Jak podłączyć chińskie „webasto” do paliwa i jak głośny jest Chińczyk
Dzisiaj trochę o tym, jak podłączyć ogrzewanie postojowe do zbiornika z dieslem, o tym jak hałasuje chińskie webasto i przede wszystkim jak pięknie jest jesienią w kaszubskich lasach .
Pytacie mnie często jak podłączyć „chińczyka” i odpisuję cierpliwie każdemu, ale lepiej chyba będzie jak to opiszę i przede wszystkim pokażę, za pomocą obrazków ruchomych z dźwiękiem.
Jeśli nie chce się Wam czytać na końcu tekstu jest video.
Pomijam oczywiście sam montaż w aucie, podłączenie przewodu paliwowego do popki i jej zamocowanie na aucie. To myślę, że każdy posiadający choć jedną sprawną rękę jest w stanie ogarnąć.
Ogólnie rzecz biorąc, są trzy sposoby wpięcia się w układ paliwowy. Bardzo łatwy, łatwy i trudny 🙂
Będzie nie po kolei.
Bardzo łatwy – wykorzystanie zbiornika dołączanego do zestawu z „chińskim” webasto. 10 litrowy plastikowy zbiornik, montujesz w dowolnym wybranym przez siebie miejscu na zewnątrz lub wewnątrz auta, montujesz w nim zaworek, który też jest w komplecie, zalewasz dieslem i grzejesz.
Proste i skuteczne. Jedyna trudność to znaleźć odpowiednie miejsce na zbiornik. Nie musi to być nawet ten zbiornik z kompletu z ogrzewaniem. Może być mały 5 l kanisterek, czy jakikolwiek inny szczelny zbiornik w którym może być przetrzymywany olej napędowy. Ten sposób szczególnie polecam w autach w miarę nowych, na gwarancji, ze skomplikowanym układem paliwowym, milionem czujników, lub a może przede wszystkim w autach na benzynę. Tu dochodzi po prostu drugi rodzaj paliwa, beną nie zasilisz ogrzewania, musi być dodatkowy zbiornik na gnojówkę.
zbiorniki różnych pojemności kupisz tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_eNibGR
Trudny, to podłączenie za pomocą sondy/szpilki/ujęcia paliwa montowanego bezpośrednio do zbiornika z paliwem w aucie. Trudny bo wymaga dotarcia do zbiornika i zamontowania szpilki do poboru gnojówki. W różnych autach różnie to wygląda.
W niektórych klapka zbiornika jest łatwo dostępna pod dywanikiem. Niestety w znakomitej większości nie jest tak łatwo. Trzeba albo rozebrać pół kabiny, wymontować fotel lub fotele, zdjąć całą tapicerkę, gumę na podłodze, nawiercić dekiel zbiornika, unikając przy tym wpadnięcia opiłków plastiku do zbiornika. W niektórych popularnych autach typu dukat trzeba nawet opuścić zbiornika aby dostać się do dekla zbiornika. Dlatego trudny, acz ma jedną wielką zaletę. Przy odpowiednim zamontowaniu i dobraniu długości szpilki pobierającej paliwo, nie ma opcji wyssać całą ropę z baku, unieruchamiając pojazd. Stan paliwa zejdzie poniżej poziomu szpilki i ogrzewanie po prostu przestanie działać.
szpilkę do poboru paliwa ze zbiornika kupisz tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_eM1091
I tak dochodzimy do trzeciego sposobu, który określam jako ŁATWY
Łatwy czyli wpięcie się w przewód zasilający paliwem pompę wtryskową. Przecinasz przewód, wstawiasz trójnik, podłączasz przewody z powrotem, podłączasz przewód paliwowy od ogrzewania i zrobione. 10 minut max i masz ciepło w kamperku.
Aby nie przedłużać najpierw historyjka obrazkowa
- lokalizujesz przewód paliwowy, najlepiej w okolicach filtra paliwa
- mierzysz przewód suwmiarką i kupujesz odpowiedni trójnik
- tniesz przewód paliwowy, wstawiasz trójnik, zaciskasz opaskami
- aby zapobiec wyssaniu paliwa z filtra paliwa i pompy wtryskowej, co może utrudniać odpalanie auta po dłuższym grzaniu możesz wstawić tzw. zawór zwrotny, który przepuszcza paliwo tylko w jedną stronę – do filtra, i nie pozwala mu się cofnąć. Zawór montujesz za trójnikiem, przed filtrem paliwa.
Ot i cała filozofia. 5 minut i podłączeni gotowe. Szybko, łatwo i skutecznie.
Minusem tego rozwiązania jest możliwość wyssania całego paliwa z baku auta.
Trzeba o tym pamiętać i nie dopuszczać do niskiego stanu, lub / i wozić mały kanister z choć 5 litrami gnojówki aby zawsze móc się doturlać do najbliższego CPN-u.
zawór zwrotny kupisz tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_eNB9oj
trójniki maści wszelakiej: https://s.click.aliexpress.com/e/_etUUr9
sprawdzone ogrzewanie 5KW z szybką wysyłką, bez cła i VAT-u kupisz tutaj:
2 KW wysyłka z Polski: https://s.click.aliexpress.com/e/_DEGEQHH
5 KW Wysyłka z Polski: https://s.click.aliexpress.com/e/_DBXSb2F
8 KW wysyłka z Polski: https://s.click.aliexpress.com/e/_DBJrJr9
świeca żarowa: https://s.click.aliexpress.com/e/_DlDjd0f http://s.click.aliexpress.com/e/lLFweTyG
tłumik: https://s.click.aliexpress.com/e/_9hXddu
komplet uszczelek: https://s.click.aliexpress.com/e/_AB8gHO
sitka komory spalania: https://s.click.aliexpress.com/e/_ANfi4k
pompka do wersji 5KW (wybierz oznaczenie 12V – 22): http://s.click.aliexpress.com/e/E7CUR4Qy
pilot: https://s.click.aliexpress.com/e/_ABiypG
komputer sterujący: https://s.click.aliexpress.com/e/_A7P0gP
panel sterowania: https://s.click.aliexpress.com/e/_Dn4M1uP
zespół wentylatora: https://s.click.aliexpress.com/e/_9ykNoy
rozgałęzienie rozprowadzenia powietrza z rurami: https://s.click.aliexpress.com/e/_ActF8u
zestaw naprawczy (uszczelki, świeca, klucz do świec, sitko): https://s.click.aliexpress.com/e/_DmB1j6f
Obrazki ruchome na którym pokazuję dokładnie jak wygląda podłączenie w Oplu Movano, jako bonus usłyszysz jakie dźwięki wydaje chińskie ogrzewanie postojowe na zewnątrz auta (też o to pytacie czy to faktycznie jest takie strasznie głośne), oraz możesz zobaczyć co tracisz siedząc na dupie w domu zamiast wziąć busa, kampera, płaski samochód czy choćby namiot i jesienią pojechać do lasu :
UWAGA! wszelkie modyfikacje robisz na własną odpowiedzialność, nie odpowiadam za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku nieprawidłowego montażu. To nie jest poradnik, pokazuję tylko i wyłącznie jak JA zrobiłem to U SIEBIE. Ty zrób tak, aby było dobrze i bezpiecznie, albo zleć to fachowcom.
Jeśli znalazłeś artykuł ciekawym i / lub pomocnym nie pogniewam się jeśli postawisz mi filiżankę kawy: https://buycoffee.to/vadimontour lub http://www.ko-fi.com/vadimpacajev
Czuwaj!
Artykuł powstał we współpracy z moim prywatnym kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na zakup wyżej opisanego sprzętu.
Linki do ofert są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu za ich pomocą, kilka centów z tego zakupu dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Aliexpress.
ja swojego dzieciola z webasto umiescilem w puszcze elektroinstalacyjnej ktora wylozylem taka pianka wygluszajaca i nalozylem na dzieciola jest znacznie ciszej w samoch a do tego zawsze osloniony przez zabrudzeniami itp
to też metoda! gdzieś słyszałem że podobo może się bardziej grzać jeśli zamknięta jest w jakiejś puszce, ale to raczej bujdy na resorach, bo co tam by się miało grzać. Dzięki za pomysł, może swoją też kiedyś wsadzę w jakiś pojemnik. Pozdrawiam!
Cześć czy w masterze 2008 nie ma pompy w zbiorniku i nie należy wpinać się tylko w zbiornik paliwa.
Na moje jest to taki sam zbiornik jak w moim MOvano czyli raczej bez pompki w środku. Trafiłem kiedyś na serwisówkę od webasto (oryginał) i tam był pokazany ten sposób montażu – ciąć przewód paliwowy, lub zakładać sondę do zbiornika. Oba dozwolone. co ciekawe w Masterze i Movano miejscem przeznaczonym na montaż webasto jest wnęka od spodu auta po stronie pasażera. Przewidują tylko montaż na zewnątrz samochodu. Niestety link już nie działa i nie wkleje tej instrukcji, bo oczywiscie sobie jej nie zapisalem…
W przypadku Trafic III i klonów (Vivaro B / Talento itp) jest bardzo proste rozwiązanie. Kupić trójnik z szybkozłączką z odejściem 6mm, podłączyć się do powrotu paliwa pod samochodem (okolice za siedzeniem kierowcy jest przewód powrotu podłączony szybkozłączką). Wpinamy się tam trójnikiem ZUPEŁNIE BEZINWAZYJNIE i ciągniemy dalej w stronę ogrzewania. U mnie tak zamontowaliśmy z mechanikiem i działa bez problemu. Piecyk pod siedzeniami pasażerów z przodu.
Dziękuję za cenne wskazówki, przydadzą się innym czytającym!
Mam pytanie odnośnie pompki.
Czy w zestawie dostajemy pompkę w Webasto czy to małe urządzenie, które dostajemy w zestawie jest tylko zaworkiem blokującym przepływ i musimy dostarczać paliwo grawitacyjnie lub wysterować pompę paliwa w aucie?
Ten maly srebrny cudak w zestawie to jest pompka paliwa. Działa pulsacyjnie, charakterystycznie 'pukając’. Niczego więcej nie potrzeba. Sterownik pieca dobiera sobie częstotliwość z jaką pompka podaje paliwo na podstawie zadanej mu mocy grzania.