Przed zakupem tego gadżetu próbowałem znaleźć jakieś informacje jak to na prawdę działa. Nie udało się.  Wg. jutuberów, wszystkie takie opaski są doskonałe i wszystkie działają super dokładnie i toczka w toczkę spełniają wszelkie wymagania, przed nimi stawiane…

No O.K., ale na żadnym filmie, żadnym „teście” nie znalazłem nikogo, kto by to na rękę wciągnął i poszedł pobiegać.

Dzisiejszy opis opaski fitnesowej Huawei Color Band A2 będzie zatem inny niż te, które do tej pory zamieszczałem na blogu.

Poniżej zamieszczam odpowiedzi na pytania, które sam miałem, przed zakupem tej opaski, a w peanach pochwalnych na jutubach, ani nigdzie indziej w sieci odpowiedzi nie znalazłem:

Ile wytrzymuje bateria w Huawei Color Band A2  ?

– To jak zawsze „zależy”. Zależy głównie od tego ile czasu opaska ma włączony bluetooth oraz, a może przede wszystkim, jak długo działa pulsometr. On, z tego co zauważyłem, zjada najwięcej baterii. Najkrótszy czas jaki zmierzyłem, to 3 dni (zaraz po zakupie, wtedy człowiek bawi się tym najwięcej) do maksymalnie 5 dni. Przed podłączeniem do ładowarki opaska miała 14 % baterii. Producent deklaruje 9 dni działania.

Ile ładuje się bateria w opasce Huawei Color Band A2 ?

– Około 2 godzin, jeśli jest wyczerpana do poziomu ok 20 %

Czy wyświetlacz jest dobrze widoczny w słońcu?

– Nie, w ostrym słońcu prawie nic na nim nie widać. Ale tylko w bardzo ostrym słońcu, normalnie w dzień , wieczorem, w nocy widoczność jest bardzo dobra.

Czy opaska Huawei Color Band A2 musi być stale połączona z telefonem przez bluetooth ?

– Nie, nie musi, można cały dzień nie łączyć się z telefonem. Nie będą wtedy działały oczywiście powiadomienia o sms-ach. Jeśli Ci na tym zależy (mi w ogóle), to wtedy musi być włączony cały czas.

Czy opaska zapamiętuje w takim razie aktywności, aby potem je zsynchronizować z aplikacją na telefonie ?

– Dokładnie tak się dzieje. Ja podłączam telefon 2 razy dziennie na 5 minut. Rano, aby ściągnął sobie informacje o tym jak krótko i źle spałem, oraz wieczorem, aby ściągnęło sobie do aplikacji ilość przebytych kroków, spalonych kalorii podczas biegania, i odczyty pulsometru.

Czy opaska prawidłowo zlicza kroki ?

– Nie. Zaniża o ok 25 % w porównaniu z np telefonem tej samej marki (Huawei P20 pro), czy zwykłym krokomierzem z dekatlona. Ponadto w aplikacji i chyba także w samej opasce, zapisano na stałe długość kroku na 71 cm. Niezależnie od wpisanego wzrostu i wagi, zawsze jest to 71 cm. Co za tym idzie, zaniżany jest łączny pokonany dystans. Opaska informuje o każdym pokonanym wg. niej kilometrze podczas treningu, wibrując i wyświetlając informację. Pierwszy kilometr wskakuje po ok. 1,25 km faktycznego, drugi po ok 2,6 km i dalej to już rośnie. 10 przebiegniętych przeze mnie km, to wg opaski z reguły ok 6,8 do 7,8 km.

Czy opaska prawidłowo mierzy tętno ?

– Tak, wg moich pomiarów zarówno w spoczynku jak i podczas wysiłku, wskazania są prawie idealnie z tym, co sam sobie mierzę „palpacyjnie”, na tętnicy szyjnej.

 

Różnica jest minimalna, 2-5 uderzeń na minutę, więc zwalam to raczej na niedokładność mojego pomiaru (palce, zegarek), niż opaski.

Czy opaska prawidłowo liczy spalone kalorie ?

– No raczej nie, bo skoro algorytm bierze z tego co wiem, pod uwagę czas ćwiczenia, tętno i przebytą odległość i jeden z parametrów się nie zgadza (przebyty dystans) to i liczba spalonych kalorii się nie zgadza.

Czy opaska działa z Endomondo ?

– Nie. Za grzyba nie udało mi się sparować jej z Endomondo, nie ma takiej opcji.

Czy opaska działa z Google Fit ?

– Tak, ale nie do końca. Po sparowaniu obu aplikacji (tej hujałeja i Google Fit) zasysa dane, oprócz tętna. Nie mam pojęcia dlaczego ten parametr nie jest pobierany, ale nie jest i już. Ponadto, jeśli sparuje się dodatkowo z Endomondo, to dane z Endomondo, są „uaktualniane” o dane z aplikacji hujałeja. Co za tym idzie są wypaczane, bo są niedokładne. Tak więc przebiegając 10km, z jednocześnie włączonym Enomondo i Huawei Zdrowie, dane w Google Fit będą „ztjuningowane” w dół, do danych z Huawei Zdrowie. Dziwne to, ale tak jest.

No i ostatnie pytanie:

Czy mimo wszystko warto to kupić, oraz gdzie i za ile kupiłeś swoją?

Uważam, że to mimo wszystkich niedoskonałości to całkiem fajny gadżet. Nie przydatny kompletnie w zastosowaniach „profesjonalnych”, ale dający pogląd na to jak się męczę i jak odpoczywam.

Mi osobiście służy głównie do mierzenie tempa biegu, oraz do zaobserwowania ile i jak spałem, choć nie mam pojęcia jak to mierzy kiedy mam sen głęboki, płytki i jaki tam jeszcze. Ta pierwsza funkcja jest dla mnie najbardziej przydatna, na podstawie stałego pomiaru podczas biegania, wiem czy biegnę w dobrym tempie, aby optymalnie spalał się nadmiar sadła, wiem czy nie biegnę za szybko  lub za wolno. Ot tyle.

Jest jeszcze inny ważny aspekt, bo cała reszta to tak naprawdę pierdy.

Choć z góry zastrzegam, że pomiary są niedokładne i nie jest to urządzenie medyczne mogące służyć do diagnostyki:

Kupiłem opaskę Color Band A2 , po zasłyszeniu historii z życia wziętej, jak taka opaska (innej firmy, dużo droższa) , uratowała życie żonie znajomego. Ustawione powiadomienia ostrzegły o nieprawidłowej pracy serca i dały możliwość szybkiej reakcji i transport do szpitala na czas.  Dla mnie wystarczający powód, aby w coś takiego się wyposażyć.

Moją opaskę kupiłem oczywiście na Aliexpress, za kwotę ok 69 zł z dostawą do Polski. Link do oferty: http://s.click.aliexpress.com/e/32x4v5F2

Inne oferty z tą opaską na Aliexpress: http://s.click.aliexpress.com/e/mnbHl0SU

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania , proszę o zamieszczanie ich w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć najdokładniej jak się da.

Czuwaj!

Artykuł powstał we współpracy z moim prywatnym kontem bankowym, z którego środki zostały przekazane na zakup wyżej opisanego sprzętu.

Linki do ofert są linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonasz zakupu za ich pomocą, kilka centów z tego zakupu dostanę jako prowizję (dla Ciebie cena jaką zapłacisz się nie zmienia). Jeśli się na to nie zgadzasz, wyszukaj proszę odpowiednią ofertę samodzielnie w serwisie Aliexpress, albo kup w lokalnym sklepie.


2 komentarze

Komentarze