elektrownia-straszyn_S0588064

Dzisiaj po przerwie wracam do tematu elektrowni wodnych na Raduni. Opisywałem już dwie z nich – elektrownię Prędzieszyn, oraz elektrownię Kuźnice.

Elektrownia Straszyn jest ostatnią do której można dopłynąć z Juszkowa, kierując się w górę rzeki. Od elektrowni Prędzieszyn jest do niej ok 2 km, dopłynięcie zajmuje w bardzo spokojnym tempie ok pół godziny.

elektrownia-straszyn_S0308034

Elektrownia zbudowana została w 1910 roku, jako pierwsza na Raduni.W procesie budowy powstał zbiornik zapory – Jezioro Goszyńskie (Straszyńskie), który zabezpieczał Gdańsk i Żuławy przed wylewami Raduni.elektrownia-straszyn_S0418045Od 1983r. stanowi on główne źródło ujęcia wody pitnej dla Gdańska i nie jest udostępniony do celów turystycznych. Oznacza to że dalej nie popłyniemy, konieczna jest przenoska / przewiezienie kajaków na odcinku ok 5 km.elektrownia-straszyn_S0478052Przy elektrowni w pobliżu hotelu zorganizowano miejsce cumowania kajaków, jest tablica informacyjna.elektrownia-straszyn_S0508055Nieopodal elektrowni przy znajdującym się tam hotelu jest parking gdzie można wyładować kajaki , zostawić samochód , tak więc stąd można zorganizować wyprawę i wyruszyć na spływ w dół Raduni do Gdańska .elektrownia-straszyn_S0438048Kajaki należy znieść w dół od parkingu w stronę rzeki na znajdującą się tam ostrogę idąc wewnętrzną drogą prowadzącą do budynku elektrowni. Przy budynku mieszkalnym należy skręcić w lewo aby dotrzeć do miejsca slipowania kajaków.elektrownia-straszyn_S0658073Przy elektrowni jest wysoka kaskada wodna spiętrzająca wodę z Jeziora Straszyńskiego, niesamowicie wygląda spływająca po niej woda .elektrownia-straszyn_S0348038Elektrownię w środku podobno można zwiedzać, podobno ponieważ strona internetowa elektrowni www.energazew.pl nie działa a na miejscu nie udało mi się uzyskać żadnych informacji (byłem wieczorem).elektrownia-straszyn_S0318035Cała wyprawa w obie strony z Juszkowa do elektrowni Starszyn zajmuje maksymalnie 3,5 – 4 godziny spokojnego wiosłowania w pięknych okolicznościach przyrody.Broszurę dotyczącą szlaku elektrowni na Raduni znajdziecie tutaj : https://db.tt/g1YC5XeJ 
.

Komentarze