||

Darmowa e-wiza do Kaliningradu i Petersburga – jak uzyskać, terminy, dokumenty

Dzisiaj krok po kroku, o tym jak uzyskać darmową wizę elektroniczną do Obwodu Kaliningradzkiego, oraz od pierwszego października 2019, do Obwodu Leningradzkiego (czyli m.in. do Pitera).

Potrzebne dokumenty:

Paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty aplikacji o wizę, aktualne zdjęcie typu paszportowego w pliku cyfrowym, w późniejszym etapie ubezpieczenie medyczne o sumie ubezpieczenia min. 30.000 Euro).

Kiedy składać?

Sugeruję na max dwa tygodnie przed wyjazdem. W aplikacji o wizę można zaznaczyć termin wjazdu ,maksymalnie na 20 dni wprzód, ALE, wizę otrzymuje się maksymalnie po 4 dniach od wypełnienia formularza i jest ona ważna od dnia wystawienia, przez 30 dni. Jeśli zatem wypełnicie wniosek zbyt wcześnie, może to pokrzyżować Wam plany.

Pamiętajcie – wiza ważna jest 30 dni.  Na terenie Federacji Rosyjskiej można przebywać maksymalnie 8 dni, od daty wjazdu. 8 dni, to nie 192 godziny! Jeśli np. wjedziesz do Rosji o 8 rano 1 listopada, musisz wyjechać do północy 8 listopada, a nie do 8.00 rano 9 listopada.

Jeśli Twoja wiza ważna jest do 13 listopada, a Ty wjedziesz do Rosji 10 listopada, to nie możesz zostać w Rosji dłużej niż do północy 13 listopada, najpóźniej o 23.59 musisz przejść kontrolę paszportową po rosyjskiej stronie.

W aplikacji o wizę podaje się datę wjazdu, ale nie ma to żadnego znaczenia kiedy wjedziecie do Rosji. Nie musi to być ta data podana we wniosku, a jedynie data, zawarta w 30 dniowym przedziale ważności wizy.

Wjechać i wjechać można dowolnym przejściem granicznym.

Można wyjechać do Litwy, ale na tej samej wizie nie wjedzie się ponownie do Rosji, aby wyjechać do Polski.

 

Po terenie obwodów Kaliningradzkiego i Leningradzkiego można poruszać się bez ograniczeń za wyjątkiem stref nadgranicznych (oznaczone tablicami – więcej o tym piałem TUTAJ KLIK), oraz miejsc zastrzeżonych, do których należy mieć specjalne przepustki wydawane przez FSB.

Ubezpieczenie medyczne, najlepiej wygooglać sobie w internecie wpisując „ubezpieczenie medyczne do Rosji”, może to by także zwykłe standardowe ubezpieczenie turystyczne, z kosztami leczenia min 30.000 Euro.

Protip: nikt tego nie sprawdza, ale lepiej mieć zgodne z wymaganiami, bo jak się trafi na służbistę, nie wjedziecie.

Wiza nie jest wbijana do paszportu jak zwykła turystyczna czy biznesowa, dostaniecie tylko na granicy pieczątki wjazdową i wyjazdową.

Wiza nie jest gwarancją wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej. Zawsze na granicy mogą Was cofnąć i nie wpuścić do Rosji, tak jak i na „normalnej” wizie.

Aby uzyskać wizę trzeba wejść na stronę :

https://evisa.kdmid.ru/

to jedyna oficjalna strona MSZ Federacji Rosyjskiej, wszystko inne to pośrednicy.

Wybrać kraj pochodzenia:

następnie obwód, do którego chcemy wjechać:

akceptujemy zgody na dole :

Podać email i wymyślone przez siebie hasło – będą potrzebne do sprawdzenia statusu wniosku:

następnie podaje się dane personalne, dokładnie tak, jak stoją w paszporcie, bez polskich znaków:

następnie podaje się cel wizyty / typ wizy – turystyczny, biznesowy, albo humanitarny , oraz zaznaczyć gdzie się zatrzymamy w Obwodzie Kaliningradzkim tudzież Leningradzkim. Sugeruję wygooglać pierwszy lepszy hotel (nikt tego nie sprawdza) i wpisać jego adres, chyba, że wiecie już gdzie się dokładnie zatrzymacie i chcecie się tą wiedzą podzielić z FSB…

Następnie, podajecie się kiedy ostatni raz się było w Federacji Rosyjskiej, ile razy ogółem i daty ostatniego pobytu. Sugeruję pisać w miarę dokładnie i zgodnie z prawdą:

następnie numer i datę ważności paszportu:

Adres i miejsce pracy (tak… ale niby jak to sprawdzą – google przyjacielem twym):

zaznaczenie czy ma się krewnych w Rosji:

zdjęcie typu paszportowego:

na koniec potwierdzenie danych i akceptacja zgód.

I tyle, teraz wystarczy poczekać jakieś 3 , maksymalnie 4 dni, na maila z informacją, czy wiza została przyznana.

Po otrzymaniu wizy trzeba się zalogować na podane wcześniej hasło i numer wniosku/aplikacji, oraz pobrać i wydrukować plik z potwierdzeniem przyznania wizy, no i zabrać go ze sobą na granicę.

Czas operacyjny – max 20 minut. Formularz jest dostępny po rosyjsku i angielsku, więc nie powinno być problemu z wypełnieniem.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania – proszę o zadawanie w komentarzach.

Zobacz też koniecznie:

Czuwaj!

To może Ciebie zainteresować:


Podobne wpisy

48 komentarzy

  1. Vadimie!
    Super! Dzięki Jak tylko zaplanuję urlop na przyszły rok, to mój „plan kaliningradzki” zacznie nabierać realnego kształtu. Pozdrawiam.

  2. Czy w otrzymanym mailu znajduje się numer wniosku/aplikacji przy pomocy którego należy się zalogować? Bo właśnie sobie uświadomiłem, że go nie zapisałem.

    1. Tak, są tam dane do zalogowania się w celu sprawdzenia statusu wniosku, po rozpatrzeniu wiza przyjdzie jako załącznik do maila, tak więc spokojnie. Ale to już pewnie wiesz. Przegapiłem gdzieś ten komentarz , przepraszam za późną odpowiedź.

    2. Vadim,składam wizę w imieniu moim,męża,taty i siostry. Czy muszę każdemu z osobna wpisać mail do sprawdzania statusu wizy,czy mogę to wszystko założyć na jeden e mail?

      1. Dla każdej osoby wypełnia się osobny wniosek, natomiast email można podać we wszystkich ten sam, gdyż ponieważ, status wniosku sprawdza się na podstawie numeru ID nadanego przez „system” oraz hasła , które wybiera się przy rejestracji. Mail jest tylko do dostarczenia powiadomień, nie służy do logowania

  3. Vadim co mam zrobić jak wpisałam błędnie drugie imię zamiast Barbara to Barabara, wyjazd już 28 i nie wiem co mam zrobić

    1. Są dwie opcje – liczyć że się nie jorgną -, jest to na tyle drobna pomyłka że nie sądzę aby ją wyłapali acz wszystko jest możliwe.
      Druga opcja to wypełnić wniosek jeszcze raz.. Nie wiem czy „przejdzie” i czy wystawią nową wizę ale spróbować warto. Wiza przychodzi w max 4 dni, więc im wcześniej wyślesz tym szybciej się dowiesz.
      Ja szczerze wypełnił bym wniosek raz jeszcze, zwłaszcza że jest jeszcze czas .
      I prośba – KONIECZNIE napisz jak się to kończyło – przyda się innym

      Z góry dziękuję!

  4. Vadim,
    Pytanie jeśli byłem w latach 80 w jeszcze Leningradzie a zupełnie nie pamiętam daty pobytu to co wpisać lub nie rubryce dotyczącej pobytu w Federacji Rosyjskiej?

  5. Подскажите пожалуйста, а я могу по одной визе въехать в Калининград и самолетом полететь в Санкт Питербург?

    1. Привет Татьяна. Нет, к сожалению не можете. Нужно 2 визу, как я понимаю на этой визе можно поехать в Калининград или Питер и через 8 сутки уехать назад через границу с Россией . Не можно самолётам с Кенига в Питер – нет физической иностранной границы.

  6. Vadim,
    Mam taki plan. Chcę załatwić dwie wizy jedna na Kaliningrad , durgą na St Petersburg i pojechać do Kaliningardu samochodem i zostawić go na lotnisku. Stamtąd liniami Pobeda do St Petersburga i następnie wrócić z St Petersburga tymi samymi liniami do Kalinigradu. Czy myślisz że to przejdzie? Czy wyjeżdżając z Kaliningradu moja e wiza się automatycznie skasuje( podobnie jakby to miało miejsce tak jak pisałeś przy wyjeździe na Litwę) i nie będę mógł na nią już wrócić? Wiem że Obwód Kaliningradzki i St Petersburg to teoretycznie ten sam kraj ale na pewno są tam jakieś kontrole dokumentów po przylocie i może się okazać że wyjeżdżając z Obwodu już tam na tą samą wizę nie wrócę.

    1. Szczerze – nie mam zielonego pojęcia czy to zadziała.
      Na moje raczej nie, bo lecąc z Kaliningradu, nie przekracza się granicy i z tego co mi wiadomo nie ma kontroli granicznej na lotach wewnętrznych. Wydaje mi się że w takim przypadku wjazd do Petresburga bedzie nielegalny.
      Zaznaczam – gdybam tylko. Najlepiej zapytać w konsulacie, lub rosyjskim centrum wizowym .

    2. „Obywatele obcego państwa, którzy otrzymali wizy elektroniczne dla wjazdu do obwodu kaliningradzkiego, uprawnieni są do pobytu i przemieszczania się wyłącznie w granicach obwodu kaliningradzkiego. Wjazd na podstawie wiz elektronicznych na pozostałe tereny Federacji Rosyjskiej w celu przejazdu tranzytowego do obwodu kaliningradzkiego lub wyjazdu z niego, w tym poprzez lotniska w trybie bezprzesiadkowym, jest niemożliwy.”

      Taka informacja widnieje na oficjalnej stronie Konsulatu Generalnego FR w Gdańsku, wydaje mi się że rozstrzyga to sprawę.

      1. Przepraszam, przegapiłem ten komentarz.
        Bardzo dziękuję za tą informację. Zabieram się do kontaktu z konsulatem juz 3 miesiąc…
        Bardzo, bardzo dziękuję za podzielenie się ta informacją, wyjaśnia to wszystko co związane z tranzytem do Petersburga i w inne rejony Rosji.

  7. Vadim co zrobić w przypadku gdy „zagapiłem się” i nie spisałem nr ID? na maila też jeszcze nic nie dostałem, żadnego potwierdzenia…

    1. ID wniosku będzie także w mailu informującym o rozpatrzeniu. Przychodzi to po 3-4 dniach (ostatnio odstałem już po 2 dniach od wypełnienia wniosku). Wcześniej, powinna też przyjść informacje, że wniosek został przyjęty do rozpatrzenia, i tam tez będzie to ID Hasło trzeba niestety pamiętać, jego nie wysyłają.

    1. Ja drukuję w kolorze, nie ma co prawda żadnych wytycznych w tej kwestii, ale znając czepialstwo służb wszelakich wolę aby zdjęcie było kolorowe.

  8. Czy jest jakiś limit czasu, który musi minąć żeby móc złożyć wniosek o drugą wizę? Albo czy można złożyć wniosek odrazu na dwie wizy? Pytam w perspektywie podróży między Kalinigradem a Petersburgiem z przerwą w 10 dni w krajach bałtyckich.

    1. Nie są nigdzie podane żadne limity tego typu. Niemniej proszę pamiętać o terminach o których napisałem wyżej w tekście. Jeśli wystąpi Pani o wizę dzisiaj, z chęcią wyjazdu np 19 stycznia na 8 dni, to otrzyma ją Pani ok 23/24 grudnia i ważna będzie do 24 stycznia. Czyli w Kaliningradzie będzie Pani mogła przebywać max 5 dni zamiast 8.
      Podobnie z wizą do Petersburga, więc może się okazać że nie zdąży Pani tam w ogóle pojechać w okresie ważności wizy.
      Trzeba to sobie tak rozplanować , żeby zmieścić się w terminach ważności wizy. Najlepiej wyrabiać wizy na ok tydzień przed wyjazdem, wtedy ma się największą elsatyczność w kwestii czasu. Nie ma możliwości wyboru od kiedy do kiedy ma być wiza ważna. Jest ważna 30 dni od momentu jej wystawienia przez Rosjan (pomimo podawania orientacyjnego terminu wjazdu do FR)

  9. Czy mogę wjechać do Obwodu Kaliningradzkiego przez przejście Grzechotki-Mamonowo (PL-ROS), a wyjechać przez Morskoje (ROS-LT)?

    1. Nie próbowałem jeszcze tego, być może na wiosnę przetestuję. Z tego co donoszą moi czytelnicy można tak zrobić, kilka osób przejechało w ten sposób tranzytem przez Obwód, choć oficjalnie wiza nie służy do tranzytu.

      1. Bez problemu przejechałem. Na granicy PL-ROS 2h, na ROS-LT 1h. Mili pogranicznicy, wszystko sprawnie.

  10. vadim pytam bo nie jestem pewny, aby wjechać na teren Kaliningradu potrzebna jest tylko e-wiza i paszport? Na przejściu granicznym żadne dodatkowe dokumenty nie są wymagane? Jeżeli przyjeżdżam do Kaliningradu na jeden dzień bez noclegu to w wniosku wpisać jakiś pierwszy lepszy hotel czy po prostu wpisać że brak noclegu?

    1. Tak e-viza i ważny paszport. Jeśli jesteś kierowcą dodatkowo prawo jazdy (wystarczy nasze polskie nie potrzebne jest międzynarodowe) i dokumenty auta (dowód rejestracyjny i zielona karta).
      Na przejściu kierowca musi wypełnić druk deklaracji celnej , dostępny w punkcie odprawy celnej.
      Generalnie e-viza + paszport to jedyne wymagane dokumenty.
      Hotel trzeba wpisać. Pierwszy lepszy z brzegu np. Hotel Kaliningrad czy Radisson Blue (dane można wygooglać). Jaka będzie deklarowana we wniosku długość pobytu, nie ma znaczenia, bo zostać można max 8 dni i zgodnie z tym (co zresztą logiczne na swój sposób) bez noclegu się nie da .

        1. Nie ryzykowałbym bez ZK. Jak mawiał klasyk – nie idź tą drogą 🙂

          Każdy patrol Policji, czy służby granicznej to sprawdza. Na granicy jeszcze mi nie sprawdzali, ale już na terytorium Obwodu często. Często tuż za granicą, w pierwszej wiosce , Nesterovo bodajże, stoją i ściągają do boxu.
          Poza tym, to tak jakbyś nie miał OC. W przypadku jakiejkolwiek kolizji, choćby najmniejszej jesteś w czarnej d…

          ZK większość towarzystw daje za darmo do OC, graniczne jest drogie i na jeden dzień się średnio opłaca, ale też można to tak rozwiązać (ok 43 ojro na 15 dni, 65 na 30 dni).

      1. Ok, dzięki 😉 muszę ogarnąć w takim razie zieloną kartę i trzeba będzie w końcu się wybrać, myślałem że może są jeszcze wymagane jakieś dodatkowe ubezpieczenia medyczne ale jak nie to ok

        1. Ubezpieczenie medyczne warto i w zasadzie mieć trzeba wg przepisów. Nikt nigdy tego nie sprawdza, ale w razie jakiegoś wypadku lepiej kupić sobie , tym bardziej że jest śmiesznie tanie (max 6-8 zł za dzień)

  11. Vadim, mam pytanie, odnośnie zdjęcia jak napisałeś aktualnego w formacie paszportowym. Nie może być to samo zdjęcie które jest w naszym paszporcie? Czy trzeba zrobić nowe zdjęcie w tym celu?
    Pytam z tego względu że mój paszport ma prawie 9 lat, no i trochę człowiek inaczej wygląda 🙂 będę wdzięczny za odpowiedź! Pozdrawiam

  12. Chciałabym pojechać do Petersburga na 1 dzień bez noclegu, przy okazji podróży po Estonii. Tak jak wskazujesz w e-wizie wpiszę dowolny hotel jako miejsce pobytu, ale czy nikt nie zrobi mi problemu przy wyjeździe, że wracam tego samego dnia?

    1. Można wrócić tego samego dnia, nie będzie z tym żadnych problemów. Jedynym ograniczeniem jest maksymalna długość pobytu – 8 dni, nie ma minimalnej.

  13. Vadim, a co jeśli pracuje i mieszkam w Wielkiej Brytani? Ale mam stałe zameldowanie w polsce i oczywiście obywatelstwo Polskie,ale moj pracodawca jest angielski, myślisz że jak wpiszę ten adres pracodawcy to może być jakiś problem? Nie wiem jak to ugryźć zeby moja aplikacja przeszła bez problemow. I lot tez bedzie z anglii do peterburga. Dzięki.

    1. Uważam że nie będzie żadnego problemu. A jak bardzo się tego boisz to wpisz tam cokolwiek, wygooglaj sobie jakąś dużą firmę polską i wpisz jej dane

  14. Super poradnik, dzięki 🙂 Jedno pytanie: czy wiza turystyczna do Kalinigradu upoważnia do kilkukrotnego wjazdu? Np. gdybym chciał trzy razy na dwa dni wjechać (w ciągu tych 30 dni ważności wizy, i oczywiście nie przekraczając 8 dni łącznego pobytu)

    1. Wg mojej wiedzy wiza jest jednorazowa, chcąc wjechać kilka razy, należy ubiegać się za każdym razem o nową.

  15. Mam pytanie jeżeli chciałabym wjechać powiedzmy 15 -16.02 na jednej wizie, a późnej na 21-23.02 wyrobić druga (humanitarna, sportowa zawody) Czy jest to możliwe?

    1. I Paterhof i Sioło są w Obwodzie Leningradzkim, a nawet w obrębie „miasta federalnego znaczenia” Petersburg, wiec wg mnie jak najbardziej można tam jechać na e-wizie.

  16. Puytanie? Bede chcial motocyklep pojechac do Kaliningradu a potem do Petersburga. Jedna podroz okolo 2 tygodni. Czy moge to zrobic na jednej wizie. Tak zeby laczny czas nie przekroczyl dozwolonego. Czy lepiej miec dwie wizy mimo ze wazna jest 30 dni.

  17. Jezeli bylam w Kaliningradzie pomiedzy 1992-1995, ale zupelnie nie pamietam kiedy dokladnie , co wpisac w pytaniu czy bylam w Rosji? Boje sie ryzykowac i napisac ze nie bylam , ale z drugiej strony

  18. Dziekuje 🙂 Jeden komentarz jest taki, ze mieszkam we Francji i tutaj wypelnia sie aplikacje online ale potem nalezy sie umowic na spotkanie. Zadzownilam na infolinie z tym samym pytaniem przed wypelnienien wniosku i dowiedzialam sie, ze mozna wpisac orientacyjne daty w takiej sytuacji i to bedzie w porzadku. Kiedy dzis poszlam zlozyc wniosek osobiscie i wspomnialam o tym fakcie, pani urzedznik powiedziala mi, ze, tak jak napisal Vadim ten fakt nie ma znaczenia. Mialby znaczenie, gdybym miala wbita wize w obecnym paszporcie z poprzedniego wyjazdu. W takim momencie trzeba to zglosic we wniosku w innym przypadku mozna pominac. Takze Vadim miales racje, niemniej dodaje komentarz gdyby komus ta informacja miala pomoc.

Komentarze