FLUMI010514ita1_05_Fotor_austria-autostrada

Tunel Tauern na autostradzie A10 zwanej po niemiecku Tauernautobahn znajduje się pomiędzy miejscowościami Flachauwinkel – Zederhaus i Katschberg.

Pokonać go trzeba jadąc A10 w kierunku Włoch nad Adriatyk . Jest to najkrótsza i najszybsza droga do Grado, Caorle czy Triestu. Z autostrady A10 wjeżdżamy w A2 a z niej bezpośrednio na Włoską A23  Udine – Traviso łączącą się z A4 w kierunku Wenecji.

799px-Tauerntunnel_zweiröhrig_2

fot. Wikipedia

Pierwsza nitka tunelu została wywiercona w 1975 roku, drugą równoległą ukończono w 2011 roku. Długość tunelu to 6041 metrów i należy on do najdłuższych w Austrii. Północny wjazd znajduje się w miejscowości Flachau , południowy w Zederhaus.

1024px-Tauerntunnel

fot. Wikipedia

29 maja 1999 roku w tunelu doszło do jednego z najbardziej tragicznych wypadków w historii Austrii. O 5.00 rano w samochody stojące przed sygnalizacją świetlną wjechała ciężarówka. W wyniku wypadku zderzyło się 60 samochodów, a w tunelu wybuchł pożar. Powodem pożaru były niebezpieczne łatwopalne materiały przewożone przez jeden z samochodów. W wyniku wypadku zginęło 12 osób a 50 zostało rannych. Tunel po tym zdarzeniu zamknięty był przez ponad 3 miesiące.

Link do zdjęcia po pożarze:  http://www.hpb.at/galleries/main/news/slides/Tauerntunnel.html

FLUMI010514ita1_06_Fotor_austria-autostrada

Przejazd tym tunelem jest płatny. Koszt w 2014 roku to 11 euro w jedną stronę.

Opłaty wnosi się na bramkach znajdujących się od strony południowej tunelu.

FLUMI010514ita1_05_Fotor_austria-autostrada

Bramek jest kilkanaście, część jest obsługiwana przez pracowników obsługi, część jest samoobsługowa. Są też wydzielone skrajne bramki gdzie płatność możliwa jest tylko kartą (działają tylko karty tzw wypukłe!). Na pozostałych można płacić zarówno kartą jak i gotówką (działają wszystkie popularne karty płatnicze i kredytowe).

FLUMI010514ita1_07_Fotor_austria-autostrada

5 komentarzy

 1. Aleksander

  Jak ja czytam taką informację -Z autostrady A10 wjeżdżamy bezpośrednio na Włoską A23 Udine – Traviso łączącą się z A4 w kierunku Wenecji. To zastanawiam się czy autor kiedykolwiek był poza granicą RP ? Bzdety ,bzdety i jeszcze raz bzdety

  Odpowiedz
  • vadim

   NO widzisz Aleksandrze i tu mnie masz, faktycznie bzdety, bzdety i jeszcze raz bzdety. No ale coż tak to jest jak się tylko palcem po mapie jeździ do Włoch.
   Na szczęście są tacy światowi ludzie jak Ty, którzy potrafią merytorycznie napisać o tym co jest jeszcze po drodze pomiędzy A10 i A23. Nie każdy jest tak doświadczonym kierowcą jak Ty Aleksandrze.

   Dla Twego lepszego samopoczucia uzupełniłem opis o brakujący kawałeczek autostrady.

   Czuwaj!

   Vadim

   Odpowiedz
 2. ZBYCH CHYBOWSKI

  Znalazłem to co szukałem – dzięki
  ..nie jechałem tamtędy …..ale chyba jednak punkt opłat jest po PÓŁNOCNEJ stronie tunelu…..?

  Odpowiedz
 3. Daniel Kublas

  Jaki jest mandat za przejechanie tunelu bez pilota z adr w Austrii

  Odpowiedz

Komentarze