Do tej pory miałem na dachu mojego kamperka 2 panele po 100 W każdy. Panele marki Dokio, kupione oczywiście na Aliexpress.

Panele te za pomocą regulatora napięcia ładują mi 140Ah akumulator. Zainstalowałem toto i uruchomiłem w lutym 2020 i do tej pory prądu miałem nadmiar.

Używam domowej lodówki na 230V, zasilanej przez przetwornicę z tzw eco-mode, oświetlenia LED, ładuję hulajnogę elektryczną, akumulatory elektronarzędzi, ładuję laptoka, telefony po USB, no i oczywiście zasilam chińskie “webasto”.

Dopóki nie przyszła szara Polska, gówniana jesień, prądu było wystarczająco. Teraz, kiedy słońca prawie nie ma, pada deszcz i jest ogólnie do dupy, prądu mam na tzw. “styk”. Znaczy się nigdy mi jeszcze nie zabrakło, napięcie akumulatora nie spadło jak do tej pory poniżej 11V. Niemniej kiedy ostatnio montowałem przez pół dnia video na jutjuby, a co za tym idzie przetwornica ładnych parę godzin drenowała akumulator, ogrzewanie postojowe wieczorem powiedziało mi E-01.

Co tłumacząc z chińskiego na polski – mało prądu kolego i się nie włączę. Musiałem odpalić silnik na parę minut, podładować akumulator przez separator ładowania (też z Chin) i jak już ogrzewanie ruszyło, to do rana grzało jak trzeba, bez konieczności ponownego podładowywania baterii z alternatora.

Doszedłem zatem do wniosku, że trzeba dodać jeszcze jeden panel słoneczny, aby zwiększyć ilość przechwytywanego słońca. Niewiele myśląc zamówiłem od majfrendów trzeci panel 100W marki Dokio.

Panel był u mnie dwa dni po zamówieniu (Chińczycy są coraz szybsi i mają magazyny w Polsce).

Zamontowałem go zatem zaraz na dachu mojego busa i wyniki są bardziej niż zadowalające.

Do tej pory w pochmurny, deszczowy dzień panele dawały ok. 0.8 do 1 A prądu. Po dołożeniu trzeciego w tych samych warunkach mam blisko 2A. Wzrost niemal o 100%! Kiedy przyświeciło przez chwilę słońce było prawie 10 Amperów. Wynik do tej pory w jesienne dni nieosiągalny.

Akumulator ładuje się znacznie szybciej i bardziej jestem w stanie wykorzystać tę nikłą ilość światła słonecznego, która mamy obecnie.

Dochodzi też dodatkowa korzyść latem, gdy słońca nie brakuje. Otóż często gęsto stoję w lesie, w jakichś krzaczorach i tym podobnych miejscach.

Słońce pada wtedy tylko na część busa, teraz doszła dodatkowa powierzchnia “przechwytująca”. Nawet gdy część busa będzie w cieniu, to i tak więcej światłą zostanie wykorzystane do produkcji prądu.

Panele połączone są równolegle, za pomocą “pajączków” do tego typu połączeń. Uprzednio miałem takie na dwa panele, teraz kupiłem na trzy.

Wyjaśniam też dlaczego 3 małe 100W panele, a nie jeden duży np 300 czy 400W. Otóż mam na dachu platformę bagażową, do której zamontowane są panele. Po środku tej platformy jest ścieżka technologiczna do poruszania się po dachu. Takie mniejsze panele idealnie pasuję pomiędzy ścieżkę a krawędź bagażnika. Dają mi to możliwość swobodnego chodzenia po dachu i dostępu do paneli, choćby celem ich umycia, czy jakiego serwisu. Dlatego kilka małych, a nie jeden duży.

Czy to wszystko rozwiąże problem z byciem “na styku” z prądem – czas pokaże. Wiem, że bytując w kamperze jak ja ostatnio niemal non-stop, potrzeby prądowe są większe, niż podczas weekndowych, czy urlopowych wypadów, zwłaszcza jesienią i zimą. Świadomy jestem więc czekającej mnie kiedyś wymiany baterii na kwasiaka głębokiego rozładowania. Na całe szczęście aktualnie mnie na to nie stać, nie muszę się więc tym martwić 🙂

Panel kupiłem tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_AY4GSX

regulator ładowania (70A): https://s.click.aliexpress.com/e/_9GDn8J 

złącza typu “pajączek” do połączeń równoległych : https://s.click.aliexpress.com/e/_9yBggr

separator ładowania akumulatorów: https://s.click.aliexpress.com/e/_A74NsR

Jak wyglądał montaż możecie zobaczyć w poniższej etiudzie filmowej:

Czuwaj!

Artykuł powstał we współpracy z moim prywatnym kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na zakup wyżej opisanego sprzętu.

Linki do ofert są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu za ich pomocą, kilka centów z tego zakupu dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Aliexpress.


Komentarze