Na najdalej na północ wysuniętym krańcu Bornholmu znajduje się mały półwysep nazywany Hammeren, co z duńskiego oznacza młotek. Położony jest tam opisywany już na moim blogu zamek Hammershus, oraz mały port Hemmeren. Pomiędzy nimi leży miejsce niezwykłe.

hamerso-bornholm-S0852100 copy

Jezioro, a w zasadzie dwa jeziora. Większe, naturalne polodowcowe – Hammersø, oraz mniejsze sztuczne, dużo bardziej malownicze Opalsø.

hamerso-bornholm-S0033004 copy

Jezioro Opalsø powstało w wyniku zalania nieczynnego już dzisiaj kamieniołomu, Hammersø to jezioro naturalne, polodowcowe. Oba mieszczą się na wysokości ok 8 m n.p.m. Jednak z uwagi na otaczające je wysokie granitowe skały Hammerknuden, o powierzchni niemal 182 hektarów, jezioro Hammersø nazywa się jedynym górskim jeziorem w Danii.

hamerso-bornholm-S0443045 copy

Miejsce jest piękne, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie. Szczególnie wody Oplasø mienią się w słońcu niczym szlachetny kamień – stąd też wzięła się nazwa jeziora.

hamerso-bornholm-S0752089 copy

Woda w jeziorze jest bardzo ciepła w odróżnieniu od oddalonego o kilkadziesiąt metrów Bałtyku. Wielu ludzi przyjeżdża się tam wykąpać. Wielu z nich skacze do wody z wysokiej na kilkanaście metrów skały otaczającej Opalsø. Wrażenia podobno niezapomniane, ale nie dałem się skusić 🙂

hamerso-bornholm-S0762090 copy

Jeziora przedzielone są kilku/kilkunastometrowej szerokości przesmykiem. Wokół jeziora Opalsø prowadzi trasa, tudzież ścieżka po której można wdrapać się na ponad 80 metrowy szczyt Hammerknuden.

hamerso-bornholm-S0293030 copy

Trasa nie jest trudna, zbudowana jest ścieżka, w trudniejszych miejscach podejścia, a miejsca niebezpieczne są ogrodzone. Trasą można obejść całe jezioro dookoła.

hamerso-bornholm-S0982114 copy

Wycieczka zabiera nie więcej niż godzinę. Widoki niezapomniane i warto się trochę wysilić i powspinać. Ze szczytu Hammerunde widać jak na dłoni zamek Hammershus, oba jeziora oraz oczywiście Bałtyk i jego piękne zatoki Sæne Bugt i  Osand Bugt.

hamerso-bornholm-S0333034 copy copy

Jak dotrzeć?

Najlepiej za punkt orientacyjny obrać zamek Hammershus. Jadąc czy to od strony Hasle trasą rowerową nr 10, czy od Sandvig-Alligne trasą 10 czy od Ostemarie trasą 25. Wszystkie te trasy przebiegają w pobliżu zamku. Przy zamku trzeba przy drodze samochodowej szukać drogowskazów na port – Hammeren i pojechać ostro w dół drogą do portu. Po ok 200 metrach skręcić w prawo (jest drogowskaz) na Hemmersø. I już jesteśmy na miejscu. Rower najlepiej zostawić na parkingu – jest duży przed samymi jeziorami i dalej udać się pieszo. Można też zjechać do samego przesmyku pomiędzy jeziorami, ale tam nie ma gdzie zostawić roweru to raz, a dwa trzeba go wtargać z powrotem pod górę w drodze powrotną a jest dosyć stromo 🙂

hamerso-bornholm-S0183019 copy

Hammersø, Opalsø oraz Hammerkunden to miejsca które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Bornholmie.

Jedna odpowiedź

Komentarze