jak je widzę zbiera mi się na wymioty.

Na szczęście jest też kilka rowerowych i jeden „rolkarski”.

Zagłosować można na maksymalnie pięć projektów dzielnicowych i jeden ogólnomiejski. Dzielnicowe podzielone są na 6 „okręgów”, można wybrać z dowolnego okręgu, każdy projekt może być z innego, niekoniecznie tego w którym mieszkamy.

Wybrałem poniższych pięć dzielnicowych i jeden ogólnomiejski

3OK/0003 – Stworzenie ścieżki rekreacyjnej (rolkowej) wokół zbiornika retencyjnego „Jabłoniowa”
Streszczenie: Celem projektu jest stworzenie wokół zbiornika retencyjnego „Jabłoniowa“ utwardzonej ścieżki, w formie pętli, umożliwiającej poruszanie się na rolkach, wrotkach itp. Szerokość ścieżki umożliwi bezpieczne korzystanie jednocześnie przez rolkarzy i spacerowiczów. http://facebook.com/zbiornikJabloniowa http://zbiornikJabloniowa.pl

Lokalizacja: Zbiornik „Jabłoniowa” znajduje się w dzielnicy Jasień, między ulicami: Jabłoniowa, Węgrzyna, Aleja Armii Krajowej, Jeziorowa, Mariana Pelczara. Zbiornik leży na terenie działek: 71/2, 72/2, 73/1, 74

koszt – 350 000 zł

Dlaczego zagłosowałem?:

Ciekawa inicjatywa, która upadła w poprzednim rozdaniu. Wokół zbiornika może powstać świetne miejsce dla rolkarzy z okolicy. Długość pętli to na moje oko grubo ponad 500 metrów, więc będzie gdzie jeździć. Teraz najbliżej trzeba się bujać na Matarnię i jeździć po drodze rowerowej wzdłuż Słowackiego do lotniska, lub jechać na PGE Arenę (jeszcze dalej)


4OK/0007 – Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jaśkowa Dolina od ul. Sienkiewicza do ul. Grunwaldzkiej.
Streszczenie: Wykonanie brakującego odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż al. Jaśkowa Dolina od ul. Sienkiewicza do al. Grunwaldzkiej z wykonaniem przejazdu rowerowego przez al. Grunwaldzką. W przypadku braku odpowiedniej szerokości wykonanie ciągu pieszo rowerowego z remontem jego nawierzchni, oraz wykonaniem barier oddzielających go od jezdni dla samochodów oraz wprowadzeniem zakazu parkowania na tym odcinku.

Lokalizacja: Jaśkowa Dolina – odcinek od ul Sienkiewicza do ul. Grunwaldzkiej – działki nr 101/1, 114/4, 2,2 obręb 055.

koszt – 250 000 zł

Dlaczego zagłosowałem?:

Nowych dróg rowerowych nigdy za wiele, więc jak najbardziej jestem ZA.


5OK/0051 – Modernizacja istniejącego ciągu pieszego – bulwar, na ciąg pieszo – rowerowy z wydzieleniem ścieżki rowerowej. Działka 4/20 Obręb 17
Streszczenie: Modernizacja istniejącego ciągu pieszego – bulwar, na ciąg pieszo – rowerowy z wydzieleniem ścieżki rowerowej. Wykonanie nowej nawierzchni ciągu pieszego oraz wydzielenie pasa ścieżki rowerowej na terenie istniejącego bulwaru. Wykorzystanie aktualnego ukształtowania terenu na istniejących nasypach do poprowadzenia ścieżki rowerowej, dzięki czemu ciąg pieszy zostałby wyraźnie oddzielony od ciągu rowerowego. Teren po 40 letniej eksploatacji wymaga gruntownego remontu, obecna nawierzchnia stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla pieszych. Wykonanie nowej nawierzchni oraz wydzielenie ścieżki rowerowej uatrakcyjni teren.

Lokalizacja: Bulwar pieszy na odcinku od ulicy Chłopskiej (wylot z tunelu pod ul. Chłopska) w kierunku ul. Dąbrowszczaków z połączeniem do Parku Regana.

koszt – 500 000 zł

Dlaczego zagłosowałem?:

j.w. budować, budować, budować.


 

6OK/0001 – Tereny rekreacyjne w dzielnicy Kokoszki: park przy ul. Azaliowej, park przy ul. Goplańskiej oraz siłownia otwarta przy ul. Osiedlowej.
Streszczenie: Utworzenie terenów zieleni urządzonej w lokalizacjach wykazujących deficyt zieleni wg analizy Biura Rozwoju Gdańska tj. rejony ul. Azaliowej, ul. Goplańskiej (pętla autobusowa) oraz ul. Osiedlowej – jest zadaniem niezbędnym i koniecznym dla prawidłowego wypoczynku i regeneracji sil mieszkańców dzielnicy, jak również zapewniającym bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci i młodzieży. Obecnie brak jest na tym terenie ogólnodostępnych i bezpiecznych miejsc do zabaw, jak również do aktywnego wypoczynku dla szerokiego ogółu mieszkańców. Powstanie parków rekreacyjnych poprawi tez estetykę osiedli.

Lokalizacja: ul. Azaliowa – działka nr 375/1, obręb 36; ul. Goplańska – działka nr 236, 239/2, 243/4, obręb 36; ul. Osiedlowa – działka nr 399, obręb 35. Działki są własnością gminy Gdańsk.

koszt – 500 000 zł

Dlaczego zagłosowałem?:

Projekt z mojego osiedla (Karczemki, oraz Kiełpina Górnego i Kokoszek). To jest miejsce (Azaliowa) o którym pisałem – tutaj. Jaśnie wielmoży król Gdańska Paweł Adamowicz w obliczu wyborczych problemów , na tym terenie utworzył w kilka dni klepisko na 100 samochodów , a teren miał być właśnie terenem zielonym, rekreacyjnym. Działka należy do miasta, położona jest vis a vis nowego kombinatu edukacyjnego o nazwie „Pozytywna Szkoła”.

Na Goplańskiej – straszy od zawsze dziura w ziemi i chaszcze przy pętli autobusowej, też przyda się tam teren rekreacyjny, lub choćby uporządkowanie terenu ( w pobliżu jest las, więc jest gdzie wybrać się na spacer, ale nie zaszkodzi coś z tym zrobić).

Przy Osiedlowej Na kokoszkach, jeśli dobrze kojarzę działkę na której ma powstać teren rekreacyjny, obecnie jest pijalnia wszelakiej maści wyrobów alkoholowych pod chmurką, Zagospodarowanie terenu na pewno polepszy tam bezpieczeństwo, choć mam obawy czy nie wybuduje się po prostu wygodniejszego miejsca dla miejscowych moczymord. Spróbować nie zaszkodzi.


6OK/0010 – Nowy i bezpieczny plac zabaw oraz teren rekreacyjno – sportowy – Karczemki
Streszczenie: Karczemki są osiedlem zaniedbanym pod kątem miejsc, w których mieszkańcy mogliby zacieśniać więzy, miejsc, w których najmłodsi oraz starsze dzieci i młodzież mogłyby nawiązywać relacje z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Projekt zakłada całkowite odświeżenie istniejącego placu zabaw pomiędzy ulicami Macierzankową a Kminkową oraz stworzenie części rekreacyjno – sportowej z siłownią na świeżym powietrzu, z której skorzystają osoby dorosłe, starsze, jak również młodzież.

Lokalizacja: Działka 886, obręb 36 – Karczemki pomiędzy ulicami Kminkową a Macierzankową. Załączniki: 2 zdjęcia istniejącego placu zabaw, 2 mapki z projektem, wycenę.

koszt 300 000,00

Dlaczego zagłosowałem?:

Bo z mojego osiedla 🙂 prywata trochę podyktowana nadzieją, że rozwrzeszczane mamuśki ze swoimi ziziaczkami, ruszą 4 litery i zamiast mi pod oknem pójdą się wydzierać na „nowy, duży, bezpieczny” jak głosi projekt plac zabaw. Płonne nadzieje , bo przecież wygodniej siedzieć pod własnym blokiem i zatruwać darciem mordy życie innym, ale jakąś nadzieję trzeba mieć. Szkoda że wnioskodawcy manipulują faktami, pisząc w projekcie: „Projekt zakłada całkowite odświeżenie istniejącego placu zabaw pomiędzy ulicami Macierzankową a Kminkową oraz stworzenie części rekreacyjno – sportowej” Prawda jest taka , że plac zabaw jest tam tylko malutką częścią od strony Kminkowej, a właśnie część rekreacyjno sportowa – czyli boisko do piłki kopanej i „górka” do zjazdu na sankach zimą były i są tam od zawsze. Starzy mieszkańcy osiedla pamiętają jeszcze jeden element rekreacyjny dla młodzieży czyli sławnego „grzyba”, który niestety poległ, hucznie pożegnany przez miejscową młodzież. Pełnił on rolę popularnych na wsiach przystanków PKS, gdzie można było się spotkać, pogadać, zapalić fajka czy wypić piwko :). W każdym razie z braku większej ilości projektów rowerowych, zagłosowałem na ten.


Wybór Projektu Ogólnomiejskiego

O/0018 – GDAŃSK TRZYMA POZIOM – lepsze chodniki (Przymorze, Wrzeszcz, Zaspa, Strzyża, Młyniska, Brętowo)
Streszczenie: Dziurawe, zdekompletowane, nierówne i brzydkie chodniki. Norma w wielu miejscach Gdańska – chodniki miejskie od lat nie były remontowane. Cel projektu: poprawa jakości warunków poruszania się pieszych w dzielnicach Gdańska: Przymorze, Wrzeszcz, Zaspa, Strzyża, Młyniska i Brętowo / Niedźwiednik. Wybrano lokalizacje szczególnie często uczęszczane, a jednocześnie bardzo zaniedbane. Wybrano tylko niektóre chodniki, gdyż na wszystkie w budżecie obywatelskim nie wystarczy środków. Realizacja projektu powinna być początkiem kompleksowego programu poprawy stanu ulic w mieście. Więcej: www.GdanskTrzymaPoziom.pl

Lokalizacja: Projekt obejmuje kilka dzielnic Gdańska: Przymorze, Wrzeszcz, Zaspę, Brętowo, Młyniska i Strzyżę. Wytypowano chodniki w rejonach następujących ulic (alfabetycznie wg nazw ulic): ul. Chłopska od Piastowskiej do Zielonego Rynku (po stronie rynku) ul. Chopina – strona południowo-wschodnia między budynkiem nr 42 a ulicą Chrzanowskiego ul. Chrzanowskiego – strona południowo-zachodnia między ulicą Hubala a Gomółki ul. Ciołkowskiego w kierunku Żwirki i Wigury oraz Gildii i ETC (nowy chodnik) ul. Dmowskiego – przejście w kierunku kościoła na Czarnej (Zator-Przytockiego) ul. Góralska 3, 5, 7, 9,11 (strona od Przychodni do Sklepu ABC i w dół do skrzyżowania z ulicą Góralską) ul. Klonowicza – między Mickiewicza a Żywiecką oraz między Modrzewskiego a Racławicką Leśna Góra: po lewej stronie skrzyżowania z ul. Góralską 11 do skrzyż. z ul. Leśna Góra 21 ul. Niedźwiednik – północna strona ulicy od nr 26 do 32 deptak na skrzyż. ul. Niedźwiednik 22 i Podkarpackiej 24 ul. Okrąg

Dlaczego zagłosowałem?:

Ponieważ nic ciekawszego dla siebie nie znalazłem… a równe chodniki zawsze się przydadzą.


 

To tyle ode mnie.

Zachęcam do zagłosowania, niekoniecznie na projekty które wymieniłem powyżej, ważne aby w ogóle zagłosować i pokazać że Budżet Obywatelski ma sens.

Jeszcze raz link pod którym można oddać swój głos:

https://gdansk.zetwibo.pl/voting/welcome

Głosowanie trwa do 12 października.

zaglosowalem

3 komentarze

 1. Mama

  jesteś debilem idioto. Na wymioty to mi się zbiera jak cię czytam. Co masz do dzieci debilu? Co ci przeszkadzają matki które opiekują się swoimi skarbami? jak ci za głośno to się wyprowadź do lasu. debil.

  Odpowiedz
  • vadim

   Pięknie się nam pani przedstawiła, jak mawia ojciec Rydzyk. Jak to takie skarby to może trzeba je zakopać ? kiedyś tak robiono ze skarbami aby się nie zgubiły… chętnie dopomogę , nie bedzie przynajmniej słychać jak drą mordy cały dzień mi pod oknem, razem ze swoimi matkami, nierobami na wiecznym zasiłku opłacanym z moich podatków.

   Odpowiedz

Komentarze