S0430077_result

W związku z licznymi pytaniami mailowymi postanowiłem krok po kroku opisać w jaki sposób wyrobić sobie pozwolenie na korzystanie z Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim w Rosji.

Pozwolenie na bezwizowe poruszanie się po terytorium Obwodu Kaliningradzkiego może uzyska każdy, kto był przez ostatnie 3 lata zameldowany na terenie objętym porozumieniem (patrz mapa).

mapa mrg

 

Potrzebne dokumenty:

 • wypełniony wniosek – do pobrania ze strony ambasady – patrz tutaj
 • zdjęcie kolorowe paszportowe
 • zaświadczenie z Urzędu Miasta , że jest się zameldowanym na terenie objętym MRG przez co najmniej 3 lata (koszt 17 zł) lub ksero nowego dowodu osobistego z adresem obejmującym strefę MRG wydanego co najmniej 3 lata wcześniej (oryginał do wglądu)
 • paszport ważny minimum 2 lata dla pierwszego pozwolenia i minimum 5 lat dla kolejnego
 • ksero aktu urodzenia dziecka jeżeli wyrabiamy dla niego także pozwolenie wraz zaświadczeniem o zameldowaniu j/w
 • dowód wpłaty 20 euro w złotówkach, co daje wg kursu stosowanego w konsulacie 88 zł…

 

Dokumenty możemy złożyć w:

 • Konsulacie Generalnym Federacji Rosyjskiej w Gdańsku ul. Batorego 15 : w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8.30 – 12.30 oraz 14.00 – 16.30.
 • Wydziale Konsularnym Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie ul. Belwederska 25 c : w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 8.00 – 12.00.
 • Rosyjskim Centrum Wizowym w Gdańsku ul. Partyzantów 8, poniedziałek-piątek 8.00-17.00

"Putin hands off Ukraine' protest in Gdansk, Poland

Z doświadczenia polecam centrum wizowe. Unikniemy upokarzających doświadczeń kontaktu z rosyjskimi urzędnikami, ponadto w centrum wizowym zawitamy tylko dwa razy – złożyć dokumenty i odebrać paszport, w konsulacie w Gdańsku, jak już nas wpuszczą, to dowiemy się , że musimy uiścić opłatę, ale tą opłatę możemy uiścić tylko na druku wydanym przez konsulat, więc dygamy na pocztę, zapłacić i z powrotem do konsulatu. Tak więc wizyty będą co najmniej trzy.

Minusem załatwiania w centrum wizowym jest wyższa o ok. 30 zł opłata. Myślę , że warto dopłacić, pojechać , złożyć papiery i paszport i po dwóch tygodniach odebrać paszport z pozwoleniem.

W każdym razie tak to wygląda, czas oczekiwania na pozwolenie to 14 dni, ważność pierwszego to dwa lata, kolejnego pięć lat.

 

 

6 komentarzy

  • karol

   Witam, mam takie pytanie czy moze ktos pomoc i przeslac zdjecia jak wypelnic wniosek poprawnie aby otrzymac vise na rok czasu do kaliningradu wiem ze mozna to zrobic przez posrednikow ale mysle ze robiac to osobiscie jestem duzo wiecej zaoszczedzic

   Odpowiedz
   • vadim

    Wystarczy pójść do Centrum Wizowego w Gdańsku vis-a-vis Manhattanu. Tam są wzory, tam są Pani które pomogą wypełnić – szybko, bezpłatnie i w miłej atmosferze.

    Pozdrawiam

    Vadim

 1. Bary

  Dzieki za info. Mam jeszcze jedno pytanko. W jaki sposob upowaznic kogos do odbioru pozwolenia ewentualnie do zlozenia wniosku tak aby dwa razy nie jezdzic

  Odpowiedz
 2. vadim

  Szczerze nie wiem czy jest taka możliwość, najlepiej zadzwonić do konsulatu tam udzielą takich informacji. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Komentarze